vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

280 επισκέπτες, 10 χρήστες
Alexander20, paulxan, dkostas, Xameno_Skli, treloneritis, ZoeM, Tazz, tsiv, Jorge, manoslykos

Twitter

Ελληνική συγκριτική έρευνα για το ενεργητικό και παθητικό άτμισμα και κάπνισμα

Αποσυνδεδεμένος Εktelonistrator

  • **
  • 369
  • I'm Mr.Nobody,a man who does not exist.
Παράθεση
Η υπηρεσία εντόπισε επίσης ίχνη χημικών στοιχείων που προκαλούν καρκίνο.
Bρε δε πα να γ@μ#θ$#ν λέω γω. Πάλι τα ίδια θα λέμε μεταξύ μας?
Εταιρίες, συμφέροντα, χρήμα... αυτό μέτραει στο τελος.
Βαρέθηκα...συνεχίζω να ατμίζω και σας (τους δλδ) γράφω!  :bye:

Γιώργο  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος navy

  • ***
  • 530
  • Φύλο: Άντρας
  • PROVARI V2.5+GGTS+ΟΔΥΣΣΕΑΣ-ΙΑΤΤΥ-ΠΗΝΕΛΟΠΗ-SKYLINE
Done! Και απο εμενα παιδια! ας το δουμε καλοπροαιρετα! :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος arisgn

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Εγω θα ελεγα να τον "μπουκωσουμε" στις απαντησεις του τυπου "καπνιζα 100 κτ την ημερα" και τωρα "1 ml" και "20 τζουρες την ημερα" ....να δουμε τι αποτελεσματα θα βγαλει!

Διαβασα και το αρθρο στο prakato.gr και ισως εχει δικιο πως μακτοχρονιες ερευνες δεν εχουν γινει για το ητ που να οδηγουν σε ασφαλη αποτελεσματα.

Απο την αλλη και ο αερας που αναπνεουμε ειδικα στην Αθηνα κεντρο αν τον αναλυσουμε σιγουρα θα εχει ιχνη καρκινογονων ουσιων, συνεπως να μην αναπνεουμε?

Εδω μεγαλωσαμε με διαφημησεις τσιγαρων που ελεγαν "το πρωι καταλαβαινεις την διαφορα" και πρωτο καπνισα "Σαντε φιλτρο" (Υγεια)!

Ουστ!

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Το όνομα κάτι μου θύμισε.
Και ναι είναι αυτός
Δείτε: http://www.parakato.gr/2010/01/blog-post_8223.html

Λευτέρη και λοιπά μέλη παρακαλώ την γνώμη σας.
Τι κάνουμε?

Γιώργο. Θέλει λίγο πιο προσεκτικό διάβασμα το άρθρο. Υπάρχει μια προκατάληψη από τον συντάκτη αλλά ας μην υπάρχει κι από εμάς.
Αν η έρευνα π.χ. δείξει κάτι επιζήμιο για το η.τ., δεν νομίζω να βασίζεται στο ψέμα γιατί υπάρχουν και άλλοι επιστήμονες που θα την διαβάσουν. Αν λοιπόν συμβαίνει κάτι τέτοιο, καλό θα ήταν να το ξέρουμε.
Αν και όντως η συγκεκριμένη έρευνα δεν φαίνεται να οδηγεί σε κάτι.
Όπως είπα, ζήτησα περισσότερες πληροφορίες από τον καθηγητή αλλά δε μου απάντησε.

Μια πρόταση είναι να σταματήσει η συμμετοχή στην έρευνα μέχρι να έχουμε απάντησή του ή ας κάνει ο καθένας ό,τι νομίζει.

Και θα το βάλω στο αρχικό μήνυμα μάλιστα.

Αν υπάρξει οποιαδήποτε απάντηση στο μήνυμά μου από τον κ. Φλουρή, θα σας ενημερώσω.

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Bρε δε πα να γ@μ#θ$#ν λέω γω. Πάλι τα ίδια θα λέμε μεταξύ μας?
Εταιρίες, συμφέροντα, χρήμα... αυτό μέτραει στο τελος.
Βαρέθηκα...συνεχίζω να ατμίζω και σας (τους δλδ) γράφω!  :bye:

 :)) 8)
 :respect: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Bρε δε πα να γ@μ#θ$#ν λέω γω. Πάλι τα ίδια θα λέμε μεταξύ μας?
Εταιρίες, συμφέροντα, χρήμα... αυτό μέτραει στο τελος.
Βαρέθηκα...συνεχίζω να ατμίζω και σας (τους δλδ) γράφω!  :bye:
+1  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος panosfc

  • ***
  • 763
  • I am a Steam Machine Κιτσο μου!
    • OUR PRIDE!!!
Εγω περιμενω την απαντηση του για να το συμπληρωσω.
Αλλωστε αν δεν αποδειχτει πως ειναι πιο επιβλαβη απο το κ.τ. το μονο που καταφερνουν ειναι να μας κανουν να γελαμε.Το ξερουμε ομως πως θα το προσπαθησουν με καθε τροπο.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 15, 2011, 19:26 από panosfc »

Αποσυνδεδεμένος girlplay

  • **
  • 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μη κλεβετε!Η κυβερνηση σιχαινεται τον ανταγωνισμο!
Δ.Γ Δ.Α. (δν γνωριζω δν απαντω...!!!) :tongue_move_02: :tongue_2: :lotpot: :heat:
Τι ''ερευνες'' του (_ι_) ειναι αυτες...????? ελεοςςςςςςςς :wall: :wall: :angry_orange:
με εξοργιζει που ο καθενας χρησιμοποιει την οποια λεξη για δικο του σκοπο....!!!!!! :angry_orange: :thumpdown:

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
λετε να το δουμε στο ανθελληνικο Newsit? :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Το όνομα κάτι μου θύμισε.
Και ναι είναι αυτός
Δείτε: http://www.parakato.gr/2010/01/blog-post_8223.html

Λευτέρη και λοιπά μέλη παρακαλώ την γνώμη σας.
Τι κάνουμε?

Τι μνήμη είναι αυτή ρε Γιώργο;  :o

Αποσυνδεδεμένος hunter

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
Το όνομα κάτι μου θύμισε.
Και ναι είναι αυτός
Δείτε: http://www.parakato.gr/2010/01/blog-post_8223.html

Λευτέρη και λοιπά μέλη παρακαλώ την γνώμη σας.
Τι κάνουμε?

ΜΕΓΑΛΕ ΕΓΡΑΨΕΣ
 :respect: :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος hunter

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
Συμφωνώ με τον Ατμό (κατά κόσμον Λευτέρη).
Αν δεν απαντήσει επί της ουσίας, (σκοποί της έρευνας, γιατί τόσο "απλοϊκό" το ερωτηματολόγιο),
 εγώ προσωπικά δεν συμπληρώνω το ερωτηματολόγιο.
So simple ...
 :)

Αποσυνδεδεμένος girlplay

  • **
  • 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μη κλεβετε!Η κυβερνηση σιχαινεται τον ανταγωνισμο!
Συμφωνώ με τον Ατμό (κατά κόσμον Λευτέρη).
Αν δεν απαντήσει επί της ουσίας, (σκοποί της έρευνας, γιατί τόσο "απλοϊκό" το ερωτηματολόγιο),
 εγώ προσωπικά δεν συμπληρώνω το ερωτηματολόγιο.
So simple ...
 :)

 :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Τσέκαρε κανείς τη λίστα από τις μάρκες των τσιγάρων; Τα μισά δεν τα έχω ξανακούσει...
Μου φαίνεται, πως κάποιος που δεν ξέρει τι θα πει κανονικό τσιγάρο, ούτε ηλεκτρονικό τσιγάρο, προσπαθεί να βγάλει συμπέρασμα για τη σχέση τους...


Οι ερωτήσεις δεν έχουν σχέση με την επίπτωση του η.τ στην υγεία. Η εκφώνηση είναι παραπλανητική: σου αφήνει την αίσθηση ότι η έρευνα θα είναι σχετική με την υγεία, αναφέροντάς το στην προηγούμενη πρόταση από αυτήν που λέει τους σκοπούς του ερωτηματολογίου:


Αυτό τον καιρό θέλουμε να κάνουμε μια μελέτη για να εξετάσουμε τη χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου από τους πρώην καπνιστές


για να σου δώσει την εντύπωση πως και τα συμπεράσματα του ερωτηματολογίου θα είναι σχετικά με την υγεία.


Δεν έχει σχέση με την υγεία όμως: είναι αυτό που λέει, να εξετάσουν στατιστικά τη σχέση ανάμεσα στην (ποσοτική) χρήση του η.τ και του καπνίσματος (πριν, ποσοτικά και ποιοτικά - δηλαδή πόσο βαριά).


Τα αποτελέσματα μπορεί να είναι στο στυλ:


- Η έρευνά μας, έβγαλε το συμπέρασμα ότι όσο βαρύτερα και περισσότερα τσιγάρα κάπνιζε κάποιος, τόσο περισσότερα (ή λιγότερα) ml ατμίζει τώρα, και τόσο περισσότερη (ή λιγότερη) η νικοτίνη που παίρνει τώρα.


Δεν βλέπω το λόγο να γίνει μια τέτοια έρευνα, μια και δεν έχει καμία σχέση με την υγεία. Μόνο προβοκατόρικα συμπεράσματα μπορεί να βγάλει, είτε υπέρ είτε κατά.


Τώρα το βρήκα: Γυμναστής σπούδασε ο Φλουρής. (γι' αυτό δεν ξέρει τίποτα για το κάπνισμα...) Μάστερ στην φυσιολογία των ασκήσεων, τιμητικό δίπλωμα από το Διεθνές Διαστημικό Πανεπιστήμιο (κλάιν μάιν ενός καλοκαιριού), Δοκτορά στην φιλοσοφία σε διεπιστημονικές μελέτες από ένα καναδικό πανεπιστήμιο, ειδικότητα: περιβαλλοντική φυσιολογία. Και ξαναγύρισε στο πανεπιστήμιο Θεσσαλίας όπου σπούδασε [ΤΕΦΑΑ].


Έφτιαξε αυτό το ίδρυμα το FAME lab, Λειτουργική Αρχιτεκτονική των Θηλαστικών στο Περιβάλλον τους, ο θεός και η ψυχή του τι είναι και τι κάνουνε. Μπορεί να είναι σε αυτούς που θέλουνε να κόψουνε τώρα, και να βιάζεται να δείξει έργο...


Έγραψε στο British Medical Journal για το η.τ, αναφέροντας πως δεν υπάρχουν αρκετές έρευνες και πως καλύτερα να μην χρησιμοποιείται μέχρι να αποδειχθεί η ασφάλειά του. Δεν ξέρω λεπτομέρειες, μόνο την περίληψη δίνει το site του BMJ, αν καταφέρει κανείς να το βρει ας το αναρτήσει).
Ο τίτλος του: Personal View: Electronic cigarettes: miracle or menace? (προσωπική άποψη δηλαδή...)
Αναφέρεται, μαζί με τις δύο γνωστές ξένες, και μία έρευνα στην Ελλάδα. Δεν την ξέρω αυτήν, δεν την αναφέρει πουθενά στο σάιτ του. Μάλλον κανα δικό του παρόμοιο ερωτηματολόγιο θα είναι.


Εγώ θα του στείλω μέιλ πάντως και θα του λέω τις αμφιβολίες μου για όλα αυτά.

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Η συγκεκριμένη «μελέτη» των Φλ…ή  και Οικ…ου αν θυμάστε είχε εμφανιστεί από το πουθενά χωρίς να λέει ουσιαστικά τίποτα καινούργιο σε σχέση με τα ήδη γνωστά.
Είχε συζητηθεί και στο φόρουμ αλλά δεν μπορώ να βρω το που.
Προσωπικά εκτιμώ πως ο κύριος που κάνει την «έρευνα» είναι υποκινούμενος και κατευθυνόμενος από τις καπνοβιομηχανίες.
Η «μελέτη» που είχε δημοσιεύσει τότε περιείχε  κάποια ψήγματα, και η τώρα στατιστική το επιβεβαιώνει.
Το όλο ζητούμενό του είναι τι μάρκα τσιγάρα κάπνιζες παραθέτοντας μια μακριά λίστα από μάρκες τσιγάρα. Τι ενδιαφέρει έναν ερευνητή αν κάπνιζες  κάμελ λαιτς μπλου ή κάμελ ουάν????
Το ζητούμενο είναι από πού χάνουν λεφτά οι τσιγαράδες.

Ίσως αυτή η «έρευνα» αποτελεί ένα πρώτο αποδεικτικό για την ύπαρξη ακήρυχτου πολέμου τσιγαράδων και ηλεκτρονικού τσιγάρου.

Φυσικά δεν συμπλήρωσα το ερωτηματολόγιο και θα πρότεινα το ίδιο και στους συνατμιστές. (αν δώσει κάποια πειστική απάντηση στον Λευτέρη το ξανασυζητάμε)


Δεν είναι μνήμη Στάθη (έχω μνήμη… χρυσόψαρου)
Πονηρεύτηκα γιατί ήταν  too good to be true ,
και στο ψαχτήρι έχω ταλέντο. :laugh1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 952 110560 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:21
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159778 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515302 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146453 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303234 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 183 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530746 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201468 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801598 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11048 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40980 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet