vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

312 επισκέπτες, 6 χρήστες
Doubt, Jorge, ertyanna, Buliwyf, vlasismiriagos, tibolaso

Twitter

Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #120 στις: Απριλίου 04, 2019, 09:11 »
Μακάρι να μπορούσα. Όσες φορές δοκίμασα να το πάω σε μηδενική έσπασα τα μούτρα μου. Μέχρι ένα εξάμηνο μπόρεσα να απέχω από νικοτίνη, μετά με έτρωγε ο κ....ς μου για τσιγάρο.

Είναι δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο. Βλέπεις είμαι κοντά στα 7 χρόνια ατμιστής...

Αποσυνδεδεμένος Αποστολης

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #121 στις: Απριλίου 04, 2019, 09:32 »
Μετά από 8 χρόνια στον ατμό το μόνο που μπορώ να πώ είναι πως είμαι πιο εθισμένος στο στήσιμο από ότι στο άτμισμα.
Θα βγάλω την κυριακη να λύσω,να πλύνω,να στήσω και να περάσουν 5 ώρες και να έχω ξεχάσει να πάρω τζούρα.Μετά να βγώ για τρέξιμο,μετά τα σκυλιά βόλτα και μετά το φαί να τραβήξω καμιά δεκαριά τζούρες καλές να γουστάρω.
Ο άλλος μου εθισμός είναι πως δεν μπορώ να πάω πουθενα χωρίς την συσκευή μου και ας μην ατμίζω.Από αυτο δε με βλέπω να απαλλάσομαι.Η ασχολία με τον άτμισμα με ηρεμεί,δουλεύει σαν αγχολυτικό για μένα."Βασικά είναι το πάθος μου"(είπε και τράβηξε χαμογελαστός μία τζούρα από τον ιαττυ του! :))

Αποσυνδεδεμένος PNS

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
  • Everybody Lies
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #122 στις: Ιουνίου 06, 2020, 14:27 »
Όχι... είναι hobby πλέον και το γεγονός πως έχω απαλλαγεί από τις άσχημες μυρωδιές είναι κίνητρο να συνεχίσω. Αν δεν ήταν οι οσμές, θα είχα μείνει στο τσιγάρο (μου αρέσει τι να κάνουμε;;;) όποτε όταν κάποιος με ρωτάει αν το έκοψα η απάντηση είναι η ίδια: όχι, απλά το αντικατέστησα με το ατμισμα... και έτσι θα μείνει... :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #123 στις: Ιουνίου 14, 2020, 12:37 »
 Νομιζω ναι. Είναι κάτι που έκανε τον κύκλο του,με κράτησε μακριά από το κάπνισμα,τελεσίδικα πλέον μετά από τόσα χρόνια.
 Είναι καιρός σιγά σιγά να γίνει και αυτό ανάμνηση.
 Σημειώση πως δεν το θεωρώ και εντελώς αθώο,το αντίθετο, κάνα δυο μέρες που έτυχε να μείνω χωρίς η.τ. ένιωσα πολύ καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος mathimatikos1966

  • **
  • 308
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #124 στις: Ιουνίου 14, 2020, 14:44 »
Εύχομαι από καρδιάς  να τα  καταφέρεις .

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #125 στις: Ιουνίου 14, 2020, 14:49 »
 Για αρχή πήγα την νικοτίνη στο μηδέν,να δούμε πως θα πάει.
 Για κάποιο λόγο περιόρισα και την κατανάλωση,μια και τα μηδενικά ποτέ δεν μου έβγαζαν καλή γεύση.
 Σταδιακά πάντως θα γίνει,χωρίς ακρότητες.

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #126 στις: Ιουνίου 14, 2020, 16:34 »
Έχω μείνει κάποιες μέρες χωρίς να ατμίσω κ δεν έπαθα κάτι...Αυτό πριν
μερικά χρόνια για κάποιον προσωπικό μου λόγο.

Ναι, το σκεφτόμουν αρκετά (Το άτμισμα) μα την τρίτη μέρα κατάλαβα ότι κάτι μας αφήνει
όταν πρώτοι εμείς το αφήσουμε... :yes:

Σου εύχομαι καλή επιτυχία κ να μην ξεχάσεις ότι θα χρειαστείς λίγο χρόνο
μέχρι να βγεις από όλο αυτό που έκανες για αρκετά χρόνια ναι? :)

Θα σου πω κ αυτό κ θα καταλάβεις ότι όλα είναι στο μυαλό μας τελικά....
Έχω κόψει τον καφέ για μεγάλο χρονικό διάστημα δυο φορές κ εδώ κ έναν μήνα?

Είναι η τρίτη φορά αλλά κ η οριστική αφού τώρα ξέρω ότι το σώμα μου ΔΕΝ χρειάζεται καφέ
για να είναι δυνατό η για να ξυπνήσω το πρωί...

Ποτέ στην πραγματικότητα δεν ήμουν άτομο του καφέ...Κ όμως έπινα δυο καφέδες την μέρα.
Τώρα θα γελάς μα ξέρω ότι πολλά πράγματα τα κάνουμε εντελώς από συνήθεια  δυστυχώς..

Κ για να είμαι κ στο θέμα... :-[  Υπάρχει κάτι που δεν θέλω να με αφήσει αλλά ούτε να το αφήσω...
Το άτμισμα που το λατρεύω κ που έχω συνδέσει πολλά πράγματα με αυτό τα τελευταία δέκα χρόνια.

Κάνουμε όμως πάντα αυτό που θέλουμε κ όχι αυτό που μπορούμε κ το λέω αυτό πάντα πρώτα σε εμένα... ::)





.

Αποσυνδεδεμένος bananajoe

  • *
  • 29
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #127 στις: Ιουνίου 23, 2020, 05:02 »
Δε μου είναι βάρος, οπότε δεν το βλέπω σαν κάτι από το οποίο να θα θέλω να απαλλαγώ.

Το Μάη του 2017, πριν εφαρμοστεί η TPD αγόρασα 2 μεγάλα μπιτόνια 7.2% νικοτίνης και έναν καταψύκτη ειδικά γι αυτά, υπολογίζοντας 10ml την ημέρα στα 3.5mg/ml για ~30 χρόνια. Οπότε οικονομικό αντικίνητρο δεν υπάρχει.

Δεν υπάρχει περίπτωση να κάπνιζα αντί να ατμίζω, οπότε ούτε αυτό είναι φόβος.

Αρνητικές συνέπειες στην υγεία μου (που θα ήταν το βασικότερο) 10 χρόνια δεν έχω παρατηρήσει ούτε έχω διαβάσει κάτι που να με ανησυχήσει, οπότε φεύγει κι αυτό από τη μέση.

Συνήθεια μου έχει γίνει προφανώς, κάθε μέρα όλη μέρα στον υπολογιστή ατμίζω, διακριτικά MTL στο γραφείο και λιγότερο διακριτικά MTL/DL στο σπίτι/έξω. Κάθε λίγες μέρες διαλέγω 2-3 συμπυκνώματα και φτιάχνω κάτι καινούριο να δοκιμάσω (συν μία από τα standard συνταγές, μπας και βγει αποτυχία). Πού και πού ανακαλύπτω έναν καινούριο συνδυασμό που μου αρέσει. Και η όλη διαδικασία και το άτμισμα καθαυτό, κάνουν την ημέρα μου πιο ευχάριστη.

Αλλά είναι και κάτι άλλο.

Εδώ και χρόνια, προσπαθούν διεθνώς να βάλουν παράλογους κανόνες για καθαρά φοροεισπρακτικούς λόγους χωρίς καν προσχήματα, δηλαδή με τη λογική του νταβατζή, καταπατώντας δικαιώματα που είναι αυτονόητα.

Κατ' εμέ κακώς οι περισσότεροι μάχονται τους περιορισμούς με αμυντική θέση ("είναι ένα λιγότερο βλαβερό και το πλέον αποτελεσματικό υποκατάστατο του καπνίσματος, σώζει ζωές, κλπ"). Όχι, δεν είναι αυτός ο λόγος που δεν πρέπει να περιοριστεί. Ο λόγος είναι ότι δεν χρειάζεται λόγος για να επιτρέπεται οτιδήποτε, ενώ χρειάζεται πολύ καλός λόγος για να περιορίζεται. Σήμερα είναι το άτμισμα, αύριο θα είναι κάτι άλλο.

Πολύ καλός λόγος δεν έχει δοθεί -όχι κατά τη δική μου γνώμη, αλλά σύμφωνα με τα ίδια μέτρα που χρησιμοποιούνται για να κριθεί η ελεύθερη ή μη διαθεσιμότητα σχεδόν κάθε άλλου προϊόντος (με ελάχιστες παρεξηγημένες εξαιρέσεις). Το ότι αποφεύγω λοιπόν παράλογους περιορισμούς με DIY υγρά και off-spec tanks μου δίνει μια αξιολύπητα μικρή ικανοποίηση :P


« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 23, 2020, 15:52 από bananajoe »

Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #128 στις: Ιουλίου 26, 2020, 11:03 »
Το ηλεκτρονικο τσιγαρο θα μπορουσε ΑΝΕΤΑ να ειναι ο πιο δημοφιλης και πιο ευκολος τροπος διακοπης του καπνισματος. Ειναι ο πιο ευκολος τροπος και κατα την γνωμη μου θα επρεπε να προτεινεται. Απο την εμπειρΙα μου εγω χωρις το ηλεκτρονικο τσιγαρο δεν θα το εκοβα,ποτε των ποτων. Ομως κατα την αποψη μου υπαρχουν ''2 σχολες '' με το που αρχιζει καποιος το ατμισμα. Η πρωτη ειναι εναλλαγη της συνηθειας βρισκοντας κατι υποκαταστατο 95% ασφαλεστερο(συμφωνα με ερευνες) για να συνεχισει την συνηθεια, και η ''δευτερη σχολη ''( που ειμαι μεσα) ειναι αυτη που μολις μπει στο ατμισμα, ξεκιναει η αντιστροφη μετρηση για να το κοψει και αυτο. Με το που αρχιζει καποιος το ηλεκτρονικο τσιγαρο ξεκινανε τα πλεονεκτηματα στην υγεια του οποτε το θεωρω εξαιρετικα ασφαλες. Δεν αλλα πλεονεκτηματα μολις βγηκα απο το ατμισμα, ειμαι το ιδιο, αρα η βελτιωση στην υγεια μου εγινε μαλλον οταν μπηκα στο ατμισμα. Οποτε για να ειμαι μεσα στο θεμα, ηθελα απο την πρωτη στιγμη που μπηκα στο καταστημα του ηλεκτρονικου τσιγαρου ( Παιδια που εργαζεστε εκει σας χρωσταω κερασμα) να απαλλαγω και απο το ατμισμα. Αλλα απο την αλλη δεν θεωρω και κακο καποιος να αντικαταστισει το τσιγαρο με το ατμισμα!! Καλο καλοκαιρι σε ολουςς!! 8)

Αποσυνδεδεμένος angelospower

  • **
  • 229
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #129 στις: Αυγούστου 01, 2020, 00:37 »
Βασικά είμαι δύο μέρες χωρίς ηλεκτρονικό τσιγάρο. Κ για εμένα ήταν χόμπυ κ αγχολυτικο. Μακάρι να το συνέχιζα αλλά τελευταία με πειράζε πολύ στους πνεύμονες. Ένιωθα. Έντονο κάψιμο κ δύσπνοια. Επειδή φοβήθηκα το έκοψα κ άρχισα να καθαρίζω σιγά σιγά. Σκέφτομαι να το αρχίσω ξανά αλλά πιστεύω πως η υγεία προέχει

Συνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2810
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #130 στις: Αυγούστου 01, 2020, 10:12 »
Συνέχισε έτσι και θα τα καταφέρεις.

Αν αναγκαστείς να κάνεις "πισωγύρισμα" τότε να μειώσεις δραστικά (ως εντελώς) την νικοτίνη.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110799 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159985 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515427 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146501 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303305 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12807 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530862 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201483 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801690 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11090 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41016 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet