vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

242 επισκέπτες, 3 χρήστες
dkostas, Jorge, Milarepa

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος thanoulis

  • *
  • 88
  • Φύλο: Άντρας
  • Το νεότερο δεν είναι απαραίτητα καλύτερο
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4545 στις: Αυγούστου 19, 2022, 09:45 »
Ο μόνος 24άρης RDA μονής που γνωρίζω είναι ο Rebirth RDA από την Hellvape. Δεν τον έχω δοκιμάσει όμως για να σου πω εντυπώσεις.
Ένας που έχω δοκιμάσει όμως και μου αρέσει πολύ, είναι ο Elder Dragon RDA, αλλά είναι 22mm και σχεδιαστικά ιδιαίτερος.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 19, 2022, 13:49 από thanoulis »

Αποσυνδεδεμένος Gorgolemis

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4546 στις: Αυγούστου 19, 2022, 10:10 »
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης[]<--Click[


Ευχαριστώ, διάβασα κριτικές και είναι καλός έχω βρεί επίσης τον Augvape Alexa s24 rda 24mm στο 2fdeal, μου φένεται καλός αλλά εάν τον παραγγείλω από εκεί θα μου έρθει η θα τον κατάσχουν?
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 19, 2022, 12:08 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος thanoulis

  • *
  • 88
  • Φύλο: Άντρας
  • Το νεότερο δεν είναι απαραίτητα καλύτερο
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4547 στις: Αυγούστου 19, 2022, 10:23 »
Κανονικά, απαγορεύεται η εισαγωγή ατμιστικών προϊόντων από ιδιώτες. Αλλά συνήθως πλέον δεν πολυδίνουν σημασία στο τελωνείο, ειδικά σε μικρά δέματα.
Συνεπώς, κανείς δε μπορεί να σου πει πως θα κατασχεθεί ή πως θα περάσει. Είναι ένα ρίσκο που θα πρέπει να αποδεχθείς αν παραγγείλεις από Κίνα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 19, 2022, 13:50 από thanoulis »

Αποσυνδεδεμένος mpol

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Μιχάλης
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4548 στις: Αυγούστου 20, 2022, 23:07 »
Παιδιά καλησπέρα και συγχαρητήρια για το νέο interface! Χρειαζόταν!
θα ήθελα να κάνω μια αθώα ερώτηση:
Εδώ και καιρό έχουν βγει δύο πολύ καλοί ελληνικοί ατμοποιητές.
Μιλώ για τον Caspardina by Imeo και τον DRAM 4 από τον Δήμο.
Πώς και δεν υπάρχει ενδιαφέρον για αυτές τις πολύ καλές κατασκευές;
Μπαίνω να δω κάποια κριτική ή παρουσίαση και δεν βλέπω ούτε μία αναφορά.
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4549 στις: Αυγούστου 21, 2022, 00:58 »
Τα ρίχνω άδεια μπας & τα βγάλω γεμάτα. 😃 Για να τους χαρακτηρίζεις " δύο πολύ καλοί ελληνικοί ατμοποιητές" & "πολύ καλές κατασκευές" θεωρώ αυτονόητο ότι τους έχεις στην κατοχή σου ή έστω τους έχεις δοκιμάσει.

Δεν κάνεις λοιπόν εσύ την αρχή μήπως & πάρουν θάρρος & τίποτα άλλοι & ακολουθήσουν; 😇 👍

Αποσυνδεδεμένος mpol

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Μιχάλης
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4550 στις: Αυγούστου 21, 2022, 01:13 »
Treloneritis , από reviews στο You Tube τους είδα και τους χαρακτήρισαν έτσι!
Δεν μπορείς να προσβάλλεις έτσι! Ούτε πωλητής είμαι ούτε κατάστημα έχω!
Έλεος με την καχυποψία και την ειρωνεία...

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9580
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4551 στις: Αυγούστου 21, 2022, 01:13 »
Παιδιά καλησπέρα και συγχαρητήρια για το νέο interface! Χρειαζόταν!
θα ήθελα να κάνω μια αθώα ερώτηση:
Εδώ και καιρό έχουν βγει δύο πολύ καλοί ελληνικοί ατμοποιητές.
Μιλώ για τον Caspardina by Imeo και τον DRAM 4 από τον Δήμο.
Πώς και δεν υπάρχει ενδιαφέρον για αυτές τις πολύ καλές κατασκευές;
Μπαίνω να δω κάποια κριτική ή παρουσίαση και δεν βλέπω ούτε μία αναφορά.
Ευχαριστώ.

Εδώ και αρκετά χρόνια  οι παρουσιάσεις γίνονται συνήθως από μέλη που έχουν αγοράσει κάποιον ατμοποιητή. Αν κάποιο μέλος έχει τον χρόνο και τη διάθεση, μπορεί να κάνει τη σχετική παρουσίαση. Δεν είναι απαραίτητο να συμβαίνει πάντα αυτό, όπως επίσης δεν σημαίνει κατ ανάγκη ότι επειδή δεν υπάρχει παρουσίαση δεν υπάρχει και το αντίστοιχο σχετικό ενδιαφέρον. Υπάρχουν βέβαια και κάποιες μεμονωμένες περιπτώσεις μελών (1-2, αν θυμάμαι σωστά) που κάνουν παρουσιάσεις ατμοποιητών και mods που τους αποστέλλονται για παρουσίαση από κάποιο κατάστημα στο εξωτερικό (Κίνα).
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 21, 2022, 06:03 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4552 στις: Αυγούστου 21, 2022, 01:20 »
Treloneritis , από reviews στο You Tube τους είδα και τους χαρακτήρισαν έτσι!
Δεν μπορείς να προσβάλλεις έτσι! Ούτε πωλητής είμαι ούτε κατάστημα έχω!
Έλεος με την καχυποψία και την ειρωνεία...

Ζητώ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ συγγνώμη μα δεν είχα καμία πρόθεση να σε ειρωνευθώ. Πραγματικά υπέθεσα ότι μιλάς από προσωπική σου εμπειρία.
Από πού έβγαλες τέτοιο συμπέρασμα; Τελικά, μήπως δεν είμαι εγώ ο καχύποπτος;


Να σαι καλά 👍
EDIT:Μιάς & ανέφερες youtubeReviewers. Δεν γνωρίζω πόσο καιρό παρακολουθείς το forum, μα αν το παρακολουθείς αρκετό καιρό, τότε δεν θα σε παραξενέψει να επαναλάβω ότι εμείς εδώ τους χαρακτηρίζουμε ως όχι & τόσο αξιόπιστους...
 
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 21, 2022, 01:27 από treloneritis »

Αποσυνδεδεμένος mpol

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Μιχάλης
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4553 στις: Αυγούστου 21, 2022, 01:24 »
Την δέχομαι και σ' ευχαριστώ.
Απλά, με ενόχλησε το "ρίχνω άδεια για να πιάσω γεμάτα".
Μα αν είχα εμπειρία κι απ' τους δυο, αφ' ενός θα το έλεγα κι αφετέρου δεν θα ρωτούσα καν.
Αυτά από μένα. Καλό σου βράδυ. Κι όλα καλά. Συγγνώμη.


EDIT: Κοίταξε, το forum το παρακολουθώ από το 2016 , όχι όμως καθημερινά.
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου , πως ακούμε πολλές ανοησίες στο You Tube.
Γι αυτό άλλωστε και ρώτησα την εδώ κοινότητα η οποία με έχει βοηθήσει και πολύ.
Να 'σαι καλά.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 21, 2022, 01:35 από mpol »

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4554 στις: Αυγούστου 21, 2022, 10:39 »
Μιχάλη, αυτοί οι δύο κατασκευαστές, τα τελευταία δύο χρόνια τουλάχιστον, έχουν διαμορφώσει ένα δικό τους μπλοκ ατμιστών, μια ομάδα φίλων τους να το πω αλλιώς, όπου ο ένας εξυμνεί τα προϊόντα του άλλου και όλοι μεταξύ τους αλληλοσυγχαίρονται για τις δήθεν καινοτομίες που προσφέρουν στην αγορά. Ειδικά η περίπτωση του imeo είναι εξόφθαλμη! Η μόνη σίγουρη "καινοτομία" είναι ότι τα fanboys προπαραγγέλνουν κι εξασφαλίζουν χρηματοδότηση στον κατασκευαστή, χωρίς να έχουν ιδέα τι θα αγοράσουν και για πόσο χρονικό διάστημα θα έχουν τεχνική υποστήριξη αν χρειαστεί.
Μιλάμε για πρόβατα και ούτε τα πρόβατα, ούτε οι ποιμένες τους μπορούν να διακριθούν για την αξιοπιστία τους, απλά κάνουν κάποιο θόρυβο όσο μπορούν ακόμη, στην εγχώρια ατμιστική αγορά γιατί στη διεθνή έχουν πεθάνει προ πολλού.

Αποσυνδεδεμένος grag

  • *
  • 95
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4555 στις: Αυγούστου 21, 2022, 11:22 »

Καλημέρα.

Για τον dram iv που τον έχω κα τον δούλεψα αρκετά: Πολύ καλή γεύση, πολύ καλή τζούρα, καμία διαρροή, εύκολο στήσιμο. ΑΛΛΑ, το μεγάλο του μειονέκτημα που τον καθιστά μη λειτουργικό (για μένα), είναι ότι αφού τον στήσεις, τον ατμίσεις κανα δυο βδομάδες, μετά για να τον ανοίξεις είναι ολόκληρη επιχείρηση. Θέλει οπωσδήποτε αυτές τις πλαστικές πένσες (δύο πένσες) και πολύ υπομονή για να μην τον πετάξεις από το παράθυρο. Και μην ακούσω ότι τον σφίγγω πολύ ή να αλλάξω o’rings.

Tον Caspardina, δεν τον έχω. Αλλά λίγο που τον είδα, θα τον έλεγα Περσέα 3.

Κάτι άλλο που λείπει από το φορουμ είναι όλα αυτά τα boro-ειδή που έχει γεμίσει ο τόπος. Τώρα θα μου πεις πως να τα πάρει κάποιος και να κάνει παρουσίαση με τις εξωφρενικές τιμές που έχουν. Μεγάλη συζήτηση αυτή. Αγγίζει και τους λόγους που το άτμισμα αργοπεθαίνει ή να το πω πιο ευγενικά είναι στάσιμο ή έχει περιέλθει σε τέλμα. Ιδέα μου είναι ή βλέπω όλο και λιγότερους να ατμίζουν? Τώρα θα μου πεις μπορεί να τα κατάφεραν να κόψουν τα πάντα (μακάρι), αλλά βλέπω όλο και περισσότερους με θερμαινόμενα.

Αποσυνδεδεμένος kostas...

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4556 στις: Αυγούστου 26, 2022, 19:23 »
Ένας από αυτούς με τα θερμαινόμενα άχυρα ήμουν κι εγώ. Και μετά το θερμαινόμενο στο τσιγάρο, ευτυχώς όχι για πολύ, γιατί πέρασα κι ένα θέμα υγείας.


Μου έδωσε ένα θερμαινόμενο κάποιος που δεν το ήθελε, εγώ είχα μπει από νωρίς στους επισκευάσιμους και κάποια στιγμή με κούρασε το να αλλάζω βαμβάκια 3 φορές μέσα στην ημέρα, διαφορετικά τα υγρά κιτρίνιζαν και μαύριζαν. Συν το ότι όπου πήγαινα είχα μαζί μου ένα τσαντάκι με όλα τα εργαλεία, βαμβάκι, σύρμα, υγρά και ότι άλλο χρειαζόμουν για το στήσιμο 3 ατμοποιητων. Καλά και τώρα μαζί μου το έχω, όχι επειδή χρειάζεται αλλά από ανασφάλεια ή συνήθεια.


Πλέον είμαι με πνευμονικές και 2 PNP τανκ της VooPoo για να μπορώ να έχω κι ένα δεύτερο υγρό στην διάρκεια της ημέρας. Στο σπίτι έχω τον Galaxies mtl rta πάνω στο pico, όπου απλά κάνω μερικές τζούρες το βράδυ στο κρεβάτι και έτσι αλλάζω βαμβάκια μια φορά στις 3 με 5 μέρες.


Έχω να αγοράσω πακέτο γύρω στους 3 μήνες και σκέφτομαι να επιβραβεύσω τον εαυτό μου, παίρνοντας έναν ακόμη επισκευάσιμο mtl! Και εδώ θέλω την βοήθεια σας, την γνώμη σας, γιατί έχουν βγει πολλοί τώρα τελευταία και κάπου χάθηκα.


Αυτό που θέλω είναι, γεύση, ανάλυση, χτύπημα και να μην μαυρίζει τα υγρά.
Από ότι έχω διαβάσει εδώ, είμαι μεταξύ
Aromamizer
Pioneer v1.5
Alberich
Feb 4.5s+ τον κλώνο φυσικά.


Αποσυνδεδεμένος noe

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4557 στις: Αυγούστου 26, 2022, 19:45 »
Τα βαμβάκια μη το ψάχνεις, εξαρτάται τα υγρά ποσο γλυκούλικα είναι στο μαύρισμα.
Και φυσικά πόσα ml καταναλώνεις την ημέρα με "βρωμικα" υγρά.
Οποτε μη περιμένεις οι επιλογές των παραπάνω ατμο να συμπεριφερθούν καλύτερα στα βαμβάκια σου.
Επίσης το κακό βαμβάκωμα που συνεπάγεται κακή τροφοδοσία αυξάνει πιο σύντομα το μαυρισμα.
Κι εγώ νέος είμαι στο ατμισμα και στον έναν χρόνο έχω ξεχωρίσει υγρά πιο "καθαρά" τα δροσερά σίγουρα και κάποια πιο ελεγκαντ όπως της k-flavor & philotimo (χωρίς να θελω να διαφημίσω).

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4558 στις: Αυγούστου 26, 2022, 20:36 »
Πάρτους όλους  :D Δωράρα για την αποχή. Και επιβράβευση και όλο και κάτι θα έχουν τα χέρια σου να κάνουν παρά να ανάβουν πυρκαγιές. Θα τα βρεις όλα με τα βαμβάκια και τα μαυρίσματα. Μακριά από καπνούς και αυτοεμπρησμούς.

Αποσυνδεδεμένος alphonse

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
  • θα μειώσω νικοτινη απο Δευτέρα
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4559 στις: Αυγούστου 27, 2022, 12:24 »
@Ribot δεν νομιζω οτι θα μπορουσε να περιγραφει καλυτερα κι οχι ακομψα η κατασταση με τα παιδια της εγχωριας παραγωγης

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 184 13681 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:10
από Christos Z
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 1 164 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:09
από Tem
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135868 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084347 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35009 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9534 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476920 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114749 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1313 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2365 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 931 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271283 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR