vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

224 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, manoslykos, Buliwyf, I.P, Sergios, teo77, lounik, grag

Twitter

Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #15 στις: Οκτωβρίου 23, 2016, 19:20 »
To καθημερινό "μάζι" είναι μια τρύπα στο νερό και στην τσέπη. Δεν ευχαριστιέσαι τίποτα από τα δύο και δεν μπορείς να καταλάβεις από την άλλη τα οφέλη του ατμού.
Χίλιες φορές να ανάψεις ένα η και δύο μετά από κάποιες μέρες για να δεις τι δεν χάνεις και για να μην σκάσεις κιόλας , παρά αυτό.
Ούτε γεύσεις αντιλαμβανεσαι ούτε τίποτα.Νικάει σε όλα τα επίπεδα ο καπνος.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2811
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #16 στις: Οκτωβρίου 23, 2016, 19:26 »
Από πουθενά δεν προκύπτει πως ο συνδυασμός κάνει κακό, περισσότερο κακό από το τσιγάρο μόνο του δηλαδή. 
Γνωρίζω άτομα που τα κάνουν και τα δύο, πολύ καιρό μάλιστα.

Όποιος έχει άποψη τεκμηριωμένη για το αντίθετο, εδώ είμαστε. Ας μην αναπαράγουμε όμως τις ανοησίες κάποιου ανεύθυνου πωλητή. 

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #17 στις: Οκτωβρίου 23, 2016, 19:39 »
Η δικη μου η αποψη ειναι οτι ειτε ετσι ειτε αλλιως δεν μπορεις απ τη μια μερα στην αλλη να το γυρισεις στο ατμισμα ειδικα οταν εισαι μανιωδης καπνιστης (2-3 πακετα) οπως ημουν εγω.... 

Όπως πολύ σωστά έγραψες, αυτό είναι η δική σου άποψη και μόνο.
Διότι και εγώ αλλά και πάρα πολλοί άλλοι που γνωρίζω μπορέσαμε και το κάναμε από τη μια μέρα στην άλλη.
Μη σου πως κι από το ένα δευτερόλεπτο στο άλλο.  ;D

Ας μην προβάλουμε λοιπόν τις προσωπικές μας εμπειρίες ως "δεδομένα", ειδικότερα σε θέματα που ίσως επηρεάζουν (θετικά ή αρνητικά) τους νεώτερους στο χώρο, οι οποίοι δεν γνωρίζουν και φτάνουν να πιάνονται από μια λέξη ή μια φράση.
Έτσι κι αλλιώς επί του προκειμένου, το θέμα είναι αν υπάρχουν τεκμηριωμένα στοιχεία για κάτι, όχι τί νομίζει ο καθένας μας προσωπικά.

Αποσυνδεδεμένος skilouros

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #18 στις: Οκτωβρίου 23, 2016, 19:57 »
e-spy δεν νομιζω να υπαρχουν στοιχεια και για το οτι το να συνδιαζεις καπνο και ατμο δεν ειναι χειροτερο απο τον σκετο καπνο..... ολες οι απαντησεις δοθηκαν με τη λογικη " ξερω πολλους που το κανουν μαζι και δεν εχουν θεμα" 
Η απαντηση λοιπον στο αν κανει κακο το ατμισμα σε συδιασμο με το καπνισμα ειναι Κανενας δεν ξερει.... ( κανεις δεν εχει στοιχεια) . 

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #19 στις: Οκτωβρίου 23, 2016, 20:04 »
Πραγματικα τωρα.... ποιος ξερει αν κανει ή δεν κανει κακο ο συνδιασμος? ο καθενας λεει οτι νομιζει απ το κεφαλι του και μαλιστα με εμφαση....... Η δικη μου η αποψη ειναι οτι ειτε ετσι ειτε αλλιως δεν μπορεις απ τη μια μερα στην αλλη να το γυρισεις στο ατμισμα ειδικα οταν εισαι μανιωδης καπνιστης (2-3 πακετα) οπως ημουν εγω.... εγω προσωπικα πηρα το " ρισκο" και ειχα στην αρχη παντα μαζι μου κανονικα τσιγαρα ( ετσι ενοιωθα ασφαλεια ) οταν δεν με γεμιζε ο ατμος κοιτουσα το πακετο και ελεγα " να κανω ενα τσιγαρο να το ευχαριστηθω.....αντε αστο για πιο μετα " ... οσπου μια μερα αναψα κανονικο τσιγαρο και λεω " τι σκ@τογευση ειναι αυτη..... τσαμπα βρομισα το στομα μου" και γρηγορα πηγα και επλεινα το στομα μου να φυγει η τασακιλα... Συμπερασμα ( και προσωπικη αποψη)..... και κακο να κανει ο συνδιασμος αξιζει να το ρισκαρεις για λιγο καιρο .... το αποτελεσμα θα σε εκπληξει.......

Και όμως μια απόφαση είναι, τη νικοτίνη την έχεις, την πιπίλα την έχεις, το μόνο που χρειάζεται είναι ένα "μπορώ" κι ένα "θέλω". Δεν σε κριτικάρω, απλά όλοι περάσαμε διάφορα στάδια και αποδείχτηκε ότι γίνεται.... Θα συμφωνήσω με τους φίλους μας από πάνω ότι χειρότερα από μόνο του το τσιγάρο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, χωρίς ιατρικά στοιχεία , πες το γυναικεία διαίσθηση, εμπειρία..... :)

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #20 στις: Οκτωβρίου 23, 2016, 20:09 »
Πραγματικα τωρα.... ποιος ξερει αν κανει ή δεν κανει κακο ο συνδιασμος? ο καθενας λεει οτι νομιζει απ το κεφαλι του και μαλιστα με εμφαση.......
Όποιος έχει ασχοληθεί έστω και λίγο με το θέμα γνωρίζει πως δεν υπήρξε ποτέ περιστατικό ή επιστημονική καταγραφή πως η ταυτόχρονη χρήση έχει κάτι εγγενώς επικίνδυνο ή κάτι που να απουσιάζει από την ξεχωριστή χρήση τσιγάρου ή ΗΤ.
Αυτός μπορεί να χρησιμοποιήσει έμφαση χωρίς να έχει βγάλει κάτι από το κεφάλι του.
Οπότε... πραγματικά τώρα, δεν σε καταλαβαίνω καθόλου.
Αν τυχόν δεν γνωρίζεις κάτι αυτό δεν σημαίνει πως δεν το γνωρίζει κανένας.

Το άτμισμα δεν μελετάται μόνο σε όσους έχουν αντικαταστήσει πλήρως το τσιγάρο με τον ατμό.
Μάλιστα δεν ήμαστε καν η πλειοψηφία. Εκατομμύρια ατμιστές σε όλο τον κόσμο κάνουν μικτή χρήση εδώ και χρόνια. Δεν έχει παρατηρηθεί ούτε επιστημονικά ούτε ανεκδοτολογικά η μικτή χρήση να παρουσιάζει κανέναν δικό της σετ επιδράσεων στην υγεία. Συνεπώς υπάρχουν στοιχεία πως ποτέ δεν παρατηρήθηκε πρόβλημα που να αφορά συγκεκριμένα την μικτή χρήση.

Αλλά όλο αυτό είναι παράλογο εξαρχής:
Όποιος κάνει έναν ισχυρισμό καλείται να τον αποδείξει.
Δεν καλούνται να αποδείξουν οι άλλοι πως δεν ισχύει ο ισχυρισμός.

Είναι σαν να λες πως δεν ξέρει κανένας αν πετάει ο γάϊδαρος.

ΑΝ υπάρξουν ποτέ ενδείξεις (που ως τώρα δεν υπάρχουν) ότι κάτι μπορεί να τρέχει τότε θα έχει νόημα μια τέτοια κουβέντα.

Αποσυνδεδεμένος skilouros

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #21 στις: Οκτωβρίου 23, 2016, 20:38 »
Μεχρι να αποδειχθει οτι ο κεραυνος ειναι φυσικο φαινομενο πιστευαν οτι τους πεταει ο Διας επειδη μεχρι τοτε κανεις δεν το ειχε αποδειξει. Το οτι δεν εχει αποδειχθει κατι δεν σημαινει οτι δεν ισχυει ..... αυτο για το αν πεταει ο γαιδαρος..... ας μην ειμαστε απολυτοι σε τπτ , Αυτο εχει δειξει η ιστορια....

Αυτο που ειπα ειναι οτι Ειτε κανει Ειτε δεν κανει κακο ο συνδιασμος , και αντι να κανει σκετο τσιγαρο ο ανθρωπος, να ξεκινησει αμεσα και το η.τ. Δεν θα ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν απ τι στιγμη που ολοι προτρεπουμε τον ανθρωπο για το αυτονοητο ..... 

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #22 στις: Οκτωβρίου 23, 2016, 21:31 »
Φίλε alex77.

Η φίλη μου η Σοφία αγόρασε την πρώτη ατμιστική της συσκευή μια ηλιόλουστη μέρα του Ιουνίου. Μία βδομάδα μετά που την ρώτησα πως πάει το πείραμα, μου απάντησε πως δεν έχει ατμίσει ακόμα καθόλου γιατί της είπαν απ' το μαγαζί πως δεν κάνει να ατμίζει και να καπνίζει συγχρόνως και η ίδια δεν ήταν ακόμα έτοιμη να κόψει το τσιγάρο μαχαίρι. Της είπα να αφήσει τις σαχλαμάρες και να αρχίσει να ατμίζει "τώρα". Η φίλη μου η Σοφία είχε κόψει το τσιγάρο πέντε μέρες αργότερα... :)

Συμφωνώ απολύτως με τον Atmos και τον Nemesis_rds!

Για τέτοιες περιπτώσεις ανακίνησα το θέμα. Αν κάποιος φοβάται να τα κάνει ταυτόχρονα επειδή έτσι άκουσε, χάνει την πιθανότητα να καταλήξει να το κόψει τελείως.
Επίσης και για περιπτώσεις που κάποιος όντας ατμιστής, σε στιγμές αδυναμίας ζητάει ένα - δυο κανονικά τσιγάρα την ημέρα, οπότε με το παραπάνω σκεπτικό (ότι είναι χειρότερη ταυτόχρονη χρήση), θα προτιμήσει να το γυρίσει στο κανονικό μέχρι να νοιώσει (ίσως και ποτέ) έτοιμος να κάνει μόνο η.τ.

Τώρα για το σκεπτικό του "ποτέ δεν ξέρεις", επίσης δεν υπάρχουν στοιχεία αν το η.τ. κάνει κακό σε ταυτόχρονη χρήση με παγωτό ή ντομάτες ή καφέ. Θα μου πείτε αυτά τρώγονται. Παρόλα αυτά όμως με το σκεπτικό του "ποτέ δεν ξέρεις", δεν μπορούμε να το αποκλείσουμε, όπως δεν μπορούμε να αποκλείσουμε ότι κάνει κακό η ταυτόχρονη κατανάλωση πίτας με γύρο. Το έχει ερευνήσει κανένας;

EDIT: Οπότε η σωστή απάντηση θα ήταν: Δεν έχει ακουστεί κάτι τέτοιο ποτέ ως τώρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 23, 2016, 21:45 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #23 στις: Οκτωβρίου 23, 2016, 21:47 »
Το θέμα είναι να μην γινόμαστε τυπολάτρες με όλα και να βλέπουμε την πρακτική εφαρμογή τους.
Τυπικά ΝΑΙ, δεν υπάρχουν έρευνες για το αν προκαλεί κακό ταυτόχρονη χρήση ΚΤ και ΗΤ.
Ουσιαστικά όμως, όταν κάποιος (όπως ο συγκεκριμένος φίλος) ρωτάει να μπεί στον ατμό κάνοντας απο 2 πακέτα camel την ημέρα ένα πακέτο,
απλά ρωτάει για να πεί στον εαυτό του...οκ μείωαα το τσιγάρο... που αυτόματα οδηγεί στο "παρηγοριοά στον άρρωστο".
Δεν νομίζω η πλειοψηφία των ατμιστών να το έκοψε ταυτόχρονα (κάποιοι ναι). Κι εγώ για 8 μήνες έκανα τσιγαράκια
και μέχρι 5 την ημέρα τους 2 πρώτους μήνες και 5 την εβδομάδα μετά μέχρι να νιώσω "έτοιμος".
Σίγουρα υπάρχει ανασφάλεια και ειδικά σε αυτούς που καπνίζαμε τον αγλέορα. Μισό κιλό καπνό σε 15-20 μέρες έκανα.
Στην ουσία προσωπικές εμπειρίες καταθέτουμε εδώ και όχι τυπολατρικά πρότυπα.
Αλλο θέλω να γυρίσω στον ατμό και να ξεκλέβω κάνα τσιγαράκι μέσα στην μέρα κι άλλο να κάνω κι ένα πακέτο.
Οποιος νομίζει ότι τον βοηθά αυτό ΟΚ.
Εγώ απλά πιστεύω οτι ο φίλος θέλει να βρεί άλλοθι και στην ουσία θα κοροιδεύει εσαεί τον αεαυτό του.
Και χρήματα θα χαλάει και στο τσιγάρο που είναι καταστροφικό θα μένει.
Οταν το βλέπεις σαν γκάτζετ έχεις περάσει σε δεύτερη μοίρα την υγεία σου... οπου σημαίνει είσαι μακριά απο τον στόχο....
Αυτά..

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #24 στις: Οκτωβρίου 23, 2016, 21:54 »
Το οτι δεν εχει αποδειχθει κατι δεν σημαινει οτι δεν ισχυει ..... αυτο για το αν πεταει ο γαιδαρος..... ας μην ειμαστε απολυτοι σε τπτ , Αυτο εχει δειξει η ιστορια....
Το ότι (1) δεν έχει αποδειχθεί κάτι, (2) ούτε έχει τεθεί με ενδείξεις, (3) ούτε έχει ειπωθεί ανεκδοτολογικά, (4) ούτε έχει βρεθεί ο άνθρωπος που θα κάνει κάποια λογική σύνδεση που να το στηρίζει, σημαίνει πως:
Όποιος πει αυτή την στιγμή ότι άτμισμα μαζί με κάπνισμα κάνει κακό παραπληροφορεί γιατί δεν έχει πληροφορηθεί σωστά.

Η ιστορία έχει δείξει πως όποτε (και σε όποιο νήμα) πάμε να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο θα πεταχτεί και κάποιος με γενικότητες και αοριστίες να το εκτροχιάσει. Άλλοι θέλουν πρακτική βοήθεια τώρα και εμείς περιμένουμε ιπτάμενους γάϊδαρους...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 23, 2016, 22:53 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Mr.R0bot

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
  • #ComeToTheVapeSide
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #25 στις: Οκτωβρίου 23, 2016, 22:39 »
εγώ έκανα 2 τσιγάρα την ημερα και μετά υγρό χωρίς νικοτίνη και τώρα έχει μέρες που δεν κάνω τίποτα από τα 2.. αλλα είναι μέρες που θα ανάψω και ένα τσιγάρο....

καφές χωρίς τσιγάρο ειλικρινά ρε παιδιά δεν δεν γινεται... τουλάχιστον για εμενα μου είναι δύσκολο ακόμα να κάνω ηλεκτρονικό τσιγάρο με τον καφέ.. δυστυχώς δεν μου κάθεται κανένα virginia καπνικό υγρο   καλά...    :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 726
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #26 στις: Οκτωβρίου 23, 2016, 22:43 »
''Η αντικαπνιστική εκστρατεία έχει δηλώσει ότι τα ηλεκτρονικά τσιγάρα είναι «πολύ λιγότερο επιβλαβή από τα παραδοσιακά τσιγάρα».  Διαπιστώθηκε επίσης ότι οι ατμιστές που συνέχισαν να καπνίζουν ενώ ατμίζουν εξακολουθούν να μειώνουν τη συνολική κατανάλωση καπνού σε (κατά μέσο όρο) 9 τσιγάρα ημερησίως, γεγονός που σημαίνει ότι το άτμισμα μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως μέσο «προοδευτικής» διακοπής του καπνίσματος.

Η σύνοψη της Tabac Info Service συγκλίνει με την ανακοίνωση του Βρετανικού Υπουργείου Υγείας ότι τα ηλεκτρονικά τσιγάρα είναι 95% λιγότερο βλαπτικά από τα παραδοσιακά τσιγάρα και την έκθεση-ορόσημο του Βασιλικού Κολεγίου Ιατρών που προτείνει την ευρεία προώθηση των ηλεκτρονικών τσιγάρων ως μέσου διακοπής του καπνίσματος!''

Απο το αρθρο ''Επισημη οδηγια υπερ των ηλεκτρονικων τσιγαρων απο τη Γαλλια'' ;)

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #27 στις: Οκτωβρίου 23, 2016, 22:59 »
Παντως, όσο θυμάμαι τον εαυτό μου (συσκευες και αρώματα του 2010, εποχή δεινοσαύρων), ατμισμα και καπνισμα δεν μου ταίριαζαν γευστικά καθόλου, κοινως το άτμισμα μου φαινόταν "αέρας" γευστικά μπρος το τσιγάρο.

Το κόλπο με το οποίο πέρασα στο ατμισμα αποκλειστικά και δεν ξαναείδα πίσω, ήταν να ξεκινήσω τη μερα με άτμισμα και τη μέγιστη νικοτίνη (τότε 16mg ήταν η μεγιστη που είχα βρει).
Μετά απο 1-2 ημέρες δεν ήθελα να καπνίσω, και εδω συνυπολογίζω το ότι με το άτμισμα αναπνεα καλύτερα, και ότι το καπνισμα είχε αρχίσει να με βλάπτει.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 23, 2016, 23:32 από panos »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #28 στις: Οκτωβρίου 23, 2016, 23:00 »
 :thumpup: Πολύ χρήσιμο μήνυμα, Chris66. Μπήκε και στο αρχικό.
Κι έλεγα ότι κάπου το έχω διαβάσει.  ::)

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Ταυτόχρονη χρήση ηλεκτρονικού και κανονικού τσιγάρου
« Απάντηση #29 στις: Οκτωβρίου 23, 2016, 23:12 »
Καλά...κι εδώ ισχύει το "οτι μας βολεύει".....

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33746 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534257 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59597 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8057 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236973 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 432 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13966 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136016 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084794 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35182 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9840 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478258 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy