vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Περί κλώνων (και γνήσιων)

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: το κακο με τους κλωνους εχει παραγινει.
« Απάντηση #15 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 17:41 »
Η αλήθεια είναι ότι έχει παραγίνει το κακό με τους κλώνους.

Χωρίς να έχω την δυνατότητα "να σκορπάω αφειδώς χρήμα", αλλά θέλοντας ότι παίρνω να είναι original ..αντιμετωπίζω πρόβλημα εμπιστοσύνης να πάρω κάτι μεταχειρισμένο (..και φυσικά φθηνότερα).

Δυστυχώς σε κάποια site αγοραπωλησιών, κάποιοι πονηροί κορόιδεψαν συνατμιστές, πουλώντας κάποιους κλώνους για γνήσιους.

Οπότε αναγκαστικά όταν θελήσω κάτι, απευθύνομαι μόνο σε εξουσιοδοτημένα καταστήματα (πληρώνοντας φυσικά και παραπάνω, από ότι θα μπορούσα ίσως να το βρώ ελαφρώς μεταχειρισμένο).

Υ.Γ. ..εκτός φυσικά και γνωρίζω τον πωλητή, οπότε υπάρχει η σχετική εμπιστοσύνη.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: το κακο με τους κλωνους εχει παραγινει.
« Απάντηση #16 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 17:43 »
πολλες φορες και αυτο ειναι βεβαια μεγαλη συζητηση αλλα γινεται ... μια εταιρεια βαζει τους κινεζους να βγαλουν καποιες χιλιαδες κομματια απο ενα πραγμα .. στην προκειμενη ενα ατμοποιητη για να του δημιουργησουν ευκολα ενα brand name  τι θελω να πω ... φαντασου  ενα ελληνικο επισκευασιμο που στην αγορα βγαινει 120 ευρω ... ποσοι θα τον περναμε .. νομιζω λιγοι αν ο κατασκευαστης ηθελε να δημιουργησει ενα ονομα στην αγορα και στην επομενη του κατασκευη να εχει ηδη οπαδους πως αλλιως θα το εκανε ?  απλα θα εβαζε τον κινεζο να βγαλει σε μαζουμπα κλωνους του συγκεκριμενου θα του εκανε ονομα του κατασκευαστη μιας και ασχοληθηκε μαζι του και ο ολος ο ντουνιας θα μαθαινε για αυτον αλλα και οτι ειναι κλωνος ολοι θα λεγανε .. βρε για να ατμιζει ετσι .. φαντασου πως θα ειναι ο γνησιος ... και ετσι γινεται πλυση εγκεφαλου και γινεται γνωστος ο κατασκευαστης .. ετσι εκει που κανεις δεν τον ηξερε και αν μαλιστα ηταν καινουριος στα περι ητ ...  τωρα εχει ενα brand  εκει εξω

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1450
  • Φύλο: Άντρας
Απ: το κακο με τους κλωνους εχει παραγινει.
« Απάντηση #17 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 17:44 »
Ναι αυτό κατάλαβα από αυτό που έγραψες:



Αν κάτι άλλο σε ενοχλεί, μάλλον δεν το εξηγείς καλά.


Αν κάποιος μου πουλήσει κλώνο για γνήσιο καλά να πάθω που δεν τσέκαρα πριν αγοράσω.


εσυ φιλε μου πρεπει να προσεξεις τι γραφω και αν δεν καταλαβαινεις αστο να παει στα κομματια,ο φιλος παραπανω εγραψε οτι ισως να ειναι με τις ευχες τις μαμα εταιρείας,αυτο εμενα με πειραζει,οταν ενα προιον το βγαζει 125 ευρω και υστερα το δινει 10 ευρω, εγω το θεωρω απατεωνια.
οσο για το αν θα εισαι τοσο μαγκας να καταλαβεις τον κλωνο απο ενα αυθεντικο που κυκλοφορει μονο στο εξωτερικο και εδω το εχουν 20-30 ατομα ,συγνωμη αλλα πολυ αμφιβάλω.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: το κακο με τους κλωνους εχει παραγινει.
« Απάντηση #18 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 17:48 »
Μα αυτό είπα και εγώ ρε μάστορα.


Αν πιστεύεις ότι οι κλώνοι βγαίνουν τις ευχές της εταιρίας, ε περίμενε και εσύ να βγει ο κλώνος και παρτό 10.


Από την στιγμή όμως που υπάρχουν γνωστές "εταιρίες" που φτιάχνουν κλώνους (Tobeco, HCigar κλιπ), δεν πιστεύω ότι ισχύει αυτό που λέτε, πλην ίσως ελαχίστων περιπτώσεων.


Επίσης είπα πως αυτός με τα 10 ΔΕΝ παίρνει, υποστήριξη, ανταλλακτικά, εγγύηση κλπ. αλλά το προσπέρασες.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: το κακο με τους κλωνους εχει παραγινει.
« Απάντηση #19 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 17:51 »
Βαγγελη θεωρω οτι μετα την αγορα σου νιωθεις λιγο προδομένος ?  μου δινεις αυτην την εντυπωση ..... αλλα δεν πρεπει εσυ εχεις ενα αυθεντικο που το ξερεις και ενας αλλος εχει τον ιδιο σε κλωνο που τον ξερει ... αγοραζουμε ενα προιον για αυτα που κανει και για την καλυτερη απολαυση .. εσυ δεν ξερω αν σε ενδιαφερει η εξωτερικη εμφανιση και οχι η ουσια του προιοντος ..? εμενα το δευτερο .. αν νομιζεις οτι ο κλωνος εχει την ιδια αποδοση επιτρεψε μου να διαφωνησω .. ποτε δεν βρηκα καμια σχεση αυθεντικου και κλωνου .. εχω μπλεχτει και μετα δυο .. αναλογα τα χρηματα μου και ετυχε να δοκιμασω και να αγορασω το ιδιον κλωνο  μετα σε αυθεντικο επειδη ειχαν τεραστιες διαφορες .. ποτε δεν με ενδιαφερε πως ειναι εξωτερικα και αν ειναι ιδιοι

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1450
  • Φύλο: Άντρας
Απ: το κακο με τους κλωνους εχει παραγινει.
« Απάντηση #20 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 17:58 »
Μα αυτό είπα και εγώ ρε μάστορα.


Αν πιστεύεις ότι οι κλώνοι βγαίνουν τις ευχές της εταιρίας, ε περίμενε και εσύ να βγει ο κλώνος και παρτό 10.


Από την στιγμή όμως που υπάρχουν γνωστές "εταιρίες" που φτιάχνουν κλώνους (Tobeco, HCigar κλιπ), δεν πιστεύω ότι ισχύει αυτό που λέτε, πλην ίσως ελαχίστων περιπτώσεων.


Επίσης είπα πως αυτός με τα 10 ΔΕΝ παίρνει, υποστήριξη, ανταλλακτικά, εγγύηση κλπ. αλλά το προσπέρασες.


τι να προσπερασω ρε αδερφε,εγω μεταχειρω τον πηρα ,αλλα απο παιδι που ξερω οτι ειναι γνησιος,για ποια εγγυηση να ψαχνομαι?
ειδες πουθενα να λεω εγω οτι πιστευω οτι οι μαμα εταιρειες το κανουν επιτηδες?
διαβασες παραπανω τι εγραψε ο varaderum???


Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: το κακο με τους κλωνους εχει παραγινει.
« Απάντηση #21 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 18:01 »

εσυ φιλε μου πρεπει να προσεξεις τι γραφω και αν δεν καταλαβαινεις αστο να παει στα κομματια,ο φιλος παραπανω εγραψε οτι ισως να ειναι με τις ευχες τις μαμα εταιρείας,αυτο εμενα με πειραζει,οταν ενα προιον το βγαζει 125 ευρω και υστερα το δινει 10 ευρω, εγω το θεωρω απατεωνια.
οσο για το αν θα εισαι τοσο μαγκας να καταλαβεις τον κλωνο απο ενα αυθεντικο που κυκλοφορει μονο στο εξωτερικο και εδω το εχουν 20-30 ατομα ,συγνωμη αλλα πολυ αμφιβάλω.


Δεν καταλαβαίνω που είναι η απατεωνιά που λές, ο κατασκευαστής το πουλάει όσο θέλει, ας πούμε 120, μετά κάνει συμφωνία με τους Κινέζους και οι Κινέζοι το πουλάνε όσο θέλουν αυτοί, ας πούμε 20. Δεν το πουλάει ο κατασκευαστής 20.


Παράδειγμα είναι αυτό που λέω, δεν γνωρίζω αν γίνετε στην πραγματικότητα και απο ποιους.


Αλλά το γεγονός ότι δεν είδα κάποιον κατασκευαστή (που έχει κατοχυρώσει το προϊόν του) και ειδικά Έλληνα να λέει με έκλεψαν οι Κινέζοι, με βάζει σε σκέψεις.


Έπειτα υπάρχει και η περίπτωση ο κατασκευαστής να μην έχει καταχωρίσει την κατασκευή του και έτσι να μην μπορεί να κάνει τίποτα στους αντιγραφείς του.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: το κακο με τους κλωνους εχει παραγινει.
« Απάντηση #22 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 18:03 »
ειδες πουθενα να λεω εγω οτι πιστευω οτι οι μαμα εταιρειες το κανουν επιτηδες?


Όταν καταλήξεις στο τι σε ενοχλεί τελικά με τους κλώνους, πες και σε μας να ξέρουμε, γιατί προς το παρόν νόημα δεν βγάζεις.

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1450
  • Φύλο: Άντρας
Απ: το κακο με τους κλωνους εχει παραγινει.
« Απάντηση #23 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 18:10 »
ρε φιλε σταματα να με τρολαρεις ,ελεος πια.

Απ: το κακο με τους κλωνους εχει παραγινει.
« Απάντηση #24 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 18:12 »
Κάτι που φαίνεται ακριβώς ίδιο με κάτι άλλο, δεν σημαίνει πάντα ότι είναι ακριβώς ίδιο με κάτι άλλο.

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: το κακο με τους κλωνους εχει παραγινει.
« Απάντηση #25 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 18:19 »
Aπάτη ή όχι, η ουσία είναι ότι πολλοί ατμιστές χρησιμοποιούν πλέον ποιοτικό εξοπλισμό που τους κρατά μακριά από το κωλο κ.τ. με λίγα χρήματα.
Εάν δεν υπήρχε π.χ. κλώνος kayfun στα 15 ευρώ, πόσοι πιστεύετε ότι θα αγόραζαν τον αυθεντικό με 60+ ευρώ και πόσοι θα γύριζαν στο κ.τ.?

Με βάση το παραπάνω, λογότυπα serial numbers κτλ περνάνε σε δεύτερη μοίρα για εμένα..

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: το κακο με τους κλωνους εχει παραγινει.
« Απάντηση #26 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 18:22 »
Από όσα έχουν ειπωθεί μέχρι τώρα εγώ διέκρινα τις εξής περιπτώσεις:
1. Οι Κινέζοι βγάζουν από μόνοι τους κλώνους με brand names κλπ και οι κατασκευαστές δεν μπορούν να κάνουν τίποτα
2. Οι Κινέζοι βγάζουν από μόνοι τους κλώνους με brand names κλπ και οι κατασκευαστές δεν θέλουν να κάνουν τίποτα γιατί τους βολεύει για κάποιους λόγους
3. Οι Κινέζοι βγάζουν τους κλώνους με brand names κλπ σε συνεννόηση και με τις ευλογίες του κατασκευαστή


Εάν κάποιος γνωρίζει τι από τα παραπάνω ισχύει ας μας πει.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: το κακο με τους κλωνους εχει παραγινει.
« Απάντηση #27 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 18:23 »
Λιγο πολυ ολα συμβαινουν !!!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος nickpap1

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: το κακο με τους κλωνους εχει παραγινει.
« Απάντηση #28 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 18:28 »
Το χειρότερο με τους κλώνους είναι ότι δεν τους αναγνωρίζεις από το γνήσιο. Παλεύω πολλές φορές στο ebay για γνήσιο (σε οποιοδήποτε προιόν) και πια άκρη δεν βγάζω. Πριν από 1 χρόνο αγόρασα 3 μπαταρίες για ένα κινητό και σημάδεψα τη δικιά του για να την ξεχωρίζω. Ολόιδιες και όλες με περιγραφή original από τους πωλητές. Σε διάφορο εύρος τιμής. Η πρώτη πολύ φθηνή σε ύποπτο βαθμό και η τρίτη ακριβή για μεγαλύτερη σιγουριά. Καμία δεν ήταν και φάνηκε τελικά από τη χρήση. Στο τέλος έμεινα με την αρχική δική του.
Αυτό πράγματι είναι πρόβλημα όταν ψάχνεις γνήσιο προιόν από ηλεκτρονικό κατάστημα που δεν γνωρίζεις από προηγούμενες αγορές. Αν και τα μεγάλα, κινέζικα κυρίως, ηλεκτρονικά καταστήματα, κατά καιρούς και σε λίγες περιπτώσεις, την έχουν πατήσει.
Γι΄ αυτό πλέον ψάχνω για προιόντα που λένε την πρέλευσή τους και τη μάρκα τους ως 3rd party και όχι original η genuine όταν θέλω ...imitation που λέγαμε παλιά.

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: το κακο με τους κλωνους εχει παραγινει.
« Απάντηση #29 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 18:33 »


Εάν κάποιος γνωρίζει τι από τα παραπάνω ισχύει ας μας πει.

Το 2 και το 3 κατά τη γνώμη μου φίλε mankar72.

Οι κατασκευαστές κερδίζουν φήμη για το προϊόν τους αλλά και πωλήσεις. Πωλήσεις από εμένα (πχ) που θέλω να αγοράσω ένα φημισμένο προϊόν, αλλά από την άλλη άκουσα ότι οι βίδες του κλώνου σκουριάζουν και έτσι πάω και αγοράζω γνήσιο. Και οι Κινέζοι βεβαίως ωφελούνται γιατί πουλούν αβέρτα φθηνά.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110802 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159989 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515428 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146501 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303305 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12807 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530863 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201484 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801690 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11090 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41017 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet