vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

91 επισκέπτες, 8 χρήστες
ddboss, tibolaso, fratz8, Buliwyf, Jorge, giorgos1999, swtos, maprix

Twitter

Αντιστάσεις Ζιρκονίου

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Αντιστάσεις Ζιρκονίου
« στις: Ιουλίου 08, 2016, 13:43 »
Έπεσε στα χέρια μου πριν μερικές μέρες 30cm Ζιρκονίου, σε πάχος 0.35mm και αρκετά springy  δεν γινόταν να μην το δοκιμάσω αφού πρώτα έψαξα και διάβασα αρκετά για αυτό στο ιντερνετ. Αντιγράφω από την wikipedia:
Παράθεση
Ζιρκόνιο
Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια
Το χημικό στοιχείο Ζιρκόνιο είναι μέταλλο με ατομικό αριθμό 40 και ατομικό βάρος 91,224. Έχει θερμοκρασία τήξης 1852±2 C°, θερμοκρασία βρασμού 4377 C° και πυκνότητα 6,52 gr/cm3. Ανήκει στην ομάδα της 2ης κύριας σειράς των στοιχείων μετάπτωσης και δεν συναντάται σχεδόν ποτέ χωρίς προσμείξεις στη φύση.



Παράθεση

Προέλευση
Το ζιρκόνιο ως στοιχείο δεν ήταν γνωστό από την αρχαιότητα, ήταν όμως γνωστό το ομώνυμο ορυκτό του υπό την ονομασία γιαρκόν ή υακινθίτης (ZrSiO4), το οποίο αναφέρεται και στη Βίβλο. Το στοιχείο ήταν άγνωστο μέχρι το 1789, οπότε ο Γερμανός χημικός Μάρτιν Χάινριχ Κλάπροτ έκανε χημική ανάλυση σε γιαρκόν φερμένο από τη Σρι Λάνκα και εντόπισε το νέο στοιχείο χωρίς να καταφέρει να το απομονώσει. Αυτό το πέτυχε το 1824 ο Σουηδός χημικός Γιονς Γιάκομπ Μπερτσέλιους (Jöns Jacob Berzelius) με συνθέρμανση καλίου και χλωριούχου καλιοζιρκονίου. Σε τελείως καθαρή μορφή παρασκευάστηκε μόνο το 1914.

Παρασκευές
Η βασική μέθοδος βιομηχανικής παρασκευής ζιρκονίου είναι η μέθοδος Kroll, κατά την οποία το ζιρκόνιο ανάγεται από μαγνήσιο από τη χλωριούχο ένωσή του. Ωστόσο, επειδή βρίσκεται σχεδόν πάντα μαζί με το στοιχείο Άφνιο (Hf), ο διαχωρισμός τους είναι ιδιαίτερα δυσχερής.
  

Φυσικές ιδιότητες
Το ζιρκόνιο είναι αργυρόλευκο μέταλλο με ισχυρή λάμψη, μέσης πυκνότητας και σκληρότητας και πολύ ανθεκτικό τόσο στη διάβρωση όσο και στη θερμότητα. Οι φυσικές (και χημικές) του ιδιότητες μοιάζουν πολύ με αυτές του τιτανίου (Ti).
  
Χημικές ιδιότητες
Το ζιρκόνιο όταν είναι συνεκτικό δεν είναι ιδιαίτερα δραστικό μέταλλο, καθώς δεν διαβρώνεται ούτε προσβάλλεται από αραιά οξέα και καυστικά αλκάλια. Όταν βρίσκεται σε λεπτό διαμερισμό (υπό μορφή κόνεως) αναφλέγεται αιφνίδια στον αέρα δημιουργώντας κινδύνους πυρκαϊάς.

Χρήσεις
Λόγω της υψηλής αντοχής του στη διάβρωση και τη θερμότητα, χρησιμοποιείται για την κατασκευή ειδικών βαλβίδων και αντλιών[3]. Επειδή, επίσης, δεν απορροφά νετρόνια, χρησιμοποιείται πάρα πολύ στις επενδύσεις και τις σωληνώσεις των ατομικών αντιδραστήρων, από τις οποίες όμως πρέπει να είναι τελείως απαλλαγμένο από το άφνιο. Το οξείδιό του χρησιμοποιείται ως πυρίμαχο υλικό για την κατασκευή προτύπων (καλουπιών) χυτών αντικειμένων και για την επένδυση κλιβάνων υψηλών θερμοκρασιών. Τα ορυκτά του και ιδιαίτερα το ζιρκόνιο είναι πολύτιμοι ή ημιπολύτιμοι λίθοι. Χρησιμοποιείται, επίσης, για την παρασκευή ειδικών κραμάτων.

Μια άλλη χρήση του τα τελευταία χρόνια και στον κλάδο της οδοντιατρικής. Αντικαθιστά το μέταλλο κάτω από οδοντιατρικές στεφάνες (θήκες) και γέφυρες για το καλύτερο δυνατό αισθητικό αποτέλεσμα σε σχέση με τις μεταλλο-κεραμικές στεφάνες και γέφυρες, στις οποίες διαφαίνεται το γκρι - μαύρο μέταλλο κάτω από το κεραμικό. Επίσης χρησιμοποιείται και στα εμφυτεύματα, αντικαθιστώντας το εμφύτευμα από τιτάνιο το οποίο χρησιμοποιείται συνήθως. Ο λόγος είναι ίδιος, δηλαδή αισθητικής, αλλά με μικρότερη σημασία αυτή την φόρα, αφού περισσότερη σημασία έχει η κατασκευή της στεφάνης. Βέβαια, για ένα όσο το δυνατό καλύτερο αποτέλεσμα, είναι ενδεδειγμένη η επιλογή του ζιρκονίου (το οποίο είναι και αρκετά ακριβότερο από το τιτάνιο).

Επίσης από ό,τι διάβασα, τα οξείδια του είναι κεραμικά και δεν προκαλούν κακό όπως τα οξείδια τιτανίου/νικελίου, και μάλιστα οξειδώνουν εμφυτεύματα Ζιρκονίου που θα χρησιμοποιηθού σε γόνατα/γοφους κτλ γιατί η "κρούστα" του οξειδίου πάνω στο ζιρκόνιο, σαν κεραμικό υλικό που είναι έχει πάρα πολύ μικρό συντελεστή τριβής. Συνεπώς μπορούμε και με VW και με TC να το ατμίσουμε.
Το μεγάλο μείον του είναι η τιμή (από http://www.goodfellow.com/ ) :

Αλλά υπάρχει ήδη στην αγορά σαν επαναχρησιμοποιήσιμο coil σε τιμή ~1 Ευρώ (http://shop.gg-store.com/en/tilemahos-x1-20mm-spare-parts/1131-tilemahos-new-rebuildable-part-spring-ss-.html)

Οι εμπειρίες μου 3 μέρες μαζί του πάνω σε Τηλέμαχο V2+

Το κομμάτι Ζιρκονίου που έπεσε στα χέρια μου ήταν ΠΟΛΥ springy και αυτό μάλλον έχει να κάνει με τον τρόπο ολκής  που ακολουθήθηκε για να γίνει σύρμα. Σίγουρα πρέπει να υπάρχουν πιο μαλακά σύρματα ζιρκονίου που να είναι πιο εύκολα στο "στρίψιμο". Χρησιμοποίησα kuro coiler με πυρήνα 2.5mm αλλά μετά το στρίψιμο λόγω της σκληρότητάς του έγινε 3~3.2mm περίπου. Έπρεπε να το είχα στρίψει σε πυρήνα 2mm για να πάρω την διάσταση 2.5~2.6mm που ήθελα. Ακόμα και έτσι όμως χωράει στον Τηλέμαχο και έτσι βιδώθηκε επάνω του, δύσκολα λόγω της σκληρότητάς του. Έτσι λοιπόν 6 σπείρες ~3.2mm 0.78Ω.

Το πρώτο υγρό που του έβαλα ήταν το Snake Oil, υγρό που άτμιζα πρώτη φόρα, συνεπώς δεν μπορούσα να κρίνω για την γεύση. Η μεγάλη έκπληξη που με περίμενε ήταν σήμερα που αποφάσισα να αλλάξω υγρό και φυσικά βαμβάκι. Δεύτερο υγρό το καθημερινό μου DIY.  Η γεύση που πήρα στο καθημερινό μου υγρό όπου ξέρω και πολύ καλά ήταν πάρα πολύ καλή,  μπορώ να πω πιο "κρυστάλινη", πιο καθαρή από τα άλλα σύρματα που έχω δοκιμάσει (SS316L & Kanthal A1, δεν έχω ούτε θέλω να δοκιμάσω Τi/Ni). Ενθουσιασμένος. 
 
Ο φίλος που μου το έδωσε μου είχε πεί ότι το σύρμα δεν πιάνει μάκα και ότι το βαμβάκι είναι που χρωματίζεται αλλά μόλις το βάλεις στο νερό γίνετε πάλι άσπρο. Είχε απόλυτο δίκιο για το βαμβάκι και το σύρμα !! Δεν το πίστευα όταν το έλεγε, σκεφτόμουν από μέσα μου, "υπερβολές", έχω το σύνδρομα του Θωμά, αν δεν το δω με τα μάτια μου, δεν...... Το βούτηξα στο νερό και έγινε ΚΑΤΑΣΠΡΟ σαν το χιόνι ! Μλκία έκανα που δεν το τράβηξα σε video να το δείτε. Όλο το βαμβάκι ήταν σκούρο κίτρινο εκτός από το σημείο στο coil που ήταν καφετί σκούρο, και έγινε ολόλευκο! To coil έχει γίνει γκρίζο αλλά δεν είναι "μουντό" σε χρώμα, είναι γυαλιστερό γκρί !
 
Άριστες οι εντυπώσεις μέχρι στιγμής και παρόλο που δεν το έχω δοκιμάσει σε TC, σε VW είναι άριστο. Οι προδιαγραφές όπως μπορείτε να διαβάσετε στο αγγλικό wikipedia λένε για TCR 0.00440 (το τιτάνιο έχει 0.00380), μεγαλύτερο TCR δηλαδή από Tιτάνιο, ενώ έχει την ίδια αντίσταση με αυτό ( Zr: 421 nΩ·m (at 20 °C)  4.21×10−7  vs Ti: 420 nΩ·m (at 20 °C)) συνεπώς πρέπει να είναι και ακριβές στον έλεγχο θερμοκρασίας. Εντυπώσεις με από TC δεν μπορώ να δώσω ακόμα δεν το έχω δοκιμάσει εκτενώς.
 
Ελπίζω να δούμε σύντομα στα ατμομάγαζα σύρμα Zιρκονίου, να δοκιμάσετε και εσείς. Θα σας κερδίσει :)  



Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Αντιστάσεις Ζιρκονίου
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 08, 2016, 14:01 »
Ενδιαφέρον.

Μόνο που με 156 λίρες το μέτρο, μάλλον πιθανότερο είναι να το δεις σε κοσμηματοπωλείο, παρά σε ατμομάγαζο... :))

Βέβαια εντύπωση μου κάνει ότι το ένα μέτρο έχει τόσο ενώ τα 20 κάτι παραπάνω από το διπλάσιο...

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Αντιστάσεις Ζιρκονίου
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 08, 2016, 14:06 »
Και τα 20μέτρα 378λιρες, ~18.9 λίρες το μέτρο, και φαντάζομαι όσο ανεβαίνουν τα μέτρα χοντρικής (πόσο χιλιάδες χιλιόμετρα αγοράζει άραγε η UD??) τόσο πέφτει η τιμή. Για να είναι τόσο ακριβό κάτι καλύτερο θα έχει από τα φτηνά kanthal, SS και τα επικίνδυνα Ni & Ti, ή μάλλον δεν έχει ..... και αυτό είναι το Νικέλιο !!!
Και έτοιμο coil ~1Ευρώ: shop.gg-store.com/en/tilemahos-x1-20mm-spare-parts/1131-tilemahos-new-rebuildable-part-spring-ss-.html για επαναχρησιμοποιησιμο δεν είναι καθόλου ακριβό.

Αποσυνδεδεμένος Rbmkn4

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντιστάσεις Ζιρκονίου
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 08, 2016, 14:34 »
Οποτε και λογικα η ζωη της αντιστασης ειναι μεγαλυτερη απο τα υπολοιπα συρματα.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Αντιστάσεις Ζιρκονίου
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 08, 2016, 14:36 »
Το πρόβλημα εκτός της τιμής είναι ότι δεν στρίβεται εύκολα, εκτός κι αν βγει σε πιο μαλακή έκδοση. Μια λύση θα ήταν το springomizer για όσους όμως έχουν τον κατάλληλο Τηλέμαχο ή με αγορά νέου housing. Για κάποιον που δεν έχει Τηλέμαχο, δε θα ήταν λογικό πάντως να αγοράσει ατμοποιητή που να προσαρμόζεται στο σύρμα. Συνήθως το σύρμα το προσαρμόζουμε στον ατμοποιητή.
Με λίγα λόγια για μένα χρειάζεται υπομονή μέχρι να κυκλοφορήσουν κατάλληλα σύρματα ζιρκονίου που να μπορούμε να τα δοκιμάσουμε σε όσους ατμοποιητές διαθέτουμε ή προτιμούμε.
Και μια παρατήρηση. Ποια είναι η επικινδυνότητα των άλλων συρμάτων και ποιος το λέει αυτό? Αν μιλήσεις για παράδειγμα με τον γιατρό τον takkat θα σου πει ότι θεωρεί το τιτάνιο το πλέον βιοσυμβατό και γι' αυτό το προτιμά. Για μένα πάλι είναι τόσο ανυπόφορη η γεύση που αποδίδει στα υγρά που έχω σχεδόν ένα χρόνο να ξαναστήσω με δαύτο.
Το θέμα των συρμάτων είναι σημαντικό αλλά ακόμη άγνωστο σε μεγάλο βαθμό, οπότε προσωπικά είμαι πολύ επιφυλακτικός με ότι διαβάζω, αναμένοντας την επιστήμη να αποφανθεί, αν και έχει αργήσει πολύ.

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντιστάσεις Ζιρκονίου
« Απάντηση #5 στις: Ιουλίου 08, 2016, 15:19 »
Πολύ ενδιαφέρον, δεν το ήξερα το Ζιρκονιο, ευχαριστούμε!


Aν δεν κάνω λάθος το "Springy" παραπέμπει σε ελατήριο, στη συγκριτικά μεγάλη τάση επαναφοράς του στην αρχική μορφή που είχε προ στριψίματος και …..

.. στην ουσία πρόκειται για πολύ σκληρό κράμμα, αν είναι κράμμα, αν έχω καταλάβει καλά. Άρα λιγότερο πορωδες, και εξ'αυτού πιθανολογώ, με συγκριτικά μικρότερη απώλεια μικροσωματιδίων λόγω της αναπτυσσόμενης θερμοκρασίας, οπως αναφέρει ο συνατμιστής. Πολύ υψηλό σημείο βρασμού κλπ.

Σε τέτοια κατάσταση που βρισκόμαστε, με τόσα είδη σύρματα διαθέσιμα, μέσα στο τόσο πιεστικό και πολυμερές μαρκετινγκ της ατμοαγοράς σήμερα, ενώ ο καθένας χρησιμοποιεί τα δικά του σύρματα χωρίς ιδιαίτερη περεταίρω βεβαιότητα, όπως το βλέπω εγώ φυσικά, έτσι καταλήγω, πάλι χωρίς βεβαιότητα, να θεωρώ οτι όσο πιο σκληρό είναι το σύρμα, τόσο καλύτερα για την υγεία μου, γενικά μιλώντας και σκεφτόμενος φωναχτά .. εξ'ου και το ενδιαφέρον για το συγκεκριμένο.  
Εξ'ου και το οτι δεν κολλάνε (είτε δεν δημιουργούνται) τόσα κατάλοιπα στην επιφάνεια του, συγκριτικά, όπως αναφέρει ο φίλος tzifos_f1.

Τώρα, συνατμιτή, όσον αφορά στην μεγάλη ελαστικότητα και επαναφορά του συγκεκριμένου, αφού τα κατάφερες να το στρίψεις χωρίς πύρωμα, μόνο θετικό μου ακούγεται !!!!
Το να απαιτεί λίγο παραπάνω κόπο να στηθεί είναι κάτι που δεν με πειράζει, αφού αλλάζω coil μια φορά το μήνα πλέον (κάνω ψυχρό dry burn κάθε 3 μέρες και το σύρμα μου είναι πάντα καθαρό).


Απο τιμή πολύ ακριβό, ανάλογη με τη σκληρότητα του υποθέτω! (όσο πιο σκληρό ένα μέταλο, τόσο ακριβότερη η διαδικασία παραγωγής κλπ, θεωρητικά πάντα, διότι δηλώνω άσχετος με το αντικείμενο)

Ίσως μέσω μιας καλής μαζικής, μέσω του φόρουμ αν επιτρέπεται, αν κάποιος κάνει τον κόπο να το οργανώσει, αλλά και πάλι ακριβό νομίζω θα μας βγει ..  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Αντιστάσεις Ζιρκονίου
« Απάντηση #6 στις: Ιουλίου 08, 2016, 15:34 »
Το Τιτάνιο όντως είναι βιοσυμβατό και χρησιμοποιείτε όπως και το Ζιρκόνιο σε εμφυτεύματα (δόντια και κόκαλα).
 
Το Τιτάνιο όμως όταν υπερθερμανθεί οξειδώνεται και σχηματίζει ενώσεις και αυτά δεν είναι καθόλου μα καθόλου βιοσυμβατά! Θα μου πεις, μα γι'αυτό το δουλεύουμε αποκλειστικά και μόνο με TC. Και εδώ έρχεται η επικινδυνότητα (κατά την δική μου άποψη) και βαράει κόκκινο, για πολλούς και διάφορους λόγους:
  • κακό μοντάκι, κινέζικο software....
  • Λάθος χρήση/λάθος χρήστη
  • λάθος/κακή συναρμολόγηση του atmo/χαλασμένα μονοτικά/κακό βίδωμα -> διαβάζει το mod άλλα αντί άλλων αντίσταση και από TC γυρνάει σε 60Watt power mode (που έχει ξεμείνει από το notch coil) και ατμίζεις  αντί να πάει σε failure mode και να μουλαρώσει για να υποψιαστείς ότι κάτι δεν πάει καλά και να το ψάξεις.

Πολλοί ατμίζουν με Ni/Ti και καλά κάνουν, εγώ πάντως δεν εμπιστεύομαι τον εαυτό μου να βάλω πάνω στο VTC mini αυτά τα σύρματα.

Μπορεί να έχει να κάνει και με το πως αντιμετωπίζει τις καταστάσεις, άλλοι δεν φοράνε ποτέ κράνος στην moto, εγώ το φοράω και πάνω στο ποδήλατο που λένε. :))

@Ζarathustra, δεν το έστριψα μόνο εγώ σε Τηλέμαχο, και ο @john76 το έκανε:
Παίζει σε μηχανικό mod και σε watt και σε TC. Σε vtc mini ψάχνoντας τo TCR βρήκα το 280 ως πιο σωστό άτμισμα.
Με δυσκόλεψε γιατί είναι λίγο ελατήριο, σε δυάρι τρυπανάκι για να βγεί δυόμιση, είχα πιάσει με μυτοτσίμπιδο τη μία άκρη μαζί με το τρυπανάκι και μετά λύγισα τις άκρες του σύρματος με το μυτοτσίμπιδο εκεί που βιδώνει γιατί το σύρμα είναι πολύ σκληρό. Σε V2+.
Οταν απάντησα στην Έλλη μόλις τον είχα σετάρει και ψαχνόμουν με τα TC και στο 300 έπαιρνα μια πολύ μικρή γεύση καμμένου. Τώρα που έστρωσε το βαμβάκι και διάβασα το post σου, δοκίμασα πάλι και στο 350 και 400 και μου φαίνονται πιο σωστές τιμές.
Απο το μισό tank που έχω ατμίσει μου φαίνεται λίγο καλύτερο σε γεύση απ'το τιτάνιο. Περιμένω πως και πως να πιάσει μαυρίλα ;D

Αποσυνδεδεμένος skordoman

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Τι δεν καταλαβαίνεις ;
Απ: Αντιστάσεις Ζιρκονίου
« Απάντηση #7 στις: Ιουλίου 08, 2016, 15:53 »
Με αυτή την τιμή κάθε φορά που θα στίβεις αντίσταση θα μας ζητάει η γυναίκα και δαχτυλίδι, μέσα με τα ταμπούνια μας έβαλες :laugh1: :laugh1: :laugh1:  φίλε tzifos_f1

Πέρα από την πλάκα βέβαια από αυτά που διαβάζω δείχνει ένα καλό και ασφαλές υλικό για αντιστάσεις, και σε συνδιασμό με την διάρκεια ζωής που φαίνετε να έχει στην τελική να μην είναι και τόσο κοστοβόρο.
Η αγορά όμως είναι αυτή που θα κρατήσει ή θα χαντακώσει το υλικό όπως έχει κάνει και με άλλα (πχ mesh) το κάθε ένα για τους δικούς του λόγους.
Τώρα το γεγονός ότι είναι δύσκολο στο να το στρίψει κανείς, μπορεί και να το καθηστά ιδανικό για νέους στους επισκευάσιμους, τουλάχιστον εμένα όταν ξεκίνησα τα χοντρά σύρματα μου φαίνονταν πιο εύκολα να τα δαμάσω.

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Αντιστάσεις Ζιρκονίου
« Απάντηση #8 στις: Ιουλίου 09, 2016, 04:34 »
φίλε skordoman, το ξέρω ότι είναι ακριβό, ή καλύτερα, πιο ακριβό από τα άλλα σύρματα αλλά βλέπω τιμή για τα έτοιμα coils για τον Τηλ. Χ1 και είναι SS: 0.60Ευρώ, Ζιρκόνιο: 1.10Ευρώ, δηλαδή λιγότερο από το διπλάσιο.
   
Έτσι έχω την ελπίδα ότι όταν το δούμε στα ατμομαγαζα δεν θα έχει την τιμή αυτή την εξωφρενική που έχω βάλει πιο πάνω σε εικόνα (screenshot). Θα είναι πραγματικά κρίμα από την στιγμή που φαίνεται ότι είναι σύρμα και ασφαλές κατάλληλο και για VW/μηχανικά αλλά και για έλεγχο θερμοκρασίας.
   
Ακόμα και σε πενταπλάσια τιμή να είναι από ότι ένα καρούλι SS και πάλι νομίζω ότι τα αξίζει τα λεφτά του όταν έχει τόσο μεγάλη αντοχή και όταν δίνουμε άλλου $$$ (πχ 1 ml premium υγρου ~= 1Ευρώ !!)

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4511
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντιστάσεις Ζιρκονίου
« Απάντηση #9 στις: Ιουλίου 09, 2016, 08:04 »
Ολα τα συρματα μπορεις να τα δουλεψεις ακομα και σε μηχανικο.
Για να μην υπαρξει αντιπαραθεση , ρολο παιζει η τροφοδοσια.
Αν υπαρχει σωστη τροφοδοσια και σωστα στημενη η αντισταση ωστε να εχει Ωμικη τιμη που να μην ειναι ικανο το ρευμα να εχει μεγαλη ενταση , αρα να μην υπαρχει και φοβος να πυρωσει το συρμα , τοτε μπορεις να χρησιμοποιησεις οποιο συρμα θελεις , οπως θελεις .
Αρκει να ξερεις τι κανεις .

...... Υστερικον Γραφημμα .....
Φιλε μου tzifos_f1 , τυλιξε τις αντιστασεις σου με αναποδη φορά απο αυτη που εχεις κανει στις φωτογραφιες στο πρωτο μηνυμα.
Ετσι οπως εχεςι φτιαξει την αντισταση σου , η βιδα στο τελος σπρωχνει το συρμα .
Αν δεσεις στη μια βιδα το ενα ποδαρακι της αντιστασης , μετα μπορεις ανετα να τραβήξεις το αλλο με μια ''πενσα'' ας πουμε και ετσι να κανεις το συρμα να εχει τη διαμετρο απο το αξονακι στο οποιο φτιαχνεις την αντισταση σου

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Αντιστάσεις Ζιρκονίου
« Απάντηση #10 στις: Ιουλίου 09, 2016, 12:55 »
Δεν υπάρχει αντιπαράθεση, συμφωνώ μαζί σου ότι όλα τα σύρματα μπορείς να τα δουλέψεις και σε μηχανικό αν και έχω μια επιφύλαξη για diy clapton/twisted/κτλ όπου εκεί ο πυρήνας του σύρματος μπορεί να αναπτύξει πολύ μεγάλες θερμοκρασίες (αυτά είναι βαθιά νερά για μένα), αλλά ναι όλα μπορείς να τα ατμίσεις με ασφάλεια αν ξέρεις τι κάνεις. Το ΑΛΛΑ είναι οτι θέλει προσοχή, μεγάλη προσοχή και προσωπικά ΔΕΝ μπορώ να βάλω άλλο ένα άγχος στην ζωή μου, μην γίνει λάθος/στραβή/μείνω από υγρό χωρίς να το πάρω χαμπάρι. Αρκετά άγχη έχω ήδη έτσι όπως καταντήσαμε σ'αυτή την χώρα, δεν θέλω άλλο ! ;)
   
Όσο αναφορά το στήσιμο πιο πάνω: ναι είναι λάθος. Έχω συνηθίσει να στρίβω σε τρυπάνι και το χέρι μου όταν στρίβω για τηλέμαχο πάει μόνο του. Το coil μπαίνει σ'αυτόν ανάποδα, τα πόδια επάνω και θέλει "ανάποδες" στροφές για να στριφτεί σωστά. Δυστυχώς δεν στρίβεται εύκολα αυτό το σύρμα με τρυπάνι/χέρι, θέλει coiler και απλά μπερδεύτικα όταν το έστριβα. Επειδή έχω ελάχιστο σύρμα Ζιρκονίου δεν το πέταξα όπως θα έκανα με απλό SS/Kanthal όπου έχω πολλά πολλά μέτρα και το βίδωσα έστω και ανάποδα. Συγχωρέστε μου αυτό το λάθος, είμαι και νέος :) Θα επανορθώσω ;)
   
Αααα μην το ξεχάσω, αυτό που είπες με την πένσα, να το τραβήξω για να μην ανοίξει, μάλλον δεν παίζει, εκτός και αν έχει μέγγενη να δέσεις επάνω τον ατμο και 1-2 χέρια ακόμα με γερά ποντίκια. Πιο απλά και πιο όμορφα στρίβεις ένα νούμερο μικρότερο πυρήνα για να πάρεις τον πυρήνα που θέλεις, πχ 2mm για να πάρεις 2.5mm. Είναι πολύ σκληρό.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4511
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντιστάσεις Ζιρκονίου
« Απάντηση #11 στις: Ιουλίου 09, 2016, 15:33 »
Απλα σαν ενημερωση το εγραψα για να μην υπαρχουν γνωμες απολυτες οτι αυτο ειναι για εκεινο και το αλλο για το ταδε....
Εχω βρεθει σε συζητηση που υποστήριζε καποιος  οτι τα συρματα για TC (τα γνωστα 3 συρματα) , δεν κανει να τα δουλευεις σε μηχανικο και σε ερωτηση τι διαφορα εχει το ενα ατμισμα απο το αλλο , δεν ειχε να πει κατι..
Η αιτια αυτης της δηλωσης του , ηταν οτι του ειπε ο ταδε πως τα συρματα αυτα κατασκευαστηκαν για TC.
Πιασ' τ' αυγο και κούρευ΄το.............

Εσυ καλα τα σκεφτεσαι και σωστα τα υπολογιζεις , αλλα ελα που δεν γινεται να εισαι σιγουρος για το ποσο θα ανοιξει το συρμα.
Και δεν γινεται να το υπολογισεις ετσι...  Εκει ειναι το κακο....
Θα εισαι δηλαδη στο περιπου πιστευω.
Αν κανει τη δουλεια του , κανενα προβλημα .....
Αλλα το θεμα ειναι αν μπορουμε να το κανουμε οσο γινεται πιο σωστα το σπειρωμα .

Οσο για τη ΄΄δυναμη΄΄ ...........
Τροπο θελει βρε .... ;D :))

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Αντιστάσεις Ζιρκονίου
« Απάντηση #12 στις: Ιουλίου 09, 2016, 16:52 »
Βασίλη δεν είναι πυρηνική φυσική, ούτε θα στείλουμε δορυφόρο να είμαστε ακριβείς στο χιλιοστό. Ένα coil είτε είναι 2.4mm είτε 2.5mm το ίδιο θα ατμίσει. Βοηθάει σ'αυτό πολύ το βαμβάκι που φουσκώνει και στριμώχνεται σωστά μέσα στο coil. Δεν ατμίζουμε με τα mm σε ακρίβεια χιλιοστού του χιλιοστού. Σε κάποιους μεσάτους βέβαια χρειάζεται ακρίβεια μια και το mesh δεν έχει αυτήν την ιδιότητα του βαμβακιού και δεν θέλουμε με την καμία να έχουμε και το ελάχιστο σύρμα στον αέρα. Το να χρησιμοποιείς βέβαια Ζιρκόνιο μαζί με mesh είναι τουλάχιστον οξύμωρο, ένα από τα ασφαλέστερα (αν όχι το πιο ασφαλές) σύρμα μαζί με οξειδωμένο/πυρωμένο SS316. Πάντως όπως εγώ είδα από 2 αντιστάσεις που έστριψα, ανοίγει ισόποσα σε κάθε σπείρα, δεν έχουν σπείρες άλλες 3mm και άλλες 3.3mm φαίνεται και στις φωτογραφίες που έχω ανεβάσει. Το 2ο στρίψιμο εχτές το απόγευμα, το τράβηξα video με το κινητό και το ανέβασα να το δείτε, και αυτή την φορά πρόσεξα να μην στρίψω λάθος το coiler :p
Ο ατμιστής βέβαια πρέπει να το λάβει αυτό υπόψιν του την ώρα που στρίβει, αν για παράδειγμα ο ατμοποιητής χωρα ίσα ίσα coil 3.5mm να μην στρίψει με 3.5 πυρήνα :thumpdown:   Γι' αυτό τον λόγο ανέφερα και ότι το σύρμα "ανοίγει" μετά το στρίψιμο, για να μπορεί κάποιος να κάνει τα κουμάντα του.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4511
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αντιστάσεις Ζιρκονίου
« Απάντηση #13 στις: Ιουλίου 10, 2016, 01:28 »
Nαι βρε ανθρωπε.
Μην αρπαζεσαι.  Πληροφοριακα τα γραφουμε....
Δεν εχεις αδικο , αλλα σε ελεγχο θερμοκρασιας μπορει να υπαρχει καποια διαφορα.
Δεν ειναι σιγουρο βεβαια ....  Οπως το γραφεις και 'συ , το βαμβακι βοηθαει.

Μακαρι να ειναι καλο .

Οσο για το mesh ,  γιατι οχι ;;;;
Eχω βαλει  Ni200 και  Ti .
Προβλημα δεν ειδα και πολυ καλη ατμοποιηση ειχα.
Καμενο δεν πηρα ποτε και ολα μια χαρα μου πηγαν.
Δε βλεπω γιατι να μη βαλω και Ζr .........
Συρμα ειναι .  Με προσπαθεια θα δουλεψει κι αυτο....
Ευκολα ή δυσκολα , δεν εχει σημασια ..... 8)

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Αντιστάσεις Ζιρκονίου
« Απάντηση #14 στις: Ιουλίου 10, 2016, 20:35 »
Αυτό που σας έλεγα με το βαμβάκι

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4678 475200 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:06
από kyrgiannis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114253 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1224 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2293 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 879 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 270861 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1459 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos
Aspire Flexus Pro [AIO (Όλα σε ένα)] 0 808 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 14:43
από zamploutos
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 138 43058 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 05, 2024, 22:57
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 861 164739 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 04, 2024, 20:09
από vag21
Lost Vape Thelema Solo (21700) [Ηλεκτρονικά mods] 29 12275 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 30, 2024, 18:19
από Xameno_Skli
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1519951 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap