vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

267 επισκέπτες, 10 χρήστες
camber, Alexander20, Buliwyf, pasgko, goran, dvelev, Lazy Dog, maprix, manos147, gioupi

Twitter

ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα"

Αποσυνδεδεμένος Antiprosopos

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν εχω προκαταλήψεις: μισώ τους πάντες εξ’ ίσου.
Επανερχομαι γιατι , επειδη δεν πηρα απαντηση, το κοιταξα περισσοτερο αναλυτικα εκ των υστερων . Κοιταξτε λοιπον εδώ τι μας πουλανε ακριβως :

PG : ΠΡΟΠΥΛΕΝΟΓΛΥΚΟΛΗ (Προπυλενική Γλυκόλη)
Επίσημη ονομασία: «1,2 - προπανοδιόλη»

Εναλλακτικα , PDO :  Φυτική οικολογική υποαλλεργική βάση υγρών αναπλήρωσης
Το φυτικό PDO (1,2-προπανοδιόλη) είναι 100% φυσικό υποκατάστατο της Προπυλενογλυκόλης PG. Το φυτικό PDO (1,2-προπανοδιόλη) αποτελείται πλήρως από 100% φυσικά γεωργικά συστατικά.
Χαρακτηριστικά :  Καλύτερο ιξώδες : PDO = 52 έναντι PG =  91.

Δηλαδη προπυλενογλυκολη παλι ! Μονο που εδώ είναι «φυτικης προελευσης» και καλα  (λες και εχει διαφορετικη χημικη συσταση αυτό από την PG που παρασκευαζεται εργαστηριακα….) και αρα την ονομαζουμε PDO και καθαρισαμε . Αυτό στο marketing λεγεται «διαφοροποιηση» , και ενώ είναι νομιμο μεν , δεν παυει να αποτελει ενα ειδος εμπορικης παραπληροφορησης (για να ειμαι επιεικης και να μην το πω απατη). Οσο για το καλυτερο ιξωδες , οκ , φερτε μου την στο εργαστηριο και σας την αραιωνω απο μονος μου για να σας  βγαλω οσα ιξωδη θελετε.

Το πραγματικο προβλημα της παραπληροφορησης εγκειται στο εξης σημειο: H ΠΡΟΠΥΛΕΝΟΓΛΥΚΟΛΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΗΤΙΚΑ ΑΛΛΕΡΓΙΟΓΟΝΟΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ ΤΗΣ. Αυτό είναι θεμα χημικης δομης και δεν αλλαζει, ειτε είναι φυτικη , ειτε είναι από τον πλανητη Αρη .

Για να ισχυριστεις οτι κατι που βγαζεις ειναι "υπο=αλλεργικο"  (τι κομψος ορος, ε;) θα πρεπει να εχεις face to face συγκριτικες μελετες. Και κατι τετοιο , περα απο τις συνηθεις "γενικουρες" , δεν ειδα.

 Όλα τα παραπανω τα υπογραφω πρωτον ως χημικος , και δευτερον ως στελεχος φαρμακευτικων εταιρειων για περιπου τριαντα χρονια.

Τελος , την γνωμη μου για τα «φυτικα» , πραγματικα δεν θελετε να την ξερετε. Και οκ , πειτε με προκατειλημμενο λογω επαγγελματος , δεν με πειραζει. Απλως μην καταπινετε αμασητο ότι σας πλασαρουν : θελει και λιγο ψαξιμο …
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 20, 2023, 19:47 από Antiprosopos »

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
... οκ , πειτε με προκατειλημμενο λογω επαγγελματος , δεν με πειραζει. Απλως μην καταπινετε αμασητο ότι σας πλασαρουν : θελει και λιγο ψαξιμο …
Γιάννη, επίτρεψέ μου να πιαστώ από κάποια λόγια της Rita Mae Brown που όπως βλέπω  (από το avatar σου) την γνωρίζεις.  :)


"Πίστη είναι το να αποδέχεσαι άνευ αποδείξεων τα λεγόμενα κάποιου που μιλά άνευ γνώσεων, για πράγματα άνευ προηγουμένου". ;)

Παλιότερα η πίστη τρεφόταν από την ανεπάρκεια πληροφόρησης. Στις μέρες μας τρέφεται (η πίστη) από την υπερεπάρκεια πληροφόρησης & "πληροφόρησης".  :bye: :respect:

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 687
  • Φύλο: Άντρας
Οκ μαγκες επιστημονας δεν ειμαι, ουτε ηθελα να παραπληροφορησω κανεναν

Στάλθηκε από το 2201117TY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Μην διανοηθείς να το πάρεις προσωπικά. Εγώ προσωπικά σε ευχαριστώ που έδωσες την μαγιά για μία καλή κουβέντα, σε πολλαπλά επίπεδα & όχι μόνο στο ατμιστικό.  :yes: :respect:

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 687
  • Φύλο: Άντρας
Όχι φίλε μου προφανώς, να σαι καλα

Στάλθηκε από το 21051182G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
 Αφού έχεις πρόσβαση για πληροφορίες χημειών δες το 1,3 Propanediol με CAS Νo: 504-63-2
Έχει αναφερθεί και εδώ.


Αποσυνδεδεμένος Antiprosopos

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν εχω προκαταλήψεις: μισώ τους πάντες εξ’ ίσου.

Παμε λοιπον να τα βαλουμε σε ταξη :

Κατ αρχην , ο φιλος Chkontog όχι μονο δεν χρειαζεται να νοιωθει ενοχες για παραπληροφορηση , αλλα του πρεπουν και ευχαριστιες διοτι ενημερωσε με εμφανως εποικοδομητικη διαθεση για μια εναλλακτικη που πολλοι (και εγω μαζι τους !) απλως αγνοουσαμε. Aν υπαρχει οντως θεμα παραπληροφορησης , αλλου θα αναζητησουμε τους υπευθυνους.

Στον “not user friendly” treloneritis , διαβλεπω μια αδερφη ψυχη.

Ευχαριστιες οφειλονται επισης και στον  Lounik, ο οποιος τουλαχιστον εμενα με ενημερωσε για την υπαρξη ενός διαφωτιστικου νηματος σχετικου με το θεμα το οποιο δεν ειχα προσεξει (Βάσεις εναλλακτικές της PG). Ετσι , μπηκα στην διαδικασια να το ψαξω ακομα βαθυτερα.

Η ουσια του θεματος είναι η εξης : η Propylene Glycol  είναι 1,2-propanediol (που αυτό χοντρικα σημαινει ότι στις θεσεις 1,2 εχουμε δυο υδροξυ-ομαδες)  , ενώ η Natural pharmaceutical glycol  είναι τελικα η 1,3 Propanediol  (που σημαινει  ότι οι υδροξυ-ομαδες βρισκονται στις θεσεις 1,3). Δεν θελω να σας ζαλισω με «βαρια χημεια» εδώ, όμως αυτή η φαινομενικα μικρη διαφορα οδηγει εν τελει σε αρκετα διαφορετικες ιδιοτητες (που μπορει να είναι το ιξωδες , η διαφορα στη γευση, η δυνατοτητα οξειδωσης – δηλαδη η χημικη σταθεροτητα η ευαισθησια και παει λεγοντας). Την συγχυση που προκαλειται, μπορω να την καταλαβω (αλλα οχι και να την δικαιολογησω) εαν οφειλεται  στο ότι οι εταιρειες εμποριας αναγραφουν στα διαφημιστικα τους (εστω εκ παραδρομης) τα δυο προιοντα με τον ιδιο εμπειρικο τυπο. Αλλιως ειναι προπυλενογλυκολες και οι δυο και απλως βαφτισαμε τον Γιαννη Γιαννακη.


Υπαρχει βεβαιως ο αριθμός CAS, που είναι ένας μοναδικός αριθμός καταγραφής και ταυτοποίησης χημικών στοιχείων, χημικών ενώσεων, πολυμερών, βιολογικών σκευασμάτων, μιγμάτων και κραμάτων. Αυτος στην περιπτωση της PG ειναι 57-55-6 , ενω στην περιπτωση της PDO ειναι 504-63-2. Και υπαρχει επιπλεον και η εξης υποθεση εργασιας : να προκειται για δυο εναντιομερη, δηλ. το (R)-Propane-1,2-diol και το (S)-propane-1,2-diol. (εναντιομερη λέγονται  οι δύο διαφορετικές κατοπτρικές μορφές ενός τέτοιου μορίου) που και αυτο συνεπαγεται επισης διαφορες μεταξυ τους. Επαναλαμβανω οτι αυτο απλως το πιθανολογω , δεν το γνωριζω.

Να προσθεσω επισης εδω οτι το θεμα της ληξης 14 μερες μετα το ανοιγμα παραμενει και μετα την αναμιξη με VG, αρωμα , νικοτινη κτλπ. Το τελικο ατμιστικο υγρο ειναι μιγμα που διατηρει αυτουσια τα επι μερους χαρακτηριστικα των συστατικων του - και οχι καινουργια χημικη ενωση με αλλα διαφορετικα χαρακτηριστικα. Αρα λοιπον η ημερομηνια ληξης (ας την πουμε ετσι) του τελικου προιοντος θα ειναι η συντομοτερη απο τις επι μερους ημερομηνιες ληξης των αρχικων συστατικων του.


 Το προβλημα που παραμενει είναι το εξης : υπαρχουν δημοσιευμενες επιστημονικες μελετες που να αφορουν την χρηση της PDO ειδικα στο ατμισμα ; H υπαρχουν απλως γενικολογοι ισχυρισμοι υγειας ; Διοτι ξερετε , class effect στην φαρμακευτικη, απλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΟ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 21, 2023, 05:26 από Antiprosopos »

Αποσυνδεδεμένος Antiprosopos

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν εχω προκαταλήψεις: μισώ τους πάντες εξ’ ίσου.
ΥΓ : Τελικα , ψαρεψα μια μελετη που αφορα την PDO και το ατμισμα . Παραθετω το link :

https://www.nature.com/articles/s41598-018-29066-6

(Physical and chemical assessment of 1,3 Propanediol as a potential substitute of propylene glycol in refill liquid for electronic cigarettes /     Philippe Bertrand, Vincent Bonnarme, Antoine Piccirilli, Philippe Ayrault, Laurent Lemée, Gilles Frapper & Jérémie Pourchez  / Scientific Reports volume 8, Article number: 10702 (2018)

Ληξις συναγερμου.

Αποσυνδεδεμένος Kos_X

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Χαίρετε και πάλι. Μια γρήγορη ερώτηση και μια διαπίστωση...

Ισχύει ότι το καλοκαίρι καλύτερα η αναλογία να είναι 70vg/30pg λόγω του ότι υπάρχει κίνδυνος διαρροής στην αντίσταση; Έτσι τουλάχιστον μου είπε ο πωλητης μου.

Επιπλέον, δεν ξέρω αν έχει σχέση με το παραπάνω, αλλά αυτή η αναλογία μου φέρνει υπνηλία! Εκτός κι αν είναι το υγρό/εταιρία (για την ιστορία είναι το coffee της tasty clouds, 4,5 νικοτινη).

Αποσυνδεδεμένος tibolaso

  • **
  • 482
  • Φύλο: Άντρας
Όσον αφορά την αναλογία VG και PG, σωστά σου τα είπε ο πωλητής. Το καλοκαίρι χρειάζεται περισσότερη VG για το φόβο διαρροών. Το 70/30 είναι ενδεικτικό αλλά και σύνηθες.
Τις διαρροές μπορείς να τις αποφύγεις πειράζοντας και το στήσιμό σου αλλά θέλει και δοκιμές αυτό.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Στο στήσιμο θα κοιτάξεις για ένα Τσικ παραπάνω βαμβάκι, κι ένα Τσικ παραπάνω vg, δεν είν' ανάγκη για 70-30, αν δε θες. Κι αυτά μόνο αν έχεις πρόβλημα, δλδ διαρροές. Βλέποντας και κάνοντας
Το Τσικ είναι επίσημη μονάδα μέτρησης για στησίματα, όπως και το τόσο-όσο στο  βαμβάκωμα

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 687
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα.Παρατήρησα κάτι και θέλω να το ποστάρω εδώ, μήπως και έχει και κάποιος άλλος την ίδια εμπειρία.Ατμίζω 9άρα νικοτίνη κανονικά με άρωμα (όχι σκέτη βάση) γύρω στα 240ml το μήνα (4 60μελα).Αυτό που παρατήρησα είναι ότι όταν κάνω ποδήλατο νιώθω σαν να ξεμπουκώνει ο λαιμός μου(έχω να αγγίξω τσιγάρο 3 χρόνια).Δεν ξέρω αν έχει κάποιος την ίδια εμπειρία, αλλα πιστεύω ότι ίσως παιρνουν τα πνευμόνια παραπάνω οξυγόνο με την άσκηση και σαν να καθαρίζουν απ' τα όποια "κατάλοιπα" αφήνει το η.τ. Δηλαδή αυτό το 95% της ασφαλέστερης χρήσης η.τ. έναντι του τσιγάρου, ίσως έχει κάποιο νόημα.

Αποσυνδεδεμένος Kos_X

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Καλημέρα,


Εδώ και λίγο καιρό έχω θέμα με το στομάχι. Δεν ξέρω αν φταίει η αντίσταση ή το υγρό αλλά έχω ανακάτεμα, όχι πόνο, και παλινδρόμηση. Από τις αντιστάσεις δεν καταλαβαίνω ότι θέλουν αλλαγή, άλλωστε έχω χρησιμοποιήσει καινούργιες και με πιάνει αμέσως το ανακάτεμα. Ίσως είναι το υγρό, επειδή πρόσθεσα επιπλέον νικοτίνη και δεν το άφησα να ωριμάσει;


Έχει κάποιος κάποια αντίστοιχη περίπτωση;

Αποσυνδεδεμένος tasos1976

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να επισκεφτείς έναν γιατρό γιατί και εγώ επί χρόνια ταλαιπωρία  με παλινδρομήσεις και καούρες αλλά ήταν τα θέματα διατροφής μου τώρα όσο αφορά το άτμισμα όσο μεγαλύτερη ποσότητα κάνουμε σε νικοτίνη και ανάλογα τον ατμοποιητή πνευμονικό τσιγαρίσιο ή οτιδήποτε άλλο τέλος πάντων διατρέχουμε πάντα τον κίνδυνο να ερεθίζεται ο οισοφάγος μας και να προκαλεί στομαχικές διαταραχές αλλά συνήθως και σε μεγάλες ποσότητες ατμίσματος περιόρισε καταρχήν το άτμισμα μείωσε αν μπορείς τη νικοτίνη αλλά οπωσδήποτε επισκέψου ένα γιατρό για να κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις γιατί όλα τα άλλα είναι να χαμε να λέγαμε

Καλησπέρα. Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει. Εδώ και καιρό κάνω το subzero halo και έχω παρατηρήσει μειωμένο sex drive, λίμπιντο δηλαδή. Υπάρχει κάποιος άλλος άνδρας που κάνει το ίδιο υγρό ή κάποιο άλλο με menthol και έχει παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο γιατί διάβασα κάποιες αναφορές στο διαδίκτυο ότι μειώνει τεστοστερόνη και αυξάνει γυναικείες ορμόνες. Αν κάποιος ντρέπεται λόγω της φύσης της ερώτησης θα εκτιμηθεί και προσωπικό μήνυμα απλά να πάρω μία απάντηση να διακόψω αυτή τη γεύση αν και μου αρέσει πολύ

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110466 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159702 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515250 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146444 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303199 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12779 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530716 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201449 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801569 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11037 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40966 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet