vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

124 επισκέπτες, 10 χρήστες
dkostas, sakissalonika, Jorge, Bente, Parolos, I.P, grag, tibolaso, treloneritis, Sergios

Twitter

Χρησιμοποιώ μόνο εργοστασιακούς. Απίθανο να ασχοληθώ ποτέ με "στρίψιμο".

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Λίγο η έλλειψη χρόνου - τρελλαίνομαι κάθε βράδυ που καθαρίζω τα drip tip και γεμίζω τους ατμοποιητές - λίγο που είμαι ευχαριστημένη με τους εργοστασιακούς aspire, mini vivi nova, gemini, αρνούμαι να προχωρήσω παρά πέρα. Μόνο DIY κι αυτό για λόγους οικονομίας και ... ομολογουμένους με μεγάλη απροθυμία, πρέπει να φτάσω στο μηδέν! :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Παρά λοιπόν την προειδοποίηση θα γράψω μια μικρή άποψη. Είχε πει κάποιος, τα μόνα λάθη που πρέπει ν'αποφεύγει κάνεις είναι αυτά που θα του στερησούν τη δυνατότητα να τα επαναλάβει. Μη ξεχνάμε και το οικονομικό, μια φορά κι έναν καιρό στις στριμωξιές άλλοι πήραν καπνό κι άλλοι παράνομα τσιγάρα. Τώρα επισκευάσιμους και κεφαλές Κίνας. Εγώ και τα δύο.


Όταν ακούω "μα ΔΕ ΘΕΛΩ να δοκιμάσω", στο μυαλό μού'ρχεται ένας φίλος καπνιστής που αρνείται να πάρει έστω μία ατμοτζούρα.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2811
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ θα περιοριζόμουν σε κεφαλές Κίνας, εύχομαι να μη χρειαστεί σε κανέναν.
Άλλο δεν θέλω να δοκιμάσω ούτε τζούρα (θα έρθει κάποτε, αργά ή γρήγορα, η ώρα του) κι άλλο να μπεις στη διαδικασία να στήσεις επισκευάσιμο.
Όπως είναι άλλο π.χ. να κάνεις μια βόλτα το μηχανάκι του φίλου σου κι άλλο να αλλάζεις μπουζί και λάδια στο δικό σου.

Αποσυνδεδεμένος Manpet

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
Ξεκίνησα το άτμισμα τα χριστούγεννα του 2012, μάλιστα πήρα το πρώτο μου σετάκι (δύο απλές ego μπαταριούλες και δύο CE4+ ατμο) στις 22 Δεκεμβρίου (τότε που θα καταστραφόνταν ο κόσμος,σύμφωνα με τους Μάγιας και τον Λιακό  ;D ).Για τούς επόμενους 3 μήνες το εν λόγω σετάκι παραδόξως με κράτησε μια χαρούλα (και το σημαντικότερο μακριά από το τσιγάρο  :D ).Και τότε ανακάλυψα το <<καταραμένο φόρουμ>> σας  :tongue_smilie: .Πέρασα από διάφορους ατμο Aspire ET, ET-S, Aspire Vivi Nova, Nobacco Epsilon S BDC,Protank 2,Aerotank Mega & Mini και άλλους που δεν θυμάμαι καν το όνομα τους. Τον περισσότερο καιρό χρησημοποιώ τους aspire bdc και είμαι αρκετά ευχαριστημένος με την απόδοση τους, και τους Mega & Mini αεροτανκ που κάτι ψιλοδιαρροές με χαλάνε που και που.Επισκευάσιμους δεν έχω χρησημοποιήσει ποτέ,ουτε και θέλω να μπλέξω με όλα αυτά τα τσιριτσάντζουλα,για εμένα το άτμισμα πρέπει να είναι όσο πιο απλό γίνεται, γι'αυτό δεν έχω καν ασχοληθεί με DIY υγρά,μόνο ετοιματζίδικα πράγματα,το κόστος δε με κατανάλωση 3-4 ml/μέρα δεν είναι δα και απαγορευτικό (40-50 ευρώ τον μήνα,συμπεριλαμβάνοντας και αγορές μπαταριων mod,αναλωσίμων) Εδω με τα τσιγάρα ήθελα ~230 ευρώ/μήνα.Δεν είναι οτι δεν πιάνουν τα χέρια μου,αλλά ο χρόνος είναι πολύτιμος και μου αρέσουν τα απλά πράγματα (χάλασε κεφαλή? αλλαξε κεφαλή ;) ).

Αποσυνδεδεμένος karavid

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζω άρα ελπίζω!
10 μήνες ατμιστής και προς το παρόν σταθερός χρήστης εργοστασιακών.


Ξεκίνησα με CE5 bdc, πέρασα σε ένα mini VIVI NOVA και πλέον χρησιμοποιώ καθημερινά το Ναυτίλο.


Προσπάθεια σε επισκευάσιμο έχει γίνει με ένα κλώνο IGO-L, τον οποίο τον θυμάμαι αραιά και που (κυρίως αν θέλω να ατμίσω κάποια γεύση) και χαζοστρίβω καμιά αντίσταση. Εκκρεμεί και μια δοκιμή με ένα κλώνο Kayfun, έτσι για αλλαγή, και βλέπουμε (αυτό το οικονομικό θέμα τέλος του χρόνου σε βάζει σε μπελάδες.....) :wall:


Λόγω καθημερινότητας ο εργοστασιακός βολεύει. Πετάς σε μια θήκη μία εξτρά μπαταρία, 10ml υγρό, μία εφεδρική κεφαλή - αντίσταση, άντε και στο τσακίρ κέφι και έναν backup ατμοποιητή (πχ mini vivi nova) και γεια σας... στο τρέξιμο όλη τη μέρα και απλά γεμίζεις υγρό και συνεχίζεις. Ούτε κατσαβιδάκια, σύρματα, βαμβάκια, νυχοκόπτες, ωμόμετρα αν δεν έχει το mod. Απλή ευκολία και τίποτα άλλο.


Για εμένα ο εργοστασιακός είναι απλή ευκολία. Θέλω την απόλαυση του ατμού και όχι να φάω 30 λεπτά να στήσω έναν άτμο που έβγαλε πρόβλημα μέσα στην ημέρα. Στη χειρότερη αλλάζω αντίσταση και βουρ.


Το μοναδικό μείον στους εργοστασιακούς.... η αυξημένη τιμή στα αναλώσιμα σε σχέση με τον επισκευάσιμο (και αναφέρομαι στις αυθεντικές κεφαλές, καθώς οι κλώνοι είναι 50/50 στην ποιότητα και απόδοση).


Το σημαντικό είναι το setup που έχεις επιλέξει, είτε εργοστασιακός είτε επισκευάσιμος, να καλύπτει τις ανάγκες σου μέσα στην ημέρα και να μη σε ταλαιπωρεί με προβλήματα. Από κει και πέρα ο καθένας κάνει τις επιλογές του... Οπότε όλοι είμαστε ευχαριστημένοι!!!

Αποσυνδεδεμένος andreas_e

  • **
  • 186
  • Φύλο: Άντρας
    • nargiles
γεια σας και από μένα!

το ηλεκτρονικό τσιγάρο το ξεκίνησα 1 χρονο πριν με μια ego 1000αρα απλή και έναν protank mini 2. λόγο οικονομικών δυσκολιών δεν προχώρησα περαιτέρω, αν και πολλές φορές μου γυάλιζαν τα μηχανικά μοντάκια με έναν επισκευάσιμο. το σκέφτηκα όμως λίγο και με καλύπτει αυτό που έχω, άντε να ήθελα μια variable μπαταρία, θεωρώ πως δεν μου χρειάζεται το επιπλέον.

πέρα από αυτό, οικονομικά περίπου στα ίδια είμαι, παίρνω 1$ την αντίσταση και αλλάζω 2-3 τον μήνα αναλόγως πόσο θα ατμίσω.

περαιτέρω λόγοι θα ήταν η προετοιμασία που χρειάζεται κλπ, δλδ αν μου τύχει κάτι έξω θα πρέπει να χω μαζί μου ανταλλακτικά, επίσης συνήθως φεύγω απότομα από το σπίτι οπότε δεν θα με βόλευε να χω να γεμίσω, να στρίψω κτλ κτλ
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 29, 2014, 19:39 από andreas_e »

Για να μην τα πολυλογουμε μια απ τα ιδια κ γω. Απ τα ξεκινήματα της νομπακο μεχρι τωρα εχω παρει όλους της τους ατμοποιητες συν κάποιους επισκευασιμους απο εδω κ απο κει.. Λιγο η βαρεμάρα λιγο η ευκολία του εργοστασιακού μας στέλνει προς τα εκει. Νομιζω οτι θα νικήσουμε τους επισκευασιμους οταν θα βγει εργοστασιακος με ανταλλακτική κεφαλή με βαμβάκι (με δυνατότητα τσεκαρισματος) αν κ νομιζω οτι αυτο με τον έλεγχο της θερμοκρασίας καλο θα μας κανει στη φάση οτι Δν θα καίγεται εύκολα.με αντιστάσεις γκάμας (δλδ απο 0.2 Ω εώς 2Ω) , μεγάλο airflow + αυτοριθμιζομενο πόλο. Ληξης. μ αυτο νομίζω Δν χωράει αμφιβολία οτι θα γυρνούσαν κ αυτοί που επισκευασιμους στους εργοστασιακούς.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Amcm

  • **
  • 114
  • Φύλο: Άντρας
Κεφαλές με βαμβάκι υπάρχουν!
http://www.naturevape.co.uk/store/?age-verified=fee8bbf034#!/~/category/id=8507589&offset=0&sort=normal

Ακριβούτσικες μεν, αλλά υπάρχουν.


  ξέρω, ξέρω...   :OnTopicPlease:

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
σε εμενα ετυχε κατι πριν λιγες μερες που μου αλλαξε ολη τη φιλοσοφια περι επισκευασιμον και γενικοτερα του ατμισματος.. επρεπε να παρεβρεθω σε ενα γαμο εκτος τρικαλων και αφου εστησα τους επισκευασιμους τους τσεκαρα  μαζεψα τα εργαλεια μου και εφυγα..


το βραδυ λοιπον καθομουν μεσα στο κεντρο και εστριβα συρματα , περναγα βαμβακια σκουπιζα με χαρτοπετσετες τα υγρα, ελυνα ξανα να δω γιατι κατι δεν παει καλα κτλ .. ε αυτο ηταν !!!!!!!!! τα πεταξα ολα μεσα στη τσαντα τις γυναικας και αφου κατεβασα κατι καντιλια βουτιξα το καπνο απο τον διπλανο και εκανα ενα σαν μπουρι τις σομπας


πριν 3 μερες περασα ξανα στους εργοστασιακους και συγκεκριμενα στους delta και με την αποδοση τους αν συνεχισουν ετσι για εμενα δεν υπαρχει επιστροφη σε επισκευασιμο . θα κρατησω μονο ενα ντριπερ για να φτιαχνομαι οποτε μου κανει κεφι και τελος


το ατμισμα πρεπει να ειναι ευκολια πλεον για εμενα και αυτε τις 3 μερες με το συγκεκριμενο εργοστασιακο το απολαμβανω οσο ποτε στους 8 μηνες που ατμιζω


 
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 15, 2014, 00:26 από APOSTOLOS KAL »

Αποσυνδεδεμένος epyloxias

  • **
  • 274
  • Φύλο: Άντρας
ΠΑΡΩΝ!!!

Ατμιστης 3 ετων, με ego (αν το λεω καλα) ατμοποιητη (ενα πλαστικο που εβαζες βελονιτσα για να το φουλαρεις με υγρο, αργοτερα με Bogue (πληρης αποτυχια, δεν εδινε τη νικοτινη που ηθελα) και μετα, μολις πριν 7 μηνες με Ce4.
Πλεον εργοστασιακος bvc 1.8 για τον Ναυτιλο μου, δεν τον αλλαζω με τιποτα!
Τωρα για το σκελος του "ειναι απιθανο να μην ασχοληθω ποτε με στριψιμο", θα πω οτι απο περιεργεια και μονο ασχολουμαι εδω και 4 μερες με "στριφτα" καθαρα και μονο για θεμα εμπειριας.

Αποσυνδεδεμένος x_dimion

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
Περίπου ένα χρόνο ατμιστής.
Σχεδόν για όλη τη διάρκεια του χρόνου είμαι με eVod BCC, με μία πολύ μικρή δοκιμή σε CE4.

Πολύ ευχαριστημένος με τον eVod και για αυτό το λόγο δεν ψάχτηκα τόσο καιρό για κάτι πιο εξελιγμένο.
Το μόνο που με χαλάει λίγο, αλλά είναι σχεδόν αμελητέο, είναι ότι κάποιες λίγες φορές οι κεφαλές βγαίνουν πολύ γρήγορα off.  (''αστοχία υλικού'' - ας πούμε ότι το κόστος αντικατάστασης το επιτρέπει, αν και έχει καιρό να μου συμβεί)

Τώρα σκέφτομαι να δοκιμάσω κάποιον με ελεγχόμενη ροή αέρα (mini Aerotank) ή κάποιον BVC (Aspire K1).

Δεν έχω όμως σκοπό, να απευθυνθώ σε κάποιον εργοστασιακό μεγάλου κόστους, όταν υπάρχουν ατμοποιητές με 10-30€ οι οποίοι κάνουν άψογα τη δουλειά τους!

Από την στιγμή που οι εργοστασιακοί αποδίδουν πάρα πολύ καλά, για τα γούστα μου, δεν είχα λόγο μέχρι στιγμής να πάω σε επισκευάσιμο, αν και δεν το αποκλείω να δοκιμάσω στο μέλλον.

Αποσυνδεδεμένος bill_duck

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
  • Γεια σας!Δεν εχω istick αλλα θα παρω!!!
Γεια σας και απο εμενα.Θεωρω πως το ατμισμα θα πρεπει να ειναι κατι το οποιο να σε ικανοποιει και να μην σε κουραζει.Δεν εχω δοκιμασει ποτε επισκευασιμο αλλα ολη αυτη η διαδικασια να στριβεις αντιστασεις να ψαχνεις τα προβληματα που θα σου δημιουργουνται νομιζω οτι προσωπικα θα με κουραζε.


Οποτε αρκουμαι στην ευκολια των εργοστασιακων ατμοποιητών.


Ισως αργοτερα να αποκτησω καποιον dripper μονο και μονο για να δοκιμασω αυτο το διαφορετικο που λενε ολοι.

Αποσυνδεδεμένος Spiros_K

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
6 μήνες ατμιστής...ξεκίνησα με aerotank και εδω και εναμιση μήνα με subtank mini παντα με εργοστασιακες κεφαλές. Λόγω του subtank
και της ευκολιας στην εναλαγη απο επισκεύασιμο σε εργοστασιακό αποφάσισα εδω και μια βδομάδα να το ριξω στο επισκευασιμο με ετοιμες στριμενες αντιστασεις ομως των 0,5 Ω...εαν μαθω να στριβω 0.5 Ω μονος μου (πραγμα απιθανο) έχει καλως... αλλιώς επιστροφή στου εργοστασιακους. Δεν υπαρχει ελευθερος χρονος για πολλους πειραματισμούς! Γενικά παντως δεν πιστευω οτι ειναι θέμα κουλαμαρας...ειναι θεμα του πως γουσταρει να κατανείμει τον ελευθερο του χρόνο και του τι απαιτησεις εχει απο το η.τ .

Αποσυνδεδεμένος angelscream

  • *
  • 51
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ατμίζω, δεν καπνίζω...
Αν και δεν το αποκλείω τελείως κάποια στιγμή στο (μακρινό, μάλλον) μέλλον να ασχοληθώ με επισκευάσιμους, προς το παρόν δεν τίθεται θέμα για μένα. Με ιντριγκάρει η ιδέα να ασχοληθώ και να φτιάχνω μόνη μου τους ατμοποιητές μου αλλά αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει ούτε η διάθεση, ούτε ο χρόνος να το κάνω. Ο βασικότερος λόγος είναι φυσικά η ευκολία που σου παρέχουν οι εργοστασιακοί. Αλλάζεις την κεφαλή σου και τσουπ... τελείωσες!!! Υπόθεση δευτερολέπτων. Κι επειδή είμαι και περίεργος άνθρωπος και καθόλου της υπομονής δεν νομίζω πως είναι για μένα το σπορ... Οπότε και για μένα εργοστασιακούς και ξερό ψωμί.

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
@angelscream

Σε άλλο νήμα έγραψες οτι αγόρασες τον Dripper Spiral ο οποίος είναι επισκευάσιμος dripper, μήπως μπερδεύτηκες; 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Αποφάσισα να το κόψω. Τι συσκευή να αγοράσω? Προτάσεις! Περιοχή νέων μελών 4132 638781 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:32
από Bente
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33549 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 533953 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59466 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8005 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236681 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 368 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13900 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135966 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084600 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35109 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9702 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12