vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

266 επισκέπτες, 3 χρήστες
manoslykos, Jorge, treloneritis

Twitter

ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer

Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #15 στις: Οκτωβρίου 26, 2014, 00:22 »
παιδια γεια σας κ απο εμενα..καινουριο μελος - καινουριος ατμιστης και χωρις τσιγαρο εδω κ 26 μερες..ολα μια χαρα μπορω να πω καθως μου λειπει σπανια κ κυριως μετα το φαγητο.και αυτο σιγα σιγα εκλειπει.
ως ρουκης και ψιλοασχετος γενικα με γκατζετς κλπ ηθελα να κανω κανα δυο ερωτησεις αν μπορει καποιος να βοηθησει.
εχω μπαταρια mas απο την οποια ειμαι ικανοποιημενος αρκετα.ατμοποιητη εχω τον epsilon-s bdc απλα επειδη ατμιζω αρκετα νομιζω οτι η αντισταση τα κακαρωνει (οχι τελειως απλα δεν το ευχαριστιεμαι τοσο) μετα τις τρεις μερες.και δε λεει να παιρνω αντισταση ας πουμε καθε 4-5 μερες.επισης ενω στην αρχη η γευση των υγρων (numbers 3 και 4 κυριως που μου αρεσουν αρκετα) αντι για το αρωμα μου φερνουν πιο εντονα ειτε σε καμμενο ειτε σε νικοτινιλα (κυριως αυτο).αρχικα νομιζω δε συνεβαινε.αυτο οφειλεται στον ατμοποιητη η στην μπαταρια (εδω να πω οτι ατμιζω στα 3,9 volt, 8 watt και με αντισταση 1.8 ωμ-νομιζω νορμαλ).
ηθελα λοιπον να ρωτησω αν ξερεις κανεις αν καποιος αλλος ατμοποιητη θα μου εξασφαλιζε καλυτερη γευση και καλυτερη οικονομια καθως τις αντιστασεις δεν τις λες και φτηνες και αν το καμμενο ή η νικοτινιλα οφειλεται στις τασεις που ατμιζω.
σορρυ για το μακροσκελες!ελπιζω σε απαντηση σας! :)

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #16 στις: Οκτωβρίου 26, 2014, 00:53 »
Γνωμη μου ειναι οτι την καλυτερη οικονομια την κανεις με καποιον επισκευασιμο.

Με τη λογικη οτι θα πληρωσεις κατι παραπανω (αρχικα) για την αγορα του, συρματα, φιτιλια (ή βαμβακια),
αλλα απο κει κ περα, το κοστος των "αντιστασεων"(συρματα + φιτιλια/βαμβακια) σου ειναι μηδαμινο.

Μπορεις να αλλαζεις οποτε θες αντισταση ή να κανεις 1-2 dry burn κ να αλλαζεις μονο το φιτιλι/βαμβακι.

Οπως ειπα το παραπανω ειναι καθαρα αποψη μου & αυτο θα συμβουλευα καποιον να κανει, ΑΛΛΑ με την προϋποθεση
οτι θα εχει καποιον πιο εμπειρο (ειτε συνατμιστη, ειτε καποιον καταστηματαρχη) να του δειξει αρχικα τι & πως και
φυσικα να το ξανακανει μεχρι να μπορει μονος του.

Το παν ειναι να υπαρχει θεληση & υπομονη/επιμονη για να συνεχισεις το ατμισμα.. 

Δυστυχως, δεν εχω την απαραιτητη γνωση για τους εργοστασιακους, οποτε δε μπορω να σου προτεινω καποιον αλλο.
Εχουν βγει αρκετοι καλοι (απ'οτι ακουω), αλλα δε ξερω τι διαρκεια μπορουν να σου προσφερουν οι ανταλλακτικες κεφαλες τους.

Ριξε μια ματια σε μερικα θεματα με εργοστασιακους ατμοποιητες http://e-kapnisma.gr/index.php/board,185.0.html
και αν θες αργοτερα κ για επισκευασιμους http://e-kapnisma.gr/index.php/board,72.0.html

Αποσυνδεδεμένος IliasTh

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #17 στις: Οκτωβρίου 26, 2014, 01:11 »
Καλησπέρα φίλε @paokg4.Επειδή πέρασα πολύ πρόσφατα από την κατάσταση στην οποία βρίσκεσαι πιστεύω ότι ήρθε η ώρα να κάνεις το παραπάνω βήμα στους εργοστασιακούς ατμοποιητές.Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι ο φίλος mantos έχει άδικο,όσον αφορά τους επισκευάσιμους,αλλά επειδή και εγώ σκαλώνω στην διαδικασία κατασκευής,θα σου προτείνω δύο εργοστασιακούς ατμοποιητές που πήρα και για μένα και μου δουλεύουν φανταστικά.Ο πρώτος είναι ο iclear 30b της innokin με αντίσταση στα 2,1 ohm και ο δεύτερος ο nautilus bdc της aspire με αντίσταση στα 1,8 ohm (στα ίδια που είσαι τώρα).Πιστεύω θα σε καλύψουν οι διπλές κάτω αντιστάσεις και δύσκολα θα αντιμετωπίσεις ξανά παρόμοιο πρόβλημα με αυτό που περιγράφεις.Φυσικά τα παραπάνω είναι απλώς προσωπική μου άποψη.

Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #18 στις: Οκτωβρίου 26, 2014, 01:20 »
Φίλε paokg4

Το πιθανότερο είναι πως φταίει το mod που έχεις που είναι παλμικό.
Ρίξε μια ματιά Nobacco Más [Eleaf iStick - e-Box αλλά και στο πιο κάτω νήμα Συμπεριφορα παλμικης τασης και ατμιση

Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #19 στις: Οκτωβρίου 26, 2014, 01:21 »
κατ αρχην να πω οτι το μονο σιγουρο ειναι πως γουσταρω το γεγονος πως δεν καπνιζω και σιγουρα θα συνεχισω να ατμιζω.
το μεγαλο προβλημα βεβαια ειναι οτι κανεις γνωστος μου δεν ατμιζει και δεν μπορει να με κατατοπισει οποτε δυστυχως δεν εχω και μετρο συγκρισης.
φανταζομαι οι επισκευασιμοι θελουν μια σχετικη εμειρια στο σπορ την οποια απο μονος μου λογικα θα αργησω να αποκτησω καθ'οτι κ αμπαλος με τα γκατζετς γενικα.
αλλα μιας κ εσυ εισαι εμπειρος στους επισκευασιμους θα σου κανω μια ερωτηση που ισως σιυ φανει πολυ χαζη.τους επισκευασιμους τους πουλανε στα κλασσικα μαγαζια που πουλανε κ τους εργοστασιακους?τον εξοπλισμο τους επισης(πχ ανταλλακτικα,φλογιστρακι για dry burn κλπ).
ευχαριστω για την αμεση απαντηση!
 @ilias th εχεις δικιο οτι μαλλον θα πρεπει να ψαχτω κ με κανεναν αλλο ατμοποιητη.ειδικα αυτον το ναυτιλο τον εκθειασαν αρκετοι( εγω ψιλοσκεφτομουν τον μινι γιατι ο αλλος ειναι λιγο γκουμουτσα) απλα να σε ρωτησω κ εσενα αυτοι που ανεφερες βρισκονται μονο σε e-shops? και αν οχι ειναι σε καποιο απο τα γνωστα καταστηματα(αν επιτρεπουν οι κανονισμοι του φορουμ να τα αναφερεις).επισης οι αντιστασεις τους βρισκονται ευκολα?πχ ο ναυτιλος παιρνει τις bdc  του epsilon-s?τελος τι διαφορα εχει ο 1.8 απο τον 2.1? σορρυ για το πρηξιμο παιδια απλα ειστε πιο εμπειροι κ μαλλον μονο εσεις μπορειτε να με ενημερωσετε . :)

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #20 στις: Οκτωβρίου 26, 2014, 01:25 »
Ουτως  η αλλως ομως οι εψιλον της νομπακο δεν ειναι και οι κορυφαιοι εργοστασιακοι.
Ενας Gemini mini που εχει μεγαλη αντισταση και σηκωνει ψηλα βολτ θα ταιριαζε μια χαρα στο mas.
Εχουν οι zerobacco,  fabvape,  ecig.gr

Αποσυνδεδεμένος IliasTh

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #21 στις: Οκτωβρίου 26, 2014, 01:31 »
Κατ'αρχήν δεν πρήζεις κανέναν :) .Αν και είμαι νέος στο φόρουμ,σου λέω πως υπάρχει ακριβώς για αυτόν τον λόγο(να λύνει οποιαδήποτε απορία γύρω από το άτμισμα).Δεύτερον:Νομίζω πως σε πολλά φυσικά καταστήματα της πόλης μας,αν όχι σε όλα, υπάρχει ο ναυτίλος (και ο μίνι) οπότε περνάς και βλέπεις.Για τον iclear δεν γνωρίζω αν υπάρχει,απλά να σε ενημερώσω ότι εγώ τα αγόρασα από εξωτερικό για οικονομία χρημάτων(σίγουρα όχι χρόνου).Όσο για τη διαφορά στις αντιστάσεις.Από όσο έχω καταλάβει:όσο μεγαλύτερη η αντίσταση τόσο παραπάνω ρεύμα σηκώνει χωρίς να βγάζει άσχημη γεύση(στο λέω μπακάλικα όπως το έχω καταλάβει εγώ)Αν κάποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο ας βοηθήσει.

Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #22 στις: Οκτωβρίου 26, 2014, 01:36 »
μιας κ αναφερεται η νομπακο.ξερει κανεις αν εχει καποιον απο αυτους τους ατμοποιητες που αναφερατε?οχι τπτ αλλο αλλα το καταστημα ειναι διπλα στο σπιτι μου και εχω βολευτει.θα προτιμουσα δλδ κατι που να μη χρειαζεται να εχω εξαρτηση απο ιντερνετ ας πουμε η απο ταυχδρομικες αποστολες.μιλαω για θεσσαλονικη παντα.(αληθεια ρε παιδια εσεις που ατμιζετε και ειστε πιο πεπειραμενοι ψωνισετε μεσω ιντερνετ?απο οτι εχω καταλαβει ενα απο τα πιο σημαντικα προβληματα στο ατμισμα ειναι η ασυμβατοτητα των ανταλλακτικων)
επισης σε ποια καταστηματα μπορω να βρω το ναυτιλο?
ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #23 στις: Οκτωβρίου 26, 2014, 01:40 »
.......απλα να σε ρωτησω κ εσενα αυτοι που ανεφερες βρισκονται μονο σε e-shops? και αν οχι ειναι σε καποιο απο τα γνωστα καταστηματα(αν επιτρεπουν οι κανονισμοι του φορουμ να τα αναφερεις).επισης οι αντιστασεις τους βρισκονται ευκολα?......
Οι αντιστάσες τους όπως και οι ατμοποιητές βρίσκονται σε όλα σχεδόν τα καταστήματα η.τ (ηλεκτρονικά ή φυσικά).
......τελος τι διαφορα εχει ο 1.8 απο τον 2.1? ......
1.8 και 2.1 είναι τα Ohm της αντίστασης του ατμοποιητή. Όσο μεγαλύτερη είναι η κεφαλή, θα χρειαστείς και περισσότερα volt για να δουλέψει ικανοποιητικά...

.....τους επισκευασιμους τους πουλανε στα κλασσικα μαγαζια που πουλανε κ τους εργοστασιακους?τον εξοπλισμο τους επισης(πχ ανταλλακτικα,φλογιστρακι για dry burn κλπ).
........
Και πάλι στα περισσότερα καταστήματα θα βρείς..Ίσως δεν βρείς σε κάποιες αλυσίδες καταστημάτων, που κυρίως δουλεύουν με εργοστασιακούς...
......
το μεγαλο προβλημα βεβαια ειναι οτι κανεις γνωστος μου δεν ατμιζει και δεν μπορει να με κατατοπισει οποτε δυστυχως δεν εχω και μετρο συγκρισης.
φανταζομαι οι επισκευασιμοι θελουν μια σχετικη εμειρια στο σπορ την οποια απο μονος μου λογικα θα αργησω να αποκτησω καθ'οτι κ αμπαλος με τα γκατζετς γενικα........


Ρίξε αν θέλεις μια ματιά στο παρακάτω link, και θα βρεις και ατμιστές κοντά σου, όπου κάποια στιγμη μπορεί να πας και σε κάποια συνάντηση  και να δεις και απο κοντα και τους επισκευάσιμους αλλά και να σου λυθούν και αρκετές απορίες γενικότερα...


http://e-kapnisma.gr/index.php/board,117.0.html

Αποσυνδεδεμένος IliasTh

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #24 στις: Οκτωβρίου 26, 2014, 01:42 »
Η nobacco από μια γρήγορη ματιά που έριξα στο site της δεν έχει τους ατμοποιητές που προτείνω.Σε ποια περιοχή μένεις μπας και σε βοηθήσω σχετικά με τα καταστήματα;

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9577
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #25 στις: Οκτωβρίου 26, 2014, 01:45 »
............ο ναυτιλος παιρνει τις bdc  του epsilon-s?.......
O Nautilus παίρνει διαφορετικές κεφαλές. Βvc αλλά διαφορετικές από τις bvc που επίσης  παίρνει ο epsilon-s.

Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #26 στις: Οκτωβρίου 26, 2014, 01:46 »
ανω τουμπα βρισκομαι

Αποσυνδεδεμένος IliasTh

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #27 στις: Οκτωβρίου 26, 2014, 01:55 »
Δυστυχώς τα μόνα τα οποία θα μπορούσα να σου προτείνω(από προσωπική εμπειρία)βρίσκονται στην περιοχή ανάληψη(στην μπότσαρη λίγο πριν την παραλιακή)Ήταν κακή η δική μου ερώτηση για την περιοχή :tongue_smilie: .Έχω ακούσει καλά λόγια για το περίπτερο του η.τ στην Αγίας σοφίας και για την Queen ecigs στα δυτικά.Δυστυχώς μόνο μέχρι εκεί πηγαίνουν οι γνώσεις μου για φυσικά καταστήματα.

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #28 στις: Οκτωβρίου 26, 2014, 01:59 »
Αν θελεις, κανε μια βολτα σε μερικα μαγαζια, οπως e-smokers, vapeclub, antismoke, nexxton.
Εχουν λιγο πολυ ολα τους & εργοστασιακους & επισκευασιμους.

Δες τα απο κοντα. Ζητησε απο τα παιδια να σου δειξουν πως στηνεται μια αντισταση στους επισκευασιμους.
Αν θελεις, μπορεις να δεις κ μερικα βιντεο στο youtube να εχεις μια ιδεα.

Το σημαντικοτερο, συζητησε μαζι με τα παιδια στα καταστηματα, θα σου λυσουν πολλες αποριες.
Και υστερα, εχοντας δει απο κοντα τι & πως, αποφασιζεις.

Δε λεω, οτι με το ετσι θελω καποιος πηγαινει στους επισκευασιμους. Ισα ισα.. Πολλοι βολευονται με τους εργοστασιακους (και πολυ καλα κανουν φυσικα) γτ ειτε βαριουνται, ειτε δεν εχουν το χρονο, ειτε γτ ετσι τους αρεσει & θελουν να αλλαζουν ενα ανταλλακτικο & οχι να μπουν στη διαδικασια να στησουν μια αντισταση.

Το ζητουμενο ειναι να βρεις τι σου αρεσει εσενα. Εγω ειχα το μερακι να ασχοληθω με επισκευασιμους & το εκανα απο νωρις σχετικα.
Γι'αυτο κ δε μπορω να σε διαφωτισω με το θεμα των εργοστασιακων.

Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #29 στις: Οκτωβρίου 26, 2014, 02:03 »
παιδια τι να πω!σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις!
θα ψαχτω οσο ειναι δυνατον γιατι η φαση του ατμισματος ειναι καλυτερη απο οτι περιμενα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 954 110677 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:51
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159882 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515346 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146482 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303277 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12797 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530811 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201476 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801640 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11067 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40996 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet