vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

148 επισκέπτες, 3 χρήστες
Tem, Jorge, vougiouklakis

Twitter

Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;

Αποσυνδεδεμένος Zelatini

  • **
  • 233
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι δρόμος...
Από τον συντονισμό: Αυτοί που έχουν κόψει ήδη και τον ατμό, έχουν γράψει παλιότερα στο θέμα: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
Εδώ συζητάμε για την επιθυμία και τον τρόπο.

Καλησπέρα και από μένα. Νέο μέλος στο φορουμ...αλλά παλιά καραβάνα στο κάπνισμα(19-35 χρονών) και εδώ και 6 μήνες στο άτμισμα.Ο .. ενναλλακτικός τίτλος δεν με αντιπροσωπεύει...ακόμα. Όμως είναι ο τελικός σκοπός πλεον για μένα όπως το αισθάνομαι αυτή τη στιγμή και γιαυτό δεν θέλω να το αφήσω να πετάξει -volant- αλλά να μείνει-manent.

Εφορμώμενη από την εμπειρία του μέλους papoys - Γιώργου τον οποίο "συνάντησα" πολλές φορές στις ατέλειωτες περιπλανήσεις μου στις σελίδες του φόρουμ, ανοίγω το θέμα αυτό γιατί δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι αντίστοιχο.
Εάν ,ναι, όπως είθισται,θα μεταφερθεί ή θα υποδειχθεί η μεταφορά του αλλού.


Ο Γιώργος λοιπόν ή κατά φόρουμ papoys κατάφερε να "ξεμπερδέψει" με το τσιγάρο αλλά τελικά και με τον ατμό! Αυτό είναι κάτι που εμένα προσωπικά μου δίνει μεγάλη ελπίδα για διακοπή του εθισμού μου από τη νικοτίνη.και γενικά με την εξάρτηση που έχω από βλαπτικές ή σχεδόν βλαπτικές συνήθειές μου για να αντιμετωπίζω το άγχος μου.


Αναρωτιέμαι λοιπόν...

  • Θα μπορούσε το ηλεκτρονικό τσιγάρο με το αντίστοιχο πρόγραμμα ενίσχυσης διακοπής του καπνίσματος να αποτελέσει την πλέον πετυχημένη μέθοδο διακοπής;

  • Μήπως ήδη συμβαίνει αυτό και αν ναι με ποιο τρόπο και  σε ποιό βαθμό;

  • Υπάρχουν δεδομένα για διακοπή του καπνίσματος ή ελλάτωσης των κανονικών τσιγάρων με την βοήθεια του ατμίσματος αλλά όχι καθολικής διακοπής. Μήπως είναι απογοητευτικά γι`αυτό και δεν αναφέρονται;

  • Θα μπορούσε να αλλάξει αυτό και να αυξηθούν τα περιστατικά σαν του papoys; Με ποιο τρόπο;
  • Πώς βοήθησε συγκεκριμένους  ανθρώπους να τα...κόψουν όλα; Έπαιξε ρόλο το άτμισμα ή ήταν καθαρά και μόνο θέμα θέλησης; Ή συνδυασμός όλων;
  • Από τι θα μπορούσε να πει κανείς ότι εμποδίζεται η πλήρης διακοπή ΚΑΙ από το άτμισμα εφόσον κατά τα λεγόμενα πολλών ατμιστών (και εμού της ιδίας) δεν "αντέχουν" πλέον ούτε καν τη μυρωδιά του τσιγάρου;
  • Θα μπορούσαν στοιχεία από τις ήδη υπάρχουσες μεθόδους διακοπής του καπνίσματος να συνδυαστούν με τα οφέλη μιας συσκευής όπως είναι η ατμιστική για να πετύχουμε περισσότεροι άνθρωποι να απαλλαγούν από οποιαδήποτε εισπνευτική τουλάχιστον βλαπτική συνήθεια;
  • Ατμιστές δηλώνουν την χρήση πλέον μηδενικής σε νικοτίνη βάσης. Μπορούμε να θεωρήσουμε ότι έχουν πετύχει την πλήρη διακοπή;
Τα ερωτήματα δεν μου έρχονται με τη σωστή σειρά...

Λοιπόν...τι λέτε;
Θα θέλατε να απαλαγείτε τελείως και από τον ατμό; Και αν ναι,τι είναι αυτό που σας εμποδίζει;
Υγ: είμαι ψυχολόγος στο επάγγελμα (άκρως επηρεασμένη δηλαδή από το επάγγελμά μου σε αυτά που γράφω)και προφανώς τα παραπάνω ερωτήματα ίσως ξεπερνάν τα όρια ενός φόρουμ, όμως θα μπορούσαμε να ανοίξουμε μια κουβέντα για τις εξαρτήσεις γενικά όπου θα κατατεθούν διάφορες απόψεις και ίσως πάμε λιιιγο παραπέρα τη γνώση μας για το κεφάλαιο που λέγεται εξαρτητητική συμπεριφορά.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 06, 2016, 00:31 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος spastos

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
Είναι εξαρτιση και το ητ δεν λεω,άλλα δεν θελω να το κοψω.
Καπνιζα μετα απο διακοπη 2 ετων 7 τσιγαρα την ημερα στιφτο καρελια.
Τωρα ατμιζω 3 με 4 μλ την ημερα 6mg νικοτινη και μου αρεσει ολη η διαδικασια.
Σιγουρα βοηθαει οποιον θελει να το κοψει το ΗΤ γιατι ο οργανισμος εχει στερητικα απο την νικοτινη.
Αρα οποιος την εχει φτασει πολυ χαμηλα η ακομη και 0% νικοτινη ειναι πολυ κοντα στο να το κοψει αμα το θελησει.
:)

Αποσυνδεδεμένος JOHNLFC66

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Φυσικά και θα ήθελα να κόψω και το ατμισμα. Ζηλεύω όσο τίποτα, αυτούς που δεν καπνίζουν. 30 χρόνια καπνιστης και τώρα ατμιστης. Δε ξέρω πόσα ml την ημέρα κάνω, πάντως το 18mg δεν μπορώ να το κατεβάσω. Δεν μπορώ να το κόψω για τους ίδιους λόγους που τόσα χρόνια δε μπορούσα να κόψω το τσιγάρο.. 

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Σίγουρα  πολλοί θα επιθυμουσαμε την απεξάρτηση μας από την νικοτίνη...Δεν εχω δοκιμασει, ακόμη ,να κατεβω από τα 6mg στα 3mg κάνοντας περίπου 7 ml ημερησίως .... μάλλον θα πρεπει πρώτα καποιος να ελέγξει  και να ελατωσει την ημερήσια καταναλωση και μετα  να κατεβάσει τα mg τής νικοτίνης :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Παρεμφερές θέμα είναι αυτό: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,847.0.html

Όπως και ο GrandMaster papoys, εδώ και χρόνια έχω διακόψει και το ΗΤ...

Αποσυνδεδεμένος Yeti

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Jordan. Καλλιτέχνης (...εν αγνοία της Τέχνης)
    • Red-Knot Photography
Κατά την δική μου ταπεινή γνώμη οι έχοντες πραγματικό Σ.Σ. από τη νικοτίνη είναι πολύ λίγοι (και δεν θέλω να υπεισέλθω σε στατιστικά γιατί θα πάει άλλου η συζήτηση). Στη ζωή συνέχεια προσπαθούμε να κόψουμε κακές συνήθειες και τελικά καταφέρνουμε να κόψουμε κάποιες ενώ κρατάμε ή αποκτούμε κάποιες άλλες. 
Τέλος πάντων για να απαντήσω στην ερώτηση, εγώ προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι να κόψω το άτμισμα, είμαι καινούργιος σε αυτό άλλωστε και μου αρέσει η ολη διαδικασία. Δεν με ενδιαφέρει η νικοτίνη, τώρα κάνω 6, 3 ή 0 και δεν μου κάνει εντύπωση, άνετα λοιπόν θα άτμιζα μόνο μηδενικά υγρά αν βρίσκω αυτά που θέλω σε 0 νικοτίνη.
:baby: :baby:

Αποσυνδεδεμένος burku318

  • ***
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
6  μήνες ατμιστης δεν σκέφτομαι να το κόψω. Να μειωσω νικοτίνη ναι και σύντομα αλλά το βλεπω και σαν γκατζετακι. 4 ml την ημέρα κάνω με 6mg νικοτίνη αλλά δεν θέλω να το κόψω ακόμα.
Κάποια στιγμή στο μέλλον ναι βέβαια

Αποσυνδεδεμένος georgis4

  • **
  • 204
  • Φύλο: Άντρας
Καλο-χρυσο το ατμισμα, και φυσικα αποτερος σκοπος να κοπει ΚΑΙ αυτο ειδικα αφου εκανε το χρεος του 5 χρονια σχεδον τωρα και δε μπορω πλεον ουτε να μυρισω τσιγαρο. Το σταματημα του ατμισματος πιστευω θα *ερθει* μονο του... ηδη εχει καιρο που αρχισε με *μπουκωνει* (πιπιλα βεβαια ;D) και καπως βαριεμαι πλεον την φαση φτιαξε αντισταση, ετοιμασε υγρο, μη ξεχασω τη μπαταρια, φορτισε το, το ενα, το αλλο, και πολλα διαφορα να μη *μεινω* εξω. Το καλο (κοψιμο τσιγαρου)  αφου εγινε, θα ερθει και το καλυτερο (σταματημα ατμισματος)  καποια στιγμη.  :)

Αποσυνδεδεμένος firemakis

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
  • [url=http://sincemylastcigarette.com/][img]
στην τριτη προσπαθεια διακοπης καπνισματος (25 γρ καπνο αφιλτρο στριφτο ημερησιως) πηγα κατευθειαν σε μηδενικα υγρα σε ηλεκτρονικο τσιγαρο ατμιζωντας αρκετα μλ καθημερινα ....νομιζω πως δεν θελω να τ κοψω το ατμισμα 

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Φυσικα και ΟΧΙ!
Ποιος ο λογος?
Απο τη νικοτινη ομως δε θα με χαλαγε να απεξαρτηθω.
Να ξεκθαρισω βεβαια οτι ποτε δεν ειχα την καψα να κοψω ουτε το καπνισμα, απλα μπηκα στον ατμο για να εχω εναλλακτικη για τις πολυωρες πτησεις και επειδη ειμαι γκατζετακιας. Τελικα βρηκα ομως το ΗΤ πιο νοστιμο, και αφου καταλαβα απο αλλαγες πανω μου οτι το ΚΤ δεν ειναι και το οτι καλυτερο τελικα γυρισα σχεδον αποκλειστικα στον ατμο χωρις καμια πιεση η καποια προσπαθεια.
Τωρα οσον αφορα τη νικοτινη, ναι, δε βλεπω κατι θετικο στο να μαι νικοτινομανης και ηδη την εχω κατεβασει στο 4

Στάλθηκε από το SM-T705 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 08, 2016, 16:50 »
Ειστε καλα ο σκοπος ειναι να αυξησουμε το ατμισμα γιατι ειναι ευχαριστηση . Τωρα να γινει πιο υγιεινο στα συστατικα του με προδιαγραφες κτλ καλο θα ηταν. Η νικοτινη εχει να κανει με τον ατμοποιητη και τα αρωματα.
Ελπιζω να γινει το Η.Τ τοσο καλο ωστε να μην εχω αναγκη και τα πουρα μια στο τοσο

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #11 στις: Μαΐου 08, 2016, 16:57 »
0mg νικοτινη θελω να φτασω και να ατμιζω μεχρι τα γεραματα!!!!!

Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #12 στις: Μαΐου 08, 2016, 17:02 »
Το ητ δεν είναι κακή συνήθεια, είναι δημιουργικό χόμπι!  :angel:  8)  :))

spyros1

Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #13 στις: Μαΐου 08, 2016, 17:07 »
Kαι βέβαια θα ήθελα.
Για την ώρα όμως δύσκολο το βλέπω αν και σε 6άρα νικοτίνη.
Θα δούμε... :D

Αποσυνδεδεμένος johnper

  • **
  • 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Heavy vape industry
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #14 στις: Μαΐου 08, 2016, 17:22 »
Το έχω ξαναπεί και σε παρόμοιο θέμα που υπάρχει εκτός από το κομμάτι του χόμπι που είναι ένας ολόκληρος κόσμος έχω δοκιμάσει - ατμισει τόσες πολλές γεύσεις (καλές ή κακές δεν έχει σημασία ) που δεν θα γινόταν με άλλον τρόπο. Οπότε το να το κόψω δεν υπάρχει ούτε σαν σκέψη στο μυαλό μου.

Στάλθηκε από το GT-P5200 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084062 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34852 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 52 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9395 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1238 135667 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 21:46
από mathimatikos1966
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476255 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114620 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1286 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2340 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 908 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271085 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1501 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos