vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

281 επισκέπτες, 4 χρήστες
manoslykos, Jorge, tasos1976, costasibiza84

Twitter

Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση

Αποσυνδεδεμένος giorgosss

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #30 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 15:09 »
μαλλον ειμαι off topic αλλα ετσι για να γελασουμε - ολα τα diy και ετοιμα καπνικα υγρα που ειχα, μπηκαν μεσα σε ενα μισολιτρο μπουκαλι αραιωθηκαν λιγο με βαση, μπηκε και λιγη μαυρη σοκολατα και μετα απο 2 μηνες που το ανοιξα, μυριζει υπεροχα. ειναι η πρωτη φορα που μου ερχεται στη μυτη καπνικη μυρωδια. χαχα.
πανω που ημουνα ετοιμος να το πεταξω, εγω γεμισει ενα bell cap και τραβαω μερικες τζουρες ποτε-ποτε......
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 08, 2016, 15:15 από giorgosss »

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #31 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 15:23 »
Αν υπαρχει εστο και ελαχιστη γευση στην σκετη βαση τοτε οι erl θα στην δωσουν  αυτη την γευση!
Διαπιστωση απο την λιγη εμπειρια μου (πολυ μικρη,τρεις επισκευασιμους ολο κι'ολο αλλα ο erl ειναι μερα με την νυχτα με κλωνοkayfun και lemo2 στο θεμα γευσης!) .

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #32 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 15:32 »
@ joebar team και εμενα μου ειχε κανει εντυπωση αυτη η ταση που εβλεπα οτι υπαρχει και ηθελα να το ρωτησω.
Σας διαβαζω ολους και βλεπω τις απαντησεις σας με ενδιαφερον θα ελεγα.

Αποσυνδεδεμένος panosnm

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #33 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 15:37 »
Ξεκίνησα εδω και 2 βδομάδας να κάνω σκέτη βάση σε dripping και δε το μετάνοιωσα! Κάνοντας διαλείμματα με βάση απολαμβάνω μετα το υγρό με άρωμα που έχω στον 2ο ατμοποιητη μου! Πέρα απ αυτό βρήκα επιτέλους κάτι να με ικανοποιεί μετα το φαγητό καθώς όλα τα υγρά με χάλαγαν! Νομίζω πως όλοι αργά ή γρήγορα καταλήγουν να ατμιζουν σκέτη βάση έστω και περιστασιακά.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #34 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 16:00 »
Να κλείσω από τη μεριά μου το όμορφο αυτό θέμα, που ίσως στο μέλλον να είναι και δικός μου μπούσουλας, όμως για την ώρα -κι απ' ό,τι βλέπω- είμαι μόνος σε αυτή τη συζήτηση με αντίθετη άποψη. 
Από ατμιστικές βάσεις έχω κάνει μέχρι τώρα τις εξής 3: Dea, atmosfaira και τώρα Revolute. 
Η επιλογή τους έγινε πρωτίστως για δική μου ευκολία (ίδια βάση με το άρωμα, δικές μου επιλογές καταστημάτων κ.λπ.)

 
Όσες φορές άτμισα σκέτη βάση ήταν καθαρά δοκιμαστικά, για να έχω μία εικόνα πριν φτιάξω το υγρό που ήθελα (π.χ. μία απλή γεύση φράουλας). Δεν είδα απόλαυση μέσα από τον Kfl+. Να δεχτώ πως δεν πρόλαβα ακόμα να δω και τίποτα, να δεχτώ ακόμα πως υπάρχουν άλλες κορυφαίες βάσεις και ατμοποιητές.
Αυτό που δεν μπορώ να δεχτώ είναι πως με δελέασε η σκέψη να ατμίζω από τώρα ή αργότερα μία σκέτη βάση, ούτε πως τ' αρώματα είναι ο διάβολος μεταμορφωμένος, ούτε ασφαλώς πως θα σωθώ με τη σκέτη βάση. Το μέλλον θα δείξει και σε μένα τι είναι για πού.

 
Δέχομαι όμως τις γνώμες σας που συγκλίνουν για το αντίθετο.

 

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #35 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 18:39 »
Για να μην αφήσουμε να αιωρούνται  διάφορα και απο όσο παρακολούθησα το νήμα δεν ειδα πουθενά να κατηγορούνται  τα αρώματα η να υπάρχει η άποψη   οτι με την σκέτη βάση σώθηκε κανένας.
Το ότι πολλά αρώματα είναι υπαίτια  για γρήγορη καταστροφή αντιστάσεων λόγω της σύστασης τους είναι αποδεδειγμένο.Το οτι καποια αρωματα καταστρεφουν τανκακια επισης.Από εκεί και μετά δεν υπάρχει επιστημονική έρευνα που να παρουσιάζει τα αρώματα υπεύθυνα για κάτι επιβλαβές στο ατμισμα  μέχρι στιγμής
Το ατμισμα σκέτης βασης έσωσε πολλους οταν ηρθε η στιγμη που ερχεται σε ολους να μην καταλαβαινουν αν κανουν υγρο με αρωμα .
Το οτι καποιοι ατμιζαν και ατμιζουν σκετη βαση εγινε απο μονο του και πιστευω η ωθηση ηταν καποιες επισημανσεις παλαιοτερα που αναφεραν επανω σε μπουκαλακια "να μην γινει χρηση οπως ειναι" ...δηλαδη χωρις αρωματα .

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #36 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 19:03 »
Και για να συμπληρώσω το μάστορα, θα πω το εξής: όσοι ατμίζουν σκέτη βάση, δεν σημαίνει ότι δεν απολαμβάνουν ή δεν τους ικανοποιούν τα υγρά με άρωμα, είτε έτοιμα, είτε ιδιοκατασκευές. Πολλές φορές διαβάζουμε ότι "το χ ή το ψ άρωμα είναι το ADV μου, ενώ το άλλο είναι το σπέσιαλ". Ε, για κάποιους, το ADV είναι η βάση.

Δύο πράγματα δεν θα συνιστούσα ποτέ σε ατμιστή, είτε νέο είτε πιο έμπειρο: α) να πιέσει τον εαυτό του να χαμηλώσει νικοτίνη και β) να πιέσει τον εαυτό του να ατμίσει σκέτη βάση. Είναι δυο πράγματα που συμβαίνουν μόνα τους. Ούτε σημαίνει ότι είναι χαρακτηριστικό γνώρισμα εμπειρίας και παλαιότητας το άτμισμα χαμηλής νικοτίνης ή/και το άτμισμα σκέτης βάσης.

Και τώρα που το σκέφτομαι και λίγο καλύτερα, ακόμα και ο ατμοποιητής που χρησιμοποιεί κάποιος είναι δική του επιλογή. Ακόμα και αν επιλέξει τον κορυφαίο ατμοποιητή γεύσης για σκέτη βάση. Για μένα τουλάχιστον, δεν είναι μόνο η γεύση που με ωθεί στη χρήση του εκάστοτε ατμοποιητή. Είναι και η αίσθηση του ατμού που αποδίδει ο κάθε ατμοποιητής.

@JoeBarTeam

Σου συστήνω να φυλάξεις ένα λινκ της τελευταίας σου απάντησης. Σε κάνα δύο χρόνια, θα την βλέπεις και θα απορείς!  ;D

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #37 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 21:22 »
Η σκέτη βάση δεν είναι μαγκιά, δείγμα εμπειρίας ή ατμιστικής ωριμότητας -όπως και τίποτα στο άτμισμα.
Είναι κάτι που αν σου προκύψει την σωστή στιγμή (ή την στιγμή που το έχεις ανάγκη) μπορεί να κολλήσεις με την απλότητά του.
Αυστηρά μιλώντας, οι λιγότερες ουσίες πιθανόν να είναι και ηπιότερες για τον οργανισμό μας.
Σίγουρα είναι καλύτερες για τις αντιστάσεις μας.


"Τι γυρεύει σε έναν καλό ατμοποιητή;"
Η δουλειά του καλού επισκευάσιμου δεν είναι μόνο η γεύση... Δίνει απαλότερο ή/και πλουσιότερο ατμό, πολύ φτηνή αλλαγή αντιστάσεων, παιχνίδι με τα στησίματα, δυνατότητα ελέγχου θερμοκρασίας, πιο ελεγχόμενα υλικά. Δηλαδή πλεονεκτήματα που τα θέλει και αυτός που ατμίζει βάση.  Αλλά και η γεύση της αλλάζει.


"Ποιά γεύση; Αφού δεν έχει γεύση!"
Έχει, όλα έχουν, ακόμα και το νερό. Απλά είναι πιο ουδέτερη γεύση και την αντιλαμβανόμαστε κυρίως όταν αλλάζει προς το καλύτερο ή το χειρότερο. Όποιος βρέθηκε σε μέρος με νερό διαφορετικό από της πόλης του ξέρει τι λέω! Την ήπια γεύση της βάσης την αντιλαμβάνεσαι όταν κάνεις άλλη βάση και καταλάβεις την διαφορά. Γίνεται όμως κάπως πιο αισθητή σε έναν καλό ατμοποιητή και, αν σου ταιριάζει, την χαίρεσαι περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #38 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 21:30 »
Για να μην αφήσουμε να αιωρούνται  διάφορα και απο όσο παρακολούθησα το νήμα δεν ειδα πουθενά να κατηγορούνται  τα αρώματα η να υπάρχει η άποψη   οτι με την σκέτη βάση σώθηκε κανένας.
Το ότι πολλά αρώματα είναι υπαίτια  για γρήγορη καταστροφή αντιστάσεων λόγω της σύστασης τους είναι αποδεδειγμένο.Το οτι καποια αρωματα καταστρεφουν τανκακια επισης.Από εκεί και μετά δεν υπάρχει επιστημονική έρευνα που να παρουσιάζει τα αρώματα υπεύθυνα για κάτι επιβλαβές στο ατμισμα  μέχρι στιγμής
Το ατμισμα σκέτης βασης έσωσε πολλους οταν ηρθε η στιγμη που ερχεται σε ολους να μην καταλαβαινουν αν κανουν υγρο με αρωμα .
Το οτι καποιοι ατμιζαν και ατμιζουν σκετη βαση εγινε απο μονο του και πιστευω η ωθηση ηταν καποιες επισημανσεις παλαιοτερα που αναφεραν επανω σε μπουκαλακια "να μην γινει χρηση οπως ειναι" ...δηλαδη χωρις αρωματα .


Ασφαλώς, πρέπει να το τονίσουμε.
 Δεν πρέπει ν' αφήνουμε τίποτα να αιωρείται, τίποτα που να προκαλεί σύγχυση. Όταν λοιπόν είπα για διάβολο μεταμορφωμένο αναφέρομαι σε ό,τι διάβασα, όπως:

Εκανα τεσσερα χροναι σκετη βαση και ημουν μια χαρα. [...]
Απουσια αρωματων για τον λογο οτι πιστευω οσο λιγοτερα "χημικα" μεσα σε ενα υγρο τοσο το καλυτερο για εμας. [...]


[...]Θα ακουστει καπως αλλα η αληθεια ειναι οτι απαλλαχτηκαμε απο το κτ και μπλεξαμε με το ητ βάζοντας μεγαλυτερους "μπελαδες" στην καθημερινοτητα μας.

Με λίγα λόγια δεν τρομάζω με τη δαιμονοποίηση των αρωμάτων για τον απλούστατο λόγο πως με τόση πίσσα που έχω δώσει στα πνευμόνια μου πρέπει να είμαι ήδη τελειωμένος. Για το 2ο θέμα, καταστροφής ατμοποιητών, αντιστάσεων, βαμβακιών ή όζοντος από αυτά, είναι κάτι που πολύ εύκολα θα εντοπίσω από νωρίς και δεν πιστεύω πως θα επιμείνω σε κάτι τόσο λάθος ώστε να καταστρέψω τανκάκια και Φαινόμενα.

 

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #39 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 21:49 »


Εκανα τεσσερα χροναι σκετη βαση και ημουν μια χαρα. [...]
Απουσια αρωματων για τον λογο οτι
πιστευω οσο λιγοτερα "χημικα" μεσα σε ενα υγρο τοσο το καλυτερο για εμας.

[...]Θα ακουστει καπως αλλα η αληθεια ειναι οτι απαλλαχτηκαμε απο το κτ και μπλεξαμε με το ητ βάζοντας μεγαλυτερους "μπελαδες" στην καθημερινοτητα

 

 
Με το κόκκινο εγω τι πιστεύω και οχι τι έχει αποδειχθεί
Και με το πρασινο τα εισαγωγικα τα λενε ολα .
Μπελαδες του τυπου κατσε να στριβεις clapton,να μην ξεχασω να αλλαξω σειρα τις μπαταριες και πολλα αλλα τετοια.
Ενω πριν τι ωραια  με το κτ πακετο αναπτηρας αντε γεια  :D

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #40 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 21:55 »
Παιδιά, σαν σταθερή μου σκέψη όταν διάβασα το νήμα ήταν από την αρχή: μα καλά, τι μου λένε τώρα, πήγα από το κ.τ. στο η.τ. και δεν ξανακοίταξα πίσω. Αυτό ήταν τεράστια επιτυχία από μόνο του. Από τις πρώτες κιόλας μέρες ήρθε και η απόλαυση. Βρέθηκα ξαφνικά να διαβάζω και ν' αναζητώ απόλαυση μέσα από γεύσεις (αλλαγή σε μοντάκια, διπλά μοντάκια, αλλαγή ατμοποιητών, πολλαπλάσιοι ατμοποιητές, ακόμα πιο σύνθετοι, αντιστάσεις, σούπερ βαμβάκια και παρακολούθηση ατμιστικής εξέλιξης κ.ο.κ.). Όλα αυτά με το καλημέρα και χωρίς να είμαι καν γκατζετάκιας. 

Ελάτε λίγο και στη θέση μου, αυτή του νέου ατμιστή. Να βρίσκω απολαυστικό τρόπο διακοπής τού καπνίσματος και ξαφνικά να πρέπει να δεχτώ τη σκέτη βάση μέσα από πρωτοκλασάτους ατμοποιητές που θα μου δώσουν τη μαγεία του άοσμου.

Αποσυνδεδεμένος giorgosss

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #41 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 21:59 »
ολες οι αποψεις σεβαστες ειπα παραπανω....
αυτα για μαγκες και τετοια δεν τα ξερω. αλλωστε ειμαι πολυ μεγαλος για τετοια.  και δεν εχω κλεισει ακομα το 4ο μηνα ατμισματος. ειμαι πολυ μεγαλος για μαγκες και πολυ νεος στο ατμισμα για να δινω συμβουλες. τις προσωπικες μου εμπειριες μεταφερω.
στο ΗΤ με εβαλε ενας συναδελφος απο τη δουλεια. φανατικος του subtank ατμιζει σκετη mist 20 mg. ετσι ξεκινησα και εγω και τωρα ειμαι στα 10 mg. αυτος εκει κολλημενος στα 20 mg. βαλε ρε φιλε του λεω και λιγη balance μεσα μπας και σου αρεσει καλυτερα του λεω... χαχα. ξεροκεφαλος.
αυτα. σε γευσεις εχω δωσει ενα σωρο λεφτα οπως ειπα και παραπανω. κατεληξα στη βαση μου. αυτα.............

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #42 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 22:01 »
@JoeBarTeam
Μα δε σου είπε κανείς να το δεχτείς. Άτμιζε ό, τι ατμίζεις και άσε τους άλλους να κάνουν βάση. Η ερώτηση ήταν γιατί χρησιμοποιούν μερικοί ατμιστές καλούς ατμοποιητές για να ατμίσουν βάση. Δεν ήταν γιατί ατμίζουν βάση.

Αποσυνδεδεμένος giorgosss

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #43 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 22:04 »
@@joebarteam
πολυ ευστοχο απο μερια σου το ανοιγμα αυτου του νηματος. μια λοιπον απο τις πιο ξεκουραστες, πιο ηπιες γευσεις που εχω δοκιμασει και ειναι η καθημερινη μου ειναι η παρακατω μιξη:
10 ml Mist 20 mg
5 ml Mist 0 mg
5 ml Balance 0 mg


εχω και το μισολιτρο που ανεφερα παραπανω....

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Ατμοποιητής γεύσης και άτμισμα με σκέτη βάση
« Απάντηση #44 στις: Ιανουαρίου 08, 2016, 22:14 »
@JoeBarTeam
Μα δε σου είπε κανείς να το δεχτείς. Άτμιζε ό, τι ατμίζεις και άσε τους άλλους να κάνουν βάση. Η ερώτηση ήταν γιατί χρησιμοποιούν μερικοί ατμιστές καλούς ατμοποιητές για να ατμίσουν βάση. Δεν ήταν γιατί ατμίζουν βάση.


Ναι αυτό λέω κι εγώ.
Και οι φίλοι παραπάνω το ίδιο λένε σε πολλά σημεία, η επιλογή και το βάρος είναι προσωπική υπόθεση. Πώς μπορώ να παρακάμψω απόψεις όπως αυτή του φίλου SEB που ατμίζει χρόνια και ξέρει άριστα τον χώρο; δεν μπορώ. Ακούω με προσοχή ό,τι λέει και προχωράω στις δικές μου επιλογές.


Τα είπα και παραπάνω και ξεκάθαρη εικόνα δεν είδα. Τελικά, η σκέτη βάση άριστης ποιότητας είναι άοσμη;
Αν είναι, γιατί να δω μαγικά πράγματα σε σούπερ ατμοποιητές;


Από την άλλη, αν έχω σούπερ ατμοποιητές, γιατί να καταλήξω ατμιστής σκέτης βάσης;
Καλύτερα να δώσω τον ατμιστικό μου εξοπλισμό και να είμαι μια χαρά με ένα μικρό e-go. Ο πιο μάγκας απ' όλους θα είμαι.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 954 110678 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:51
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159892 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515348 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146482 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303278 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12798 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530813 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201476 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801641 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11068 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40996 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet