vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

170 επισκέπτες, 8 χρήστες
Alexander20, tibolaso, Mantis039, I.P, manoslykos, Lazy Dog, aalex, Buliwyf

Twitter

Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2775 στις: Φεβρουαρίου 05, 2023, 18:22 »
Δυστυχώς, τίποτα ακόμη. Παραγγελία που έβαλα στις 3-1, έπεσε στην κινέζικη Πρωτοχρονιά & ακόμα περιμένω...αποστολή. Βλέπω όμως 2 σχόλια κάτω από το προϊόν. Ενός ιταλού & ενός γερμανού που τον έχουν βαθμολογήσει με 5 αστέρια. Ο ένας τους μάλιστα αναφέρει πως έχει & τον γνήσιο & πως δεν βρήκε διαφορές μεταξύ τους. Από την άλλη, η προσωπική μου εμπειρία λέει πως , σε γενικές γραμμές, οι κινέζοι δεν τα κατάφερναν καλά με προϊόντα του GUS. Θα τα πούμε σίγουρα όταν τον πιάσω στα χέρια μου, τον στήσω & τον ατμίσω.

Αποσυνδεδεμένος rocket-1

  • **
  • 289
  • Φύλο: Άντρας
  • Bitcoin expert
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2776 στις: Φεβρουαρίου 05, 2023, 20:07 »
Συνήθως ποιος είναι ο νορμάλ χρόνος παράδοσης;

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2777 στις: Φεβρουαρίου 05, 2023, 21:44 »
Χοντρικά, 1 βδομάδα μέχρι να ετοιμαστεί η παραγγελία & να φύγει από την Κίνα (εκτός & αν τα προϊόντα έχουν ένδειξη "24 hours shipping", 1 μέρα να την δεις στην ευρωπαϊκή αποθήκη & 1 βδομάδα μέχρι την παράδοση σε σένα.

Αποσυνδεδεμένος babis1993

  • **
  • 398
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν κόψουμε την νικοτίνη δν μπορουν να μας αγγίξουν
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2778 στις: Φεβρουαρίου 06, 2023, 04:14 »
Έρχονται με ΕΛΤΑ οπότε παραλαβή από εκεί? Ή με κούριερ πλέον?

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2779 στις: Φεβρουαρίου 06, 2023, 05:13 »
Από όσο με θυμάμαι, δεν  έχω παραλάβει ποτέ με ΕΛΤΑ. Ούτε καν με ΕΛΤΑ Courrier. ΓΕΝΙΚΗ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ (μιλάω για το δικό μου κινεζοκλωνομάγαζο της καρδιάς μου) & χέρι με χέρι στην πόρτα, πάει.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2780 στις: Φεβρουαρίου 07, 2023, 20:19 »
Παραγγελία που έβαλα στις 3-1, έπεσε στην κινέζικη Πρωτοχρονιά & ακόμα περιμένω...αποστολή.
UPDATE SOS:Δυστυχώς, η ασυνέπεια ενημέρωσης των sites για την διαθεσιμότητα προϊόντων που είχα διαπιστώσει σε αρκετά ελληνικά καταστήματα, χτύπησε & την 2Fdeal. Για 2η συνεχόμενη παραγγελία (η μία 3-12-22 & η άλλη 3-1-23) υπήρξε πρόβλημα διαθεσιμότητας προϊόντος που ενώ φαινόταν διαθέσιμο, στην πραγματικότητα ήταν "out of stock". Προφανώς τους έχει αποσυντονίσει η πολιτική zero covid που ακολουθούσε μέχρι πρόσφατα η Κίνα.

Τουλάχιστον την 1η φορά με ειδοποίησαν αυτοί. Τώρα, όμως, το έμαθα αφού τους έστειλα ΕΓΩ e mail, μετά από αναμονή 36 ημερών.Αμεση η απάντησή τους μεν, αλλά σε βάζουν στο τρίλημμα  α) βάλτε ένα άλλο προϊόν στη θέση του, β) κρατήστε κάβα στο site το ποσό για συμψηφισμό σε επόμενη αγορά & γ) αναμείνατε (εφόσον ο κατασκευαστής έχει ενημερώσει πως θα υπάρξει) την καινούρια παρτίδα που όμως είναι άγνωστο το πότε θα διατεθεί. Οπότενες...συμβουλή. Αν κάποια παραγγελία σας, στην βδομάδα πάνω, δείτε πως δεν κινείται, ΣΤΕΙΛΤΕ ΤΟΥΣ ΑΜΕΣΑ E MAIL.

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2373
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2781 στις: Φεβρουαρίου 07, 2023, 23:27 »
Γιώργο παρατηρώ ότι τώρα πλέον είναι σε διαθεσιμότητα 24ωρου.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2782 στις: Φεβρουαρίου 07, 2023, 23:53 »
Βασίλη, ο Μένιος ήταν από την αρχή σε αποστολή 24ώρου, δεν ήταν αυτός το πρόβλημα. Αλλά με γύρω στα €10+ κερατιάτικα έξοδα αποστολής & φόρων δεν είναι για να βάζεις 1 παραγγελία των €30, προσθέτεις & τίποτα άλλο ακόμα, ώστε να αξίζει τον κόπο. Ε, ένα από κάτι άλλα ψιλά καλούδια που έβαλα μαζί στην παραγγελία την έκανε την ζημιά. Ακριβώς όπως την είχε κάνει & στην προηγούμενη κολλητή παραγγελία. Μόνο, που όπως είπα, την 1 φορά με ειδοποίησαν άμεσα για το λάθος τους. Τώρα το έμαθα ΜΟΝΟ αφού τους ενόχλησα εγώ μετά από 36 μέρες άσκοπης αναμονής.  :thumpdown: :angry_orange:

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2373
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2783 στις: Φεβρουαρίου 08, 2023, 18:27 »
Τώρα το έπιασα(κατάλαβα) Γιώργο  :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος morpheas84

  • **
  • 103
  • Φύλο: Άντρας
  • Digna Factis Recipimus
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2784 στις: Φεβρουαρίου 08, 2023, 21:55 »
Καλησπέρα σε όλους!
@treloneritis και @billythekid παρέλαβα χτες τον μένιο από το 2F. Αν και έκανα την παραγγελία και εγώ πάνω στην κινέζικη πρωτοχρονιά, έχω την τύχη να μένω Καλιφόρνια και να έχω συνήθως παραλαβή σε 10-14 μέρες.
Άρα ότι θέλετε να δοκιμάσετε να μου λέτε να κάνω εγώ τις αγορές πρώτα  :tongue_smilie:
 
Στα του μένιου, αν και θα γράψω σε καινούριο ποστ στο κλωνο-thread για λεπτομέρειες, μπορώ να επιβεβαιώσω ότι είναι πολύ καλός κλώνος.
 
Φώτο του περιεχομένου:


Έχει πολύ καλή κατασκευή, σχεδόν ίδιες (μην πω και καλύτερες) ανοχές στα o-ring με έναν original iou-r που είχα παλιά στην κατοχή μου. Στο ένα στήσιμο που του έκανα και τον έχω πιπίλα από χτες, δεν είχα ούτε σταγόνα διαρροής, που ήταν και ο μεγαλύτερος μου φόβος ύστερα από την εμπειρία μου με ένα παλιό κλώνο Menelaus του 2019.
 
Επίσης για συγκριτικό, έχω αγοράσει στο παρελθόν πολλές version του phenomenon, και τα ταξινομώ από το καλύτερο(1) στο χειρότερο (4), από άποψη ποιότητας και ανοχής o-ring.
 
  • 5AVape Melampous Plus Simply
  • YFTK Phenomenon Zest,
  • ULTON MELAMPOUS Chorus
  • Menelaus no-name (2019)

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2785 στις: Φεβρουαρίου 08, 2023, 22:09 »
Να σαι καλά αγορίνα για την ενημέρωση!!! :respect:


*Για την καθυστερημένη αποστολή/παραλαβή την δική μου, δεν έφταιγε ούτε ο Μένιος, ούτε η χώρα αποστολής, όπως έγραψα, αλλά η μη ενημέρωση διαθεσιμότητας του kinezosite, μάλλον λόγω των anti-covid μέτρων τους. Διαφορετικά & στην γΕλλάδα, τόσο κάνει να έρθει. 

Digna Factis Recipimus, all the way, λέμε. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος anetost

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2786 στις: Φεβρουαρίου 08, 2023, 23:10 »
επειδη σκεφτομαι να αγορασω τον ulton melampus chorus , να ρωτησω τον morpeas84, αν αξιζει η οχι η αγορα γτ τον εχει 3ο στη καταταξη του?

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2373
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2787 στις: Φεβρουαρίου 08, 2023, 23:20 »
Να ευχαριστήσω και εγώ με την σειρά μου και σύντομα θα τον τιμήσω.

Αποσυνδεδεμένος morpheas84

  • **
  • 103
  • Φύλο: Άντρας
  • Digna Factis Recipimus
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2788 στις: Φεβρουαρίου 09, 2023, 00:18 »
επειδη σκεφτομαι να αγορασω τον ulton melampus chorus , να ρωτησω τον morpeas84, αν αξιζει η οχι η αγορα γτ τον εχει 3ο στη καταταξη του?


Φίλε μου @anetost, τον έβαλα 3ο γιατί οι ανοχές στα o-ring είναι μέτριες, με συνέπεια είτε να δυσκολεύομαι πολύ να κουμπόσω τον ατμοποιητή και να τα αλλοιώνω, είτε όταν τα άλλαξα με κάποια άλλα να μην γίνεται αρκετά στεγανός επειδή ήταν πιο μικρά.  Σαν κατασκευή είναι πολύ καλός, όντας και από την Ulton που είναι η αγαπημένη μου κλωνο-εταιρεία. Ο melampus chorus είναι και ο πιο σφιχτός από όλους γιαυτό και να μην πειραματίστηκα πολύ μαζί του. Τον δοκίμασα και με το τανκ του melampous και ήταν μια χαρά. Αν ήμουν ελλάδα θα έπαιρνα ανταλλακτικά o-rings από τον gus και θα τον ανανέωνα κάπως.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #2789 στις: Φεβρουαρίου 20, 2023, 21:09 »
Εφτασε λοιπόν & ο  Λάο Με (ο κινεζοΜένιος, ντε, ο Menelaus) το απόγευμα. Δεν τον πήρα για την αξεπέραστη γεύση του (με σκέτη βάση, είσαι καλά μωρέ;) αλλά για να γεμίζω την άδεια & βαρετή ζωή μου με το (λέμε τώρα) "αγαπησιάρικο" & απαιτητικό στήσιμό του.  :tongue-eyes:

Μιλώντας σοβαρά. Τον πήρα μόνο & μόνο επειδή τον θεωρώ ό,τι πιό όμορφο έχει κυκλοφορήσει στον χώρο των RTAs (βίτσια είναι αυτά). :love_hearts:

Καθώς είναι αρκετά παλιός ατμοποιητής (& μάλιστα του Gus), θεωρώ πως δεν χρειάζεται να ασχοληθώ με κάποια ιδιαίτερη παρουσίασή του, παρά μόνο με το εάν οι κινέζοι κατάφεραν (επιτέλους) να "βγάλουν" σωστά, προϊόν του Gus!!!  Και μάλιστα από no name κινέζο. Ε, τα κατάφεραν!!!!!
Ηρθε εκθαμβωτικά ΓΥΑΛΙΣΤΕΡΟΣ, ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟΣ & ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΤΑΤΟΣ!!!! Οσο & να τον έψαξα, ποιοτικό, κατασκευαστικό ή λειτουργικό ψεγάδι (τουλάχιστον κατά το γδύσιμο για το μπάνιο του & μετά από 1 ώρα ατμίσματος) ΔΕΝ του βρήκα.
Ψειρίζοντας την μαϊμού, είχε όμως & τις spicy κινεζοχαριτωμενιές του, from top to bottom:
1) Το διακοσμητικό δαχτυλιδάκι του top cap σφιγμένο όσο δεν πήγαινε άλλο.  :wall:
2) Το τανκάκι φορεμένο αναποδογυρισμένο (μάλλον το "GUS" αναποδογυρισμένο είναι πιό οικείο στο κινέζικο μάτι, αν δεν σημαίνει & κάτι, ίσως).  ;D
3) Επειδή είχαν εξαντλήσει όλη την δύναμή τους στο σφίξιμο του 1) , ξέμειναν από δυνάμεις για την βάση (510), που την πήρα σχεδόν άμεσα στο χέρι & χωρίς καν να το προσπαθήσω.  :eyesplash:
 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 950 110429 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:42
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159642 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515237 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146418 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303190 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12777 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 178 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530699 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201448 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801529 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11030 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40965 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet