vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές

Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί εμένα προσωπικά μ αρέσει το πολύ ντουμάνι.
Είμαι σχετικά αρχάριος οπότε η εμπειρία μου μέχρι τώρα και η κρίση μου σχετικά με τους ατμοποιητές που έχω δοκιμάσει μάλλον επηρεάζεται πολύ από το γεγονός ότι δεν φτιάχνω ακόμα καλές αντιστάσεις και σίγουρα δεν έχω εξαντλήσει το παίδεμα που απαιτείται για να πετύχεις το μέγιστο αποτέλεσμα σε κάθε ατμοποιητή.
Αφού λοιπόν άρχισα με μερικούς μικρούς εργοστασιακούς των 6-10 ευρώ κατέληξα στον Nautilus. O Nautilus λόγω bdc και μεγάλης αντίστασης και καμπάνας έχει εξαιρετικό ντουμάνι , αλλά έχει δύο μεγάλα θέματα. Φτωχή απόδοση στην γεύση και οι αντιστάσεις δουλεύουν καλά μόνο όταν είναι φρέσκες. Μετά από 10-15 ml η απόδοση πέφτει δραματικά και 3 ευρώ κάθε 2 μέρες για μένα ήταν απαγορευτικά. Φυσικά τραβούσα την χρήση κάθε αντίστασης μέχρι εσχάτου αλλά από ένα σημείο και μετά δεν ευχαριστιόμουν άτμιση.  Διάβασα λοιπόν αρκετά και πολλά σχόλια γράφανε ότι καλός ο Nautilus αλλά δεν φτάνει τους επισκευάσιμους.
Προχώρησα λοιπόν στην αγορά του expromizer τον οποίο τον δουλεύω με joytech evic. Τα χέρια μου ψιλοπιάνουν , οπότε λέω θα κάνω οικονομία και θα έχω και καλύτερη απόδοση σε γεύση και ντουμάνι. Να σημειώσω ότι αν και κάτοχος του expromizer μόλις μία εβδομάδα έχω στήσει πάνω από 30 αντιστάσεις με σύρμα 16 και 20 , τρυπάνι 16 , 20 και 25 , με canthal και nicel , με πλακέ και στρογγυλό , με βαμβάκι και φιτίλι , με αντιστάσεις από 1,3 εως 3 Ω , με υγρά ανάμικτα ή σκέτη vg , βάσεις atmos, german flavour και δύο ακόμα που δεν έχω μαζί μου και δεν θυμάμαι ονόματα, σκέτη vg σχεδόν όλες , καθώς και έτοιμα υγρά από αρκετές εταιρίες και με watt από 6 εως 11. Αποτέλεσμα ? Πολύ καλή γεύση αλλά ντουμάνι πολύ φτωχό σε σύγκριση με τον Nautilus. Αυτό εμένα με χαλάει πολύ. Θέλω πλούσιο και πολύ ντουμάνι. Να σημειωθεί ότι έχω καλά πνευμόνια και  παίρνω μακρόσυρτες τεράστιες τζούρες αλλά τζίφος.
Βλέπω όμως τα διάφορα βιντεάκια στο youtube που στήνουν expromizer ή kayfun και στο τέλος βγάζουν κάτι ντουμάνια που χάνεται η οθόνη. Οπότε είμαι σίγουρος ότι κάτι δεν κάνω σωστά. Ε λέω ευκαιρία το event της vapeland να πάω να μου κάνουν ένα σωστό στήσιμο να δω τις πραγματικές δυνατότητες του expromizer. Αγγαρεύω λοιπόν ένα παλικάρι εκεί , ο οποίος ήταν πολύ φιλικός και εξυπηρετικός και ο οποίος μου λέει αγόρασε 1 μέτρο ribon 0.5 και έλα να σου κάνω ένα σωστό στήσιμο. Στήνει λοιπόν μια αντίσταση σε 2 χιλ οδοντογλυφίδα με 5 σπείρες και βαμβάκι και υγρό δικό μου σκέτη vg , german flavours. Η αντίσταση βγήκε 1.3 Ω , αλλάζω και μπαταρία και τραβάω τζούρα. Τζίφοοοοςςςςς!!!! Τραβάω δεύτερη , τρίτη στεγνή και ξανά κανονική , τίποτα , πολύ φτωχή παραγωγή πάντα σε σύγκριση με τον Nautilus. Στην αρχή το παλικάρι μου έλεγε όχι ρε , μια χαρά ντουμάνι βγάζει , αλλά σιγά σιγά δέχτηκε ότι δεν βγάζει καλό ντουμάνι. Δίνω σε 3-4 που παρακολουθούσαν την φάση να δοκιμάσουν μου λένε καλό ντουμάνι βγάζει. Τι λέτε ρε παιδιά τους λέω για κοιτάχτε εδώ. Βάζω τον Nautilus , παίρνω μια μακρόσυρτη με το ίδιο υγρό , βγάζω ντουμάνι και γέμισε όλο το μαγαζί. Τέτοιο ντουμάνι ψάχνω τους λέω. Ε τέτοιο ντουμάνι επισκευάσιμος δεν βγάζει μου λένε , ο Nautilus είναι dual coil , άλλη φάση! Αλλά από γεύση ο expromizer δεν βγάζει καλύτερη? Ναι βγάζει καλύτερη γεύση αλλά θέλω και ντουμάνι πολύ. Αλλιώς δεν με ικανοποιεί. Υπάρχει επισκευάσιμος να βγάζει πολύ ντουμάνι? Μου δίνουν να δοκιμάσω τον sofia. Καλύτερο ντουμάνι , καλύτερη γεύση αλλά πάλι λίγο ντουμάνι για τα γούστα μου. Κάποιοι εκεί μου λέγανε ότι το ντουμάνι που έβγαζε ο expromizer μου ήταν μια χαρά και να επικεντρωθώ στην γεύση. Άλλοι μου λέγαν ο expromizer είναι κλώνος τι περιμένεις? Άλλοι μου λέγαν πάρε τον Σοφία να βρεις την υγειά σου. Εγώ είχα απογοητευτεί και σκεφτόμουν ότι σπατάλησα τα λεφτά μου με τον expromizer. Από την άλλη έψαχνα να βρω τον aresmares να μου κάνει ένα στήσιμο γιατί στο βίντεό του βγάζει τρελό ντουμάνι με τον epromizer. Δεν πρέπει να είχε έρθει όμως. Μου βάζει το παλικάρι που με βοηθούσε ένα υγρό papillon organic μέσα , πάλι τίποτα. Και κάποια στιγμή έγινε το αναπάντεχο!
Μου βάζει βάση vg Totally Wicked. E αυτό ήταν! Ξαφνικά πλούσιο , ωραίο ντουμάνι! Καμία σχέση ξαφνικά! Ικανοποιητικότατο ντουμάνι! Αγόρασα δύο βάσεις Totally Wicked και από χτες ατμίζω και ευχαριστιέμαι.
 Είμαι σίγουρος όμως ότι παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο κυρίως στο στήσιμο. Δηλαδή δεν μπορεί να πρέπει να χρησιμοποιείς μόνο συγκεκριμένες βάσεις και μάλιστα αρκετά πιο ακριβές. Δώστε τα φώτα σας παιδιά , σε σχέση με αυτό το θέμα. Ποιοι επισκευάσιμοι βγάζουν το περισσότερο ντουμάνι , ποια στησίματα , ποια υγρά? Τι κόλπα ξέρετε?

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 15, 2014, 16:30 »
Αν το μονο που σε νοιαζει ειναι το ντουμανι, χρειαζεσαι ενα dripping ατμοποιητη,
μια τετραπλη (τουλαχιστον) αντισταση με microcoil, ενα modακι να μποροει να σου δωσει καμια 100αρα watt και υγρο σκετη VG.
To αποτελεσμα που θα παρεις θα ειναι κατι σαν το παρακατω. :))


Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 15, 2014, 16:34 »
Θα πω για αρχη οτι οσα στησιματα και αν εχεις κανει, ακομα εισαι νεος στον χωρο των επισκευασιμων. Τουτεστην σημαινει οτι δεν πρεπει να απογοοητευεσαι τοσο ευκολα. Δεν ξερω ποσα και τι στησιματα σου εκαναν, ομως οι παραμετροι ειναι συγκεκριμενοι, αερας/διατομη συρματος/αντισταση/υγρο/καμπανα. Αυτο που ειπες οτι με μεγαλυτερη καμπανα εχεις καλυτερη γευση και ατμο δεν ισχυει, για την ακριβεια ισχυει το ακριβως αντιθετο.


Ειναι πιθανο να μην ειναι του γουστου σου ο expomizer, αυτο δεν το αποκλειω παντως. Βεβαια αλλο ενας expomizer πανω σε evic, και αλλο ενας expomizer με 0.6 ωμ αντισταση πανω σε καλο μηχανικο  ;) Αν το αποτελεσμα δεν σε ικανοποιει απολυτα, βρες καποιον που να εχει μια καποια εμπειρια και να κατσει αν ασχοληθει λιγο, γιατι το να σου κανει καποιος ενα στησιμο δεν λεει κατι, θελει αρκετες προσπαθειες μεχρι να βρεις το τι σου αρεσει. Τα λεω αυτα γιατι πλεον οταν ατμιζω με εργοστασιακο ατμοποιητη (ακομα και nautilus), δεν αντεχω ουτε την κακη γευση αλλα ουτε και το λιγο ντουμανι που βγαζουν.


(αν δεν εχεις καποιον να σε βοηθησει δεν εχω προβλημα να ερθεις για ενα καφε και να κατσουμε να στησουμε τον exp μεχρι να σε ικανοποιησει, αλλ ακαι να δοκιμασεις τον ντριπερ μου για να συγκρινεις αν θελεις)

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 15, 2014, 18:11 »
Λοιπόν. Για αρχή φυσικά και δε χρειάζεσαι ακριβές βάσεις. Η VG είναι που κάνει τη διαφορά, οπότε..
1) VG
2) Μεγαλύτερη υποδοχή αέρα, και φυσικά κατά προτίμηση τζούρες κατευθείαν πνευμόνι χωρίς στάση στο στόμα. Μπορεί να είναι dripping ή όχι, αλλά για αυτό θα τα πω στο τέλος..
3) Πολλά ρέυματα, για να εξισορροπούν την εισαγωγή αέρα, περισσότερα από όσα μπορεί να δώσει το evic. Δε χρειάζεται μηχανικό ή mod των 500 €, αρκεί να διαβάσεις και να μάθεις τον νόμο του ohm ως λογική. Πολλά ρεύματα γιατί αν γίνεται καυτή η αντίσταση, ο πολύς αέρας θα την φέρνει στα ίσια της. Αλλιώς θα είναι τζούφια.
4) Αν προσθέσεις πολλαπλές αντιστάσεις, τότε μοιράζεις τα ρέυματα που δίνεις, άρα μπορείς να ανέβεις ακόμα περισσότερο σε ρεύματα, παίρνοντας το αποτέλεσμα πολλαπλάσιων ατμοποιητών. Φυσικά πάντα όσο μπορεί να ανταπεξέλθει σε τόσα ρεύματα η μπαταριοθήκη, αλλιώς επανερχόμαστε στο "τζούφια".
5) Τέλος το ίσως όχι τόσο σημαντικό, χοντρό σύρμα. Με το πιο λεπτό παραζεσταίνεται, και δε σε αφήνει να πολυανέβεις σε ρεύματα (ξέρω, όλα μια ισορροπία είναι) με το πιο χοντρό όπως στις διπλές μπορείς να ανέβεις παραπάνω σε ρεύματα κτλ..

Ο λόγος που προτείνεται dripping είναι πως για τέτοιες τζούρες καταναλώνονταο πολλά ml, και η τροφοδοσία θα είναι πολύ ασταθής αν στηρίζεται σε οτιδήποτε άλλο από το στάξιμο.

Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 16, 2014, 11:42 »
 :)) :)) :))


[youtube]vs4IQK4clF8[/youtube]

[youtube]41cOOfjl2NI[/youtube]


[youtube]9oIo_nKOGlQ[/youtube]

[youtube]cill_IbtXiw[/youtube]
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 16, 2014, 11:48 από flavorslut »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 16, 2014, 13:12 »
Φίλε μου, και εγώ νέος στο ητ., αυτά που γράφεις είναι σχεδόν καρμπόν με τις δικές μου σκέψεις όταν πρωτοξεκίνησα με επισκευάσιμο (kayfun lite+) και τους πειραματισμούς σε αντιστάσεις, βαμβάκια, φυτίλια, υγρά, κτλ.
Είχα δει όλα τα youtube videos με παρουσιάσεις κ στησίματα επισκευάσιμων, διαγωνισμούς, κτλ και είχα εντυπωσιαστεί με τα ντουμάνια.
Βέβαια αν και τρομερό το θέαμα, έχω στο βάθος του μυαλού μου κάποια ερωτήματα.
Η χρήση τέτοιων setup είναι πρακτική σε καθημερινή χρήση;
Για διαγωνισμούς, ένα mod με πολλά watts σίγουρα μπορεί να δώσει εντυπωσιακό αποτέλεσμα. Στην καθημερινότητα όμως τι χρειάζεται για να το χρησιμοποιείς διαρκώς; Πόσες μπαταρίες πρέπει να έχεις μαζί σου για να αντέχουν αυτά τα watts; Πόσο υγρό καταναλώνει αυτό το ντουμάνι; Η γεύση υφίσταται, ή θυσιάζεται στον βωμό του σύννεφου;
Από προσωπική εμπειρία, η περισσότερη VG (για μεγάλη παραγωγή ατμού) σε μία βάση έχει το μειονέκτημα ότι απαιτεί και περισσότερο ποσοστό αρώματος σε σχέση με την PG για να δώσει την ίδια γεύση, άρα μεγαλύτερα έξοδα για τα αρώματα που θα τελειώνουν πιο γρήγορα (μιλάω για diy υγρά).
Για τις μπαταρίες, στον kayfun με το vamo παίζω κατά μέσο όρο στα 10Watts, δηλαδή χαμηλότατα σε σχέση με τα watts που βλέπουμε στους διαγωνισμούς. Παρ' όλα αυτά, χρειάζομαι 2 Χ 18350 700ma από τις 9am έως τις 5pm, και 1 Χ 18650 3400ma (οκ δεν την τελειώνω όλη) το απόγευμα μέχρι το επόμενο πρωί .
Επίσης καταναλώνω πλέον περί τα 10ml τη μέρα, άρα το diy είναι μονόδρομος για εμένα από πλευράς κόστους, άσχετα που έχω καταφέρει να φτιάξω το υγρό που πραγματικά με ικανοποιεί.

Φαντάσου να παίζεις στα 30-50-100watts τι επένδυση σε mod και μπαταρίες πρέπει να κάνεις και να κουβαλάς μαζί σου.
Επίσης σκέφτομαι να είμαι πχ σε μία καφετέρια ή σε κάποιο άλλο δημόσιο χώρο, και να βγάλω το ντουμάνι που φαίνεται στα παραπάνω video. Στην καλύτερη θα νομίσουν ότι έπιασε φωτιά :) Για να βγάλω τέτοιο ντουμάνι μέσα στο γραφείο, σε μέσο μαζικής μεταφοράς, κτλ, δεν το συζητάω καν  :idiot1: , στην Ελλάδα βρισκόμαστε.
Άλλο ένα θέμα που με προβληματίζει, είναι ότι λογικά στα πολλά watts και τις παράλληλες αντιστάσεις, θα έχεις και πάρα πολύ ζεστό ατμό. Είμαι φαν του κρύου προς χλιαρού ατμού, οπότε λογικά δεν μου κάνουν τέτοια στησίματα, αν και φαντάζομαι οτι με κανένα τεράστιο επιστόμιο θα κρυώνει κάπως ο ατμός μέχρι να φτάσει στο στόμα. Είναι που είναι μεγάλο το vamo με την 18650, με μακρύ επιστόμιο θα είναι σαν να κρατάω γλομπ ή αργιλέ.
Όλα τα παραπάνω είναι κάποιες σκέψεις μου με την μικρή εμπειρία μου στο θέμα και την κοινή λογική. Ελπίζω να βρεις αυτό που ζητάς και σε ικανοποιεί, λογικά με τους συν-φορουμίτες μας που έχουν την εμπειρία και τη διάθεση να βοηθάνε, θα βρείς την άκρη σου.
Καλά ντουμάνια σου εύχομαι και αν δεν σου κάνει κόπο, κράτα μας ενήμερους για τις προσπάθειες και τα αποτελέσματα της αναζήτησής σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 16, 2014, 13:52 από thenetpoet »

Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 16, 2014, 14:35 »
 ;D  τα βιντεάκια τα ανέβασα για πλάκα , δεν ψάχνω τέτοιου μεγέθους ντουμάνι. Απλά ένα καλό ντουμάνι επιπέδου Nautilus αλλά με τον expromizer. Νομίζω το πιο βασικό μου λάθος είναι ότι φτιάχνω αντιστάσεις με πολλά Ω. Τώρα που ατμίζω ακόμα την αντίσταση που μου έφτιαξε το παλικάρι της Vapeland ακόμα και με υγρό 60-40 βγάζει ικανοποιητικούλι ντουμάνι. Ίσως παίζει ρόλο και το σύρμα που ήταν Ribbon δηλαδή πλακέ.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 16, 2014, 14:49 »
Τα περισσότερα Ω αν έχω καταλάβει σωστά, σου κάνουν τη τζούρα πιο μακρόσυρτη γιατί δεν αρπάζει η αντίσταση γρήγορα να πυρακτωθεί και να παράξει ατμό.
Οι μικρές αντιστάσεις αρπάζουν "αμέσως" οπότε η τζούρα είναι πιο σύντομη. Βέβαια νομίζω ότι ενέχει τον κίνδυνο να "καίει" το υγρό και να χάνεις σε γεύση.
Για εμένα, η καλύτερη αναλογία PG/VG για ντουμάνι και γεύση είναι 70-30.
Αλλιώς η 50-50 με 3-4% περισσότερο άρωμα από την 70-30 βγάζει καλύτερο ντουμάνι αλλά κοστίζει περισσότερο.
Μη με θεωρήσετε τσίπη, απλά όταν έχεις 3 παιδάκια και είσαι ένας συνηθισμένος εργαζόμενος, όλα τα έξοδα τα σκέφτεσαι.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 16, 2014, 14:53 »
Για ποιο λογο το 50/50 κοστιζει περισσοτερο απο το 70/30?
Η τιμη της VG και της PG ειναι ιδια.

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 16, 2014, 15:10 »
Μάλλον οι σταγόνες του αρώματος... :dontknow:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 16, 2014, 15:18 από tsiv »

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 16, 2014, 15:14 »
Μα το αρωμα δε συμβαλει στο ντουμανι.
Ο φιλος λεει πως συμβιβαζεται με λιγοτερο ντουμανι για να γλιτωσει καποια χρηματα.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 16, 2014, 15:26 »
Αναφέρομαι καθαρά στο γεγονός οτι η VG πνίγει το άρωμα, άρα χρειάζεσαι περισσότερο με συνέπεια να σου βγαίνει ακριβότερα το υγρό.
Ο φίλος ανέφερε σε αυτά που έγραψε ότι με κάποιους ατμοποιητές / στησίματα έχει και φτωχή απόδοση στη γεύση, οπότε θεώρησα ότι τον ενδιαφέρει να έχει και γεύση μαζί με το ντουμάνι. Μπορεί να κατάλαβα και λάθος.
Ο συμβιβασμός του φίλου γράφτηκε μετά από αυτά που απάντησα :)

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #12 στις: Ιουνίου 16, 2014, 15:32 »
Οκ, τωρα καταλαβα τι εννοουσες. Αλλα δεν εχεις δικιο. :)
Μπορει η PG να εχει καπως καλυτερη αποδοση γευσης απο την VG,
αλλα για κανενα λογο απο πχ 5% αρωμα στο 70/30 PG/VG πρεπει να πας στο 8-9% αρωμα
οταν η αναλογια της βασης γινει 50/50 για να εχεις την ιδα γευση.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #13 στις: Ιουνίου 16, 2014, 15:40 »
Δεν αμφισβητώ αυτά που λες, εγώ ανέφερα τη δικιά μου εμπειρία αφού χρειάστηκα περίπου 4% παραπάνω άρωμα στο 50/50 απ' ότι στο 70/30. Καθαρά υποκειμενική η παρατήρησή μου αφού βασίζεται στα γούστα μου.
Να εξηγήσω οτι στο ry69 που χρησιμοποιώ, πήγα από το 3% στο 6-7 για να έχω το ίδιο αποτέλεσμα.
---Μετέπειτα προσθήκη----
Για να είμαι ακριβής, το ποσοστό μάλλον μπορούσα να το ρίξω στο 5-6% γιατί σήμερα που ξαναδοκίμασα ένα περίσσευμα ~15ml από το πρώτο 50/50 μείγμα που το είχα κάνει με 3% ry69, έχει πάρει περισσότερη γεύση προφανώς λόγω ωρίμανσης(2 με 2 1/2 εβδομάδες).
Η συνηθισμένη ωρίμανση που κάνω είναι 8 ημέρες, (φτιάχνω υγρό Κυριακή, ατμίζω την μεθεπόμενη Δευτέρα) αλλά φαίνεται οτι με περισσότερη VG θέλει και περισσότερο χρόνο να ωριμάσει το υγρό.
Και πάλι όλα αυτά σύμφωνα τις δικές μου παρατηρήσεις και γούστα και τα σχετικά χαμηλά ποσοστά αρώματος που χρησιμοποιώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 16, 2014, 17:08 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #14 στις: Ιουνίου 16, 2014, 19:25 »
Προσπαθώντας να απαντήσω σε όλα..
Κάνω καθημερινή χρήση "τέτοιου" ατμίσματος για κάποιους μήνες τώρα.
Μπαταρίες χρησιμοποιώ ζευγάρια 18650, ενάμιση ζευγάρι πες στο πολύ περίπου (μία που θα βγω δύο, ενώ άλλη που θα δουλεύω και μετά τρεξλίματα ένα..)
Το κόστος που πρέπει να εναποθέσεις.. Τρία ζευγάρια 18650 είναι ένα κόστος, αλλά θα σου κρατήσουν και κάποιον καιρό, τώρα εξαρτάται πόσο πολύ θες να το τραβήξεις. Μπορείς να πληρώσεις σε κανέναν μαυραγορίτη το duke 600€, ή να πάρεις τον κλώνο Hana από Fastteck που έχει 55$. Αυτό το κόστος δεν το μετράω (και την ίδια δουλειά με μηχανικό, απλά αρνούμαι να τη ρισκάρω..)
Πρακτικό.. Κοίτα, πράγματι με ρωτάνε περισσότεροι, αλλά όπως και να είναι με ρωτάγανε στο δρόμο. Τι να γίνει, αν θες στην τελική δεν απαντάς. Το κακό είναι στα μαγαζιά, αντιλαμβάνομαι ότι κάπου μπορεί να γίνεις ενοχλητικός, προσπαθώ να μην είμαι, γιατί απλά μου αρέσει αυτό που κάνω για να το θυσιάσω πλέον με κάτι μικρότερο.
Έξοδα στα υγρά. Ναι οκ, μπορεί να βάλεις παραπάνω άρωμα, κι εγώ σου λέω θα ανέβεις και σε κατανάλωση. Εγώ από 4-5ml πήγα στ 6-7 (στο πολύυυυ περίπου), κι από 5-6% άρωμα στο 10% (που δεν είναι τόσο, αλλά για χάρη της συζητήσεως). Το κόστος στα υγρά όμως είναι η νικοτίνη, κι από 12mg είμαι στα 1-2%, υπολόγισε λοιπόν αν είμαι κερδισμένος ή χαμένος (αν βαριέσει το έχω κάνει, κερδισμένος φυσικά!)
Ε, τώρα για την ωρίμανση τι να πω, παλιά πηγαίναμε στο περίπερο, τώρα θέλει μια διαδικασία, είτε με σύννεφα είτε χωρίς!


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4678 475572 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:06
από kyrgiannis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114314 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1231 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2301 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 884 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 270892 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1466 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos
Aspire Flexus Pro [AIO (Όλα σε ένα)] 0 814 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 14:43
από zamploutos
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 138 43071 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 05, 2024, 22:57
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 861 164789 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 04, 2024, 20:09
από vag21
Lost Vape Thelema Solo (21700) [Ηλεκτρονικά mods] 29 12283 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 30, 2024, 18:19
από Xameno_Skli
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1520066 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap