vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα"

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Αν υπάρχει πρόβλημα λόγο υψηλής VG , ρίξτε λίγες σταγόνες WFI και θα είστε οκ

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2810
  • Φύλο: Άντρας
η μονη παρενεργεια που εχω πλεον με το ατμισμα που δεν θα φυγει αν δεν αλαξω κατι ειναι ο βηχας,δεν θα φυγει γιατι κοντευω 2 χρονια τωρα...
με ποιανει βηχας συνηθως την ωρα που παω να πεσω για υπνο και με ξυπναει.
ατμιζω 50-50 γλυκερινη προπυλαινογλυκολη.
το εχει ξεπερασει καποιος αλαζοντας αναλογιες?
Νικοτίνη;
Πόσο ξεκίνησες και πόσο κάνεις τώρα;

Αποσυνδεδεμένος sotirakis37

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
απο νικοτινη ειμαι σταθερα στα 5 απο την αρχη μεχρι τωρα,η χαμηλη νικοτινη σε συνδιασμο με το τραχυ χτυπημα της προπυλαινογλυκολης στα 9 watt με τσιγαρισιο ατμοποιητη ειναι αρκετα κοντα στην τζουρα των τσιγαρων που καπνιζα

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2810
  • Φύλο: Άντρας
Δοκίμασε να μειώσεις, 2 χρόνια είναι αρκετά. Δε χρειάζονται υπερβολές, δοκίμασε 4 και σε μερικούς μήνες 3.

Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
καλησπέρα σας, δεν ξέρω που να γράψω, οποτε γράφω εδώ για να μην κανω νεο topic... προσφατα εκανα γενικες εξετασεις και μου βρεθηκε φλεγμονη crp ηταν στο 13 και ειχα και καπια ενζυμα στο υπαρ ανεβασμενα και η LDH είχε φτάσει στο 900 ο γιατρός μου είπε να σταματήσω άμεσα το ατμισμα... γιατι λεει νεκρωνει τα κυταρα λογο του LDH Που ηταν στο 900.. και Προκαλει και φλεφμονες... επισης εχω και υποθυρεοειδισμό το οποιο το ελενχο με φαρμακευτικη αγωγη  ο ενδοκρινολογος ειπε απλα να αποφευγω την νικοτινη η αν κανω νικοτινη να κανω λιγο... εγω παλι κανω μηδενικη...

ο νευρολογος απο την αλλη επιδει εχω ενα θεμα που το ψαχνουμε ειναι αυτοανοσο ιδιοπαθης τρομος...  λεει να αποφυγω εντελως το ατμισμα... ακομα και χωρις νικοτινη.. υπαρχει οντως αυτο το ρισκο με της φλεγμονες και το ηλεκτρονικο τσιγαρο? η ειναι απο αυτες της χαζομαρες που λενε η γιατροι συχνα? 

γιατί μετά που άρχισα να τον τρολλαρο λίγο αν έχουμε θύματα κλπ... άρχισε να μου λέει δεν βλέπεις που πάνε στην εντατική τόσα άτομα καθημερινά? από "ατμισμα"? είναι και αυτό πολύ επικίνδυνο μου λέει όπως και το κάπνισμα, του λέω μάλιστα... εγώ δεν ατμίζω ναρκωτικά όμως... μου λέει ακόμα και από κανονικά υγρά με άρωμα μπορεί να πάθεις παρα πολλές βλάβες..... ειλικρινά τώρα υπάρχει κάποιος γιατρός σοβαρός που μπορώ να απευθυνθώ? 

Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
γενικα ψαχνοντας λιγο για το LDH βρισκω διαφορα οπως αυτο εδω... 

https://www.researchgate.net/figure/Lactate-dehydrogenase-LDH-levels-indicating-toxicity-of-E-cigarette-treated-cells_fig3_319465858

Αποσυνδεδεμένος tasoscook

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Xωρις να είμαι γιατρός,αφού λες οτι κάνεις μηδενική νικοτίνη γιατί δεν σταματάς και το ατμισμα για λιγο καιρό και να ξανακάνεις εξετάσεις να συγκρινεις αποτελέσματα!

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
καλησπέρα σας, δεν ξέρω που να γράψω, οποτε γράφω εδώ για να μην κανω νεο topic... προσφατα εκανα γενικες εξετασεις και μου βρεθηκε φλεγμονη crp ηταν στο 13 και ειχα και καπια ενζυμα στο υπαρ ανεβασμενα και η LDH είχε φτάσει στο 900 ο γιατρός μου είπε να σταματήσω άμεσα το ατμισμα... γιατι λεει νεκρωνει τα κυταρα λογο του LDH Που ηταν στο 900.. και Προκαλει και φλεφμονες... επισης εχω και υποθυρεοειδισμό το οποιο το ελενχο με φαρμακευτικη αγωγη  ο ενδοκρινολογος ειπε απλα να αποφευγω την νικοτινη η αν κανω νικοτινη να κανω λιγο... εγω παλι κανω μηδενικη...

ο νευρολογος απο την αλλη επιδει εχω ενα θεμα που το ψαχνουμε ειναι αυτοανοσο ιδιοπαθης τρομος...  λεει να αποφυγω εντελως το ατμισμα... ακομα και χωρις νικοτινη.. υπαρχει οντως αυτο το ρισκο με της φλεγμονες και το ηλεκτρονικο τσιγαρο? η ειναι απο αυτες της χαζομαρες που λενε η γιατροι συχνα?

γιατί μετά που άρχισα να τον τρολλαρο λίγο αν έχουμε θύματα κλπ... άρχισε να μου λέει δεν βλέπεις που πάνε στην εντατική τόσα άτομα καθημερινά? από "ατμισμα"? είναι και αυτό πολύ επικίνδυνο μου λέει όπως και το κάπνισμα, του λέω μάλιστα... εγώ δεν ατμίζω ναρκωτικά όμως... μου λέει ακόμα και από κανονικά υγρά με άρωμα μπορεί να πάθεις παρα πολλές βλάβες..... ειλικρινά τώρα υπάρχει κάποιος γιατρός σοβαρός που μπορώ να απευθυνθώ? 
Εγώ θα σου πω ότι από τη στιγμή που έχεις θέμα με την υγεία σου καλύτερα να ατμίζεις λίγο μέχρι να το πάψεις κ αυτό ναι?
Αφού ατμίζεις κ χωρίς νικοτίνη σίγουρα θα είναι καλύτερα να το πάψεις. 

Έχω ακούσει για το άτμισμα από πολλούς γιατρούς πολλές ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ.
Έτσι έπαψα να τους ακούω κ ακούω μόνο εμένα κ ξέρω πότε κάτι μου κάνει κακό η καλό.

Ατμίζω πολλά χρόνια ναι?
Δεν έχω πάθει κάτι αλλά αυτό δεν σημαίνει όμως ότι όλοι ήμαστε το ίδιο.
Γυμνάζομαι καθημερινά  κ  μια ώρα την ημέρα μένω σε απόλυτη σιωπή κ ηρεμία.

Μπορεί κάποιος που ζει σε τρελούς ρυθμούς κ σε κατάσταση τρομερού στρες να αρρωστήσει κ να μην φταίει το άτμισμα. 
Καταλαβαίνεις πως το λέω ναι?

Εσύ για καλό κ για κακό μείωσε το κ δες πως θα είναι οι επόμενες εξετάσεις σου ναι?
Μην βάζεις κακό στο μυαλό σου για κανέναν λόγο!!!

Κάνε αυτό που νιώθεις ότι είναι σωστό για σένα κ που δεν επιβαρύνει την υγεία σου κ ξέρεις ότι
κ μια άσχημη σκέψη θα μπορούσε να το κάνει αυτό.
Εύχομαι να είσαι πάντα καλά κ αν κάνεις ξανά εξετάσεις να μας πεις τα αποτελέσματα  :)

 

Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
κανω 2-4μλ την ημερα μηδενικης... επισης κανω χρηση φαρμακευτικης κανναβης σε συσκευη vaporizer... θα κανω τωρα ξανα εξετασεις να δω τι συμβενει τελικα...!!! οπως και να εχει ειμαι σιγουρος οτι το ατμισμα δεν εχει να κανει με αυτα που εχω... αν και θα μπορουσε λενε να ανεβασει το crp και ldh γιαυτο το λογο δεν το σταματαω και κανω μια νορμαλ χρηση και κανω οτι μου ειπε ενας γιατρος δηλαδη για το προβλημα υγειας που εχω πρεπει να πινω τουλαχιστων 5 καφεδες την ημερα... ενα xanax 0.5mg και το βραδυ φαρμακευτικη κανναβη...  

σχετικα με τους καφεδες σας ακουγεται λιγο περιεργο... αλλα στην δικια μου περιπτωση ο καφες με βοηθαει στο τρομο...

σχετικα με το ατμισμα δεν θελω να το κοψω... ατμιζω απο το 2016  ατμιζα παρα πολυ... μιλαμε για 25ml την ημερα σε rda.. η αληθεια ειναι οτι ειναι εκτος απο ενα εργαλειο διακοπης του τσιγαρου ειναι και ενα χομπυ..... τωρα που κανω mtl και εχω παρει ενα podακι της vaporesso και με 2 ml τωρα αν ειμαι εξω πολλες φορες θα κανω αλλο ενα γεμισμα... και παλι δεν ειναι πολλα 4ml...  

αν εκανα κανονικο τσιγαρο αυτη την στιγμη θα ηταν πολυ χειροτερα ολα..... εγω το μονο που εχω να πω οτι η μεταβαση στο ατμισμα μου αλλαξε ολη την ζωη προς το καλυτερο...

Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 603
  • Φύλο: Άντρας
Καλημερα και καλη εβδομαδα σε ολα τα μελη.
Σερφαριζα χθες στο youtube και επεσα πανω σε ενα βιντεο που ανεβασε ο εκλεκτος Μιχαλης απο Ατμομηχανη, ο οποιος και αυτος ειναι πολλα χρονια ατμιστης !!!!! 
Το βρηκα ενδιαφερον και χρησιμο. Το παραθετω παρακατω για ενημερωση :



Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Αχά! :thumpup:

Να ξέραμε όμως πόσοι γιατροί θα έχουν διαβάσει την πρώτη μελέτη και θα την κραδαίνουν στα μούτρα των ατμιστών...
Άραγε θα είναι οι ίδιοι που θα διαβάσουν την κήρυξη της μελέτης ως αναξιόπιστη και θα σταματήσουν τις κραυγές;
Μπααα...
Όταν γίνει μια ζημιά από ψεύτικη είδηση, σπάνια αυτή επανορθώνεται πλήρως.

Γεια σας. Παρατηρω οτι απο τοτε που αρχισα το ατμισμα εχω θεματα με το εντερο μου. Πριν που καπνιζα οχι. Εχω φουσκωματα και αερια σε μεγαλο βαθμο. Γενικα διαβαζω διαφορα στο νετ οτι το ατμισμα ευθυνεται για διαταραχες στο εντερο. Εχει κανεις αλλος τετοια θεματα? :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2810
  • Φύλο: Άντρας
Έχει αναφερθεί ξανά.
Δοκίμασε να ελαττώσεις νικοτίνη και να μεταβάλλεις την αναλογία PG/VG.
Νομίζω προς PG πρέπει να πας την αναλογία π.χ. 70/30.

Δηλαδη η Vg φταίει σιγουρα? Αλλοι που το μειωσαν ειδαν διαφορα αυξανοντας την PG? Περίπου ως τώρα 50 - 50 το βαζω.

ΕΔΙτ: Νικοτινη το εχω μειωσει στο 4 εδω και καιρο. Πιο κατω δυσκολα...

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 02, 2021, 10:24 από Tem »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110636 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159844 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515326 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146469 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303248 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12795 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 186 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530761 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801621 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11058 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40991 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet