vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

275 επισκέπτες, 8 χρήστες
enyalios21, laniel, bujinkan, Alexander20, maprix, Jorge, manoslykos, tibolaso

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές για τους λάτρεις της σφιχτής "τσιγαρίσιας" τζούρας!

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 753
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
@Superuser Και στον Millennium υπαρχει κιτακι για να γινει πιο κοντος

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Κι εμένα μου φαίνεται πολύ καλή περίπτωση ο Alberich. Αν έχει και λίγο καλύτερη γεύση από τον κλώνο FEV που χρησιμοποιώ εδώ και καιρό, τότε είναι μούρλια.

Αποσυνδεδεμένος Christel

  • *
  • 11
  • Φύλο: Γυναίκα
Καλημερα σε ολους.


θα ηθελα την βοηθεια σας , ψαχνω mtl που η τζουρα του να θυμιζει berserker χωρισ φυσικα τισ διαρροες του αρχικου mini.
Αναφορικα εχω παιξει παλαιοτερα με hastur,berserker,precisio,ares2 με αγαπη στους δυο πρωτους.
Εχω κατασταλαξει σε μονοκλονα συρματα καθως τα fuesed κανουν αυτο το βρασιμο που με ενοχλει πραγματικα , και συνηθως ειμαι σε 0,7-1 Ω και 13-17 w


βαριεμαι ευκολα και οταν ο ατμοποιητης "μου κανει νερα" χανω την υπομονη μου και γυριζω στην ευκολια του τσιγαρου.


τι θα μου προτεινατε σε μεσαιο budget που να με κρατησει μακρια απο τσιγαρο αλλα να μου δινει και αυτη την σφιχτη smoothατη τζουρα που αναζητω?

Αποσυνδεδεμένος kmitkas

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
Καλημέρα


fev κλώνο για όλα τα παραπάνω που είπες.

Αποσυνδεδεμένος Christel

  • *
  • 11
  • Φύλο: Γυναίκα
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click

To εχω κοιταξει αλλα οι μονοι διαθεσιμοι ειναι βορεια ελλαδα και θελουν καμμια 15 μερεσ να ερθουν , επιπλεον για τον fev λογω μεγεθουσ θα πρεπει να παρω και side mod
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 10, 2022, 12:17 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος kmitkas

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
Νομίζω ότι αξίζει η αγορά του γιατί θα σε ανταμείψει με την smooth τζούρα και για τις διαρροές που δεν θα έχεις ποτέ. Φίλος παράγγειλε από Θεσσαλονίκη και τον είχε στην Πάτρα σε 2 ήμερες. Αν είσαι σε νησί ναι όντως θα έχει μία καθυστέρηση αλλά όχι 15 ημέρες. Η άλλη λύση σου είναι να παραγγείλεις από 2fdeal και να σου έρθει σε μήνα αλλά εκεί θα πάρεις σίγουρα ulton  και 1:1 που τον έχει στα ίδια λεφτά με τα μεταφορικά που θα σου κοστίσει από Ελλάδα. Θεωρώ ότι με αυτό θα ξεμπερδέψεις και θα αποφύγεις το τσιγάρο.
Το sbs mod είναι θέμα γούστου.
Σε πιο μικρό θα κοιτούσα κανένα μεταχειρισμένο tripod από atmizoo όπου θα έχεις και το μέγεθος που θέλεις. Παίζουν τώρα από 50€ και πάνω.


Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9575
  • Φύλο: Άντρας
Alberich και sure mtl είναι δυο πιθανές επιλογές.

Αποσυνδεδεμένος Paspartou88

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Το αναφέρω εδώ μιας και το αντιμετωπίζω κυρίως με τους mtl rta μου.
Όταν πρόκειται να αλλάξω βαμβάκι σε μια (συνήθως) χειροποίητη αντίσταση: αφαίρεση βαμβακιού , rta μαζί με την αντίσταση στο μπανάκι υπερήχων , ελαφρύ burn και πέρασμα νέου βαμβακιού . Αυτή η "καρβουνιλα" όμως πως @#€&@ μπορεί να αποφευχθεί ?? Στα του χρώματος είναι αυτό το γκριζωπό-σαν να έχει ένα πλέγμα η αντίσταση και σίγουρα δεν με αφήνω να ευχαριστήθω ένα υγρό σαν να ήταν πχ. το πρώτο 60μελο που θα έβαζα σε μια καινούργια αντίσταση .


Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος noe

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
Πες μας και με ποιου είδους αντίσταση (τύπο, υλικό και μάρκα) παρατηράς αυτό το "πρόβλημα"?


Το ρωτάω διότι για παράδειγμα εγώ ως νέος ατμιστής παρατήρησα τεράστια διαφορά από 26GA Kanthal Α1 σε superfine MTL fused clapton 30ga*2+38ga Ni80, το 2ο κρατάει περισσότερα βαμβάκωματα και έχω καλύτερη γεύση για τα γούστα και την απειρία μου, ενώ το κανθαλάκι μετά από δυο βαμβακώματα η αντίσταση ήταν για πέταμα.
Ξέρω ότι παίζουν ρόλο και τα υγρά, αλλά οι διαφορές ήταν εμφανείς.
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι πιο υγιεινό το ένα με το άλλο.

Αποσυνδεδεμένος Paspartou88

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Και με τις mtl ni80 του sk coils και με τις Spanos Coils. Πάντα με ni80 όλες οι αντιστάσεις που χρησιμοποιώ.


Θέλω απλά να καταλάβω τι κάνω λάθος στον καθαρισμό των αντιστασεων

Αποσυνδεδεμένος MrGeneral

  • *
  • 24
  • Φύλο: Άντρας
Θέλω απλά να καταλάβω τι κάνω λάθος στον καθαρισμό των αντιστασεων
Δεν κάνω τόσο mtl, πιο πολύ dl με fused/aliens. Προσωπικά, ανοίγω ελάχιστα τη βρύση, ζεσταίνω την αντίσταση ίσα ίσα να ανάψει ολόκληρη, την ξεπλένω με το λίγο νερό που τρέχει, μετά την τρίβω με μια οδοντόβουρτσα που χρησιμοποιώ για αυτόν τον σκοπό, ξαναζεσταίνω, ξαναβρέχω, ζεσταίνω μια τελευταία να εξατμιστεί το νερό και περνάω βαμβάκι. Δοκίμασέ το μήπως δουλέψει και για σένα. (Απαλά με την οδοντόβουρτσα μη χαλάσει το στήσιμο)

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1930
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Μπορεί να είναι και ιδέα μου, αλλά το ζεστό νερό ίσως είναι καλύτερο

Αποσυνδεδεμένος noe

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
Το ίδιο κάνω κι εγώ στις αντιστάσεις μου με τον paspartou88, διότι παρατήρησα ότι καθαρίζουν πολύ καλά και γρήγορα τα φιούζεντ κλαπτονάκια, αλλά το κανθαλάκι μετά από 2-3 τέτοιες ανανεώσεις καθαρισμού παρατήρησα με ισχυρό φακό (σαν αυτό που έχουν οι ωρολογοποιοί) διάβρωση στο μονόκλωνο σύρμα και είναι πλέον για πέταμα.
Δεν τον ανέφερα αυτόν τον τρόπο καθαρισμού με την απότομη ψύξη στη βρύση μετά από θέρμανση, γιατί μπορεί να μην είναι σωστό για την υγεία μας. Η διαδικασία αυτή μου θυμίζει την ψυχρή βαφή που εφαρμόζουν σιδεράδες σε μέταλλα για να σκληρύνουν, τα πυρώνουν και τα βουτάνε σε νερό ώστε να αλλάξει η μοριακή δομή του μεταλλου. Κάτι τέτοιο ίσως συμβαίνει και με τις αντιστάσεις μας και ίσως να μην είναι καλό. Άσε που νομίζω κάπου πήρε το μάτι μου μια συνέντευξη του Φαρσαλινού ενάντια στο dry burn της αντίστασης.


Δεν ξέρω, ίσως είναι πιο φρόνιμο για όσους κάνουν χειροποίητες αντιστάσεις μόνοι τους να μην τις καθαρίζουν, να τις πετάνε, το κόστος είναι μηδαμινό για ένα 3μετρο καρουλάκι, 2-3 λεπτά η αντίσταση κοστίζει.

Αποσυνδεδεμένος Micha3L

  • **
  • 491
  • Φύλο: Άντρας
  • IT ℑℑ by ℠
    • vaping ... 8years
Διαβάζω μερικοί καθαρίζουν τις αντιστάσεις με νερό, οδοντόβουρτσες κλπ κλπ.
... παιδιά πιο γρήγορα αλλάζετε αντίσταση, το έχετε καταλάβει έτσι?  ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110481 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159723 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515269 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146447 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303200 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12779 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530724 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201459 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801572 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11038 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40969 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet