vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

312 επισκέπτες, 6 χρήστες
Buliwyf, treloneritis, mathimatikos1966, lagoudakis, tibolaso, manoslykos

Twitter

Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #15 στις: Οκτωβρίου 10, 2017, 15:42 »
Υγεια παιδια κ μη δωσει ο Θεος να μπλεξεις με νοσοκομεια κ γιατρους.Βαγγο ευχομαι να πανε ολα καλα.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #16 στις: Οκτωβρίου 10, 2017, 15:47 »
Να ειστε καλα ρε παιδια ..ευχαριστω και υγεια σε ολους

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #17 στις: Οκτωβρίου 10, 2017, 16:04 »
Ειναι δυναμη ο Βαγγέλης λεμε. ;)

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #18 στις: Οκτωβρίου 10, 2017, 16:06 »
Άσε τους άλλους Μάστορα και κοίτα να έχεις καθαρές εξετάσεις.  :thumpup:

Έχουμε ποντάρει πάνω σου!

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #19 στις: Οκτωβρίου 10, 2017, 16:16 »
Ποσο δινει το διπλο να το στησουμε ρε? :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος drdemos

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Η μεγαλύτερη αποικία της Ελλάδας ήταν η Κίνα...
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #20 στις: Οκτωβρίου 10, 2017, 19:03 »
Ούτε να το σκέφτεσαι...

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #21 στις: Οκτωβρίου 11, 2017, 10:48 »
Δημήτρη με την ησυχία σου βρε  :tongue_smilie:

Μέχρι την επόμενη έκθεση της Θεσσαλονίκης έχουμε κανα χρόνο μπροστά μας...  :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #22 στις: Οκτωβρίου 11, 2017, 11:05 »
Η κατασταση με τους γιατρους ειναι ακομη υπο διαμορφωση. Και εγω εκανα ενα τουρ απο γιατρους που κρατησε σχεδον ολο τον Σεπτεμβρη για να αποδειχθει τελικα οτι δεν εχω και τιποτα. Εχω να πω στην επαφη μου με χειρουργους, ενδοκτρινολογο και γαστρεντερολογο, οταν εγινε η σχετικη ερωτηση για το καπνισμα και απαντησα οτι το εκοψα εδω και τρια χρονια και ατμιζω, κανεις δεν σχολιασε το γεγονος του ατμισματος μου αρνητικα. Θεωρω οτι επικρατει ενα σκηνικο αγριας Δυσης στον ιατρικο κοσμο αφου μπορεις να ακουσεις τις πιο αντιθετες αποψεις. Αυτο εχει να κανει νομιζω με το ποσο ενημερωνεται ο καθε γιατρος για τις εξελιξεις οπως ηδη αναφερθηκε παραπανω. Ελπιζω η κατασταση να βελιωνεται οσο περνα ο καιρος. Βαγγελη ευχομαι τα καλυτερα αποτελεσματα  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #23 στις: Οκτωβρίου 11, 2017, 11:23 »
Ένας από τους πιο σημαντικούς στόχους του συλλόγου μας είναι αυτός: Η ορθή ενημέρωση (και όχι προπαγάνδα) των γιατρών στην Ελλάδα.

Ταυτόχρονα είναι και ο πιο δύσκολος. Όχι μόνο διότι είναι ακριβός (και τα τωρινά οικονομικά του συλλόγου δεν το επιτρέπουν), αλλά και διότι είναι τρομακτικά δύσκολο α) να συγκεντρώσεις μεγάλο πλήθος ιατρών που ενδιαφέρονται πραγματικά να ενημερωθούν, β) να βρεις ομιλητές εισηγητές που να είναι "αποδεκτοί" από το ακροατήριο των γιατρών, και γ) να τους "απαγκιστρώσεις" από τις ντιρεκτίβες των Εταιριών στις οποίες ανήκουν (Καρδιολογική Εταιρία Ελλάδος, Πνευμονολογική Εταιρία, κλπ.)

Το τελευταίο δε, αποτελεί ιδιαίτερα μεγάλο πρόβλημα, καθώς ακόμα και αν πεισθούν από τις μελέτες και τα αποτελέσματα που θα τους παρουσιαστούν, τους είναι ιδιαίτερα δύσκολο έως αδύνατον, να τοποθετηθούν δημόσια "ενάντια" στις ντιρεκτίβες των Εταιριών αυτών, οι οποίες με τη σειρά τους ακολουθούν δογματικά τις αντίστοιχες Ευρωπαϊκές και Παγκόσμιες, και επιδεικνύουν φυσικά και μια ιδιαίτερη αρτηριοσκλήρωση σχετικά με τον άτμισμα, όπως φάνηκε και από την περσινή συζήτηση (ο θεός να την κάνει...) στην Επιτροπή Κοινωνικών Υποθέσεων της Βουλής, για την αλλαγή του νόμου που μας αφορά, αφού τα συμφέροντα είναι πολλά και αλληλοσυνδεόμενα, και επίσης "είναι πολλά τα λέφτά Άρη"...

Αυτό είναι μόνο ένας από τους λόγους που χρειαζόμαστε ισχυρό σύλλογο, με πολλά μέλη, και όσο είναι δυνατόν καλύτερα έσοδα.

Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #24 στις: Οκτωβρίου 11, 2017, 11:27 »
Συγνώμη για την παρέμβαση (εκτός του πίνακά μου), αλλά νομίζω αξίζει ..

Πριν περίπου 3 εβδομάδες, έπεσα πάνω σε μια δημοσίευση ενός πνευμονολόγου από Λαμία (ή Χαλκίδα) δεν θυμάμαι ακριβώς , στον FB, επειδή την σχολίασε ένα γνωστός μου. Στην δημοσίευση έγραφε τα γνωστά που λένε οι πνευμονολόγοι. Σχολίασα την δημοσίευσή του με βομβαρδισμό μελετών και  επιχειρημάτων που αντέκρουαν ένα προς ένα τα δήθεν επιστημονικά του επιχειρήματα. Στο τέλος, διέγραψε όλα τα σχόλια (δικά μου και δικά του) και φυσικά με απέκλεισε μη μπορώντας να σχολιάσω άλλο και απλά έκλεισε με ένα δικό του σχόλιο (που έμεινε αναπάντητο) στο οποίο με ρωτάει, ποια εταιρία είναι αυτή η GVC που είχα στην φωτογραφία του profil μου. :wall: :wall: :wall: :wall:

Αυτοί οι άνθρωποι λοιπόν, είναι υπεύθυνοι για την υγεία μας. Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του.

Υ.Γ. Τίνς είσ συ?

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #25 στις: Οκτωβρίου 11, 2017, 11:31 »
Bασικά πιστεύω οτι πρώτος στόχος του συλλόγου πρέπει να είναι ο διαχωρισμός ατμίσματος απο το κάπνισμα.Εκεί ξεκινάνε όλα και εκεί είναι το ζουμί,όλα τα άλλα θα έρθουν μόνα τους σιγά σιγά.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #26 στις: Οκτωβρίου 11, 2017, 12:39 »
SEB περαστικά και όλα να πανε καλά.

Μήπως η αυξημενη πίεση έχει σχεση και με το άγχος της καθημερινότητας μεσα στην συνεχή οικονομική κρίση? 

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #27 στις: Οκτωβρίου 11, 2017, 13:24 »
Ένας από τους πιο σημαντικούς στόχους του συλλόγου μας είναι αυτός: Η ορθή ενημέρωση (και όχι προπαγάνδα) των γιατρών στην Ελλάδα.

Ταυτόχρονα είναι και ο πιο δύσκολος. Όχι μόνο διότι είναι ακριβός (και τα τωρινά οικονομικά του συλλόγου δεν το επιτρέπουν), αλλά και διότι είναι τρομακτικά δύσκολο α) να συγκεντρώσεις μεγάλο πλήθος ιατρών που ενδιαφέρονται πραγματικά να ενημερωθούν, β) να βρεις ομιλητές εισηγητές που να είναι "αποδεκτοί" από το ακροατήριο των γιατρών, και γ) να τους "απαγκιστρώσεις" από τις ντιρεκτίβες των Εταιριών στις οποίες ανήκουν (Καρδιολογική Εταιρία Ελλάδος, Πνευμονολογική Εταιρία, κλπ.)

Το τελευταίο δε, αποτελεί ιδιαίτερα μεγάλο πρόβλημα, καθώς ακόμα και αν πεισθούν από τις μελέτες και τα αποτελέσματα που θα τους παρουσιαστούν, τους είναι ιδιαίτερα δύσκολο έως αδύνατον, να τοποθετηθούν δημόσια "ενάντια" στις ντιρεκτίβες των Εταιριών αυτών, οι οποίες με τη σειρά τους ακολουθούν δογματικά τις αντίστοιχες Ευρωπαϊκές και Παγκόσμιες, και επιδεικνύουν φυσικά και μια ιδιαίτερη αρτηριοσκλήρωση σχετικά με τον άτμισμα, όπως φάνηκε και από την περσινή συζήτηση (ο θεός να την κάνει...) στην Επιτροπή Κοινωνικών Υποθέσεων της Βουλής, για την αλλαγή του νόμου που μας αφορά, αφού τα συμφέροντα είναι πολλά και αλληλοσυνδεόμενα, και επίσης "είναι πολλά τα λέφτά Άρη"...

Αυτό είναι μόνο ένας από τους λόγους που χρειαζόμαστε ισχυρό σύλλογο, με πολλά μέλη, και όσο είναι δυνατόν καλύτερα έσοδα.
Πρωτα απο ολα περαστικα SEB.
Τωρα να γινω λιγο κακος με πιθανοτητα να με κραξουν οι οποιοι γιατροι παρακολουθουν το φορουμ και να προσθεσω ενα δ)
Θα αναφερθω στις φαρμακευτικες εταιρειες και τις σχεσεις που εχει η πλειοψηφία των γιατρων μαζι τους. Ξερουμε οτι οι φαρμακευτικες εταιρειες (και οχι μονο) εχουν χασει παρα πολλα εσοδα εξαιτίας του ητ.
Καποιοι ξερουν (μεσα σε αυτους και εγω απο πρωτο χερι) οτι οι φαρμακευτικες εταιρειες και οι γιατροι εχουν οικονομικες δοσοληψιες σε βαθμο διαφθορας (ειναι και αυτο ενα ειδος φακελακιου) οταν κανουν δωρα τεραστιας αξιας στους γιατρους αναλογα με τον τζιρο που τους κανουν στα φαρμακα τους. Τα δωρα αυτα δεν πανε μονο στους μαχιμους γιατρους βεβαιως αλλα και στις εταιρειες που αναφέρονται στο γ οι οποιες και καθοριζουν την γραμμη που θα ακολουθησουν οι γιατροι.
Νομιζω οτι η υπαρχουσα διαφθορα του ιατρικου κοσμου ειναι αυτη που τα κανει ολα πιο δυσκολα προεδρε και οχι κατι αλλο.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #28 στις: Οκτωβρίου 11, 2017, 14:01 »
Παιδια ευχαριστω για τις ευχες και σιγουρα θα ειναι περαστικα.
Πανο ο καρδιολογος το πρωτο πραμα που μου ειπε μετα τα τεστ κοποσεως και υπερηχους κτλ "Εγω πιστευω δεν εχεις τπτ και ειναι απο το αγχος.....αγχωνεσαι?"

Και του απαντω  ' Νικο χωρις το αγχος πως θα ζουσαμε "  :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Συμπληρωσα "εχεις δει κανεναν να μην αγχωνεται?"

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #29 στις: Οκτωβρίου 11, 2017, 14:23 »
Εγώ έχω δει. Τα νεκροταφεία είναι γεμάτα από δαύτους.  :tongue_smilie:
Και από "αναντικατάστατους"...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160047 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110829 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515450 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146504 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303337 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12812 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530894 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201499 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801710 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11097 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41026 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet