vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

222 επισκέπτες, 10 χρήστες
dkostas, lagoudakis, white varadero, Tazz, th3ofilos, manoslykos, Blackwolf, gama, falex, Jorge

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 537
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4575 στις: Δεκεμβρίου 05, 2022, 10:27 »
Τι γνώμη έχετε για τον sure ?
Είμαι με Bishop τώρα και είμαι ευχαριστημένος

Αποσυνδεδεμένος thanoulis

  • *
  • 87
  • Φύλο: Άντρας
  • Το νεότερο δεν είναι απαραίτητα καλύτερο
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4576 στις: Δεκεμβρίου 05, 2022, 11:53 »
Δεν τον έχω δοκιμάσει, ούτε και πρόκειται. Γενικά, αποφεύγω οποιονδήποτε τανκάτο ατμοποιητή χωρίς pyrex τζαμάκι. Χώρια που γεμίζει από κάτω (αν και στον συγκεκριμένο δεν είναι τόσο γανάδα).

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4577 στις: Δεκεμβρίου 05, 2022, 22:49 »
Τον έχω καμμιά βδομάδα αν δεν απατώμαι, του έχω κάνει ένα στήσιμο, καλός είναι όχι τίποτα ιδιαίτερο, με αυτά λεφτά που κάνει ο dlc περίπου 60 ευρώ δηλαδή, βρίσκεις φτηνότερους και καλύτερους. Άν αλλάξω γνώμη εν τω μεταξύ θα ενημερώσω.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος 4son

  • **
  • 194
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4578 στις: Δεκεμβρίου 07, 2022, 17:04 »
Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω το 3.5ml τανκακι για τόν eliteism rda από Ελλάδα

Αποσυνδεδεμένος Thanos.L

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
  • πισω μεντα,οξω κανελα...
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4579 στις: Δεκεμβρίου 10, 2022, 11:58 »
Την καλημερα  μου σε ολο το φορουμ και καλο Σαββ/κυριακο ευχομαι.Αποκτησα εχθες μετα απο 3,5+ χρονια στο ατμισμα τον πρωτο μου επισκευασιμο (δωρακι απο φιλο. Niko αν εγγραφεις και μπεις,ευχαριστω και απο εδω!!) και μαλιστα ειναι και ενας που γλυκοκοιταζα (αν και θα προτιμουσα καποιον τανκατο) ετσι κι αλλιως (αδελφε χαθηκε το ασημι...?  ;D ).
Drop solo 22mm της digiflavor. Tον δοκιμασα με το μεταλλικο κοστουμακι του,αλλα καιει χειλη και η γευση μαλλον ειναι υποδεεστερη, συνεπως... με το συνθετικο του. Η ετοιμη αντισταση που μου εδωσε ο φιλος,θελει βατ και το ποντ-ο-μοντακι μου δεεν...  Ετσι σημερα πρωτη αποπειρα ever με το λιγο συρματακι που επισης εχω, αγνωστου πατρος,μητρος και τα ρεστα. Το κακο ειναι οτι χρειαζομαι γυαλια (η' μεγενθυτικο...) και η πρωτη μου αυτη αποπειρα ειναι φτυστη με ενα...αναποδο μαμωτο που ειχα συναντησει καποτε...  ::) ;D .  Η γευση ομως συγκρινομενη με τον ζευς τον ζουμπα που εχω ειναι διαφορετικη και πιο εντονη!  Δουλευει μια χαρα στα 29w και μου βγηκε γυρω στα 0.8oh η αντισταση αν και το πηγαινα για πιο χαμηλα (στην επομενη μια σπειρα λιγοτερο φανταζομαι).Η ερωτηση μου (και ευχαριστω προκαταβολικα για την οποια απαντηση/βοηθεια  :) ) ειναι η εξης :
Τα σκασιματα τυπου ποπ-κορν που ψηνεται που ακουω,εχουν να κανουν με το συρμα που ειναι θεοστραβο απο οποια πλευρα κι αν το δεις,η' θελει περισσοτερο βαμβακι (κοτομπεικ.) ? Κατα τ'αλλα μια χαρα ειμαι,απλα μετα απο λιγο ειναι εκνευριστικο.

Αποσυνδεδεμένος Lobotomizer

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4580 στις: Δεκεμβρίου 10, 2022, 12:14 »
Για να βοηθηθεις στο πλεξιμο της αντίστασης,πλεξ' την σε ενα πυρήνα διαμέτρου της αρεσκείας σου προσπαθώντας να κρατας ισες αποστασεις απο σπείρα σε σπείρα. Πλεξε παραδειγμα 8-9 σπειρες,ανοιξε τες τραβώντας σαν ακορντεον και ξανακλεισ 'τες. Αφαιρεσε 1-2 σπειρες απο κάθε πλευρά και θα πετύχεις σχεδον ισες αποστασεις από σπείρα σε σπείρα.


Για τα σκασιματα κοιτα την βαση μηπως ειναι πολυ νερουλη.Το βαμβάκι σου πρεπει να γεμιζει την αντίσταση,να νιωθεις οτι περναει απο μεσα της τσιμα τσιμα.

Αποσυνδεδεμένος Thanos.L

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
  • πισω μεντα,οξω κανελα...
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4581 στις: Δεκεμβρίου 10, 2022, 12:42 »
Φιλε λοβοτομε σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου  :) .Πρεπεi προφανως απο δευτερα να προμηθευτω 2-3 πραγματακια,μεταξυ των οποιων και καποιο μονοκλωνο μαλακο συρματακι για να μαθω,διοτι το συγκεκριμενο ειναι σκληρο και ...''ελατηριοειδες'' ενα πραγμα (δεν μπορω να το περιγραψω καλυτερα). Δεν δεχεται διορθωσεις. Το τυλιξα στο κατσαβιδακι μου και ειτε προσπαθω να το ανοιξω,ειτε να το κλεισω,αυτο επανερχεται στην αρχικη του θεση. Εξου και εχει αυτη την εικονα. Θα συνεχισω τις προσπαθειες φυσικα,αν και δεν θελω να το παρακανω γιατι θα ξεμεινω και απο συρμα. Μεχρι να παρω αλλο λοιπον,μιας και απο γευση ειμαι οκ,θα το αφησω ως εχει προς το παρον. Με το βαμβακι θα παιξω σιγουρα,διοτι μεχρι να βρω ποσες τζουρες εχω περιθωριο να τραβηξω πριν ξανασταξω,εχω να καψω μπολικο..  ::) :( .
Απλα ηθελα να μαθω αν τα σκασιματα ωφειλονται στο στριψιμο που κανει το συρμα και τις ασυμμετρες σπειρες,η' στην ποσοτητα του βαμβακιου. Το βαμβακι περνα σφικτα.Ευχαριστω και παλι!

υγ: συμβουλη/παρακληση . Μεινε βρε παιδι μακρια απο πολιτικους και επιστημονες μπας και δουμε καποια στιγμη μια ασπρη μερα. Ετσι κι αλλιως το περιεχομενο της κρανιακης τους κοιλοτητας ειναι....ανυπαρκτο. Ασχολησου με κοινους πολιτες που εχουν αναγκη της ειδικοτητας σου,αυτοι που αναφερα ερχονται λοβοτομημενοι απο το εργοστασιο....  :P :P (πλακιτσα . φοβερο nickname :D )

Αποσυνδεδεμένος Lobotomizer

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4582 στις: Δεκεμβρίου 10, 2022, 13:40 »
Τον ατμοποιητη δεν τον ξερω μιας και ειμαι MTLακιας αλλα παλια θυμαμαι τα λεπτα τα μονοκλωνα αυτου του ειδους τα ντεκ τα έκοβαν. Ενα πιο χοντρο συρματακι οπως 26ga(0.40mm) θα σε βολεψει περισσότερο,με 6 σπειρες σε 2.5 πυρηνα θα βγαλεις μια αντισταση 0.7~.


Οσο αναφορα τα εργαλεία,μια βίδα ή ενα τρυπανακι θα σε βοηθησει να φτιαξεις σωστες σπείρες. Για ψαξου λιγο και ξαναστησε και δειξε μας,δε γίνεται να βγαλεις ΣΚ με αυτο το έκτρωμα  :)) :))


(αυτο λέγεται και μπουλινγκ? :confused1: )

Αποσυνδεδεμένος Thanos.L

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
  • πισω μεντα,οξω κανελα...
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4583 στις: Δεκεμβρίου 10, 2022, 15:27 »
Ναι μονοκλωνο χοντρουτσικο νομιζω και εγω θα κανει την δουλεια (αρκει να μην θελει γκαζια γιατι το εργαλειο απο κατω ειναι μικρου κυβισμου..). Ο ατμο οντως ειναι για μποφορακια και μεχρι στιγμης πολυ μ'αρεσει (το τζαμπα εξαλλου ειναι παντα πιο γλυκο  ;D ). Βιδουλα παρ'ολο που το διαβασα καπου εδω μεσα,ξεχασα να χρησιμοποιησω,οποτε ευχαριστω για την υποδειξη/υπενθυμιση φιλε μου  :) .Σ/Κ μια χαρα μπορω να βγαλω με το εκτρωμα΄αρκει που δουλευει (εστω και με ...ηχορυπανση) . Αν στην ιεραρχηση των προτεραιοτητων μου η ομορφια ηταν πρωτη-πρωτη, θα ειχα κανει πλαστικη ...προσωπου εδω και χρονια...  ::) ;D :tongue_smilie:


(μπουλινγκ δεν ξερω τι ειναι παλικαρι μου, μποουλινγκ δοκιμασα μια φορα πριν πολλα χρονια να παιξω,αλλα βαρεθηκα και το παρατησα ...  ;D :tongue_smilie: )
Ευχαριστω φιλε μου  :) :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4584 στις: Δεκεμβρίου 10, 2022, 15:42 »
Επειδή σε κόβω πως το σκέφτεσαι , ας το απλοποιήσουμε κι άλλο. Αν δεν θες να ψάχνεσαι με βίδες (απλοποιεί την όλη δουλειά αν θες να κάνεις αντίσταση με ανοιχτές σπείρες) ή τρυπανάκια, χρησιμοποίησε από τα κατσαβιδάκια σου. Αυτά που χρησιμοποιούμε για να βιδώνουμε την αντίσταση παίζουν στα 2,5-3.00 mm.

EDIT
Τώρα είδα την προηγούμενη ανάρτησή σου. Αυτό το σκληρό ελατηριωτό σύρμα που έχεις, ξέρουμε από τί υλικό είναι; Η συνηθισμένη διαδικασία σε "πεισματάρικα" σύρματα είναι ένα πέρασμα σε καμινέτο, καθάρισμα με βαμβάκι σε οινόπνευμα & μετά δουλεύεται εύκολα.   
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 10, 2022, 15:50 από treloneritis »

Αποσυνδεδεμένος Thanos.L

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
  • πισω μεντα,οξω κανελα...
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4585 στις: Δεκεμβρίου 10, 2022, 18:19 »
Οχι Γιωργο,ιδεα δεν εχω απο τι ειναι φτιαγμενο και δυστυχως δεν ρωτησα. Μου ειχε βαλει μεσα στη σακουλιτσα καμια 65αρια ποντους ο φιλος,θα τον ρωτησω ομως αυριο που μαλλον θα τον ξαναδω. Εικαζω νικελιο (η' κανθαλ) ομως,μιας και δεν νομιζω να κανει ατσαλι,αφου απ'οτι μου ειχε πει τις ελαχιστες αντιστασεις που χρησιμοποιει (μια την ειχε πανω απο 6μηνο ειπε), τις πλενει βουτωντας τες σε νερο αφου τις πυρωσει πρωτα. Φανταζομαι λοιπον οτι δεν μπορει να ειναι ατσαλι μιας και με την διαδικασια αυτη,θα βαμβακωνε ....μαντεμι μετα!Κριμα που δεν ξερω να τις ξεχωρισω απο την εμφανιση,αλλα που θα παει θα μαθω.

Καμινετο δεν διαθετω (αν και το ιδιο το μοντακι,η'  εστια πετρογκαζ φανταζομαι θα κανουν την δουλεια) ,αλλα ευχαριστω για το κολπακι  ;) :)

Αποσυνδεδεμένος georgeboy

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4586 στις: Δεκεμβρίου 10, 2022, 20:14 »
Γνώμη για τον kuma τον γνήσιο ή της ulton τον κλωνο;

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4587 στις: Δεκεμβρίου 10, 2022, 21:14 »
Αν σου αρέσει η ατμιστική απόδοση του FeV, θεώρησε τον Kuma σαν μετεξελιξή &  εκσυχρονισμό του στο σήμερα. Κάτι σαν να λέμε FeV 1, FeV 2, FeV 3... Αλλωστε ο ιταλός δεν το έκρυψε πως από τον FeV εμπνεύστηκε. Οπως & ο γερμανός που πήρε έμπνευση από τον Kuma για την νέα σχεδίαση της καμπάνας του FeV. Λόγω του ότι ατμίζω σκέτη βάση δεν μπορώ να έχω γνώμη για γεύση μόνο.
Μιλάω για τον κλώνο της Ulton.

Αποσυνδεδεμένος Xameno_Skli

  • **
  • 187
  • Φύλο: Άντρας
  • live and let live.....
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4588 στις: Δεκεμβρίου 10, 2022, 21:23 »
Δυστυχώς δεν τον έχω ακόμα. Τον περιμένω να έρθει. Για τον ulton kuma μιλάω. Σε γερμανικό φόρουμ που είχαν εκτεταμένη συζήτηση για τον αυθεντικό, έλεγαν ότι είναι ακριβώς αυτό που είπε ο treloneritis παραπάνω και με καλύτερη γεύση. Όσοι εκεί πήραν και τον κλώνο, μετάνιωσαν που είχαν αγοράσει τον αυθεντικό. Ήταν ίδιοι ακριβώς. Μετάνιωσαν που "πέταξαν" τα λεφτά τους. (εάν το θεωρείς πέταμα χρημάτων για έναν καλό hight end)

Αποσυνδεδεμένος georgeboy

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4589 στις: Δεκεμβρίου 10, 2022, 22:45 »
Δεν έχω τον fev μόνο τον bishop που είναι ο αγαπημένος μου,  ο fev μου φαίνεται πολύ  ψηλός, ειχα παλιότερα τον era pro και τον χάρισα σε έναν φίλο λόγο ύψους και αυτός μου άρεσε πολύ όμως

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110642 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159856 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515328 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303273 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12795 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 187 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530772 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801625 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11062 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40991 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet