vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

273 επισκέπτες, 4 χρήστες
Jorge, tasos1976, costasibiza84, camber

Twitter

Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #15 στις: Οκτωβρίου 28, 2013, 20:00 »
Οχι μόνο, δες ότι οι μεταπωλητές του δεν έχουν οπάρει χαμπάρι και τον πουλάνε ακριβότερα. Τώρα αυτό κατά πόσο θα του κάνει καλό του κατασκευαστή, δεν ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος angelosdes

  • ***
  • 531
  • Φύλο: Άντρας
  • MTL+flavour
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #16 στις: Οκτωβρίου 28, 2013, 20:01 »
o russian 91..δεν ειναι κλωνος....κανενος...το καταλαβαινεται κι απο την τιμη..του...

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #17 στις: Οκτωβρίου 29, 2013, 03:11 »
Οντως η κατασκευη-υλικο-αποδοση του, δειχνει οτι οι Κινεζοι ακολουθησαν πιο προσεκτικο δρομο απο τον συνήθη των περισσοτερων "οτι κατσει" αντιγραφων, πιο πολλη προσοχη, πιο πολλη δουλια = πιο ακριβος.
Απο αναφορες των ιδιοκτητων, ατμιζει πολυ καλα, και αυτοι που εχουν και τους δυο τον θεωρουν ισαξιο.

Ολα αυτα δεν αναιρουν το γεγονος οτι ειναι κλωνος ή αντιγραφη (οτι προτιμας), ουτε το ηθικο αντικτυπο του ενος ή του αλλου ορου.

Αφου τα ειπαμε αυτα, ας πεσει μια σκουπα γιατι ειναι εκτος θεματος.

Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #18 στις: Οκτωβρίου 29, 2013, 15:02 »
Θα σβηστεί το πόστ, αλλά από το Ρώσικο φόρουμ που διάβασα λένε πως
είναι κατασκευασμένος ο Lite στη Γερμανία, για αυτό το λόγο διαφώνησαν
οι δημιουργοί του ( μέλη στην ομάδα SvoёMesto ) και επειδή ήθελαν να τον
βγάλουν ταυτόχρονα με τον Elite, τον έδωσαν σε Κινέζικη εταιρεία για χαμηλό
κοστολόγιο.

Αρχικά είχαν ζητήσει να κατασκευάζεται στη Ρωσία όπως και είχαν συμφωνήσει.
Είναι λοιπόν άλλος ατμοποιητής έστω με μικρές διαφορές, αλλά υπαρκτές.

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #19 στις: Οκτωβρίου 29, 2013, 15:54 »
Μιας και θα σβηστούν τα ποστ ας γράψω κι εγώ το δικό μου off topic :)
Αυτά που λες Γιάννη ισχύουν ή τουλάχιστον έτσι κυκλοφορεί στα φόρουμ ανά τον κόσμο. Όσο κι αν έψαξα πάντως δεν μπόρεσα να βρω τα ονόματα των δημιουργών που σύμφωνα με τις φήμες δεν είναι ο svoemesto αλλά άτομα που δούλευαν γι αυτόν.

Οι russian δεν είναι απλά αντίγραφα και κάτι άλλο παίζει από πίσω. Ο μεγάλος Kayfun για παράδειγμα έχει κάποιο θεματάκι με τη βαλβίδα αναπλήρωσης. Μετά από κάποιους μήνες χρήσης κολλάει και μένει ανοικτή. Ο μεγάλος russian για να λύσει το πρόβλημα χρησιμοποιεί μεταλλική βαλβίδα αντί πλαστικής που την εισάγουν οι Κινέζοι από USA! Σίγουρα δεν είναι απλές Κινεζιές λοιπόν, η απορία μου όμως παραμένει. Ποιοι τελικά δημιούργησαν τον Kayfun και ποιοι εισπράττουν πίσω από την Kebo που φτιάχνει τους ρώσους?

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #20 στις: Οκτωβρίου 29, 2013, 17:13 »

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #21 στις: Οκτωβρίου 29, 2013, 17:15 »
Γεμίσε το νήμα με μηνύματα του αστυνόμου Σαΐνη, αυτοκαταστρεφόμενα!

Επειδή με έχει βάλει σε μεγάλους πειρασμούς ατμοποιητής που δουλεύει καλά αλλά και χωρίς non, μία απορία προς τους κατέχοντες (αυτού ή του 91% αδιάφορο).
Το θέμα του γεμίσματος από κάτω πως δουλεύει; Μήπως αξίζει εννοώ να προσθέσω μερικά εκατοστά στη συλλογή του @μιστήριου και να πάρω τον κανονικό;
(Κουβαλάτε το κατσαβιδάκι έξω..; παρόλο που παλιά κυκλοφορούσα με σύριγγα πλέον μου φαίνεται κάπως..)

Αποσυνδεδεμένος Doukakos1

  • **
  • 275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #22 στις: Οκτωβρίου 29, 2013, 17:51 »
Εγω προσωπικα με την χωρητικοτητα που εχει τον γεμιζω πριν βγω εξω και δεν ανυσηχω (δεν εχει χρειαστει αλλα εχω και τον dripper για backup βεβαια)....τωρα στη δουλεια παιζει κατσαβιδι χωρις ντροπες  ;)

Αποσυνδεδεμένος mpekas

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #23 στις: Οκτωβρίου 29, 2013, 18:19 »
Το γέμισμα από κάτω στον lite(κλώνο) με έχει βολέψει πάρα πολύ - ξεβιδώνεις, πιέζεις το μπουκάλι στην τρύπα, ελαφρύ πάτημα μέχρι να φτάσει το υγρό στο τζαμάκι, βιδώνεις και είσαι έτοιμος! Δουλεύει μέχρι και με τα τεράστια 35ml μπουκαλάκια της inawera!
Στο άδειασμα, αν θέλεις το υγρό παίρνεις το μπουκαλάκι, το ζουλάς, το βάζεις στην τρύπα, σταματάς να ζουλάς και βλέπεις το tank να αδειάζει.
Αν δε θέλεις το υγρό, κλείνεις με το δάκτυλο την τρύπα αέρα και φυσάς απ'το driptip μέχρι να αδειάσει.

Κατσαβιδάκι μπρελόκ στα κλειδιά και ξεχνάς ότι το έχεις μέχρι να το χρειαστείς...βέβαια μπορείς να τον γεμίσεις ξεβιδώνοντας το πάνω καπάκι, αλλά εμένα αυτός ο τρόπος δε με έχει βολέψει.

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #24 στις: Οκτωβρίου 29, 2013, 19:09 »
Στην αρχή κι εγώ είχα αμφιβολίες για το γέμισμα με βιδάκι. Στα χαρτιά φαίνεται άβολο αλλά στην πράξη το βρίσκω πολύ πιο εύκολο από το να γεμίσεις protank.
Μπορείς επίσης να τον γεμίσεις από πάνω. Την πρώτη φορά που το δοκίμασα απέτυχα παταγωδώς αλλά μετά του πήρα τον αέρα. Παρόλα αυτά πάλι προτιμώ το βιδάκι από κάτω. Σίγουρα, εύκολα και πιο γρήγορα.

Αξίζει να πας για το μεγάλο μόνο αν θέλεις τη ρυθμιζόμενη τζούρα. Αυτό όσον αφορά τον kayfun. Για τον russian δεν τίθεται θέμα. Ασυζητητί ο μικρός.

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #25 στις: Οκτωβρίου 29, 2013, 19:13 »
Μια χαρούλα είναι το γέμισμά του, πανεύκολο, και σκέψου ότι εγώ τον γεμίζω 3 φορές την ημέρα, κάποιες φορές και 4. Εχω μαζί και ένα πιο μικρό κατσαβιδάκι γιατί μ' αρέσει να παίζω και με την τζούρα, κάποιες στιγμές την προτιμώ πιο σφιχτή.

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #26 στις: Οκτωβρίου 29, 2013, 22:05 »
Οφ τοπικ συνεχεια. Ολη η ιστορια ειναι το συστημα πιεσης κι ο σχεδιασμος που εφτιαξε ο ανθρωπος και στις παλιοτερες βερσιον και στον μεγαλο τον 3.1.
Τωρα αν αφαιρεσεις την δεξαμενουλα που μαζευει απο κατω τα απονερα, καταργησεις την βαλβιδα γεμισματος και ξανα (οπως στην προηγουμενη βερσιον του) βαλεις βιδακι, κλεισεις την ρυθμιση αερα (ή δεν κλεισεις την ρυθμιση αερα αν εισαι ο russian), και αφησεις τον υπολοιπο ολοιδιο, θες να μη λεγεσαι αντιγραφεας? Αντιγραφη του παλιου ειναι, ακομα και η ιδεα φτιαξιματος του lite (αν ισχυουν οι φημες περι ομαδας που αποσκιρτησε).

Ον τοπικ @exispathi, κανενα προβλημα με το βιδακι αναπληρωσης - εχω να χρησιμοποιησω χαρτοπετσετα οσο καιρο τον εχω. Πανευκολο γεμισμα, απλά η μονη προσοχη που θελει ειναι... ο νομος του μερφυ, που λεει οτι οσο το ξεβιδωνεις σπιτι σου δεν σου πεφτει, αλλα αμα αποφασισεις να γεμισεις νυχτα σε χωραφι, θα σου πεσει χαμω  :tongue_smilie: (Εχει αλλες 2-3 βιδες η συσκευασια).
Στον συνιστω, δεν θα εχεις με τι να ασχοληθεις μετα  :))
Ή μαλλον θα εχεις... microcoil με βαμβακι. Μερικες μερες παιζει ετσι, κι εχω παθει πλακα...

Αποσυνδεδεμένος alex66

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #27 στις: Οκτωβρίου 30, 2013, 00:42 »
μια χαρα γεμιζει και απο πανω ,αρκει να φραζεις με το χερι σου την εισοδο αερα.βιδωνεις 1 στροφη,αναποδογυριζεις και βιδωνεις τερμα

Αποσυνδεδεμένος marios00apoel1

  • **
  • 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #28 στις: Νοεμβρίου 11, 2013, 10:31 »
πιο κλονο kayfan συστηνετε να παρω που να ειναι ο ιδιος με τον γνησιο και απο ποια σελιδα;
θελω ενα σαν τον 3.1ες για 22μμ μπαταριοθηκη

Αποσυνδεδεμένος tasosvafi

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
  • Vape...for ever
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #29 στις: Νοεμβρίου 11, 2013, 11:12 »
εγω εχω τον russian 91%...παιζει τα παντα,απλως ειναι λιγο μεγαλος,για ολα τα μοντακια κανει μια χαρα και παιζει μια χαρα.Ημουν αναμεσα στο lite και τον russian αλλα μετα τα review κατεληξα στο ρωσο (και καλυτερα)γιατι στο evic αν δεν ειχα ρυθμιζομενο πολο δεν θα δουλευε...απο θεμα γεμισματος....ενταξει πριν βγεις γεμιζεις περνει κοντα 3ml..........πιστευω φτανει :baby: :baby:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 954 110678 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:51
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159892 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515348 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146482 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303278 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12798 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530813 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201476 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801641 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11068 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40996 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet