vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

195 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, Alexander20, Tazz, tony1976, Jorge, manoslykos, Milarepa, tibolaso

Twitter

Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής

Αποσυνδεδεμένος kyrgiannis

  • **
  • 310
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #450 στις: Ιανουαρίου 10, 2022, 00:52 »
Ο zenith 2 που έχεις είναι από τους καλύτερους ατμοποιητές. Για πνευμονικό άτμισμα παίξε με αντιστάσεις με λίγα ωμ. Αν ακόμα είσαι από τσιγάρο δε καταλαβαίνεις τη γεύση απόλυτα. Πάρε ένα καπνικό υγρό με όσο το δυνατό απλή γεύση. Αργότερα που η γεύση σου θα καθαρίσει περνάς και στα υπόλοιπα. Για υγρά θα σου πρότεινα pure after8 , Liqua  Traditional , Tasaki και αντίστοιχα είναι πολλά ακόμη αλλά να μη σε μπλέξω άλλο. Το σημαντικό είναι να σταματήσεις το τσιγάρο τα υπόλοιπα θα τα βρεις. 

Αποσυνδεδεμένος g1smo301278

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #451 στις: Ιανουαρίου 11, 2022, 19:19 »
Ευχαριστώ παρά πολύ kyrgiannis για την απάντηση σου

Σήμερα μόλις πήρα τον z-force ατμοποιητη της innokin για πνευμονικό ατμισμα και περιμένω τον Zeus x να μου έρθει

Τι τέλειος ατμοποιητης και τι ωραία γεύση πραγματικά

Νιώθω σαν να ήμουν τυφλός και βρήκα το φως μου

Όσο για υγρα σκεφτόμουν κάποια από τα steam train δοκίμαζα χύμα υγρο από μαγαζί χωρίς να γνωρίζω καλά καλά και πραγματικά έχανα πολλά πράγματα

Μπορώ να πω να γιατί παλαιότερα που είχα πιάσει ηλεκτρονικό τσιγάρο στα χέρια μου δεν κατάφερα να κόψω το κάπνισμα

Παντός θα δοκιμάσω και της συμβουλές σας ευχαριστώ παρά πολύ και πάλι να είστε καλά


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Dropwood

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: geek vape / κάψιμο στον λαιμό / λίγο ντουμάνι
« Απάντηση #452 στις: Απριλίου 19, 2023, 15:52 »
Καλησπέρα σας,


καινούριο μέλος αλλά και ατμιστής. Περίπου πριν 2 εβδομάδες αγόρασα το Geek Vape l200 λόγο της προσιτής τιμής του σε σχέση με τα υπόλοιπα mods.
Δοκίμασα την 0.2ohm και 0.25ohm που έρχονται μαζί με αποτέλεσμα να προχωρήσω στην 0.4 που μου ταιριάζει αρκετά καλύτερα (ίσως δοκιμάσω και την 0.6).


Το πρόβλημα μου είναι ότι μου αφήνει ένα ελαφρύ κάψιμο στο λαιμό (όχι πάντα, αλλά στις περισσότερες τζούρες). Επίσης κάτι που μου φαίνεται περίεργο είναι ότι βγάζει πολύ λίγο ντουμάνι και καθόλου πυκνό. Το λίγο το προσδιορίζω με το προηγούμενο vape που είχα σαφώς κατώτερο.


Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος Antiprosopos

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν εχω προκαταλήψεις: μισώ τους πάντες εξ’ ίσου.
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #453 στις: Απριλίου 26, 2023, 10:11 »
Kοιτα: δεν ξερω τα "εργαλεια" σου, ομως επειδη ολα λιγο πολυ βραζουν στο ιδιο καζανι οσον αφορα τα βασικα, θα προσπαθησω να σου πω καποια γενικα που μπορει να βοηθησουν.
Οσον αφορα το ντουμανι : Oσο περισσοτερη VG εχεις στο υγρο σου , τοσο περισσοτερο θα μοιαζεις με τον Τομας το τραινακι. Αν αντιθετως κυριαρχει η PG , τοτε θα παιρνεις περισσοτερο "χτυπημα" - αλλα σαφως λιγοτερη παραγωγη ατμου. Εδω πιθανολογω και το ελαφρυ καψιμο στον λαιμο που αναφερεις - αρα ελεγξε το. Ρολο βεβαιως παιζουν και οι αντιστασεις σου : οσο χαμηλοτερα ohm δουλευεις - αρα συνηθως ψηλοτερα watt-, τοσο περισσοτερο θα σε κοιτανε με τρομο οι περαστικοι . Να προσθεσω εδω οτι η αυξημενη PG αναδεικνυει τις γευσεις , ενω η αυξημενη VG τις "θαβει" αρκετα.
Η ενοχληση στο λαιμο βεβαιως , μπορει να σημαινει επισης οτι χρειαζεται λιγοτερη νικοτινη : oυτε εδω ομως μας δινεις στοιχεια για να κρινουμε , αρα θα πρεπει να κανεις δοκιμες. Μπορει επισης να χρειαζεται να δουλευεις με λιγοτερα watt.
Τελος , παντα παιζει ρολο η ποιοτητα η το ειδος του υγρου συνολικα : φτηνες νικοτινες αμφιβολης προελευσης πχ μπορουν να δωσουν ενοχληση. Οπως βεβαιως και καποια συγκεκριμενα αρωματα - το one fits for all ΔΕΝ ισχυει στο ατμισμα δυστυχως , αρα θα πρεπει να βρεις σιγα- σιγα τον δικο σου δρομο . Υπομονη και προσπαθεια λοιπον !
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 26, 2023, 10:26 από Antiprosopos »

Αποσυνδεδεμένος Fotios

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #454 στις: Μαΐου 28, 2023, 16:17 »
Καλησπέρα. Νέο μέλος και εγώ. Ξεκίνησα και εγώ το άτμισμα. το είχα πιάσει χρόνια πριν τότε που δεν υπήρχαν ούτε επισκευάσιμοι τπτ. Δεν είχα ενθουσιαστεί και το παράτησα.
Είπα πλέον να το αρχίσω για να κόψω το κάπνισμα. Απο εντυπώσεις οκ δεν μπορώ να πω καμία σχέση με τότε. Είναι περίπου ένας μήνας τώρα που το έχω ξεκινήσει. Η αλήθεια είναι πως χρησιμοποιώ 6αρα νικοτίνη σε καπνικό υγρό με τσιγαρίσιο ατμοποιητή. Μπορώ να πω ότι είναι αρκετά τίμιο. Βέβαια υπάρχουν στιγμές που νομίζω πως θέλω τσιγάρο οπότε με κάνει να σκέπτομαι μήπως σαν αρχή ανέβω κι άλλο στην νικοτίνη.
Αγόρασα κ ατμοποιητή επισκευάσιμο που δστυχώς εκεί έχω πρόβλημα αλλά δεν μπορώ και να ποστάρω σαν νέο μέλος.
Θέλω να πιστεύω πως θα με κρατήσει. Απλά απο γνώμες και παλαιότερων μελών σχετικά με την ανάγκη πρέπει εν τέλει να ανέβω κι άλλο στην ποσότητα νικοτίνης?

Ευχαριστώ :)

Αποσυνδεδεμένος mathimatikos1966

  • **
  • 308
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #455 στις: Μαΐου 29, 2023, 00:03 »
Αν σου λείπει το τσιγάρο μάλλον να ανέβεις . Πάντως προερχόμενος από κάπνισμα μήπως είναι λίγο το 6 mg ?Ας απαντήσουν και οι πιο έμπειροι .

Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #456 στις: Μαΐου 29, 2023, 00:11 »
Ψηλή νικοτίνη
Ήπιο άτμισμα (9-16) watt
Ψιλά σύρματα
Χαμηλή ημερήσια κατανάλωση

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #457 στις: Μαΐου 29, 2023, 08:32 »
Καλησπέρα. Νέο μέλος και εγώ. Ξεκίνησα και εγώ το άτμισμα. το είχα πιάσει χρόνια πριν τότε που δεν υπήρχαν ούτε επισκευάσιμοι τπτ. Δεν είχα ενθουσιαστεί και το παράτησα.
Είπα πλέον να το αρχίσω για να κόψω το κάπνισμα. Απο εντυπώσεις οκ δεν μπορώ να πω καμία σχέση με τότε. Είναι περίπου ένας μήνας τώρα που το έχω ξεκινήσει. Η αλήθεια είναι πως χρησιμοποιώ 6αρα νικοτίνη σε καπνικό υγρό με τσιγαρίσιο ατμοποιητή. Μπορώ να πω ότι είναι αρκετά τίμιο. Βέβαια υπάρχουν στιγμές που νομίζω πως θέλω τσιγάρο οπότε με κάνει να σκέπτομαι μήπως σαν αρχή ανέβω κι άλλο στην νικοτίνη.
Αγόρασα κ ατμοποιητή επισκευάσιμο που δστυχώς εκεί έχω πρόβλημα αλλά δεν μπορώ και να ποστάρω σαν νέο μέλος.
Θέλω να πιστεύω πως θα με κρατήσει. Απλά απο γνώμες και παλαιότερων μελών σχετικά με την ανάγκη πρέπει εν τέλει να ανέβω κι άλλο στην ποσότητα νικοτίνης?

Ευχαριστώ :)


Ξεκίνησα το ατμισμα με 18mg νικοτίνη, μετά από 3 μήνες 12mg, μετά 9mg.
Δεν έχω ανάψει τσιγάρο εδώ και 7 χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος Persival

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #458 στις: Οκτωβρίου 26, 2023, 14:28 »
Γεια χαρά!


Καλώς σας βρήκα. Νέος ατμιστής εδώ και μερικές ημέρες, προσπαθώντας προφανώς να κόψω το κανονικό τσιγάρο μετά από 33 χρόνια... Είχα δοκιμάσει και πριν από 7-8 χρόνια αλλά τότε δεν είχε διάρκεια λόγω του ότι η τεχνολογιά του η/τ δεν είχε φτάσει σε πολύ καλό σημείο και επειδή θέλω απλά να ατμίζω και όχι να γίνω ηλεκτρονικός / χημικός δεν άντεξα παρά μόνο 2-3 μέρες και κύλησα ξανά στο κ/τ.


Αυτή τη φορά το πράγμα πηγαίνει σαφώς καλύτερα αφού 5 μέρες δεν έχω βάλει τσιγάρο στο στόμα αλλά πολύ περισσότερο δεν νιώθω την ανάγκη να το κάνω. Νωρίς θα πείτε αλλά οκ, για μένα είναι σημαντικό ακόμα και αυτό με δεδομένο ότι χρειαζόμουν ένα σακουλάκι καπνο κάθε 1,5 ημέρα...


Κατόπιν συμβουλών από μαγαζί πήρα μία συσκευή Vaporesso Luxe XR και ένα υγρό σκέτο καπνικό με 6ml νικοτίνη. Η συσκευή μέσα έχει 2 pods, ένα που λειτουργεί 16-32W και ένα ακόμα που λειτουργεί 45-62W. Εγώ χρησιμοποιώ την πρώτη και την ρύθμισα στα 32W. Όπως είπα μου πάνε όλα καλά όμως έχω μία ενόχληση σαν κάψιμο στο λαιμό και αν διάβασα καλά οφείλεται μάλλον στην νικοτίνη όπου θα πρέπει πιθανότατα να την μειώσω. Άλλο ένα δεδομένο είναι ότι δεν καταναλώνω ούτε 5ml υγρό ημερησίως, τόσα χωράει η συσκευή και δεν την αδειάζω σε μία ημέρα.


Σκέφτομαι να πάρω ένα ακόμα pod με τη μικρή αντίσταση για να δοκιμάσω και κάποια άλλη γεύση.


Για την ώρα απολαμβάνω τα θετικά της διακοπής του κ/τ όπως της μυρωδιάς, του ατμίσματος ακόμα και μέσα στο σπίτι αφού δεν αφήνει μυρωδιά (παρότι έχω και μικρό παιδί...) δεν καπνίζω την πίσσα του χαρτιού ενώ φαίνεται ότι θα εξοικονομώ και χρήματα σε βάθος χρόνου.


Είμαι ανοιχτός σε οποιαδήποτε συμβουλή θα μπορούσε να με βοηθήσει να ευχαριστηθώ ακόμα περισσότερο το άτμισμα και οτιδήποτε άλλο μπορεί να φανεί χρήσιμο!


Καλή συνέχεια!

Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #459 στις: Οκτωβρίου 26, 2023, 19:37 »
Προφανώς το κάψιμο στο λαιμό το έχεις γιατί τα 6mg νικοτίνη σε συνδυασμό με τα 32 watt, σου είναι πολλά. Βλέπω ότι για τη συσκευή σου κυκλοφορούν και mtl αντιστάσεις στα 1,2ohm. Αυτές χρειάζεσαι που θα δουλεύουν περίπου γύρω στα 15 watt και να βάλεις λίγο πιο πολύ νικοτίνη.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1930
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #460 στις: Οκτωβρίου 27, 2023, 09:21 »
Θα έλεγα για αρχή, κάνε μια δοκιμή να ατμίσεις το υγρό σου για μια μέρα στα 25W.

Αποσυνδεδεμένος Aoratix

  • ***
  • 595
  • Φύλο: Άντρας
  • Once you`re gone , you can`t come back . . . . . .
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #461 στις: Οκτωβρίου 27, 2023, 17:29 »
Ναί . . . θα συμφωνήσω με τον Buliwyf.
Έχοντας δοκιμάσει το pod πού έχεις, όπως καί το vinci 3 της voopoo, ευτυχώς καί τα
δύο από φίλους, βρήκα το BP Stik από aspire, με το οποίο μπορείς να ρυθμίσεις καί
την ένταση της αντίστασης, αλλά καί τα ρεύματα της μπαταρίας είναι ήπια όταν το 
βαλεις στην αυτόματη τζούρα. Είναι πνευμονικό το συγκεκριμένο, με πολύ καλή γεύση.

Αποσυνδεδεμένος Persival

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμιστής: Η εμπειρία μου μέχρι στιγμής
« Απάντηση #462 στις: Οκτωβρίου 29, 2023, 00:06 »
Καλησπέρα!


Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Κατέβασα πράγματι στα 25W και είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα όντως. επίσης πήρα ένα ακόμα υγρό με τη μισή ποσότητα νικοτίνης (3mg) που το έβαλα σε άλλο pod αλλά με την ίδια  σε ohm αντίσταση. Τελικά το ιδανικό θα ήταν όπως το κόβω μια ενδιάμεση λύση, δηλαδή κάπου στα 4,5mg νικοτίνης και να παραμέινω στα 25W, αυτό όμως αφού καταναλώσω τα υγρά που ήδη έχω :)


Καλή συνέχεια!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 951 110524 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από vag21
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159769 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515289 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146452 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303228 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 183 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530737 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201466 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801586 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11048 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40980 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet