vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

209 επισκέπτες, 2 χρήστες
Jorge, Tem

Twitter

Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;

Αποσυνδεδεμένος kgalaz

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #30 στις: Μαΐου 08, 2016, 19:52 »
Ο θείος μου κάποτε κάπνιζε κάπου 30 χρόνια...Ξαφνικά μια μέρα χωρίς κάποιο λόγο συγκεκριμένο, πέταξε το πακέτο από την τσέπη του και δεν το ξαναεβαλε ποτέ του. Εγώ δεν έχω αυτή την δύναμη έτσι στο μπαμ και κάτω..
Εννοείται γι'αυτό ξεκίνησα το η.τ και όχι να αποκτήσω ένα νέο χόμπι. Προσωπικά το η.τ δεν το θεωρώ σε καμία περίπτωση απολαυστικότερο από το κ.τ, αλλά πιο υγιεινό και ένας έμμεσος τρόπος απεξάρτησης από το κ.τ. Ασε που με κουράζει η διαδικασία αλλά τι να κάνουμε...Τη στιγμή που θα καταφέρω να ρίξω την νικοτίνη στο μηδέν, θα είναι και η στιγμή που θα σταματήσω να ατμίζω. Ετσι το έχω βάλει στο μυαλό μου και μάλιστα το τοποθετώ χρονικά στο 1-1,5 χρόνο, μετά σου γίνεται συνήθεια και δεν το θέλω. 

Αποσυνδεδεμένος Στεφανος 1

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #31 στις: Μαΐου 08, 2016, 20:08 »
Ατμιζω 4 χρονια, τα 3 χωρις νικοτινη κ επειδη μου αρεσει κ μενα η διαδικασια κ ολη η ghaget κατασταση θα ατμιζω μεχρι οσο παει!!!😊

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #32 στις: Μαΐου 08, 2016, 20:17 »
Νομιζω πως θα ηταν καλο ο καθε ενας που λεει οτι θελεινα κοψει το ητ να γραψει και το γιατι επειδη ειλικρινα δε το ποιανω...
Το θεωρειτε κακια συνηθεια? Κι αν ναι γιατι? (Ασχετα με τη νικοτινοεξαρτηση,, αυτο ειναι διαφορετικο θεμα, και υπαρχει και η λυση της μηδενικης οποτε δεν ειναι δικαιολογια)

Στάλθηκε από το SM-T705 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #33 στις: Μαΐου 08, 2016, 20:26 »
Εισπνεόμενο είναι.....με ουσιες..... ΔΕΝ είναι και ο καθαρος αέρας του βουνού...
Νομιζω ότι αν καποιος μηδενίσει την νικοτίνη, σταματάει και η εξάρτηση.... Μετά αν θέλεις κανεις μηδενική η τιποτα ...εισαι ελεύθερος χωρίς  συσκευές και χωρίς έξοδα....8)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 10, 2016, 02:06 από vamaxin »

Αποσυνδεδεμένος cho oyu

  • **
  • 175
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #34 στις: Μαΐου 08, 2016, 20:47 »
Νομιζω πως θα ηταν καλο ο καθε ενας που λεει οτι θελεινα κοψει το ητ να γραψει και το γιατι επειδη ειλικρινα δε το ποιανω...
Το θεωρειτε κακια συνηθεια? Κι αν ναι γιατι? (Ασχετα με τη νικοτινοεξαρτηση,, αυτο ειναι διαφορετικο θεμα, και υπαρχει και η λυση της μηδενικης οποτε δεν ειναι δικαιολογια)

Στάλθηκε από το SM-T705 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τα πραματα που με ευχαριστουν στη ζωη (καταδυση, ορεινη πεζοπορια) προυποθετουν αυξημενη αεροβικη ικανοτητα (δηλ δυνατα πνευμονια). Μεχρι τωρα (στη 5η δεκαετιας της ζωης μου) , οτι μου αφαιρουσε η μειωμενη αεροβικη ικανοτητα λογω ΚΤ ισοφαριζονταν απο την οποια μυικη δυναμη διεθετα. Ομως ο χρονος ειναι αμειλικτος και η μυικη δυναμη σταδιακα μειωνεται. Ετσι λοιπον αν θελω να συνεχισω να τα κανω θα πρεπει να αποκαταστησω σε οποιο βαθμο την αεροβικη μου ικανοτητα. Το πρωτο βημα εγινε με τη βοηθεια του ΗΤ, το οποιο βελτιωσε θεαματικα ναι μεν τα αεροβικα μου αποτελεσματα αλλα δεν τα απεκατεστησε πληρως. 

Προσωπικος μου στοχος λοιπόν ειναι στο τελος του 2018 να εχω απαλλαγει και απο το ατμισμα  :) αναπνεοντας μονο καθαρο αερα (του βουνου ή της θαλασσας δεν με νοιαζει :yes:)

Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #35 στις: Μαΐου 08, 2016, 21:08 »
Θα καταθέσω την προσωπική μου ιστορία. Είχα κόψει το κανονικό τσιγάρο για 1 χρόνο, ένιωθα πραγματικά ελεύθερος, δεν χρειαζόμουν ούτε αναπτήρες, ούτε να βγαίνω στο κρύο να κάπνισω, ούτε η τσέπη μου πονούσε.  Μετά ξανακυλησα στην καταραμένη συνήθεια και το γύρισα στο η.τ. για να μπορέσω να βρω την υγεία μου και τις ανάσες μου. Αν και μου αρέσει και έχει αντικαταστησει την ανάγκη για το κ.τ., θα ήθελα  σε κάθε περίπτωση να μην έχω ανάγκη για τίποτα και να αδειασουν οι τσέπες μου από αντικείμενα τα οποία έχω ανάγκη να είναι μαζί μου, και ας αποδειχθεί ότι είναι 100% ασφαλές.

Αποσυνδεδεμένος Zelatini

  • **
  • 233
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι δρόμος...
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #36 στις: Μαΐου 08, 2016, 21:45 »
Παιδιά...για να μη νομίζετε ότι πέταξα ένα ποστ και έγινα λαγός είμαι εκτός και βεβαίως θα συμμετέχω στην συζήτηση που έχει πολύ ενδιαφέρον για μένα. Επανέρχομαι δριμύτερη!

Αποσυνδεδεμένος kgalaz

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #37 στις: Μαΐου 08, 2016, 22:05 »
Νομιζω πως θα ηταν καλο ο καθε ενας που λεει οτι θελεινα κοψει το ητ να γραψει και το γιατι επειδη ειλικρινα δε το ποιανω...
Το θεωρειτε κακια συνηθεια? Κι αν ναι γιατι? (Ασχετα με τη νικοτινοεξαρτηση,, αυτο ειναι διαφορετικο θεμα, και υπαρχει και η λυση της μηδενικης οποτε δεν ειναι δικαιολογια)

Στάλθηκε από το SM-T705 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για να απαντήσω γιατί θέλω να κόψω και το η.τ.....
1) Για λόγους υγείας...Ναι όσο και να ακούγεται σε κάποιους κάπως, δεν είναι και καθαρός αέρας, προσωπικά δε, αυτό το..βασικά δεν ξέρουμε και πολλά απλά υποθέτουμε βάση λογικής δεν με καλύπτει.
2) Για λόγους χρηστικότητας. Δεν με πολυτρελλένει η όλη διαδικασία..Αντιστάσεις, υγρά, ποιο μοντέλο κτλ...
3) Για λόγους οικονομικούς...Κόστος όπως και να έχει για μία συνήθεια
4) Για λόγους εγωισμού...Βαρέθηκα να είμαι μια ζωή με κάτι στο στόμα μου που μου δίνει παραγωγή ατμού ή καπνού..Βλέπω κάποιους που είναι "ελεύθεροι" από τέτοια συνήθεια και λέω εγώ γιατί όχι? 

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #38 στις: Μαΐου 08, 2016, 22:11 »
Το τεταρτο επιχειρημα ειναι τα παντα

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #39 στις: Μαΐου 08, 2016, 22:53 »
απολυτως σεβαστα τα επιχηρηματα, αλλα οσον αφορα το θεμα υγειας βασιζονται σε εικασιες (προσωπικα εικαζω οτι ΙΣΩΣ ο ατμος της γλυκερινης, αν και υδατοδυαλυτος  μου καθαριζει καλυτερα τον πνευμονα απο το σκετο αερα οσον αφορα τις πισσες... ) αλλα σιγουρα ειμαστε λιγο σε θολα νερα αν δεν υπαρχουν επιστημονικες αποδειξεις επειτα απο μακροχροιες ερευνες.
Το καλυτερο επιχηρρημα παντως ηταν το 4 του συμφορουμιτη @kgalaz
Προσωπικα το χω σκεφτει αλλιως παντως, ως απελευθερωση απο την εξαρτηση που μου επεβαλαν οι καπνοβιομηχανιες* θεωρω το μηδενισμο της νικοτινης. Το υπολοιπο πακετο του ΗΤ το θεωρω σαν μια απολαυστικη συνηθεια.


*ναι μου το επεβαλαν γιατι οπως οι περισσοτεροι ως εφηβος αυτο που με εσπρωξε στο τσιγαρο ηταν η καπνοκουλτουρα κι οχι η νικοτινη κι η εξαρτηση απο αυτη. Αυτο ηταν απλα μεσα στο πακετο

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #40 στις: Μαΐου 08, 2016, 23:04 »
Καλησπέρα σε παλιούς και νέους. :bye:
Εδώ και καιρό είχα διαλέξει το δρόμο της σιωπής (όχι για τους λόγους που ανέφερε κάπου αλλού ένας σοφός συγγραφέας-τα ρεκόρ είναι να καταρρίπτονται) :bye: αλλά θεωρώ ότι είχα κλείσει τον κύκλο μου (σαν πολυλογάς και οφτόπιτς ατμιστής),δηλαδή είχα πάρει και είχα δώσει όσα έπρεπε σε αυτό το φόρουμ.Σίγουρα αυτά που πήρα ήταν απείρως περισσότερα.
Βέβαια έμπαινα τακτικά έριχνα κάποιες ματιές δεξιά αριστερά και χαιρόμουν βλέποντας τελευταία την ανοδική δυναμική του φόρουμ.
Έχω πει την περίπτωσή μου και σε άλλες θεματικές ενότητες αλλά για χάρη της zelatini θα κάνω και πάλι μία όσο μπορώ περιπληπτικότερη αναφορά (σιγά μην το κάνω θα γράφω μέχρι να βαρεθείτε και να βαράτε το κεφάλι στον τοίχο) ;D.Πιστεύω ότι μέσα από το επάγγελμά της μπορεί να βοηθήσει και κάποιες άλλες περιπτώσεις μιας και θεωρώ ότι η διακοπή περισσότερο είναι θέμα και ψυχολογίας.
Καπνιστής επί 37 χρόνια είχα περάσει από όλα τα στάδια.Με φίλτρο , σκέτο ,μικρό πακετάκι , χύμα ένα δύο τσιγάρα γιατί για τόσα έφταναν τα χρήματα,στριφτά.Με λίγα λόγια νοιώθω πολύ χορτασμένος από καπνό και νικοτίνη για όλα αυτά τα χρόνια.Σκέψεις και  απόπειρες για κόψιμο πολλές αλλά αποτελέσματα πενιχρά έως ανύπαρκτα.

Τέλη του 2011 τυχαία συνάντησα στο δρόμο μου το η.τ. και γνωρίζοντας ελάχιστα πράγματα για αυτό αγόρασα ένα απλό πακέτο.Αφού πέρασαν 2-3 μέρες μέχρι να μάθω τη λειτουργία του σε 10 μέρες περίπου έκοψα τελείως το κ.τ.Εδώ θάθελα να πω ότι το η.τ. μόνο εγκεφαλικά βοήθησε πιστεύω για τη διακοπή.Περισσότερο βοήθησε η θέληση,το πείσμα, η επιμονή και ο εγωισμός μου (Ηπειρώτης βλέπετε τόχουμε το χούι). :yes:
Βρίσκοντας στη συνέχεια και το φόρουμ  έγινα μόνιμος θαμώνας και πολυλογάς.
Πορεύτηκα πάντα με απλά η.τ.  και ποτέ δεν μπήκα στο πειρασμό να ξεκινήσω με ακριβές μόντες , ακριβούς επισκευάσιμους και τέτοια.Δεν το έκανα όχι λόγω χρημάτων,δεν λέω ότι τρέχουν από τα πατζάκια μου αλλά είχα την οικονομική δυνατότητα να πάρω και εγώ μία ή δύο μόντες και άλλους τόσους ατμοποιητές.Το έκανα γιατί θεωρούσα ότι κάποια στιγμή πρέπει να κόψω και το η.τ. και πιθανώς οι ακριβές μόντες να με εμπόδιζαν.
Κάποιες στιγμές τάβαζα με αυτούς που έπαιρναν ακριβές μόντες και ακριβούς ατμοποιητές αλλά θεωρώ ότι δεν είχα δίκιο απλά είχα  γεροντικές παραξενιές. :wall:

Ο καθένας κάνει τις επιλογές του.Άλλος ατμίζει και καπνίζει συγρόνως,άλλος ατμίζει γιατί το γουστάρει και δεν θέλει να το κόψει,αλλουνού του αρέσει  να είναι συλέκτης από ωραίες μόντες.Τι είμαι εγώ να επιβάλω στον καθένα τι θα κάνει.
Έτσι πορεύτηκα για 5-6 μήνες ατμίζοντας πάντα απλά η.τ. με  έτοιμους φτηνούς ατμοποιητές και νικοτίνη από 15 έως 18mg 3-4ml την ημέρα.
Κάπου εκεί είχα γνωρίσει και τον κύριο Νίκο :respect: (σεβαστό και αξιόλογο μέλος του φόρουμ το οποίο όπως βλέπω έχει επιλέξει και αυτό τη σιωπή) ο οποίος άτμιζε μηδενική νικοτίνη πετυχαίνοντάς το με τη μέθοδο στο έναν ατμοποιητή 15mg στο άλλο 12mg .Ατμίζουμε από τα 12 και για ξεχαρμανιάνιασμα που και που από το 15.Μετα από 20-30 μέρες πάμε στο έναν ατμοποιητή 12mg στον άλλο 9mg κ.λ.π. μέχρι να φτάσουμε 0.

Εκεί θέλω να πω ότι εγώ εφάρμοσα και τη δική μου τακτική.Αγόραζα και άτμιζα σκέτη βάση 
50-50  pg-vg.Χωρίς αρώματα.Στην αρχή 2-3 σταγόνες άρωμα σε ένα μήνα τίποτε.Απλά σκέτη.
Με αυτά και με αυτά μέσα σε 5-6 μήνες θα το τονίσω και πάλι με θέληση , πείσμα , επιμονή και εγωισμό (δεν κόβεται ο άτιμος) έφτασα στο 0mg και πλέον δεν με ενδιέφερε αν δεν άτμιζα για 2-3-4 ώρες .
Έτσι θεώρησα ότι ήρθε η ώρα να σταματήσω και το άτμισμα. Πιθανώς σε αυτό να συνέβαλε και το ότι αποφάσισα να κάνω δώρο στα γενέθλια της εγγονούλας μου την πλήρη διακοπή του ώστε να μπορούμε να παίζουμε χωρίς διακοπές απεριόριστα και για όσο με βοηθούσαν οι αντοχές μου βέβαια λόγω ηλικίας.Οπότε 27 Νοεμβρίου 2012 έκοψα τελείως και το άτμισμα και μέχρι σήμερα είμαι καθαρός χωρίς καμία παρέκλιση.

Συμπέρασμα δικό μου.Σίγουρα το η.τ. βοήθησε.Σίγουρα το φόρουμ και οι συνατμιστές βοήθησαν.Αλλά χωρίς θέληση πείσμα υπομονή -επιμονή και εγωισμό δεν κόβονται τα άτιμα.Κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας που να επέβαλε τη διακοπή τσιγάρου-η.τ. δεν είχα εκτός από κάποια λαχανιάσματα σε σκάλες-ανηφόρες και τα πρωινά φλέματα-τσιγαρόβηχα  τα οποία σιχαινόμουν περισσότερα.Τα φλέματα βέβαια εξαφανίστηκαν, το πολύ λαχάνιασμα έφυγε,ότι απέμεινε είναι λόγω ηλικίας.
Ίδια περίπτωση με τη δική μου γνωρίζω ότι και του domaze :bye:αλλά αυτός δεν ήταν πολυλογάς και εγώ τούφαγα όλη τη δόξα.Πιθανώς θα είναι και άλλοι οι οποίοι επέλεξαν τη σιωπή για δικούς τους λόγους.
Μακάρι τα λόγια μου να βοηθήσουν και άλλους που θέλουν να απαλαγούν από τα εισπνεόμενα.
Οι υπόλοιποι που γουστάρουν το άτμισμα καλά κάνουν και ατμίζουν.Θα τους πω μόνο να μένουν όσο μπορούν μακριά από το κ.τ. ατμίζοντας και κάνοντας το άτμισμα περισσότερο χόμπυ παρά συνήθεια σαν το  τσιγάρο.
Υ.Γ.Μπράβο σε όσους είχαν το κουράγιο τη θέληση και την υπομονή να διαβάσουν ολόκληρο το σεντόνι.Πιστεύω ότι αυτά είναι προσόντα για την πλήρη διακοπή των εισπνεόμενων.

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #41 στις: Μαΐου 08, 2016, 23:19 »
Καλησπέρα σε όλους  :)

Η διακοπή ή όχι και του ατμού είναι κάτι που έχω σκεφτεί πολλές φορές και δεν θεωρώ ότι θέλω να απαλλαγώ και από αυτό. Συμφωνώ ότι το καλύτερο θα ήταν να αναπνέουμε μόνο τον καθαρό αέρα του βουνού, αλλά πόσοι πραγματικά αναπνέουμε καθαρό αέρα? Ακόμη και στα 0mg να φτάσω (με το καλό), νομίζω ότι και πάλι θα ασχολούμαι με το η.τ, γιατί μου αρέσει η gadget πλευρά του ατμίσματος και γιατί, για εμένα, είναι μια απόλαυση (τόοοοσες γεύσεις, τόοοοσοι συνδυασμοί..)

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #42 στις: Μαΐου 08, 2016, 23:26 »
@papous: "Αλλά χωρίς θέληση πείσμα υπομονή -επιμονή και εγωισμό"

Η θέληση λοιπόν φαίνεται να είναι η μόνη οδός. όπως ελπίζω θα μας εξηγήσει και η zelatini λόγω ειδικότητας, οι εθισμοί και ιδιαίτερα η "πιπίλα" αναπληρώνει ανάγκες που δεν έχουν καλυφτεί. Ακόμη και η ίδια η ψυχοθεραπεία σαν πρακτική δε νομίζω ότι μπορεί να πετύχει από μόνη της πολλά πράγματα. Ο παππούς -που το user name που διάλεξε προφανώς δεν είναι τυχαίο- πέρασε σε μια φάση της ζωής του με άλλες προτεραιότητες. Σημασία λοιπόν έχει αν υπάρχει το κατάλληλο έδαφος, το επαρκές κίνητρο για να έχεις τη θέληση να σταματήσεις. Δεν πιστεύω ότι η αντικατάσταση του κ.τ. από το η.τ. είναι τεράστια επιτυχία, απλά ελπίζω ότι είναι λιγότερο βλαβερό. Ο εθισμός εξακολουθεί να είναι εδώ: η νικοτίνη, η επαναλαμβανόμενη κίνηση , η ιεροτελεστία. Οι λόγοι που μας κρατούν στον εθισμό πρέπει να εκλείψουν ή να αντικατασταθούν από κάτι ισχυρότερο που θα μας οδηγήσει στην πλήρη διακοπή. Νομίζω ότι μπορούν να γραφτούν πολλά και αξίζει να γίνει αυτή η συζήτηση. Όλοι κάτι θα πάρουμε και κάτι θα δώσουμε. :)

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #43 στις: Μαΐου 09, 2016, 00:30 »

Αλλά χωρίς θέληση πείσμα υπομονή -επιμονή και εγωισμό δεν κόβονται τα άτιμα.
 
Μπορεί να ακουστεί περίεργο, αλλά θα διαφωνήσω! Για να μην παρεξηγηθώ, να διευκρινίσω ότι εννοώ ότι ισχύει αυτό που λες, αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις!
Για παράδειγμα προσωπικά δεν ξεκίνησα το ΗΤ για να κόψω το ΚΤ. Απλά μου άρεσε περισσότερο (βλέπεις είμαι λίγο γκατζετάκιας). Και το ΗΤ λίγο πολύ σαν φυσικό επακόλουθο το άφησα... Αλλά είμαι η εξαίρεση...



Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

 Πορεύτηκα πάντα με απλά η.τ. και ποτέ δεν μπήκα στο πειρασμό να ξεκινήσω με ακριβές μόντες , ακριβούς επισκευάσιμους και τέτοια.Δεν το έκανα όχι λόγω χρημάτων,δεν λέω ότι τρέχουν από τα πατζάκια μου αλλά είχα την οικονομική δυνατότητα να πάρω και εγώ μία ή δύο μόντες και άλλους τόσους ατμοποιητές.Το έκανα γιατί θεωρούσα ότι κάποια στιγμή πρέπει να κόψω και το η.τ. και πιθανώς οι ακριβές μόντες να με εμπόδιζαν. Κάποιες στιγμές τάβαζα με αυτούς που έπαιρναν ακριβές μόντες και ακριβούς ατμοποιητές


Και σε αυτό θα διαφωνήσω, καθώς προσωπικά συνέχισα να αγοράζω μόντες και για αρκετό καιρό μετά τη διακοπή του ΗΤ. Δεν άτμιζα, αλλά αγόραζα εξοπλισμό  :idiot1:
Ακόμη έχω...  :-[

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #44 στις: Μαΐου 09, 2016, 01:15 »
Όσο κάπνιζα, ποτέ δεν είχα αποπειραθεί να το κόψω. Μάλιστα, υποστήριζα με πάθος το "δικαίωμά" μου να καπνίζω. Και φυσικά, πιπίλισα αρκετά την ατάκα "μα μου αρέσει, δεν θέλω να το κόψω". Έχει ο καιρός γυρίσματα όμως, και χωρίς να πιεστώ καθόλου, αντικατέστησα το συμβατικό με το ηλεκτρονικό. Αντιθέτως λοιπόν με αυτό που προσπαθεί το αντίπαλο δέος να μας πλασσάρει, το έκοψα το τσιγάρο.

Όσον αφορά τον ατμό τώρα, και πάλι λέω ότι το απολαμβάνω. Μόνο που αυτή τη φορά δεν το λέω για να πείσω τον εαυτό μου, αλλά γιατί έτσι πραγματικά νιώθω. Δεν ξεκίνησα να ατμίζω με σκοπό να το κόψω και αυτό κάποτε. Και δεν τον έχω αυτό το σκοπό, ιδιαίτερα με όλες αυτές τις υπέροχες γεύσεις που έρχονται συχνά πυκνά και βουτάνε στους ατμοποιητές μου. Η δικαιολογία που χρησιμοποιώ για τους έξω, όταν βαριέμαι να αντικρούσω όλες τις απαντήσεις μετά τη στιχομυθία "Γιατί δεν το κόβεις κι αυτό?" "Γιατί μου αρέσει", είναι ότι αν το κόψω, με το επάγγελμα που ασχολούμαι, θα γίνω δημόσιος κίνδυνος. Δείχνει να δουλεύει, και μάλιστα έχω ακούσει απαντησεις του στυλ "αφού δεν το έχεις ρίξει ακόμα στην πρέζα, πάλι καλά...". Λόγω δουλειάς, όχι λόγω ατμίσματος.

Περι νικοτίνης: Οι ατμιστές του 11 και του 12, μπορούν να κατανοήσουν τι πάει να πει να σου φαίνεται αέρας ότιδήποτε κάτω από 18mg. Έτσι ήμουν κι εγώ. Θυμάμαι φίλο να μου δίνει να δοκιμάσω 9ρι και να τον ρωτάω αν είναι μηδενικό. Σήμερα ατμίζω 3-6mg. Με τα 9ρια βήχω σαν φυματικός. Η νικοτίνη είναι πλέον για μένα ένα μικρό ενισχυτικό γεύσης. Δεν ξέρω αν σωματικά έχω απεξαρτηθεί από αυτήν, δεν το νομίζω όμως καθώς ακόμα τη λαμβάνω. Σε μικρότερη συγκέντρωση μεν, τη λαμβάνω δε.

Δεν πρόκειται να πιέσω τον εαυτό μου, θεωρώ ότι η επιτυχία που είχα στο να μεταβώ και να παραμείνω στο ητ, οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στο ότι δεν πίεσα τον εαυτό μου να κάνει τίποτα. Όλα ήρθαν φυσικά. Με τον ίδιο τρόπο, μπορεί μια ωραία ημέρα να χαιρετίσω και το ηλεκτρονικό, και να καταντήσω σαν τον παππού, άπατρις φορουμίστας ( ;D Γεια σου παππούλη με τα οφτόπιτς σου...). Δεν είναι κάτι που το σκέφτομαι όμως, ούτε σαν πιθανότητα. Πιο πιθανό κόβω το να αναλαμβάνω κάποια στιγμή πιο ενεργό ρόλο στην εξάπλωση του ατμίσατος, όχι σαν κάτι που να ξεκινήσει κάποιος, αλλά σαν μια εναλλακτική και ασφαλέστερη μέθοδος πρόσληψης νικοτίνης και ικανοποίησης των ψυχαναγκαστικών συμπεριφορών τις οποίες μας έχει δημιουργήσει το κτ.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084073 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34858 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 54 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9398 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135674 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476260 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114624 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1286 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2340 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 909 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271087 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1501 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos