vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

288 επισκέπτες, 9 χρήστες
lounik, Harris, panikad, Alexander20, maprix, manoslykos, tibolaso, camber, Buliwyf

Twitter

TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #15 στις: Απριλίου 28, 2016, 10:47 »
Μετα απο πάρα πολύ καιρό ενασχόλησης με   σύρματα  kanthal Ni200  Ti   SS316L απο διαφορετικές εταιρίες είπα να κάνω και μία δοκιμή σε NiFe 48 απο  zivipf σε αυτά τα 2 συγκεκριμενα  https://shop.strato.de/epages/63862298.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/63862298/Products/NiFe48-0.5x0.1/SubProducts/NiFe48-0.5x0.1-10m
https://shop.strato.de/epages/63862298.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/63862298/Products/NiFe48-0.25/SubProducts/NF48-0.25-10m
Μόλις καταφτάσουν θα γίνουν και η σχετικές δοκιμές,  έχω μια απορία όσο αφορα το steam-engine.σε οτι αφορα τις ρυθμίσεις το NiFe 48 δεν βλέπω να έχει κάποια δικιά του επιγραφή  όπως στο NiFe 30 και επειδή βλέπω μερικές διαφορές σε οτι αφορα δομικών στοιχείων από κράματα και θεσμικούς συντελεστές απο το 30 στο 48 οποίος ξέρει σε ποια ρύθμιση πρεπει να κάνω τους ανάλογους υπολογισμούς ασ με διαφώτιση...
φίλε μου  estrifan πολλά μπράβο και από εμένα στην υπεροχή παρουσίαση σου σε οτι αφορα  το θέμα tc και   tcr


Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #16 στις: Απριλίου 28, 2016, 10:52 »
το γραφουν μέσα στο site γιώργο

Temperaturkoeffizient: 400

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #17 στις: Απριλίου 28, 2016, 10:58 »
Κωστα δεν λέω για των θερμικό συντελεστή αυτών των ξέρω ρωτο για το steam-engine που στην επιλογή σύρματος δεν υπάρχει το Nife 48 και μονο του 30 αυτό θέλω να μάθω σε ποια ακριβως επιλογή να βάλω 

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος OpenMind

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #18 στις: Απριλίου 28, 2016, 11:04 »
Ολα τα θετικά, που πραγματικά θετικά είναι για την ανάλυση αλλά και για τον τρόπο που είναι γραμμένα, τα έχουν αναφέρει όλοι οι προηγούμενοι.

Εμένα όμως μου γεννήθηκε μιά απορία.
Πως στο καλό, το καλοκαίρι που οι θερμοκρασίες βρίσκονται πάνω απο τους 20 βαθμούς C , θα στήνουμε αντίσταση ?  Θα πρέπει να βάζουμε air-condition στους 20 C για να έχουμε σωστα αποτελέσματα ?   :confused1:

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #19 στις: Απριλίου 28, 2016, 11:07 »
Κωστα δεν λέω για των θερμικό συντελεστή αυτών των ξέρω ρωτο για το steam-engine που στην επιλογή σύρματος δεν υπάρχει το Nife 48 και μονο του 30 αυτό θέλω να μάθω σε ποια ακριβως επιλογή να βάλω  

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


εννοείς για να δεις τι αντίσταση θα σου δώσει?

βάλε τέρμα κάτω το custom και δώσε τα ohm του σύρματος

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #20 στις: Απριλίου 28, 2016, 11:35 »
Κωστα δεν λέω για των θερμικό συντελεστή αυτών των ξέρω ρωτο για το steam-engine που στην επιλογή σύρματος δεν υπάρχει το Nife 48 και μονο του 30 αυτό θέλω να μάθω σε ποια ακριβως επιλογή να βάλω  

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το nifethal52 είναι Γιώργο!   ;)
Δοκιμασμένο!

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #21 στις: Απριλίου 28, 2016, 11:56 »
Ευχαριστώ φίλε estrifan κάλλιστα μπορουσα να σου στείλω ΠΜ  αλλά θεώρησα  σωστο αυτό που δεν ξέρω ίσως να μην το γνωρίζουν και άλλοι συνατμιστες, μόλις έρθουν θα γίνουν και η δοκιμές  να δουμε τι ατμό φουμαρουν

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Ολα τα θετικά, που πραγματικά θετικά είναι για την ανάλυση αλλά και για τον τρόπο που είναι γραμμένα, τα έχουν αναφέρει όλοι οι προηγούμενοι.

Εμένα όμως μου γεννήθηκε μιά απορία.
Πως στο καλό, το καλοκαίρι που οι θερμοκρασίες βρίσκονται πάνω απο τους 20 βαθμούς C , θα στήνουμε αντίσταση ?  Θα πρέπει να βάζουμε air-condition στους 20 C για να έχουμε σωστα αποτελέσματα ?   :confused1:

Κοίτα να δεις...εγώ ακόμα δεν έχω κλείσει χρόνο να ξέρω πως συμπεριφέρεται ο έλεγχος θερμοκρασίας το καλοκαίρι. Αλλά παλαιότερα μέλη και ατμιστές που ασχολούνται με έλεγχο, έχουν πει οτι δεν είχαν κανένα πρόβλημα μετά και απο δική μου παρόμοια ερώτηση.
Θεωρητικά πάντως, αφού ξεκινάς με άλλη βάση και μένει σταθερή αυτή η βάση, δεν θα έχεις πρόβλημα. Η αντίσταση του σύρματος έτσι και αλλιώς ανεβαίνει κατά TCRx(Αρχική τιμή αντίστασης) ανά βαθμό κελσίου. Αν η αρχική τιμή αυτή παραμένει σταθερή δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν επίσης το βράδυ πέσει η αρχική αντίσταση λόγω διαφοράς θερμοκρασίας, πάλι δεν τρέχει τίποτα γιατί θα παραμείνει σταθερή και αυτή. Όπως έχει αναφερθεί, κάποια mod κρατάνε την μικρότερη τιμή αντίστασης που θα δουν αν αυτή για κάποιο λόγο μέσα στη μέρα πέσει! Αλλά αν ακόμα και όχι, ανεβάζουμε λίγο τη θερμοκρασία και βρίσκουμε πάλι το sweet spot! Γενικότερα δεν χρειάζεται να απορούμε και να το ψάχνουμε ιδιαίτερα όταν έχουμε μικροδιαφορές στο αποτέλεσμα, ανεβοκατεβάζουμε θερμοκρασία συνήθως και όλα καλά!

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
@OpenMind
Τα TC mod έχουν (δεν γνωρίζω αν έχουν όλα) ενσωματωμένο αισθητήρα θερμοκρασίας.
Δεν είναι απαραίτητο να είναι στους 20οC η αντίσταση, αλλά είναι απαραίτητο να γνωρίζει το mod σε ποια θερμοκρασία είναι.
Τυπικά αφού στήσεις και βιδώσεις τον άτμο στο mod, περιμένεις λίγα λεπτά για να έρθει η αντίσταση στην ίδια θερμοκρασία με τα ηλεκτρονικά του mod.
Την επόμενη μέρα πριν την πρώτη πρωινή τζούρα, λες στο mod ότι έβαλες νέα αντίσταση.
Αν αποκτήσεις την συνήθεια να το κάνεις κάθε πρωί (ή μεσημέρι αν δουλεύεις νύχτα), καλό θα είναι.
Αν υπάρχουν κάποιοι βαθμοί απόκλιση, πάνω κάτω (λίγο ποιο πάνω ανεξάρτητα από το υλικό του σύρματος) αυτή θα είναι και η ατμιστική σου απόκλιση.
Τρίχες δηλαδή και άδικο άγχος.
Λες και σε Βατ υπάρχει κάποιο νούμερο που ακολουθούμε δηλαδή επιτέλους στο φινάλε και να πω και κάτι ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Κοίτα να δεις...εγώ ακόμα δεν έχω κλείσει χρόνο να ξέρω πως συμπεριφέρεται ο έλεγχος θερμοκρασίας το καλοκαίρι. Αλλά παλαιότερα μέλη και ατμιστές που ασχολούνται με έλεγχο, έχουν πει οτι δεν είχαν κανένα πρόβλημα μετά και απο δική μου παρόμοια ερώτηση.
Θεωρητικά πάντως, αφού ξεκινάς με άλλη βάση και μένει σταθερή αυτή η βάση, δεν θα έχεις πρόβλημα. Η αντίσταση του σύρματος έτσι και αλλιώς ανεβαίνει κατά TCRx(Αρχική τιμή αντίστασης) ανά βαθμό κελσίου. Αν η αρχική τιμή αυτή παραμένει σταθερή δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν επίσης το βράδυ πέσει η αρχική αντίσταση λόγω διαφοράς θερμοκρασίας, πάλι δεν τρέχει τίποτα γιατί θα παραμείνει σταθερή και αυτή. Όπως έχει αναφερθεί, κάποια mod κρατάνε την μικρότερη τιμή αντίστασης που θα δουν αν αυτή για κάποιο λόγο μέσα στη μέρα πέσει! Αλλά αν ακόμα και όχι, ανεβάζουμε λίγο τη θερμοκρασία και βρίσκουμε πάλι το sweet spot! Γενικότερα δεν χρειάζεται να απορούμε και να το ψάχνουμε ιδιαίτερα όταν έχουμε μικροδιαφορές στο αποτέλεσμα, ανεβοκατεβάζουμε θερμοκρασία συνήθως και όλα καλά!

Έρχομαι να διορθώσω κάποια πράγματα μετά απο κουβέντα σε άλλο νήμα που με έκαναν να σκεφτώ το θέμα της αρχικής θερμοκρασίας και πόσο ρόλο παίζει στο ατμιστικό αποτέλεσμα.
Το καλοκαίρι λοιπόν, αν έχει ας πούμε 35 βαθμούς και στήσουμε μια αντίσταση απο ατσάλι η οποία στο mod μας θα φανεί 0,5 Ohm, το mod θεωρεί οτι αυτή είναι η αρχική τιμή της αντίστασης στους 20 βαθμούς, που είναι και η θερμοκρασία που χρησιμοποιεί στον τύπο που υπολογίζει τη θερμοκρασία για να ατμίσουμε. Δεν γνωρίζω αν τα mod έχουν τη δυνατότητα να αλλάξουν αυτόματα την αρχική θερμοκρασία αυτή, αλλά θα υπολογίσω βάση του ότι δεν μπορούν.
Έτσι λοιπόν η πραγματική τιμή της αντίστασης στους 20 βαθμούς είναι μικρότερη, 0,49188 Ohm δηλαδή, 0,492 στρογγυλά. Η διαφορά όμως είναι πολύ μικρή για να την καταλάβουμε. Στα 0,008 Ohm διαφορά στην ουσία η διαφορά στη θερμοκρασία που έχουμε, αν έχουμε ρυθμίσει 220 βαθμούς, είναι 3 βαθμοί περίπου παραπάνω.
Αντίστοιχα όμως, στα 0,06Ohm ας πούμε στην περίπτωση του νικελίου, η διαφορά είναι 0,005 που σημαίνει ότι η παραπάνω θερμοκρασία στους 220 βαθμούς θα είναι περίπου 18,5 βαθμοί... Ανεβαίνει η διαφορά αρκετά οπότε εκεί μάλλον θέλει λίγη προσοχή...
Γενικότερα, όσο μεγαλύτερο το TCR ενώς σύρματος και όσο μικρότερη βγαίνει η αντίστασή του, θέλει λίγο παραπάνω προσοχή αν στρίβουμε με πολυυυύ ζέστη... ;D
Παρόλα αυτά...εγώ αυτό τον καιρό δεν έχω παρατηρήσει διαφορές στην αντίσταση απο τους 20 βαθμούς, στους 30 που στρίβω τις τελευταίες μέρες και που είναι και η θερμοκρασία που δείχνει το VTC mini. Θεωρώ ότι μαζί με το υγρό και επειδή η διαφορά έχει πολλά δεκαδικά, δεν είναι τόσο εύκολο τελικά να φανεί! Πέρα απο αυτό, έτσι και αλλιώς η ακρίβεια δεν είναι χαρακτηριστικό του ελέγχου θερμοκρασίας όπως δουλεύει τώρα, αλλά είπα να μοιραστώ τον προβληματισμό μου! ;)


Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
[justify]Σκέφτομαι να δοκιμάσω σύντομα νέα σύρματα και συγκεκριμένα σε NiFe, οπότε ήρθα κατευθείαν στο ιδανικότερο νήμα και γιατί δεν έχω την παραμικρή ιδέα. To TCR το ξέρω μέχρι το Ni200, μετά τίποτα. Μέχρι σήμερα είμαι πιστός ατμιστής στο kanthal και αραιότερα με Ni200. Ακόμα κι αν στην πορεία δω πως το NiFe είναι καλύτερο, δύσκολα θα φύγω απ' το kanthal (δεν θα επιχειρηματολογήσω γιατί θα πλατειάσω χωρίς λόγο).[/justify]

[justify]Αυτά που αρχικά θέλω να ρωτήσω είναι: υπάρχει ιδανικό Nife για πρώτο ξεκίνημα; (π.χ. να μην μπλέκω στο TCR με νούμερα κουτουρού ή στο περίπου;). Επίσης, (αν δεν βγαίνω τελείως εκτός θέματος) κάποιο που να βρίσκω γρήγορα κι εύκολα για αγορά σε φυσικό κατάστημα; ένα προτεινόμενο απλό στήσιμο;  [/justify]

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Επειδή για μένα όλα τα NiFe είναι καλύτερα οποιουδήποτε άλλου, θα σου πω οτι για αυτό που ζητάς, το ιδανικό είναι αυτό που θα βρείς πιο γρήγορα σε φυσικό κατάστημα. Εγώ ξέρω οτι έχει NiFe το thevapersboutique και το ατμόραμα. TCR έχουν όλα τα NiFe και είναι αυτό που λένε, δεν χρειάζεται να ψάξεις τίποτα! Προτεινόμενο στήσιμο δεν έχω εγώ πέρα του ότι στήνεις μέχρι τώρα. Εγώ το έστησα όπως στήνω τα άλλα και είχα και καλύτερη απόδοση και γεύση χωρίς όμως να δοκιμάσω και διαίτερα άλλα πράγματα...
Στο πινακάκι στην αρχή του νήματος βρίσκονται και όλα τα TCR των συρμάτων. Αντίστοιχα για το steam-engine, για να κάνεις και τους υπολογισμούς σου, τα μόνα που δεν θα βρείς είναι το NiFe30 της zivipf που είναι το Nifethal 70 και το NiFe48 της zivipf πάλι που είναι το Nifethal52! :thumpup:

Τελευταία έγινε και μια κουβέντα εδώ με διάφορες απόψεις αλλά θα βρείς πολλές και στο αντίστοιχο νήμα για τα NiFe!  ;)

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
[justify]@estrifan, ευχαριστώ πάρα πολύ.[/justify]
[justify]Έγραψα πρώτα εδώ γιατί δεν ξέρω τίποτα πέρα από το Ni200 (είχα και την ελπίδα πως θ' απαντήσεις). Θέλω να πάρω τις επόμενες μέρες, όχι άμεσα, και ήθελα να δω κατά πόσο είναι εύκολο σαν πρώτη μου επαφή.[/justify]

Δεν πήγα σε άλλα νήματα γιατί όταν σας διαβάζω δεν καταλαβαίνω και πολλά πολλά. Και πάλι, χίλια ευχαριστώ (και θα επανέλθω όπου χρειαστεί να σε ζαλίσω, για να βλέπεις τον JoeBarTeam και να φεύγεις...).  

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Μη σκας! Να ρωτάς ότι θέλεις... Απο ότι κατάλαβες δεν είμαι και απο πάνω να απαντάω στο καπάκι  ;D
Βέβαια υπάρχουν πολύ πιο έμπειροι απο εμένα που μπορούν να σε καθοδηγήσουν καλύτερα, αλλά μια άποψη για τα συγκεκριμένα σύρματα την έχω αφού τα έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα και έχω ολοκληρωμένη εικόνα...  :)

Ξέχασα να σου πω ότι τα NiFe είναι πολύ ευκολοδούλευτα και ειδικά το NiFe30 της stealthvape που το κάνεις ότι θέλεις! Χαλάει και το φτιάχνεις για πλάκα! :thumpup:
Και φυσικά παίζουν απροβλημάτιστα και με σταθερή απόδοση.

Αποσυνδεδεμένος giotopoulos

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα φιλοι.. :bye: :bye:
Ηρθε στα χέρια μου σήμερα το ipv 5 και δοκιμασα να βάλω tcr 88 που μου είχαν προτείνει για SS316L 28ga από UD.. 
Ωστωσο ήταν πολύ υποτονικο.. θα ήθελα να ρωτήσω αν εχει δοκιμάσει άλλος σε διαφορετικό tcr ή αν ξερει ποια η μέγιστη τιμη που μπορεί να μπει για αυτο το σύρμα και να ανεβάζω σταδιακα μέχρι να το βρω..
Ευχαριστώ εκ των προτέρω!!! 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110483 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159734 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515270 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146447 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303200 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12779 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530727 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201460 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801573 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11038 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40970 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet