vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Πνευμοθώρακας και ηλεκτρονικό τσιγάρο

Απ: Πνευμοθώρακας και ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #30 στις: Δεκεμβρίου 24, 2014, 01:20 »
Καλησπερα και απο εμενα,πριν δυο χρονια ειχα παθει και εγω αυτοματο πνευμοθωρακα,εκοψα το καπνισμα οπως μου ειπε ο γιατρος και μου ειχε πει καλο ειναι να μην κανω ουτε ηλεκτρονικο ( δε μου το απαγορεψε απλα δεν ηξερε παραπανω να μου πει) ξεκινησα το ατμισμα και ακομα ατμιζω,πριν καμια εβδομαδα ειχα ελαχιστους πονους στον πνευμονα και εβγαλα ακτινογραφια και αξονικη,δε φανηκε κατι και ολα ηταν καλα,ρωτησα παλι για το ηλεκτρονικο αλλα η ιδια απαντηση '' Δεν υπαρχουν μελετες'' καλο πιστευω ειναι να μην κανουμε τιποτα αλλα το τσιγαρο με το ατμισμα δε συγκρινεται με τιποτα καμια σχεση,προσωπικα πιστευω πως αν σταματησω το ατμισμα θα ξεκινησω τσιγαρο οποτε προτιμω το ατμισμα.

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμοθώρακας και ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #31 στις: Δεκεμβρίου 24, 2014, 02:01 »
Καταρχην περαστικά στον φίλο που άνοιξε το θεμα.
Κατά δευτερον νομίζω πώς θα ακουστώ λίγο σκληρός σε αυτο που θα πώ για αυτο ας με συγχωρεσει ο φίλος.
Φίλε μου νομίζω οτι με την ερωτηση σου σε αυτο το φόρουμ, για το αν θα πρεπει να ατμίζεις, ενω εχεις κάποιο πρόβλημα υγειας, που εχει μάλιστα να κάνει και με πνευμονα, θεωρώ οτι ψάχνεις για κάποιο άλλοθι ή καποια παρηγοριά.
Οπως μας ειπες, ρώτησες τον γιατρό σου και σου ειπε ότι καλο ειναι να μην κανεις τιποτα.Μπορει ο γιατρος πραγματι να μην γνωριζει για το Η.Τ και να μην σε ''νοιωθει'' το πόσο σου λειπει το κ.τ και ότι στο ηλεκτρονικό έχεις βρει την ''υγειά'' σου, από την άλλη όμως, όπως πολύ καλά σου ειπαν και άλλοι εδώ μεσα, είναι ο μόνος που μπορει να σου πεί τι να κάνεις και τί όχι.
Ερωτησεις για θεματα υγειας δεν ειναι απλές ερωτησεις για το ''ποιον ατμό να αγοράσω'', ''ποιο υγρο ειναι καλύτερο'' ή ''ποια μπαταρια με καλύπτει'', αλλά αντιθετα τετοιες ερωτησεις χρηζουν προσεκτικών και υπευθυνων απαντησεων.
Αυτο που παρατήρησα διαβαζοντας το νημα ειναι πώς ολοι σου ειπαν ''κανε οτι σου λέει ο γιατρος''.Εγώ λέω ευτυχως και μπράβο που εχουμε τετοιους ανθρωπους εδώ μεσα. Σκεψου να γυριζαν και να ελεγαν ''έλα μωρε τι πειραζει να κάνεις 2-3 ml την ημερα...'' Ευτυχώς!
Για αυτό και εγω δεν θα ξεφυγω από αυτο που σου ειπαν οι περισσότεροι.Το η.τ δεν ειναι 100% υγεινό.Ειναι καλύτερο από το κ.τ, σαφώς και αυτο δεν μπορει να το αμφισβητησει κανεις αλλά δεν ειναι και αερας κοπανιστός.
Δεν ειμαι γιατρος, δεν σου λέω μην κανεις η.τ αλλά δεν σου λέω και κάνε.
Ξαναρώτα τον γιατρό σου και αν αποφυγει πάλι να απαντησει μετά ειναι στο χέρι σου για το άν θα κάνεις ξανα η.τ ή όχι.Μην αναζητάς παρηγοριά εδώ, δεν ειμαστε γιατροι, δεν ξερουμε να σου πούμε τι ειναι καλό και τί όχι.Κανεις γιατρος δεν θα σου πει αν μπορεις να ατμιζεις ή όχι γιατι πολύ απλά εμεις ειμαστε τα πειραματόζωα.Από μας θα διαπιστωσουν μετά από χρονια, αν και κατα πόσο ειναι βλαβερό το η.τ για την ανθρωπινη υγεια.
Ξερω πώς το νημα το ανοιξες για να βρεις κάποιον που μπορει να εχει το ίδιο προβλημα με εσένα.Και εδω θελω να μου απαντησεις ειλικρινα.Αν σου έλεγε καποιος που εχει ακριβως το ιδιο προβλημα πώς ρωτησε τον γιατρό του και του απάντησε πώς μορει να ατμιζει ελευθερα, πές μου θα συνεχιζες να ατμίζεις ή θα ξαναρωτουσες τον γιατρό σου?
Ελπίζω να ξεπεράσεις το προβλημά σου και ειμαι σιγουρος πώς θα βρεις την απάντησή σου.

Αποσυνδεδεμένος ors_86

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμοθώρακας και ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #32 στις: Δεκεμβρίου 24, 2014, 02:12 »
Ξερω πώς το νημα το ανοιξες για να βρεις κάποιον που μπορει να εχει το ίδιο προβλημα με εσένα.Και εδω θελω να μου απαντησεις ειλικρινα.Αν σου έλεγε καποιος που εχει ακριβως το ιδιο προβλημα πώς ρωτησε τον γιατρό του και του απάντησε πώς μορει να ατμιζει ελευθερα, πές μου θα συνεχιζες να ατμίζεις ή θα ξαναρωτουσες τον γιατρό σου?
Ελπίζω να ξεπεράσεις το προβλημά σου και ειμαι σιγουρος πώς θα βρεις την απάντησή σου.


Ακριβώς γ αυτό το λόγο άνοιξα το νήμα, για να μοιραστούν εμπειρίες άτομα που έχουν περάσει το ίδιο συμβάν.


Εννοείτε πως δεν πρόκειται να μιμηθώ και να ακολουθήσω κάτι, επειδή έτυχε και το είπε κάποιος. Ο καθένας έχει κρίση και είναι υπεύθυνος για τις αποφάσεις που παίρνει.

Αποσυνδεδεμένος odk4

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πνευμοθώρακας και ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #33 στις: Απριλίου 17, 2019, 21:08 »
Καλησπερα και απο εμενα,πριν δυο χρονια ειχα παθει και εγω αυτοματο πνευμοθωρακα,εκοψα το καπνισμα οπως μου ειπε ο γιατρος και μου ειχε πει καλο ειναι να μην κανω ουτε ηλεκτρονικο ( δε μου το απαγορεψε απλα δεν ηξερε παραπανω να μου πει) ξεκινησα το ατμισμα και ακομα ατμιζω,πριν καμια εβδομαδα ειχα ελαχιστους πονους στον πνευμονα και εβγαλα ακτινογραφια και αξονικη,δε φανηκε κατι και ολα ηταν καλα,ρωτησα παλι για το ηλεκτρονικο αλλα η ιδια απαντηση '' Δεν υπαρχουν μελετες'' καλο πιστευω ειναι να μην κανουμε τιποτα αλλα το τσιγαρο με το ατμισμα δε συγκρινεται με τιποτα καμια σχεση,προσωπικα πιστευω πως αν σταματησω το ατμισμα θα ξεκινησω τσιγαρο οποτε προτιμω το ατμισμα.
Καλησπερα
Διαβασα προσφατα το μυνημα σας οσον αφορα το περιστατικο υγειας που ειχατε με τον πνευμοθωρακα και μπαινω στον κοπο εχοντας και εγω περασει κατι παρομοιο να σας κανω καποιες ερωτησεις οσον αφορα το θεμα αν μπορειτε να με διαφωτισετε λιγακι. Ελπιζω καταρχας να ειστε υγιης και να πηγαν ολα καλα καθως εχουν περασει και 5 χρονια απο την αναρτηση σας. Οντας καπνιστης,νεος σχετικα ειμαι 20 χρονων,καπνιζω 5 χρονια.Πριν λιγους μηνες επαθα πνευμοθωρακα στον αριστερο πνευμονα,νοσηλευτηκα με μπιλαου και πλεον ειμαι καλα.Παρολαυτα υπαρχουν κυστες και στους δυο πνευμονες.Εχω κοψει το καπνισμα και σκεφτομαι να αρχισω το ατμισμα καθως μπαινω συνεχως στον πειρασμο να καπνισω,πολλες φορες υποκυπτω κιολας. Ποια η αποψη σας, το ηλεκτρονικο τσιγαρο επιδρασε αρνητικα στην περιπτωση σας; Να μπω στη διαδικασια να ψαχτω για ατμισμα,ακομα και χωρις νικοτινη εστω για ψυχολογικους λογους;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160048 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110830 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515450 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146504 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303337 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12812 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530894 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201499 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801710 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11097 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41026 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet