vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Συζήτηση περί κανονισμών του φόρουμ: ερωτήσεις προς τη Διαχείριση και το Συντονισμό.

Αποσυνδεδεμένος 314

  • **
  • 131
Συγνωμη εαν εχει συζητηθει ξανα και συγνωμη εαν ακουστει προσβλητικο ή κατακριτικο, δεν εχω τετοιο στοχο, αλλα το εχω απορια...

Γιατι πρεπει να πιασει καποιος ενα συγκεκριμενο αριθμο απο posts για να αποκτησει προσβαση στις αγγελειες? Φανταζομαι διαφορα πραγματα αλλα δεν βρησκω κατι θετικο στα 50 posts. Για ασφαλεια του αγοραστη/πωλητη σιγουρα δεν ειναι. Θα μου ακουγοταν πιο λογικο και δεν θα με προβληματιζε εαν ηταν π.χ. στα 5-10 αντε 15. Αλλα 50, γιατι? Τι πρεπει να αποδειξει καποιος?

Φυσικα οι κανονες λειτουργειας μιας κοινοτητας ειναι αυτοι που ειναι. Απλα προσπαθω να καταλαβω εαν πραγματικα ανηκω εδω  :angel:


Εαν ο στοχος ειναι να προφυλασονται τα συμφεροντα των καταστηματαρχηδων/εισαγωγεων σιγουρα δεν ανηκω εδω
:bye:




edit: Με προβληματιζει ο τροπος που λειτουργει ο text editor σε αυτο το φορουμ. Δεν εχω ξανασυναντισει κατι τετοιο. Π.χ. γιατι οταν παταω backspace ή del ξαφνικα αποφασιζει οτι θελει να διαμορφωσει το κειμενο μου? Μπορω να το απενεργοποιησω αυτο?

-----------------------------
Από το Συντονισμό: Το παρόν δημιουργήθηκε μετά από διαχωρισμό κάποιων μηνυμάτων εδώ. Στο παρόν, μπορείτε να κάνετε τις ερωτήσεις σας για τους κανονισμούς και το πνεύμα τους, και η Συντονιστική Ομάδα θα προσπαθήσει να σας απαντήσει. Παρακαλούμε να γράφετε ξεκάθαρα στην ερώτησή σας κατά πόσο σας ενδιαφέρει μια απάντηση αποκλειστικά από τη Διαχείριση/Συντονισμό, καθώς τα μέλη είναι ευπρόσδεκτα να απαντούν κάποιες απλές ερωτήσεις. Φυσικά, εννοείται ότι για να κάνετε μια ερώτηση, εδώ, έχετε διαβάσει τις ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ (FAQ)- ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ
καθώς και τους ξεχωριστούς κανονισμούς κάθε πίνακα, όπου υπάρχουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 20, 2022, 00:24 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Για τον απλουστατο λογο οτι θα εμπαιναν περισσοτεροι μονο κ μονο για να πουλησουν κατι :) βεβαια αυτη ειναι η δικη μου γνωμη.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Όσον αφορά τα μηνύματα και τις αγγελίες, ρίξε μια ματιά στους κανονισμούς. Για το text editor, είναι στα πλάνα να διορθωθεί. Αν αυτό σου συμβαίνει όταν κάνεις επικόλληση από άλλη πηγή, δοκίμασε μόλις κάνεις την επικόλληση να επιλέξεις όλο το κείμενο και να κάνεις αφαίρεση μορφοποίησης.

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος 314

  • **
  • 131
Εαν μιλας για αυτο δεν απαντα στην ερωτηση μου. Εκτος και εαν εννοεις οτι ειναι κατι που δεν θα απαντηθει γιατι "ετσι ειναι" και δεν το συζηταμε, κατι το οποιο μονο αρνητικα με προϊδεαζει. Σαν προστασια εμπορων (θα πρεπει να τα εχεις σκασει πρωτα για να αποκτησεις προσβαση. Γιατι 50 μυνηματα χωρις να εχεις καποια χ εμπειρια και αρα ξοδευσει καποια χρηματα, δεν υφισταται) ή σαν ελιτιστικο/εκδικητικο (εμεις τα σκασαμε και ειμαστε παλιοι και ερχεστε εσεις τα νεουδια να επωφεληθειτε)

Και παλι συγνωμη για το πως ακουγεται αυτο. Η προσβαση στις αγγελιες δεν ειναι ο αυτοσκοπος αυτης της ερωτησης. Δεχομαι οτι ισχυει σαν κανονας και το σεβομαι. Δεν ειναι αυτο το προβλημα μου.

Ο αυτοσκοπος ειναι να καταλαβω την ιδεολογια της διαχειρισης και του καθεστωτος του φορουμ για να καταλαβω εαν ανηκω εδω.

Αφορμη για αυτο ηταν ο ιδιος ο κανονας αλλα και τα "bravo" που ειδα στη συζητηση για το ego one. Προσωπικα ειχα προβλημα και με τις 4 κεφαλες που εχω χρησιμοποιησει ως τωρα. Αρκετος κοσμος σε διεθνες επιπεδο εχει αντοιστοιχα προβληματα με τις συγκεκριμενες κεφαλες. Επισεις, ανοιγοντας τις κεφαλες για να τις ξαναφτιαξω μπας και μου λυσει τα προβληματα παρατηρισα οτι, σε αντιθεση με το τι ισχυριζεται η joyetech, δεν αποτελουνται μονο απο οργανικο βαμβακι αλλα και απο καποιο υλικο που μοιαζει με κεραμικες ινες. Υπαρχει γενικοτερη ανησυχια, παλι σε διεθνες επιπεδο μιας και υποπτευεται οτι αυτο το υλικο ειναι καρκινογονο. Αντι λοιπον να το εξετασουν και αλλα, παλαιοτερα και πιο εμπειρα μελη ή εστω να προβληματιστουν, απλα ελεγαν ποσο καλο ειναι το ego one και εδιναν "bravo" ο ενας στον αλλο.

Δεν γνωριζω ουτε εχω καποια προσωπικη διαμαχη με τον οποιοδοιποτε εδω αλλα οπως καταλαβαινεις αυτη η συμπεριφορα με προβληματιζει, για ευνοητους λογους.


@Athan, αλλα και γενικα...

Δεν λεω να μπορεις να φτιαξεις δικια σου αγγελεια πριν "προσφερεις" κατι πισω στην κοινοτητα. Ειναι φυσιολογικο αυτο.

Διαφορετικα, οπως λες, θα εμπαινε ο καθε μαγαζατορας να πουλησει την πραματεια του χωρις να συμμετασχει.

Μιλαω για απλη προσβαση στις αγγελειες, να μπορεις να τις διαβασεις και εαν βρεις κατι που σε ενδιαφερει να επικοινωνισεις με το μελος. Και τα 50 posts σε αυτη την περιπτωση με προβληματιζουν

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Ειμαι σχετικα νεος στο φορουμ κ σιγουρα οχι αρμοδιος για να σου απαντησω,δε θα παρω ουτε το μερος του φορουμ αλλα ουτε κ του καθενος,αλλα ας μου επιτρεψουν να πω οτι το φορουμ υπαρχει καποια χρονια,προφανος κ κατα την δικη μου ταπεινη λογικη,για να υπαρχει ως ''ορος'' ισως να υπηρχαν προβληματα παλιοτερα (γιατι απ οτι εχω διαβασει τα ποστ που επρεπε να εχεις,ηταν λιγοτερα).

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
@314:
Αρκετός κόσμος σε διεθνές επίπεδο έχει ενστάσεις και προβλήματα με οποιοδήποτε προϊόν έχει ποτέ κυκλοφορήσει στο άτμισμα. Ο κάθε ένας (παλιός, νέος, έμπειρος, άπειρος) έχει την προσωπική του γνώμη και στάση. Εφόσον είμαστε φόρουμ όπου μαζεύονται όλων των ειδών οι άνθρωποι και όχι κόμμα, θρησκεία ή οργάνωση να έχει συγκεκριμένες απόψεις και κοινά πιστεύω, ειλικρινά δεν έχω ιδέα ποιά απάντηση θα περίμενες να πάρεις στο θέμα που θίγεις. Πρέπει να απολογηθεί μια κοινότητα γιατί σε κάποιο νήμα οι συμμετέχοντες δεν εντόπισαν ένα πρόβλημα που εντόπισες ή δεν το αξιολόγησαν όπως εσύ; Σχεδόν εικοσιπέντε χρόνια στο internet δεν μου έχει τύχει να βρω κοινότητα που να λειτουργεί σαν κλώνος μου και δεν θα συμμετείχα πουθενά αν αυτό περίμενα να βρω.

Πολλές συμπεριφορές με προβληματίζουν κι εδώ, και αλλού και παντού όπου υπάρχουν άνθρωποι που αντιδρούν διαφορετικά από εμένα. Αλλά δεν είναι δυνατό να απαντήσει κάποιος "ναι, είμαστε καλοί" ή "όχι, εδώ είμαστε χάλια, φύγε". Δυσκολεύομαι να καταλάβω και τους "ευνόητους λόγους": δεν υπάρχει συμπεριφορά ενός φόρουμ ολόκληρου, ούτε καθεστώς που συνυπογράφουν όλοι. Το όποιο γενικό κλίμα είναι αδύνατο να περιγραφεί γιατί βασίζεται στην υποκειμενικότατη εικόνα του καθένα. Αν σε γνώριζα και αν ήμουν σίγουρος πως μιλάμε την ίδια γλώσσα θα προσπαθούσα να δώσω μια -γενικότατη- περιγραφή. Αλλά στην ουσία ρωτάς μια ετερόκλητη ομάδα αγνώστων να σου πει αν θα σου ταιριάζει...

Για το θέμα των αγγελιών... κανείς δεν είπε οτι ειναι κατι που δεν θα απαντηθει γιατι "ετσι ειναι" και δεν το συζηταμε. Το ότι πήγε αυθαίρετα εκεί το μυαλό σου μου δείχνει αξιοσημείωτα φιλύποπτη στάση (εν τέλει, φόρουμ είναι, όχι μαφία). Το οποίο με ξαναπάει στο προηγούμενο: Αν αυτό σημαίνει πως δεν νιώθεις άνετα εδώ τότε ίσως έχεις απαντήσει ο ίδιος στον εαυτό σου.

Αν θες να απευθυνθείς κατευθείαν στον διαχειριστή για συγκεκριμένα ερωτήματα, είναι ο Atmos.

Συγνώμη αν ακούγομαι κι εγώ κάπως, καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Εαν μιλας για αυτο δεν απαντα στην ερωτηση μου. Εκτος και εαν εννοεις οτι ειναι κατι που δεν θα απαντηθει γιατι "ετσι ειναι" και δεν το συζηταμε, κατι το οποιο μονο αρνητικα με προϊδεαζει. Σαν προστασια εμπορων (θα πρεπει να τα εχεις σκασει πρωτα για να αποκτησεις προσβαση. Γιατι 50 μυνηματα χωρις να εχεις καποια χ εμπειρια και αρα ξοδευσει καποια χρηματα, δεν υφισταται) ή σαν ελιτιστικο/εκδικητικο (εμεις τα σκασαμε και ειμαστε παλιοι και ερχεστε εσεις τα νεουδια να επωφεληθειτε)

Και παλι συγνωμη για το πως ακουγεται αυτο. Η προσβαση στις αγγελιες δεν ειναι ο αυτοσκοπος αυτης της ερωτησης. Δεχομαι οτι ισχυει σαν κανονας και το σεβομαι. Δεν ειναι αυτο το προβλημα μου.

Ο αυτοσκοπος ειναι να καταλαβω την ιδεολογια της διαχειρισης και του καθεστωτος του φορουμ για να καταλαβω εαν ανηκω εδω.

Αφορμη για αυτο ηταν ο ιδιος ο κανονας αλλα και τα "bravo" που ειδα στη συζητηση για το ego one. Προσωπικα ειχα προβλημα και με τις 4 κεφαλες που εχω χρησιμοποιησει ως τωρα. Αρκετος κοσμος σε διεθνες επιπεδο εχει αντοιστοιχα προβληματα με τις συγκεκριμενες κεφαλες. Επισεις, ανοιγοντας τις κεφαλες για να τις ξαναφτιαξω μπας και μου λυσει τα προβληματα παρατηρισα οτι, σε αντιθεση με το τι ισχυριζεται η joyetech, δεν αποτελουνται μονο απο οργανικο βαμβακι αλλα και απο καποιο υλικο που μοιαζει με κεραμικες ινες. Υπαρχει γενικοτερη ανησυχια, παλι σε διεθνες επιπεδο μιας και υποπτευεται οτι αυτο το υλικο ειναι καρκινογονο. Αντι λοιπον να το εξετασουν και αλλα, παλαιοτερα και πιο εμπειρα μελη ή εστω να προβληματιστουν, απλα ελεγαν ποσο καλο ειναι το ego one και εδιναν "bravo" ο ενας στον αλλο.

Δεν γνωριζω ουτε εχω καποια προσωπικη διαμαχη με τον οποιοδοιποτε εδω αλλα οπως καταλαβαινεις αυτη η συμπεριφορα με προβληματιζει, για ευνοητους λογους.


@Athan, αλλα και γενικα...

Δεν λεω να μπορεις να φτιαξεις δικια σου αγγελεια πριν "προσφερεις" κατι πισω στην κοινοτητα. Ειναι φυσιολογικο αυτο.

Διαφορετικα, οπως λες, θα εμπαινε ο καθε μαγαζατορας να πουλησει την πραματεια του χωρις να συμμετασχει.

Μιλαω για απλη προσβαση στις αγγελειες, να μπορεις να τις διαβασεις και εαν βρεις κατι που σε ενδιαφερει να επικοινωνισεις με το μελος. Και τα 50 posts σε αυτη την περιπτωση με προβληματιζουν

Βασικά αναφερόμουν στο ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ και συγκεκριμένα στην πρώτη ενότητα, α) και β) πιο συγκεκριμένα.

Ποια η λογική πίσω από αυτό? Προστασία αμφότερων, και πωλητών αλλά και αγοραστών. Ο αριθμός των 50 μηνυμάτων, θεωρητικά σημαίνει ότι πρέπει να έχεις διαβάσει αρκετά ώστε να έχεις γράψει κιόλας. Και αυτό γίνεται ακόμα περισσότερο αντιληπτό καθώς δεν μετράνε όλα τα μηνύματα και σε όλους τους πίνακες. Μετά από το υποτιθέμενο αρκετό διάβασμα, θεωρητικά ξέρεις τι θέλεις, άρα και προστατεύεσαι από μια κακή αγορά. Ταυτόχρονα, ο πωλητής προστατεύεται από τη γκρίνια σου, η οποία λαμβάνει χώρα αν αγοράσεις κάτι που δεν σου κάνει και φυσικά δεν έχεις καμία όρεξη να καταπιείς το ότι έδωσες χ ευρώ για κάτι το οποίο δεν θες τελικά. Επίσης, υπάρχει και το εξής: οι αγγελίες, είναι επικουρικό κομμάτι του φόρουμ, όχι κύριο. Γι αυτό έχουν το ρόλο του "προνομίου". Προνόμιο περισσότερο για τον αγοραστή, καθώς αυτός είναι που θα έχει το προνόμιο να αγοράσει κάτι ελαφρώς μεταχειρισμένο σε καλή τιμή. Ο πωλητής, έτσι κι αλλιώς δεν θα έχει πρόβλημα με τα μηνύματα, καθώς για να έχει εξοπλισμό προς πώληση, σημαίνει ότι του περισσεύει, και θεωρητικά ψάχνεται γενικώς ανταλάσσοντας απόψεις.

Βγαίνει μία και μοναδική κατηγορία χαμένη από αυτή την πρακτική: αυτοί που ξέρουν τι τους γίνεται αλλά είναι εκτός φόρουμ. Κερδίζουν όμως όλες οι άλλες κατηγορίες.

Και μία διαπίστωση, από τα τρία χρόνια που βρίσκομαι στο φόρουμ. Όταν έγινα μέλος, αρχές του 2012, τα νήματα ήταν προφανώς και λιγότερα, και μικρότερα, δεν δυσκολεύτηκα να τα διαβάσω. Μετά, παρακολουθούσα τα νήματα που με ενδιέφεραν. Ως συντονιστής των πινάκων των υγρών, διάβαζα όλα τα νήματα και μερικά άλλα που με ενδιέφεραν. Τώρα, ως γενικός συντονιστής τα διαβάζω όλα. Όπως καταλαβαίνεις, δεν μου είναι και πολύ ευχάριστο να βλέπω κάποιον που μόλις έκανε εγγραφή, να μπαίνει σε ένα νήμα, είτε μικρό είτε μεγάλο, και με το σκεπτικό "που να κάθομαι να διαβάζω τώρα" να πετάει την ερώτησή του, η οποία έχει απαντηθεί λίγο πιο πίσω, αρκετές φορές.

Το σκεπτικό της διαχείρισης και του Συντονισμού, είναι απλό: ομαλή και απρόσκοπτη λειτουργία. Και όπως έχω ξαναπεί για τους κανονισμούς, δημιουργήθηκαν βάσει εμπειρίας. Ούτε κάποιο ιντερνετικό σύνταγμα υπάρχει, ούτε κατέβηκε ο εμπνευστής της ιδέας των fora και μας τους έδωσε γραμμένους σε πέτρα.

Ελπίζω να σε κάλυψα.


Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Εαν ο στοχος ειναι να προφυλασονται τα συμφεροντα των καταστηματαρχηδων/εισαγωγεων σιγουρα δεν ανηκω εδω :bye:


Σαν προστασια εμπορων (θα πρεπει να τα εχεις σκασει πρωτα για να αποκτησεις προσβαση. Γιατι 50 μυνηματα χωρις να εχεις καποια χ εμπειρια και αρα ξοδευσει καποια χρηματα, δεν υφισταται) ή σαν ελιτιστικο/εκδικητικο (εμεις τα σκασαμε και ειμαστε παλιοι και ερχεστε εσεις τα νεουδια να επωφεληθειτε)



Eίσαι 13 ώρες ενεργός στο φόρουμ. Τόσο χρόνο ξόδεψες για να διαβάσεις τα νήματά του. Για σένα ήταν επαρκής για να εκτοξεύσεις 2 φορές την κατηγορία περί προστασίας εμπόρων και μια φορά την κατηγορία περί ελιτισμού/εκδικητικότητας των παλιών μελών. Είσαι εντελώς άκυρος και στα 2.


Οι έμποροι δεν προστατεύονται a priori σ΄αυτό το φόρουμ. Υπάρχουν κάποιοι που κέρδισαν την εκτίμηση των μελών με την συμπεριφορά τους. Κάποιοι άλλοι όχι.
Επί της ουσίας του προβληματισμού σου: Προσπαθώ να σκεφτώ με ποια λογική προστατεύεται ο έμπορος αν οι αγγελίες είναι κλειστές για αρκετά μέλη. Ξέρεις πόσα μέλη αγοράζουν από τους εμπόρους νέο εξοπλισμό μόνον όταν "ξεφορτώνονται" τον παλιό σε κάποιο άλλο μέλος, που δεν έχει τη δυνατότητα ή δεν θέλει να ξοδέψει ούτε καν όσα στοίχισε το παλιό μοντέλο. Λες δλδ ότι οι μάντρες με τα μεταχειρισμένα κάνουν κακό στις αντιπροσωπείες και ότι αν τις κλείναμε, όλοι θα έτρεχαν να πάρουν καινούρια αυτοκίνητα και να τα αλλάζουν κάθε 7 χρόνια πετώντας τα παλιά. Δεν γνωρίζεις ότι η αγορά των μεταχειρισμένων είναι δεκανίκι που κινεί την αγορά καινούριων;
Οσον αφορά στα παλιά μέλη, λες επίσης ότι ηδονίζεται το παλιό μέλος που θέλει να δώσει τον παλιό του εξοπλισμό για να πάρει καινούριο, επειδή του κόβουμε κάποιους πιθανούς αγοραστές με τον κανονισμό. Ατομα σαν εσένα δηλαδή.
Μιλάμε για τα ίδια μέλη που σε όλα τα νήματα δίνουν συμβουλές και τρώνε χρόνο για να εξηγήσουν σε κάποιον νέο πώς να ταιριάξει τον εξοπλισμό του, τι να αγοράσει, πώς να στήσει σωστά τον πρώτο του επισκευάσιμο, ποιες είναι οι σωστές μπαταρίες μοντ για να μην έχουμε παρατράγουδα.
Εζησαν για να το ακούσουν κι αυτό από κάποιον που είναι μόλις 13 ώρες στο φόρουμ.


 Για να χρησιμοποιήσω τη δική σου φραστική λογική, η απάντηση στο θέμα των αγγελιών δεν είναι ο αυτοσκοπός της απάντησής μου. Δέχομαι ότι κάποιοι έχουν οξυμένη περιέργεια και το σέβομαι. Ο αυτοσκοπός είναι να καταλάβω την ιδεολογία ενός ατόμου που βρίσκεται 13 ώρες σε μια οργανωμένη κοινωνία 10000 μελών κι επειδή δεν του αρέσει κάτι, ευγενικά ζητάει συγνώμη εκ των προτέρων που στη συνέχεια θα πετάξει προσβλητικές σπόντες για τη διαχείριση και τα μέλη της κοινότητας. Κατανοείς φαντάζομαι ότι το θέμα του αν ανήκεις ή όχι εδώ, δεν έχει να κάνει με τη νοοτροπία μας στο θέμα των αγγελιών, αλλά με τη δικιά σου στο πώς πρέπει να συμφωνούμε 100% μαζί σου.

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
To θεμα με τον αριθμο των post με τις αγγελιες, ειναι κατι που εχει αναφερθει απο πολλους οταν πρωτομπηκανε στο site. Ακομα και αλλοι που δεν ειχαμε εκφρασει την απορια μας γραπτως, μας ειχε φανει περιεργο.
 Αργοτερα ομως οταν με το καλο και εσυ περασεις χρονο εδω μεσα θα καταλαβεις οπως και εμεις παλιοτερα, το βασιμο των εξηγησεων που σου δοθηκαν.


Ας πεσουν οι τονοι εκατερωθεν...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 18, 2015, 15:03 από DIMTH »

Αποσυνδεδεμένος damdam

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
To θεμα με τον αριθμο των post με τιις αγγελιες, ειναι κατι που εχει αναφερθει απο πολλους οταν πρωτομπηκανε sto site. Ακομα και αλλοι που δεν ειχαμε εκφρασει την απορια μας γραπτως, μας ειχε φανει περιεργο.
 Αργοτερα ομως οταν με το καλο και εσυ περασεις χρονο εδω μεσα θα καταλαβεις οπως και εμεις παλιοτερα, το βασιμο των εξηγησεων που σου δοθηκαν.


Ας πεσουν οι τονοι εκατερωθεν...
Ισως αντι για 50 μυνηματα να μπορει να μπει χρονικος περιορισμος 3 η και 6 μηνες εγγραφης μελους

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Εκτός από τα μηνύματα υπάρχει ΚΑΙ περιορισμός στις 90 μέρες (3 μήνες) από την εγγραφή. Θα πρέπει να υπάρχουν και τα δύο για να μπορεί κάποιος να δημοσιεύσει αγγελία.

@314: Τα υπόλοιπα έχον απαντηθεί ήδη από τους δύο συντονιστές αλλά και από άλλους παραπάνω.
Δεν ήταν έτσι το φόρουμ στην αρχή. Όσοι κανονισμοί υπάρχουν φτιάχτηκαν γιατί προέκυψαν κάποια θέματα. Σχετικά με τις αγγελίες είχαμε δει να επαναλαμβάνονται πρακτικές τις οποίες είχαμε εντοπίσει και γι' αυτό μπήκαν περιορισμοί. Επίσης όταν θα μπορέσεις να δεις τον πίνακα των αγγελιών και διαβάσεις τους κανονισμούς τους, θα δεις ότι κι εκεί υπάρχουν πολλοί κανονισμοί οι οποίοι μόνο και μόνο με την ανάγνωσή τους δείχνουν και το τι θέλουν να προφυλάξουν. Κανένας κανονισμός δεν υπάρχει χωρίς λόγο.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Φυσικα οι κανονες λειτουργειας μιας κοινοτητας ειναι αυτοι που ειναι. Απλα προσπαθω να καταλαβω εαν πραγματικα ανηκω εδω  :angel:

Εαν ο στοχος ειναι να προφυλασονται τα συμφεροντα των καταστηματαρχηδων/εισαγωγεων σιγουρα δεν ανηκω εδω
:bye:

Κι εγώ θα ήθελα, μιας και ξεκίνησες το θέμα, να μάθω τον λόγο για τον οποίο προβληματίζεσαι για τους κανονισμούς και τον αριθμό των post.
Είμαι ατμιστής 3 μηνών και μέλος στο φόρουμ 2 μηνών. Θεωρώ ότι ανήκω εδώ για να μοιραστώ τις εμπειρίες μου με τους άλλους συνατμιστές
και οπωσδήποτε για να μάθω πράγματα για τη χρήση του η.τ. που ούτε κατα διάνοια δεν μου είχαν περάσει από το μυαλό όταν το ξεκίνησα.
Μια ερώτηση κάνεις, ακόμη και χαζή, και θα βρεθούν πολλοί που θα έχουν την υπομονή να σου απαντήσουν/εξηγήσουν με κάθε λεπτομέρεια,
πως να αντιμετωπίσεις το πρόβλημά σου και να σε γλιτώσουν από κόπο και χρήμα.
Εμένα αυτό μου αρκεί και με το παραπάνω για να πω ότι, ναι, ανήκω εδώ!
Από 'κει και πέρα δεν έκατσα να ασχοληθώ αν η διαχείριση του φόρουμ "προφυλάσσει τα συμφέροντα των καταστηματαρχών/εισαγωγέων",
είναι κάτι που δεν έχω αντιληφθεί να συμβαίνει όμως, αλλά και να συμβαίνει με κάποιο τρόπο, στα παλιά μου υποδήματα στην τελική, από τη στιγμή που διαπιστώνω, τόσο την ελευθερία έκφρασης όσο και τον σεβασμό απέναντι στο μέλος-ατμιστή.
Εγώ αυτά έχω δει στο διάστημα της παρουσίας μου εδώ κι αυτά λέω.
Συγγνώμη που θα στο πω αλλά μου φαίνεται κάπως ύποπτη η στάση σου, στην πρώτη μέρα εγγραφής στο φόρουμ να ψάχνεις προϋποθέσεις παραμονής ή αποχώρησης.
Αν σ' αρέσει κάτσε, αν σε χαλάει φύγε, "να γκρινιάζεις μόνο πάψε" που λέει και το άσμα :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Το  φόρουμ  δεν  είναι  δικό μας  …….ανήκει  σε  κάποιον  άνθρωπο   που  από  του  αποτελέσματος    το  κινεί  πολύ  καλά
 
Όπως  στην  κοινωνία  υπάρχουν  κανόνες   πιστεύω   έτσι  και    εδω  ισχύει  το  ίδιο 
 
Απολαμβάνουμε  μια  καλής  φιλοξενίας  με αρκετά  δικαιώματα    άλλα  μην  ξεχνούμε  ότι  τα  δικαιώματα  έχουν  και  υποχρεώσεις  για  την  σωστη  διαχείριση   του  ολου  θέματος 
 
Και  κλείνοντας  να  πω  ότι  χωρίς  καταστήματα  δεν  θα  έχουμε  ατμιστές  ……και  χωρίς  ατμιστές   δεν θα έχουμε  καταστήματα

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Είχα την ίδια απορία με εσένα όταν ξεκίνησα. Άφησα, πριν την εκφράσω, να δω πως δουλεύει αυτό το φόρουμ, οι κανόνες και τα μέλη του. Άλλωστε εγώ ήρθα, δεν με έφεραν με το ζόρι. Δεν καιγόμουν να πουλήσω κάτι, πιο πολύ ήθελα να δω αν παίζει καμιά ευκαιρία να αγοράσω…  Είδα λοιπόν ότι 50 ποστς δικά μου αποτελούνται από :
α) Ερωτήσεις και απορίες μου που λύνονται άμεσα και εμπεριστατωμένα από εμπειρότερα μέλη και
β) Μοίρασμα της δίκης μου μικρής εμπειρίας και γνώσης σε θέματα που θεωρώ ότι κατέχω λίγο και μπορώ να βοηθήσω ξεπληρώνοντας στην κοινότητα το α)
Καταλαβαίνω ότι ο κανονισμός προσπαθεί να αποκλείσει κομήτες (πωλητές ή αγοραστές) και πράγματι η ενασχόληση μου με έκανε πιο ώριμο σε ότι τυχών θα αγόραζα. Ίσως και μόνο, να αδικεί παλιά μέλη με αρκετές ώρες διαβάσματος που δεν το έχουν με το γράψιμο….

@petra
Το απεύχομαι αλλά, σε οποιαδήποτε τυχαία μελλοντική μας αντιπαράθεση, στην οποία σαφέστατα θα έχεις δίκιο… μην αναφέρεις τις ώρες παρουσίας μου στο φόρουμ, γιατί το βλέπει η σύζυγος…… :)) :)) :wall:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
ώρες; ΩΡΕΣ;;;; Αντε, καλέ, 5 :laugh1:  λεπτά περνάς την ημέρα, λες ένα γεια και φεύγεις!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110759 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159967 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515421 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146498 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303300 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12799 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530848 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201481 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801676 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11083 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41006 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet