vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

299 επισκέπτες, 9 χρήστες
treloneritis, th3ofilos, maprix, manoslykos, Blackwolf, Jorge, gfilip, zalaros, bujinkan

Twitter

Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 18, 2016, 18:58 »
Προσωπικά δεν χρειαζόμουν αυτή την έρευνα σχετικά με την άγνοια των γιατρών. Το διαπίστωσα ο ίδιος το περασμένο καλοκαίρι. Όπως είχα ξαναγράψει σε κάποιο νήμα που δε θυμάμαι τώρα, πέρασα δύο μήνες στο Σωτηρία, λόγω νοσηλείας του πεθερούλη μέχρι να καταλήξει. Έγινα "κολλητός" με τους πνευμονολόγους της 9ης πνευμονολογικής κλινικής και τόσο ο διευθυντής της κλινικής, όσο και 5-6 ακόμοι πνευμονολόγοι με τους οποίους το συζήτησα, είχαν παντελή άγνοια.
Μου είπαν μάλιστα χαρακτηριστικά, ότι μέχρι τότε, δεν είχε γίνει κανένα επιμορφωτικό σεμινάριο, κανένα συνέδριο, καμιά επιστημονική ημερίδα, από κανένα φορέα, είτε πανεπιστήμιο, είτε υπουργείο υγείας, με σκοπό την ενημέρωση των γιατρών σχετικά με το θέμα του ατμίσματος και των επιπτώσεών του.
Τα ίδια ισχύουν και για την καρδιολογική κλινική και τη μονάδα εντατικής θεραπείας του ίδιου νοσοκομείου, δηλαδή του κατεξοχήν αρμόδιου για θέματα νοσημάτων θώρακος.
Όποια γνώμη κι αυτή με επιφύλαξη, μου εξέφρασαν κάποιοι γιατροί, βασιζόταν σε προσωπική τους διάθεση να ενημερωθούν γύρω απ' το θέμα ως επιστήμονες, αναζητώντας τις όποιες δημοσιεύσεις υπάρχουν σε επιστημονικά ιατρικά περιοδικά.

Αποσυνδεδεμένος vaper

  • **
  • 108
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 18, 2016, 19:09 »
Δηλαδή η nobacco τους ζητάει ''και τα ρέστα'' επειδή δεν γνωρίζουν τις επιπτώσεις του ηλ. τσιγάρου?
Βλέπω μια στροφή των εταιριών εμπορίας ηλ. τσιγάρου να θέλουν να γίνουν κέντρα διακοπής καπνίσματος... Αυτοί έλεγαν οτι δεν πωλούνται οι συσκευές ηλ. τσιγάρου ως μέθοδος διακοπής καπνίσματος και τώρα την ''λένε'' στους γιατρούς επειδή δεν το συστήνουν για αυτό το σκοπό!  

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 18, 2016, 19:13 »
Οι πνευμονολόγοι από από 3ετίας και πλεον δεν αποδέχονται το η.τ.

Στο πρόσφατο καρδιολόγικο τους συνέδριο,  οι καρδιόλογοι είπαν ότι από το περιορισμενο βεβαια  χρόνο στη χρήδη του η.τ , δεν εχει μεταβληθεί προς τα κάτω ο αριθμος των πασχόντων από τα καρδιαγγειακά νοσήματα και έχουν επιφυλάξεις κατά πόσο είναι λιγότερο βλαπτικό από  το κ.τ.

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 18, 2016, 19:22 »
Δηλαδή η nobacco τους ζητάει ''και τα ρέστα'' επειδή δεν γνωρίζουν τις επιπτώσεις του ηλ. τσιγάρου?
Βλέπω μια στροφή των εταιριών εμπορίας ηλ. τσιγάρου να θέλουν να γίνουν κέντρα διακοπής καπνίσματος... Αυτοί έλεγαν οτι δεν πωλούνται οι συσκευές ηλ. τσιγάρου ως μέθοδος διακοπής καπνίσματος και τώρα την ''λένε'' στους γιατρούς επειδή δεν το συστήνουν για αυτό το σκοπό!  
Αυτό παλαιότερα. Από τη στιγμή που το εξισώνει ή νομοθεσία με το κ.τ. και με βαριά φορολογία, λαμβάνοντας υπόψη καί τίς έρευνες που υπάρχουν με στοιχεία πλέον γιά το πόσο λιγότερο βλαβερό είναι τό ή.τ. ίσως θά πρέπει νά ΣΥΣΤΉΝΕΤΑΙ πλέον ώς μέθοδος διακοπής  ;)

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 18, 2016, 19:24 »
Δεν το έλεγαν "αυτοί".
Οι (ξένες) νομοθεσίες το επέβαλλαν να γράφεται αυτό, και όπως συνήθως αυτοί αντέγραφαν ότι έβλεπαν στο εξωτερικό.

Αποσυνδεδεμένος valerou

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 10, 2017, 14:00 »
Δεν ξέρω που να το γράψω οπότε το γράφω εδώ, γιατί όντως με ενοχλεί, τώρα αν κάποιος Admin μπορέσει να το μεταφέρει, καλώς.

Πήγα σήμερα για κάτι εξετάσεις σε ένα διαγνωστικό κέντρο (λόγω διαβήτη κάποιες εξετάσεις γίνονται συχνά), και η ακτινολόγος εκεί (επιστήμονας) με ρωτάει αν καπνίζω, της λέω εδώ και ενα χρόνο και κάτι μήνες ατμίζω, και παίρνω την απάντηση που δεν περίμενα από επιστήμονα άνθρωπο (κατά λέξη), <Να το κόψεις και αυτό, χειρότερο είναι δεν το άκουσες?> .
Επειδή έχω κουραστεί να προσπαθώ να αποδείξω πράγματα την ρωτάω, <και οι Άγγλοι που σχεδόν τα συνταγογραφούν?> και μου λέει, κατά λέξη και αυτό, <Ναι, λες και αυτοί ξέρουν>. Αν το συνέχιζα θα καταλήγαμε σε καυγά οπότε το σταμάτησα εκεί αλλά ΕΛΕΟΣ.Και επειδή το έχω ακούσει και απο άλλον γιατρό, λέω, έχετε σπουδάσει, είστε "επιστήμονες", μάθατε να τεκμηριώνετε κάτι μόνο μέσω έρευνας και μελετών, πώς είναι δυνατόν να αποφανθείτε για κάτι που ούτε τι έρευνες γνωρίζετε οτι έγιναν ούτε μελέτες διαβάσατε ούτε τίποτα. Για το Η.Τ. οι έρευνες είναι ακόμα σε βρεφικό στάδιο, μέχρι τώρα μας δείχνουν οτι είναι αβλαβές κατά 95% σε σχέση με το τσιγάρο.
Το τι θα ανακαλυφτεί αργότερα δεν το γνωρίζω, ελπίζω τίποτα, αλλά εσείς γνωρίζετε γιατί έτσι ακούσατε. Αν είναι την επόμενη φορά που θα χρειαστώ ιατρική βοήθεια σκέφτομαι να πάω στην Βάσω την καφετζού εδω στο χωριό, λέει καταπληκτικό φλιτζάνι, θα βρει σίγουρα την λύση. 

Συγνώμη για το ύφος μου, ξέρω ότι το φόρουμ μας έχει και γιατρούς και τους ζητάω συγνώμη (γιατί ίσως γενίκευσα τον λόγο μου) αλλά κάποιοι συνάδελφοι σας με έχουν βγάλει απο τα ρούχα μου στο συγκεκριμένο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 10, 2017, 14:14 »
Εχω καιρο να γραψω αλλα θα πω και εγω το τι ακουσα απο γιατρους.
Το τελευταιο τριμηνο μπορει και παραπανω τραβιεμαι σε καρδιολογους και υπερτασιολογους λογω αυξημενης πιεσης και στην μικρη και στην μεγαλη.
Μεχρι στιγμης κανεις γιατρος (τρεις στον αριθμο) δεν μου ειπε κοψε το ηλεκτρονικο.
Το μονο που μου ειπαν οτι εκανα πολυ καλα που εδω και δεκα χρονια περιπου ατμιζω μονο.
Η αξονικη αορτης και θωρακος που πηρα χθες τα αποτελεσματα βγηκε πεντακαθαρη.
Συνεχιζονται οι εξετασεις και θα ενημερωνω για αποψεις περι ΗΤ

Αποσυνδεδεμένος atmistis13

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #8 στις: Οκτωβρίου 10, 2017, 14:26 »
Τον τελευταίο χρόνο που πήγα σ ένα παθολόγο και έναν γαστρεντερολογο για διάφορες εξετάσεις και το συζητήσαμε λίγο, ο μεν παθολόγος ήταν τελείως αντίθετος με το ηλεκτρονικό και μάλιστα μου διευκρινησε ότι πρέπει μέχρι 2 μήνες το μέγιστο να γίνεται χρήση, ο δε γαστρεντερολόγος μου έδωσε συγχαρητήρια που έκοψα το κάπνισμα και ξεκίνησα το ατμισμα. Οπότε υπάρχει μια σύγχυση και διαφωνία ανάμεσα στους επιστήμονες και ιατρούς. Πρέπει να γίνουν περισσότερες έρευνες πάνω στο θέμα γιατί πραγματικά δεν ξερουμε-νε της τυφλα μας.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 10, 2017, 14:36 »
Πιστεύω πως οι περισσότεροι γιατροί δεν διαβάζουν τις έρευνες που αφορούν το επάγγελμά τους. Λίγοι είναι οι ευσυνείδητοι που φροντίζουν για το up to date των γνώσεών τους. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν έρευνες ή ότι υπάρχει "διαφωνία".

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 10, 2017, 14:37 »
Μερικοι είναι ικανοί να σου πουν κάπνιζε κανα πούρο καλύτερα πάρα αυτό.
Στο ωνάσειο οι περισσότεροι είναι φουγαροκαραβάνες. Βλέπουν το μαραφέτι, και έτσι δεν θα έκαναν αν με βλέπανε να καπνίζω στον πέμπτο στο μπαλκόνι.
Η ουσία είναι ότι βιώνουμε καλύτερη ποιότητα ζωής σε όλα τα επίπεδα αλλά βιωματικά μόνο δεν λέει κάτι στους δογματικούς.
Εμένα η ΓΟΠ ειναι περελθόν μονο από το κόψιμο του καπνίσματος και ας είμαι στα υπόλοιπα το ίδιο η και χειρότερα, δηλαδή στο άγχος στο αλκκόολ στους καφέδες στις τροφές κτλ.

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 10, 2017, 15:18 »
Παιδιά, να τους κόψετε τους γιατρούς.
Δεν έχετε ακούσει ότι βλάπτουν σοβαρά την υγεία;  :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 10, 2017, 15:26 »
Η αξονικη αορτης και θωρακος που πηρα χθες τα αποτελεσματα βγηκε πεντακαθαρη.
Συνεχιζονται οι εξετασεις και θα ενημερωνω για αποψεις περι ΗΤ
Πρώτα απ' όλα να είσαι καλά Βαγγέλη. :)

Αποσυνδεδεμένος drdemos

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Η μεγαλύτερη αποικία της Ελλάδας ήταν η Κίνα...
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #13 στις: Οκτωβρίου 10, 2017, 15:27 »
Να μας κόψετε. Δε σας κάνουμε καλό :laugh1: :laugh1: :laugh1:...
Σοβαρά τώρα από συζητήσεις που έχω κάνει με πολλούς συναδέλφους οι περισσότεροι δε μπορούν να απαντήσουν σε δύο απλές ερωτήσεις:
1. Τι είναι το ηλεκτρονικό τσιγάρο?
2. Τι περιέχει το υγρό που ατμίζω που είναι τόσο κακό?

Υ.Γ. Σπύρο είχαμε πει το καλοκαίρι στη Vape Expo ότι θα σου στείλω τα στοιχεία μου αλλά ακόμη στα στέλνω. Θα το κάνω τις επόμενες ημέρες στα σίγουρα

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σημαντικό έλειμμα γνώσης γιατρών και νοσηλευτών
« Απάντηση #14 στις: Οκτωβρίου 10, 2017, 15:37 »
Σπυρο αυτο που λες το φωναζω χρονια...οτι αν πας σε γιατρο την εκατσες.
Εμπλεξες.
Και τπτ να μην εχεις θα σε βγαλουν. Μονο και μονο για τα επακολουθα...φαρμακα ,τζιρους κτλ κτλ.
Και βεβαια δεν παιρνει η μπαλλα ολους τους γιατρους.
Δεν θελω να αναφερω παραδειγμα καρδιολογου που με εβγαλε οτι η καρδια μου ειναι για τα μπαζα.
Και σε δευτερη επισκεψη σε αλλον ...μου λεει η καρδια σου ειναι αψογη και δουλευει ρολοι.
Βig σε ευχαριστω...δεν γραφω αλλα σας  διαβαζω 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110665 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159870 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515339 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146480 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303276 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12796 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 189 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530802 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801634 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11063 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40993 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet