vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

324 επισκέπτες, 9 χρήστες
npaolo, maprix, manoslykos, bujinkan, Doubt, Jorge, Christos Z, Buliwyf, chkontog

Twitter

Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;

Αποσυνδεδεμένος arxiloxos

  • ***
  • 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα αγαθα κο(λ)ποις κτωνται
    • arxiloxos.simplesait.com
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #15 στις: Μαΐου 08, 2016, 17:23 »
Οχι μονο δεν θελω να το κοψω αλλα οσο παει και χωνομαι πιο βαθια στην φαση...Περα απο την νικοτινη ειναι και χομπι,πως το λενε, με κατι να ασχολιομαστε βρε αδερφε!

Αποσυνδεδεμένος stroum

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #16 στις: Μαΐου 08, 2016, 17:27 »
 Ζηλεύω αυτούς που δεν κάπνισαν ποτέ. Γιατί η εξάρτηση από τη νικοτίνη δεν είναι στιγμιαίο αδίκημα. Είναι για πάντα. Αν μάλιστα κάποιος νομίσει πως, επειδή το έκοψε για μεγάλο χρονικό διάστημα, έχει «θεραπευτεί», κινδυνεύει ακόμα περισσότερο να το ξαναρχίσει.

Αν είναι συνειδητοποιημένος πως κουβαλάει μια χρόνια και ανίατη ασθένεια, πιθανότατα θα μπορέσει να το χειριστεί καλύτερα, όταν θα έρθει εκείνη η αποφράδα ώρα τού «παραπατήματος» και να τη γλυτώσει. Η μεγαλύτερη δε παγίδα είναι η αυταπάτη τού τύπου  «το έκοψα μια φορά, μπορώ να το ξανακόψω όταν το θελήσω». Τσου. Η δεύτερη φορά είναι πιο δύσκολη.

Προσωπικά δεν είμαι σε φάση στη ζωή μου, που μπορώ να πω πως υπάρχει περιθώριο να προσθέσω μια ακόμα μάχη στις υπόλοιπες. Άλλωστε, έχει σημασία να ξέρεις πότε να ξεκινήσεις μια μάχη και πότε όχι. Το είπε και ο Σουν-Τζου ή  Σου-Τζούκι, ή κάτι τέτοιο. Αυτά τα δύο πάντα τα μπερδεύω.

Μέχρι τότε, ατμίζω. Μπορεί να είναι για πάντα, μπορεί και όχι. Δεν έχω μαντικές ικανότητες. Αλλά τουλάχιστον έχω μια σοβαρή εναλλακτική έναντι τού τσιγάρου.

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #17 στις: Μαΐου 08, 2016, 17:30 »
Φίλοι μου, ας μην κοροιδευόμαστε. Δέν υπάρχει "Δεν μπορώ νά κόψω το κάπνισμα ή το άτμισμα"
Σκεφτείτε ότι ο γιατρός σας ΣΗΜΕΡΑ σας λέει ...ή κόβεις το αλάτι και το τσιγάρο και το άτμισμα και τις γυναίκες, ή σε 3 μήνες πεθαίνεις.. Τα κόβεις ή δεν τα κόβεις την ίδια στιγμή. ?? Αρα μπορείς.
Αλλωστε  το άτμισμα είναι από τα ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ  σχετικά ακίνδυνες απολαύσεις που μας απέμειναν σήμερα ,αλλά και για πολύ καιρό ακόμη,.
Οσο παραμένει σχετικά προσιτό , απολαύστε το. Η απόφαση δική σας. Να είστε καλά

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #18 στις: Μαΐου 08, 2016, 17:33 »
Ειναι εξαιρετικα σημαντικο να συνειδητοποιησουμε και να διαχωρισουμε το εξης. Η διακοπη του καπνισματος εγινε απο την πλειοψηφια των ατμιστων για να απαλλαγουν απο τα προβληματα υγειας που αυτο επιφερει και οχι για την απεξαρτηση απο τον εθισμο. Και σε αυτο πρεπει να πεσει το βαρος της προσοχης μας δηλαδη στο να απαλλαγουμε απο τις βλαπτικες συνεπειες του καπνου στη υγεια μας. Το θεμα της εξαρτησης λογικα ερχεται σε δευτερη μοιρα. Και το λεω αυτο γιατι το θεμα της εξαρτησης πολλες φορες χρησιμοποιειται απο τους γνωστους πολεμιους του ΗΤ για να μπερδεψει και να θολωσει τα νερα εξισωνοντας την εξαρτηση απο την νικοτινη με τα προβληματα υγειας του ΚΤ, αλλα και να βαλει στο ιδιο επιπεδο το θεμα της υγειας με το θεμα του εθισμου.

Απο εκει και περα οσο αφορα στα ερωτηματα του πρωτου ποστ μεγαλο ενδιαφερον παρουσιαζουν η ερευνα του Βασιλικού ιατρικού κολλεγίου της Αγγλιας οσο και και αυτη του αγγλικου υπουργειου Υγειας  που διαπραγματευονται αρκετα απο ζητηματα που εθεσε η συνατμιστρια zelatini.

Ολοκληρες οι δυο ερευνες βρισκονται εδω (σε pdf) και εδω. Zelatini καλο διαβασμα, νομιζω θα σε βοηθησουν αρκετα ;)

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #19 στις: Μαΐου 08, 2016, 17:44 »
Φίλοι μου, ας μην κοροιδευόμαστε. Δέν υπάρχει "Δεν μπορώ νά κόψω το κάπνισμα ή το άτμισμα"
Σκεφτείτε ότι ο γιατρός σας ΣΗΜΕΡΑ σας λέει ...ή κόβεις το αλάτι και το τσιγάρο και το άτμισμα και τις γυναίκες, ή σε 3 μήνες πεθαίνεις.. Τα κόβεις ή δεν τα κόβεις την ίδια στιγμή. ?? Αρα μπορείς.
Αλλωστε  το άτμισμα είναι από τα ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ  σχετικά ακίνδυνες απολαύσεις που μας απέμειναν σήμερα ,αλλά και για πολύ καιρό ακόμη,.
Οσο παραμένει σχετικά προσιτό , απολαύστε το. Η απόφαση δική σας. Να είστε καλά
χε χε  :thumpup: Ο έμπειρος στη ζωή τα είπε όλα :yes: Μου θυμίζει λόγω οικογενειακού "χαρίσματος" όταν πριν χρόνια μου είπε ο ιατρός ή κόβεις τα λιπαρά - βούτυρα - κοψίδια κλπ ωραία, ή σε 6 μήνες παίρνεις χάπι για χοληστερίνη :-\
Αποτέλεσμα? 4 μήνες μετά 156 η ολική και -18 κιλά ο νέος :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #20 στις: Μαΐου 08, 2016, 17:48 »
Στη φάση ζωής που βρίσκομαι σήμερα θα απάνταγα μάλλον όχι. Βέβαια Ποτέ μη λες Ποτέ. Αν με ρώταγαν την ίδια ερώτηση πριν από μερικά χρόνια για το κ.τ. πάλι όχι θα έλεγα.... :D
Δεν ξέρω πως θα ακουστεί αυτό, πάντως πιστεύω πως όσοι συμμετέχουμε ενεργά σε τούτο εδώ το Φόρουμ είναι πιο δύσκολο να απαλλαγούμε από τον ατμό. Νομίζω πως ο ατμιστής που απλά αντικατέστησε το κ.τ. με το ηλεκτρονικό και αντί να πηγαίνει στο περίπτερο πηγαίνει στο ατμομάγαζο, αγοράζει τις αντιστάσεις και τα υγρά του και είναι καλυμμένος, μπορεί πιο εύκολα, εάν το θελήσει, να απαλλαγεί και από τον ατμό.
Με άλλα λόγια αυτός ο "απλός" ατμιστής πιστεύω πως έχει λιγότερες ψυχολογικές εξαρτήσεις από την συνήθεια του ατμίσματος και άρα μπορεί πιο εύκολα να απαλλαγεί από αυτό.
Όλοι εμείς οι υπόλοιποι, που ίσως να είμαστε και μειοψηφία :dontknow:, που ψάχνουμε το άγιο δισκοπότηρο του ατμίσματος, έχουμε αλλάξει αμέτρητους ατμοποιητές και μοντάκια, αναλύουμε και συγκρίνουμε στησίματα, σύρματα, βαμβάκια, ατσάλια κλπ, παρακολουθούμε σχεδόν με αγωνία τις νέες κυκλοφορίες, φανατιζόμαστε με κατασκευαστές κοκ, μήπως τελικά έχουμε δημιουργήσει και άλλες εξαρτήσεις πέραν αυτής της νικοτίνης? 
Δεν ξέρω...απλά έγραψα τις σκέψεις μου κυρίως μιλώντας για τον εαυτό μου.   
  

Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #21 στις: Μαΐου 08, 2016, 17:54 »
χε χε  :thumpup: Ο έμπειρος στη ζωή τα είπε όλα :yes: Μου θυμίζει λόγω οικογενειακού "χαρίσματος" όταν πριν χρόνια μου είπε ο ιατρός ή κόβεις τα λιπαρά - βούτυρα - κοψίδια κλπ ωραία, ή σε 6 μήνες παίρνεις χάπι για χοληστερίνη :-\
Αποτέλεσμα? 4 μήνες μετά 156 η ολική και -18 κιλά ο νέος :laugh1:

εγω φιλε προτιμησα το χαπι.................οσο για το ατμισμα δεν εχω σκοπο να το κοψω .αυτο που προσπαθω ειναι να μηδενισω την νικοτινη.η πρωτη προσπαθεια εγινε πριν 15 μερες.στερηση δεν ενοιωσα αλλα απο την συνεχη πιπιλα στο σπιτι υπηρχε μονιμα ενα νεφος ομιχλης.ξαναπηγα στην 6αρα και ολα καλα!!!!!!!!!!!!!!!



Διορθωση Παραθεσης.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 08, 2016, 21:37 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος spastos

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #22 στις: Μαΐου 08, 2016, 18:01 »
Σιγουρα δεν εχει σχεση το ΚΤ με το ΗΤ.
Ουτε καν η εξαρτιση της νικοτινης ειναι σε ιδιο επιπεδο.
Ειχα ξεχασει μια φορα και στην αρχη κιολας το ΗΤ στο μαγαζι για 4 ωρες δεν ατμισα και τα νευρα μου δεν εγειναν κομπος οπως γινοντουσταν με το τσιγαρο.
Και ειχα μονο ενα μηνα με ΗΤ.
Σαφως και δεν εχει καμια σχεση.
Συγνωμη για την εκφρασει αλλα ειναι σαν τα σκατα με την κολωνια καμια σχεση. :yes:

Αποσυνδεδεμένος blackdrone

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Tα τυφλα πουλια ο Θεος τα χτιζει φωλια....
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #23 στις: Μαΐου 08, 2016, 18:10 »
Ζelatini ,δεν ξερω ποιας σχολης εισαι ,Φρουντ ή Γιουνγκ  ;D ,αλλα εγω πιστευω , πως οχι μονο εγω αλλα και πολλοι αλλοι συνατμιστες ο λογος που συνεχιζουμε να ατμιζουμε οφειλεται στο 1ο αναπτυξιακο σταδιο κατα Φρουντ ,το στοματικο.Προσωπικα πιστευω πως μονο αυτο ειναι που με κραταει ,σε συνδιασμο με αλλες συνηθειες μου που εχω χρονια ...απο τοτε που με θυμαμαι..,ειναι και το οτι ξεκινησα με 6mg νικοτινης και τις πρωτες ημερες μονο αισθανομουν μια καποια εξαρτηση..Τωρα ουτε χτυπημα νιωθω απο την 6αρα ουτε τιποτα αλλα και 0mg που ατμιζω..δε νιωθω εξαρτηση ουτε να μου λειπει η νικοτινη ,επομενως πιστευω οτι οτι φταιει το παραπανω και ειναι μονο ψυχολογικη η εξαρτηση...στην κινηση του χεριου και κυριως στην επαφη με το στομα.
Γκατζετακιας ειμαι δεν ειμαι ...δεν θα ελεγα οτι με κραταει αυτο..αν στησω και με mesh ;D θα μου περαση εντελως  η φαση .
Σαν χομπυ ...ναι ,ομως ως ενα βαθμο γιατι εχω και αλλα χομπυ που δεν θα σταματησω ποτε  και ο ατμος μου τρωει αρκετο πολυτιμο χρονο.
Ζelatini θελω τη γνωμη σου και σαν επαγγελματιας που εισαι για τα περι στοματικου σταδιου.

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #24 στις: Μαΐου 08, 2016, 18:27 »
Όχι δεν θα ήθελα να απαλλαγώ από τον ατμό.
Όπως όλα τα πράματα, έτσι και η αχαριστία, πρέπει να έχει ένα όριο.

Η αλήθεια είναι ότι στην λίστα με τα μαστ ντου, έχω σημειώσει την διακοπή ατμίσματος.
Στην 12τη σελίδα, κάπου εκεί αν θυμάμαι καλά.
8 σελίδες μετά την διακοπή καφέ, τηγανιτών, χειμερινών βραδινών εισπνοών εντός Αττικής...
Απότι φαίνεται εγώ περνάω το προτεραιοτήτων στάδιο κατά Φρόυδ.

Αποσυνδεδεμένος t@sos

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #25 στις: Μαΐου 08, 2016, 18:33 »
ημουν καπνιστης 22 χρονια και στο η.τ. ειμαι 11 μηνες οποτε για μενα προς το παρον δεν υπαρχει ουτε σαν σκεψη να σταματησω

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #26 στις: Μαΐου 08, 2016, 18:39 »
Γιατι να αφήσω κάτι το οποίο με κάνει και νιώθω καλύτερα??Και αντί να τρώω σοκολάτες και γλυκά όλη την ώρα ατμίσω σοκολάτες κρέμες φρούτα κλπ.Μια δημιουργική απασχόληση που νιώθεις πιο υγιής και καλκύτερος κάθε μέρα.Να μηδενίσω την νικοτίνη ναι να σταματήσω το άτμισμα όχι βρε παιδιά.Μπαίνουν στο μαγαζί μου και μου λένε τι ωραίο άρωμα έχετε βάλει και τους λέω τι είναι και παθαίνουν πλάκα.Ατμός στο μηδέν ναι !!!!

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #27 στις: Μαΐου 08, 2016, 19:00 »
όταν κάποιος με ρώταγε πριν μερικά χρονια γιατί δεν κόβω το τσιγάρο του απαντούσα ότι δεν το κόβω επειδή μου αρέσει το κάπνισμα και το απολαμβάνω
μέσα μου όμως ήξερα ότι θέλω να αποφύγω τις συνέπειες του καπνίσματος στην υγεία μου αλλα και στην τσέπη μου (1.5 πακέτα την μέρα)
τώρα στο ατμισμα στην ίδια ερώτηση απαντάω το ίδιο μονο που αυτήν την φορα το εννοώ

Αποσυνδεδεμένος BLACK

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #28 στις: Μαΐου 08, 2016, 19:15 »
  ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ!!! Μου αρέσει ολη αυτη η φαση του η.τ. Να φτιαχνω τα δικα μου υγρα, να τα βελτιωνω, οχι οτι τα καταφερνω και καλα αλλα δεν πειραζει, την επομενη φορα.Εχει γινει το νεο χομπυ μου, πιθανοτατα η νεα μου εξαρτηση. :eyesplash:
   Τουλαχιστον σωθηκαμε απ το ακατανομαστο τσιγαρο. ;D

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #29 στις: Μαΐου 08, 2016, 19:30 »
Ηδη εδω και καιρο εχει αρχισει και με ενοχλει η 6mg νικοτινη και σπαω λιγο τα υγρα μου με μηδενικη βαση.

Αν και το απολαμβανω το ατμισμα (και ολη τη διαδικασια που το περιλαμβανει) οσο δεν παει, θα χαιρομουν αν μια μερα το εκοβα και αυτο.

Αν πραγματικα ερθει η στιγμη, αβιαστα ομως χωρις να το ζορισω, να το κοψω και αυτο δεν θα μου λειψει οπως δεν μου λειπει και τωρα το τσιγαρο.
:)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160007 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110811 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515431 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146501 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303310 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12807 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530863 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201484 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801693 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11092 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41017 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet