vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

317 επισκέπτες, 8 χρήστες
Jorge, paiktaras, Laidas, funes, tasos1976, Mimhsdr, Antiprosopos, Ηρακλης

Twitter

Περί κλώνων (και γνήσιων)

Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #495 στις: Ιουνίου 19, 2017, 19:15 »
True story (επιτρέψτε μου απλά να μην αναφέρω brand-ονόματα). 
Αγόρασα προ μηνών μεταχειρισμένο ελληνικό ατμοποιητή. Χωρίς απόδειξη αγοράς κλπ κλπ. Με έτρωγε να δω αν είναι όντως γνήσιος ή κλώνος. Λέω, ας πάω στο μαγαζί του κατασκευαστή να τον δει. 
Τον βλέπει, τον λύνει, τον περιεργάζεται και ακολουθεί η στιχομυθία

-Τι να σου πω, μου φαίνεται μια χαρά γνήσιος. Δεν καταλαβαίνω καμιά διαφορά...
-Σίγουρα?
-Ναι, 99%. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Αλλά να σου πω και κάτι... Και κλώνος να είναι, αν είναι τόσο καλός όσο τον βλέπω τι σε νοιάζει. Μια χαρά θα λειτουργεί...
-Εσένα δεν σε νοιάζει που σε αντιγράφουν;
-Όχι, τι λες. Ίσα-ίσα. Στενοχωρέθηκα που δεν μας αντέγραψαν νωρίτερα. Άλλους τους αντέγραψαν πιο νωρίς...

Αυτά

Αποσυνδεδεμένος artcoreceil

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #496 στις: Ιουνίου 19, 2017, 19:16 »
Αν σε αντιγράφει ο κινέζος, τότε κάτι κάνεις καλά!

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #497 στις: Ιουνίου 19, 2017, 20:49 »
Ο Κινέζος απευθύνεται στην παγκόσμια αγορά, οπότε αν σε αντιγράφει είναι ένα είδος αναγνώρισης για πωλήσεις του γνήσιου και εκτός Ελλάδας.
Το καλό αντίγραφο, όντως είναι πολύ δύσκολο αν όχι αδύνατο να διακριθεί. Η λύση του S/N δεν δουλεύει γιατί θα έπρεπε κάθε εξάρτημα να το αναγράφει. Μόνη λύση; είναι η εξεζητημένη συσκευασία που δε συμφέρει να αντιγραφεί (πχ Skyline) αλλά αυξάνει χωρίς λόγο το κόστος.
Τα αντίγραφα τα αγοράζει πολύς κόσμος που κατά κανόνα δεν έχει τα χρήματα ή δεν θέλει να τα διαθέσει για να αγοράσει τον γνήσιο, αλλά δε νομίζω ότι επιρρεάζει τον αριθμό που θα πουληθεί.
Αν θέλει κάποιος να είναι όσο το δυνατό πιό σίγουρος για το τί αγοράζει, τότε μόνο από γνωστό που του έχει εμπιστοσύνη και αν είναι κλώνος, τα λεφτά που θα πάρει, να τα φάει σε φάρμακα  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #498 στις: Ιουνίου 19, 2017, 21:07 »
Επίσης μερικές φορες παίρνουμε (ή παίρνω για να μην παρεξηγούμε) 2ο κλώνο μετα από γνήσιο (ή και με ανάποδη σειρά αγοράς) για εναλλαγή αέρα, υγρού κτλ χωρίς να χρειάζεται να δώσουμε 2ο ζωτικό όργανο στη μαύρη ;)
Ιδίως μετα τον kf5 πρώτα κλώνο, μετα σύγκριση με κανονικό και μετα ίσως γνήσιο.
Βέβαια η καλύτερη λύση είναι μεταχειρισμένος αρκεί να μην σου κάτσει στραβή.


Sent from my siPhone

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #499 στις: Ιουνίου 19, 2017, 21:23 »
έχει τον πιο σωστό τρόπο ρύθμισης υγρών από όσους έχουμε δει ως τώρα
Μπα, ο Κάβειρος δεν έχει αντίπαλο σ' αυτόν τον τομέα :nope: Πάντως και ο νέος Cloud έχει φοβερή τροφοδοσία :yes:

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #500 στις: Ιουνίου 19, 2017, 21:58 »
από το drip tip δεν ανοίγει υγρά ο kaviros?
όπως και πολλοί άλλοι στο παρελθόν?
εννοούσα ότι δεν χρειάζεται να βασιστείς στο drip tip για να ανοίξεις υγρά και μπορείς να βάλεις ένα drip tip που ενώ είναι λίγο πιο χαλαρό σου αρέσει περισσότερο
στον kaviro θέλεις κάτι που να μπαίνει σφιχτά
άσε που στον kaviro όταν πας να ανοίξεις για να γεμίσεις μπορεί να παρασύρεις και την καμπάνα
και άσε που το στήσιμο στον kaviro είναι αρκετά πιο μπελαλίδικο
θέλεις και αλλα? όχι άμα θέλεις έχω και αλλα

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #501 στις: Ιουνίου 19, 2017, 22:00 »
ε ο γιωργος εννωει το ποσο σωστη τροφοδοσια εχει ασχετα με το πως ανοιγοκλεινουν τα υγρα.εν το μεταξυ ειμαστε τελειως οφ

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #502 στις: Ιουνίου 19, 2017, 22:07 »
Σε διαβεβαιώ ότι αυτά δεν είναι προβλήματα Κώτσο, εκτός από το ότι θες ένα ντριπάκι που να λειτουργεί σωστά, αν δε σου αρέσει το δικό του, αλλά αυτό λύνεται εύκολα.
Εγώ μίλησα καθαρά για την ροή του υγρού από το τανκ στην αντίσταση, εκεί πραγματικά δεν παίζεται!

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #503 στις: Ιουνίου 19, 2017, 22:08 »
sorry παίδες αλλα εγώ ούτε αυτό είπα αλλα ούτε θέματα τροφοδοσίας έχω σε κάποιον ατμό
εσύ με τον skyline έχεις πρόβλημα τροφοδοσίας?

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #504 στις: Ιουνίου 19, 2017, 22:14 »
Όχι δεν έχω αλλά το ότι δεν έχω εγώ ή εσύ, που έχουμε κάποια εμπειρία, δε σημαίνει ότι αποκλείεται να έχει κάποιος άλλος, ούτε σημαίνει ότι όλοι οι ατμοποιητές αποδίδουν το ίδιο σ' αυτό τον τομέα. Προφανώς όμως εσύ εννοούσες διαφορετικά τον "σωστό τρόπο ρύθμισης", τώρα το κατάλαβα και ναι, έχεις ένα δίκιο σ' αυτό. ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 954 110722 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:51
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159952 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515418 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146495 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303296 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12799 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530835 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201478 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801672 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11083 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41005 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet