vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

166 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, manoslykos, Jorge, treloneritis, panos

Twitter

Φύσημα αντί για τζούρα ενώ πατάω το fire

Αποσυνδεδεμένος Gregkar

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Φύσημα αντί για τζούρα ενώ πατάω το fire
« στις: Μαρτίου 15, 2016, 12:57 »
Μάλλον χαζή ερώτηση αλλά έχω δει αρκετές φορές να πατάνε το fire και μετά να φυσάνε 2-3 φορές πριν πάρουν τζούρα όπου βγαίνει ατμός από το airflow, ή κάποιες άλλες φορές να πατάνε το fire και να φυσάνε στις τρύπες του airflow όπου βγαίνει ατμός από το drip tip.
Υπάρχει κάποιος λόγος γι αυτό? πρέπει να το κάνουμε ενίοτε? καθαρίζει-ξεμπουκώνει η αντίσταση έτσι?

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φύσημα αντί για τζούρα ενώ πατάω το fire
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 15, 2016, 13:03 »
Χμ, μάλλον γίνεται για να ζεσταθεί καλά η αντίσταση πριν πάρουν τζούρα (για 1-2 sec).
Είναι το ίδιο φαντάζομαι με το να τραβήξεις ατμό και να τον αφήσεις πριν πάρεις την κανονική σου τζούρα.

Αποσυνδεδεμένος jas09

  • **
  • 143
Απ: Φύσημα αντί για τζούρα ενώ πατάω το fire
« Απάντηση #2 στις: Μαρτίου 15, 2016, 13:06 »
Και το ίδιο με το απλώς να πατήσεις το fire για 1-2 sec και μετά να αρχίσεις την τζούρα σου ( ; )

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φύσημα αντί για τζούρα ενώ πατάω το fire
« Απάντηση #3 στις: Μαρτίου 15, 2016, 13:09 »
Πιστεύω πως ναι. Εάν όμως υπάρχει υπερτροφοδοσία ίσως να βοηθά το extra φύσημα για να ατμοποιηθεί ευκολότερα το υγρό που περισσεύει.

Αποσυνδεδεμένος jas09

  • **
  • 143
Απ: Φύσημα αντί για τζούρα ενώ πατάω το fire
« Απάντηση #4 στις: Μαρτίου 15, 2016, 13:15 »
Λογικό αυτό. Αλλά το να φυσάνε από τις τρύπες του airflow στην αρχή και μετά να παίρνουν την τζούρα τους μου φαίνεται κουλό και δεν το έχω πετύχει ούτε σε βίντεο στο youtube. Το έκανα μόλις να τσεκάρω πόσο δεν βολεύει  :tongue_smilie: Θεωρώ πως είναι το ίδιο με μικρή τζουρίτσα και γρήγορη εκπνοή πριν την τζουράρα

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: Φύσημα αντί για τζούρα ενώ πατάω το fire
« Απάντηση #5 στις: Μαρτίου 15, 2016, 13:25 »
το εχω δει σε cloud contest πατάνε το fire και μέχρι να ζεσταθεί η αντίσταση  ξεφυσάνε τον τελευταίο αέρα από τους πνεύμονες για να ρουφήξουν  όσο γίνεται περισσότερο ατμό.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
να φυσάνε από τις τρύπες του airflow στην αρχή
εγώ το κάνω μερικές φόρες (kayfun,taifun) όταν  τα υπολείμματα ατμού  κατακάθονται στο θάλαμο του airflow ή όταν  το υγρό από το βαμβάκι στάζει μέσα στο airflow και δημιουργεί γουργουρητό 
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 15, 2016, 13:32 από sergor »

Αποσυνδεδεμένος Gregkar

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φύσημα αντί για τζούρα ενώ πατάω το fire
« Απάντηση #6 στις: Μαρτίου 15, 2016, 13:35 »
δλδ δεν είναι κάτι λάθος που μειώνει τον χρόνο ζωής μιας αντίστασης σωστά?

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φύσημα αντί για τζούρα ενώ πατάω το fire
« Απάντηση #7 στις: Μαρτίου 15, 2016, 20:59 »
Θεωρητικά σε RDA χρησιμοποιείς τον τελευταίο αέρα που έχεις στα πνευμόνια για να αδειάσεις και να μπορείς να τραβήξεις πιο πολύ αλλά ταυτόχρονα ψύχοντας το κοιλ ενώ δουλεύει ήδη. Έτσι, όταν αρχίσεις να τραβάς το κοιλ έχει τελειώσει το ramp up time του και δίνει το 100%. Αν αρχίσεις να τραβάς με το που πατήσεις το κουμπί χάνεις 1-2 δευτερόλεπτα μέχρι να φτάσεις στο top performance. Σε tank δεν βλέπω πολύ νόημα εκτός αν παίζεις σε 160w TFV4. Χαλάς και την τροφοδοσία πιστεύω επειδή σπρώχνεις υγρό έξω από το ντεκ και πίσω στο τανκ. Cloudz bruh.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φύσημα αντί για τζούρα ενώ πατάω το fire
« Απάντηση #8 στις: Μαρτίου 15, 2016, 21:26 »
Συγνωμη κιολας βρε παλικαρια , αλλα εμενα αυτο μου φαινεται οτι ειναι ενα μεγαλο............


ΤΙΠΟΤΑ..... :))

Απλα δειχνει ο τυπας ενα δειγμα απο το τι βγαζει ο ατμ/της , πριν δειξει το ντουμανι.......
Συγνωμη και παλι λοιπον , αλλα σαν εφε μου φαινεται και τιποτε αλλο....

Δηλαδη δεν μπορω να βγαλω και την τελευταια μου πνοή χωρις να εχω τον ατμ/τη στο στομα....;;;;;

Το ειδε να το κανει καποιος , καπου , καποτε και το κανει κι αυτος.....

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Φύσημα αντί για τζούρα ενώ πατάω το fire
« Απάντηση #9 στις: Μαρτίου 15, 2016, 23:56 »
Το πρώτο είναι μια μέθοδος που εγώ κάνω για να εξατμίσω το παραπανήσιο υγρό εάν αισθανθώ υπερτροφοδοσία στην αντίσταση. :)

Huawei & Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Φύσημα αντί για τζούρα ενώ πατάω το fire
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 02, 2016, 14:14 »
ξερω πως το κανω πολλες φορες αλλα δε ξερω γιατι το κανω :D ...ειναι μια μηχανικη κινηση που την εκανα και στο τσιγαρο χωρις σκοπο μαλλον.
...Ας πουμε ειναι ενα καπνιστικο τικ  :))

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Φύσημα αντί για τζούρα ενώ πατάω το fire
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 02, 2016, 16:25 »
ο λογος ειναι ακριβως αυτος που λεει ο mindtrapper.
Για το φυσημα απο τις εισαγωγες αερα δεν βλεπω λογικη να το κανεις... 

Απ: Φύσημα αντί για τζούρα ενώ πατάω το fire
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 02, 2016, 17:35 »
Εγώ  το κανω λιγο σπάνια οταν υπερχειλισω καμια φορά  στο γέμισμα  και καθαρίζει  αμέσως  σκουπιζω και μετά  όλα  ρολόι! !

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος kaisharga

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
  • I read, therefore I am mad
Απ: Φύσημα αντί για τζούρα ενώ πατάω το fire
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 26, 2017, 14:45 »

Παράθεση
Θεωρητικά σε RDA χρησιμοποιείς τον τελευταίο αέρα που έχεις στα πνευμόνια για να αδειάσεις και να μπορείς να τραβήξεις πιο πολύ αλλά ταυτόχρονα ψύχοντας το κοιλ ενώ δουλεύει ήδη. Έτσι, όταν αρχίσεις να τραβάς το κοιλ έχει τελειώσει το ramp up time του και δίνει το 100%. Αν αρχίσεις να τραβάς με το που πατήσεις το κουμπί χάνεις 1-2 δευτερόλεπτα μέχρι να φτάσεις στο top performance. Σε tank δεν βλέπω πολύ νόημα εκτός αν παίζεις σε 160w TFV4. Χαλάς και την τροφοδοσία πιστεύω επειδή σπρώχνεις υγρό έξω από το ντεκ και πίσω στο τανκ. Cloudz bruh.
Αυτό. Επίσης όπως είπαν και πριν, όχι σε RDA, αν έχεις στάξει κατά λάθος υγρό στο σωλήνα, έχεις υπερτροφοδοσία κλπ, τυλίγεις σε μια χαρτοπετσέτα τον ατμοποιητή και φυσάς να φύγει όλο το υγρό.

Αλλιώς, είναι το ίδιο χρήσιμο με το να κάνεις μπουρμπουλήθρες με ένα καλαμάκι.  :))

Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
Απ: Φύσημα αντί για τζούρα ενώ πατάω το fire
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 26, 2017, 14:58 »
Το έχω κάνει αρκετές φορές σε kfl προκειμένου να απαλλαγώ από υπερτροφοδοσία. Και με τους 2 τρόπους μου πετυχαίνει, με τη διαφορά ότι αν το κάνω με τον 2ο δε χρειάζεται να σκουπίζω υγρά από την τρύπα αέρα

Υπερτροφοδοσία=μπουρμπουλήθρες κατά το τράβηγμα της τζούρας, πιο μπουκωμένη τζούρα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 26, 2017, 15:03 από zerom »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33715 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534201 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59585 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8048 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236912 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 404 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13962 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136003 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084748 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35174 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9782 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478091 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy