vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

152 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, white varadero, Jorge, sentinelba, Milarepa, ZoeM

Twitter

"Χτύπημα" στο λαιμό. Απορία.

Αποσυνδεδεμένος Clark_G

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
"Χτύπημα" στο λαιμό. Απορία.
« στις: Δεκεμβρίου 06, 2015, 21:06 »
Δεν είμαι νέος ατμιστής, ατμίζω περισσότερο από χρόνο αλλά το βάζω στην περιοχή νέων μελών γιατί πιθανολογώ πως αρκετοί νέοι θα έχουν ίσως παρόμοια εμπειρία/απορία.


Από την αρχή ατμιζω στα 6mg νικοτίνης. Τον τελευταίο καιρό ενώ τις πρωινές ώρες το 6άρι μου δίνει καλό χτύπημα στο λαιμό, στη διάρκεια της μέρας δεν μου "φτάνει".
Ανέβασα λίγο τη νικοτίνη (χονδρικά 2 μέρη μηδενικής βάσης και 1 20άρας που μας δίνει 6.67 περίπου) και συμβαίνει το ίδιο. Πρωί (ιδίως η πρώτη τζούρα) χτύπημα εξαιρετικό, απόγευμα-βράδυ...δεν με ικανοποιεί.


Μια λύση είναι να φτιάξω και υγρά στα 7-8 (για τέτοιες ώρες) αλλά δεν νιώθω πως χρειάζομαι γενικότερα περισσότερη νικοτίνη ή να ανεβάζω τα watt (αλλά μετά νιώθω πιο ζεστό τον ατμό).


Είμαι ο μόνος ή το έχετε παρατηρήσει και άλλοι;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 06, 2015, 21:15 από Clark_G »

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Χτύπημα" στο λαιμό. Απορία.
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 06, 2015, 21:12 »
Με εμένα συμβαίνει κάτι παρόμοιο, ατμίζω 3ρα και το πρωί η πρώτη τζούρα είναι αρκετά... «δύσκολη», πιο ισχυρό χτύπημα. Οι επόμενες το ίδιο και σιγά σιγά έρχεται στα «μέτρα» μου.

Μήπως έχει κάποια σχέση με την ξηρότητα του λαιμού αμέσως μετά το ξύπνημα; Με την έννοια ότι το χτύπημα ουσιαστικά είναι το ίδιο, απλά λόγω ξυπνήματος ο λαιμός το δέχεται πιο «ισχυρό«.

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: "Χτύπημα" στο λαιμό. Απορία.
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 06, 2015, 21:24 »
Εχει παρατηρηθεί από ότι εχω διαβάσει και από αλλους εδώ. Η συνήθης πρακτική ή αν θες και μια άλλη λυση, είναι να έχεις εξαρχής πιο ψηλή την νικοτίνη σου, στα 7-9, να ξεκινάς το πρωί με χαμηλά βατ και να τα ανεβάζεις λιγο περισσότερο ώστε να μην σε ενοχλούν, στην διάρκεια της ημερας...

Προσωπικά δεν θεωρώ μεγαλη υπόθεση την διαφορα νικοτίνης από 6 σε 9 αρκει να βρεις το σημειο που σε ικανοποιεί χωρις να νιώθεις την ανάγκη να ατμιζεις πιπίλα... 

Απ: "Χτύπημα" στο λαιμό. Απορία.
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 06, 2015, 21:48 »
Το ίδιο συμβαίνει και σε μένα.Επειδή το πρωί οι πρώτες τζούρες είναι ομολογουμένως πιο "δύσκολες" κάνω το εξής.Κατεβάζω την θερμοκρασία στο vtc που έχω στους 190 και σταδιακά αυξάνω μέχρι τους 230 που ατμιζω την υπόλοιπη ημέρα.Βέβαια αυτό προϋποθέτει συσκευή με έλεγχο θερμοκρασίας αλλιώς παίζεις με τα W όπως ανέφερε ο φίλος παραπάνω.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Απ: "Χτύπημα" στο λαιμό. Απορία.
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 07, 2015, 10:24 »
Επίσης θα πρέπει να κρατάμε κάποια διαλείμματα τουλάχιστον 15-20 λεπτά πριν από τα ατμίσματα,
γιατί αν το έχουμε πιπίλα  :baby:  θα νιώθουμε το φαινόμενο του άτονου χτυπήματος.
Εγώ προσωπικά νιώθω το ίδιο χτύπημα όλη την ημέρα, μόνο όταν τηρώ αυτόν τον απλό κανόνα!

Αποσυνδεδεμένος antonishart

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • watch your back..
Απ: "Χτύπημα" στο λαιμό. Απορία.
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 07, 2015, 11:14 »
γιατι να ανεβαζεις την νικοτινη και δεν ανεβαζεις την pg?
ανεβασε pg οσο περνα ημερα λιγο τα βατ.

Απ: "Χτύπημα" στο λαιμό. Απορία.
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 07, 2015, 11:38 »
Επειδή ατμίζεις περισσότερο από χρόνο μπορεί να έχεις ξεχάσει ότι και με το κ.τ. γινόταν πάνω κάτω το ίδιο. Τουλάχιστον σε μένα ήταν ψιλοστάνταρ το πρώτο της μέρας να με χτυπάει πολύ στο λαιμό και μετά να μην καταλαβαίνω πολλά πολλά.

Δεν βλέπω ιδιαίτερο λόγο να μην συμβαίνει το ίδιο και με το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Αυτό που λέει ο polygrafos ισχύει. Το πρωί, ο λαιμός σου έχει περάσει ένα διάστημα αρκετών ωρών που δεν έχει δεχτεί νικοτίνη, άρα έχει ξεσυνηθίσει κατά κάποιον τρόπο.

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Χτύπημα" στο λαιμό. Απορία.
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 07, 2015, 12:32 »
^ Ακριβως αυτο θα ελεγα.
Το ιδιο γινοταν και με το κ.τ.

Αποσυνδεδεμένος Clark_G

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Χτύπημα" στο λαιμό. Απορία.
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 07, 2015, 12:55 »
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις.
Ναι και με το τσιγάρο το ίδιο γινόταν. Τώρα και ιδίως μετά από πιπίλα...συνηθίζει ο λαιμός και χάνεται το χτύπημα.
Θα ανεβάσω την PG. Με τις βάσεις της Atmos (συσκευασίες 20άρας και μηδενικής) πως μπορώ να το φέρω σε 70-30 PG/VG και 6-7 νικοτίνης;
 
 

Αποσυνδεδεμένος antonishart

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • watch your back..
Απ: "Χτύπημα" στο λαιμό. Απορία.
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 07, 2015, 13:02 »
καλυτερα να εχεις εναν δευτερο ατμο με πιο πολυ pg για ωρα "αναγκης" παρα να μαθεις μονιμα σε παραπανω pg.
το μονιμο το συνηθιζει ο οργανισμος.

Αποσυνδεδεμένος Yannis2810

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο άτμισμα από 1 Απριλίου 2015...
Απ: "Χτύπημα" στο λαιμό. Απορία.
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 07, 2015, 13:16 »
Με τις βάσεις της Atmos (συσκευασίες 20άρας και μηδενικής) πως μπορώ να το φέρω σε 70-30 PG/VG και 6-7 νικοτίνης;

Αν δεν κάνω λάθος, πρέπει να πάρεις PG και VG από το φαρμακείο, που και οι δύο έχουν μηδενική νικοτίνη.
Μετά θα αραιώσεις την PG που έχεις ήδη με τα 20mg νικοτίνης, μισό-μισό με την μηδενική PG από το φαρμακείο, οπότε θα φτιάξεις PG με 10mg νικοτίνης.
Αν βάλεις από αυτήν 70 ml και 30ml γλυκερίνη, τότε θα πάρεις 100ml με 7mg νικοτίνης και αναλογία PG/VG = 70%-30%.

Αποσυνδεδεμένος dalai

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Χτύπημα" στο λαιμό. Απορία.
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 14:57 »
 Και το κλεισιμο του αερα προκαλει περισσοτερο χτυπημα

Αποσυνδεδεμένος TASLAB

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
  • Το πετρωμένον φαγείν αδύνατον
Απ: "Χτύπημα" στο λαιμό. Απορία.
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 15, 2015, 12:22 »
Νομίζω πως η παύση ατμισματος για 20 λεπτά όπως προαναφερθηκε είναι μια λύση. Εγώ αυτό κάνω και έχω ξανά το χτύπημα που χρειάζομαι

Αποσυνδεδεμένος Bill Geo

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Χτύπημα" στο λαιμό. Απορία.
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 23, 2015, 05:09 »
Επίσης θα πρέπει να κρατάμε κάποια διαλείμματα τουλάχιστον 15-20 λεπτά πριν από τα ατμίσματα,
γιατί αν το έχουμε πιπίλα  :baby:  θα νιώθουμε το φαινόμενο του άτονου χτυπήματος.
Εγώ προσωπικά νιώθω το ίδιο χτύπημα όλη την ημέρα, μόνο όταν τηρώ αυτόν τον απλό κανόνα!


Αυτο ακριβως παρατηρώ και εγω (παρ' οτι κανω χαμηλη νικ.)
Επισης καλο θα ηταν να λεμε και τα ποσοστα PG/VG που κανουμε οταν μιλαμε για χτυπημα
γιατι απ' οτι εχω δει η πολυ PG δινει extra χτυπημα στο υγρο (αντιθετα, αν αραιωσω με VG 'γλυκαίνει" καπως)

Απ: "Χτύπημα" στο λαιμό. Απορία.
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 13, 2016, 22:19 »
Συμφωνω απολυτα με την απο πανω απαντηση!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 184 13690 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:10
από Christos Z
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 1 172 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:09
από Tem
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135868 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084353 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35012 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9544 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476942 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114751 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1313 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2365 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 932 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271285 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR