vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος jhon100

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Μεταφορά κάποιοων μηνυμάτων από εδώ

Διαβαζοντας ολα αυτα για κατασκευη υγρων, χαθηκα. Ειδα στην περιγραφη για το barbara οτι εχει καπνικη γλυκια γευση. Ποια βαση της atmos να παρω για να δοκιμασω για πρωτη φορα και την κατασκευη υγρου? Τωρα ατμιζω με 12mg.
Ετσι ριχνουμε οσες σταγονες λεει η οδηγια (ή επι της %) και το υγρο ειναι ετοιμο? Πολυ ευκολο μου φαινεται και σιγουρα καπου κανω λαθος.  :)

ψαχνω να την δω στο site της fabvape και δεν την βλεπω. Μαλλον δεν εχω καταλαβει τιποτε απο την κατασκευη υγρων.  :wall:

Συγχώνευση συνεχόμενων
 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 11, 2014, 09:21 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Διαβαζοντας ολα αυτα για κατασκευη υγρων, χαθηκα. Ειδα στην περιγραφη για το barbara οτι εχει καπνικη γλυκια γευση. Ποια βαση της atmos να παρω για να δοκιμασω για πρωτη φορα και την κατασκευη υγρου? Τωρα ατμιζω με 12mg.
Ετσι ριχνουμε οσες σταγονες λεει η οδηγια (ή επι της %) και το υγρο ειναι ετοιμο? Πολυ ευκολο μου φαινεται και σιγουρα καπου κανω λαθος.  :)

Σωστός φαίνεσαι.
Μπορείς να ρωτήσεις και για τις συνολικές σταγόνες πριν τις βάλεις και κάνεις την τελική δοκιμή και είσαι ΟΚ.
Η δοσολογία είναι προτεινόμενη. Το αν θα αυξηθεί ή θα μειωθεί, θα το κανονίσουν η μύτη και ο ουρανίσκος με τη γλώσσα.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Διαβαζοντας ολα αυτα για κατασκευη υγρων, χαθηκα. Ειδα στην περιγραφη για το barbara οτι εχει καπνικη γλυκια γευση. Ποια βαση της atmos να παρω για να δοκιμασω για πρωτη φορα και την κατασκευη υγρου? Τωρα ατμιζω με 12mg.
Ετσι ριχνουμε οσες σταγονες λεει η οδηγια (ή επι της %) και το υγρο ειναι ετοιμο? Πολυ ευκολο μου φαινεται και σιγουρα καπου κανω λαθος.  :)
ψαχνω να την δω στο site της fabvape και δεν την βλεπω. Μαλλον δεν εχω καταλαβει τιποτε απο την κατασκευη υγρων.  :wall:

Λοιπον παμε.
Για αρχη, για ιδιοκατασκευη υγρων διαβασε εδω καποιες βασικες οδηγιες.
Για να βρισκεις ποσοστο αναμειξης στα αρωματα της atmosLab να κοιτας εδω.

Για βασεις, για να πετυχεις το 12mg/ml που ατμιζεις τωρα πρπει να παρεις μια βαση με 20αρα νικοτινη και μια με μηδενικη.
Με τις καταλληλες αναλογιες (5/3 υπερ της 20αρας) θα φτιαξεις το 12mg/ml που θες.
Επισης, τι αναλογια VG/PG ειναι τα υγρα σου?
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 11, 2014, 02:41 από Nemesis_rds »

Αποσυνδεδεμένος jhon100

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Παντα μου απαντας κατανοητα σε οτι μα@@ να ρωτησω. Αν καταλαβα λοιπον καλα και βλεποντας τις βασεις που εχει το fabvape (δεν τις εχω δοκιμασει ποτε), παιρνω πχ ατμιστικη βαση balanced 0mg, mist 20 mg και αναμιγνύω 15ml mist και 9ml balanced. Αρα εχω 24 ml των 12mg. Βαζω και απο το αρωμα πχ barbara το 4% λεει η οδηγια στο fabvape, δηλαδη 0,96 ml (πως υπολογιζεται τωρα αυτο ειναι ενα θεμα), ανακινω ή αφηνω να ωριμάσει και ατμιζω. Βλεπω οτι το fabvape εχει ατμιστικη βαση και καθαρη βαση pg. Οι πρωτες εχουν διαβάθμιση 0 και 20 mg και οι αλλες 0, 12, 18 και 36. Η διαφορα τους ποια ειναι? Εχουν ποιο πολλες επιλογες σε mg για να μην παιδευεσαι σε αναμιξεις ή ειναι αλλη χρηση της μιας κατηγοριας απο την αλλη? Και κατι αλλο, αυτες εχουν καποιο αρωμα ή ειναι παντελως αγευστες και οτι μετα δωσει το αρωμα που θα επιλεξεις?  Πιστευω αν κατανοησω αυτα, θα καταλαβω λιγο τι παιζεται με την ιδιοκατασκευη υγρων και θα αρχισω να ασχολουμαι, ελπιζοντας οτι θα βρω γρηγορα αυτο που μου ταιριαζει.  :helpsmilie: 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 11, 2014, 08:04 από jhon100 »

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Με 15ml mist & 9ml bal, πράγματι έχεις 24ml με 12.5 νικοτίνη. Αλλά θα έχεις πολύ vg έναντι της pg. Αναλογία κάπου 81-19% vg-pg.


Οι balance, mist & thunder του atmos, είναι έτοιμες βάσεις αραιωμένες με νερό wfi. Ατμίζονται κατ' ευθείαν και σκέτες αν θέλεις. Oι άλλες, είναι σκέτες vg ή pg και θέλουν αραίωση. Για αρχή θα σου πρότεινα τις πρώτες.

Επίσης, θα σου πρότεινα να περιμένεις μέχρι το ... απογευματινό σεμινάριο που είναι εδώ!
Ή.... δεν κρατιέσαι;;;  8)
Θα έχεις και ... ιδιαίτερο μάθημα πέραν του σεμιναρίου!!!  :))
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 11, 2014, 10:14 από Σένια »

Αποσυνδεδεμένος jhon100

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απλα ηθελα να παρω μια ιδεα στα βασικα για να ερθω καπως προετοιμασμενος ωστε να μην πεις  :eleos:

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
... Ποτέ!!!  :))  Πρέπει να προσπαθήσεις πολύ για να με ... σκάσεις!!!   :yes: 8)
Συμπλήρωσα πιο πάνω κάτι για τις βάσεις... διάβασέ το γιατί μάλλον δεν το είδες, είχες ήδη γράψει παρακάτω....

Αποσυνδεδεμένος jhon100

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας

Πανω που νομιζα οτι επιασα την βασικη αρχη το εχασα με το ....... Oι άλλες, είναι σκέτες vg ή pg και θέλουν αραίωση. :wall: :wall:
Αφου μπορουν να ατμιστουν κατευθειαν οπως λες (....... Οι balance, mist & thunder του atmos, είναι έτοιμες βάσεις αραιωμένες με νερό wfi. Ατμίζονται κατ' ευθείαν και σκέτες αν θέλεις.....) γιατι δεν βγαζουν και με ενδιαμεσες επιλογες mg και εχουν μονο 0 και 20?
και εχουν καποιο αρωμα ή ειναι σαν σκετο νερο? 
Ακουσα :eleos:  ή μου φανηκε?

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Όχι, ακόμα... έχεις πολύ δρόμο ως το έλεος....
Σε παίρνω τηλ...... μην πρήξουμε το νήμα.....

Αποσυνδεδεμένος Johnnyd13gr

  • *
  • 76
  • Φύλο: Άντρας
RY69+Vanilla έχει δοκιμάσει κανείς; Κι αν ναι πόσες σταγόνες από το καθένα;

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπερα,θα ηθελα την συμβουλη σας.Οπως εχω γραψει σε αλλο νημα μου αρεσει παρα πολυ το οrganic tobacco της papillon.To προβλημα ειναι οτι αφηνει πολλα καταλοιπα στις αντιστασεις συν οτι ειναι ακριβουτσικο.Ετσι κατεφυγα στα diy υγρα αλλα δεν ικανοποιουμαι πολυ απο γευσεις μεχρι τωρα.Μπορω με καποιο τροπο πχ αραιωμα με vg και pg/water σταζοντας μερικες σταγονες tobacco να παρω την γευση χωρις τα καταλοιπα;

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Αυτό το συνδυασμό φυσικά και μπορείς να τον κάνεις. Αλλά έχε υπόψη σου ότι θα ατονήσει αρκετά η γεύση. Για τα κατάλοιπα επιφυλάσσομαι, το είχα δοκιμάσει με Μινώταυρο αυτό και πάλι είχα πολλά κατάλοιπα!

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Johnnyd13gr έχω παίξει με RY69+vanilia αλλά και με καπουτσίνο, πολύ ωραίος συνδυασμός, αλλά δεν έκανα μείξη με σταγόνες. Είναι το περσινό μου μείγμα και το πρώτο μεγάλο: 400ml vanilia + 400ml καπουτσίνο + 1,5 λίτρο RY69. Τα έφτιαξα ξεχωριστά σύμφωνα με τις αναλογίες που δίνει για το κάθε άρωμα ο Atmos και αφού τα άφησα 3 μέρες μόνα τους, μετά άλλες 3 μέρες όλα μαζί.

Λυπάμαι αν δεν σε βοήθησα αλλά πρ6οσωπικά δεν μπορώ να φτιάχνω υγρά δέκα δέκα ml, από νταμιτζάνα και πάνω φτιάχνω τα δικά μου. και μετά από 6 μήνες αρχίζω να τα μπουρδουκλώνω με άλλες γεύσεις για ποικιλία.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 18, 2014, 19:46 από vagskarm »

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Έχω δοκιμάσει μίξεις με το συγκεκριμένο και με άλλα της House of Liquid + δοκιμάζω ακόμη. Συμφωνώ με τον Cruiser 100%.  :thumpup:

Υγρά φυσικά της HOL, όπως ο Μινώταυρος/Chivalry/Guevara/Reserve/Organic Tobacco/Caramel Cream, μπαίνουν σε μίγματα σε μικρότερο ποσοστό από 10-15% του συνόλου, ώστε να μην αλλάζω αντίσταση κάθε 5-10 ml, αφού στο σύνολο θα πρέπει να συνυπολογιστεί και το κατάλοιπο των υπολοίπων γεύσεων που θα χρησιμοποιηθούν.

Εκτός και το μιξαρεις με σκέτη βάση σε ποσοστό πχ 20-25% … :dontknow:

Τα μπλέκω όμως με άλλα αγαπημένα μου (ή λιγότερο αγαπημένα μου, απλά ανεκτά, που συνέρχονται με τη μίξη) υγρά, και γίνεται η δουλειά.




Off Topic ΥΓ:  Δοκίμασε και το Puros της El Toro, αν δεν το γνωρίζεις ήδη. Είναι το μοναδικό αμιγώς καπνικο της συγκεκριμένης εταιρίας που δεν κάνει τόσα κατάλοιπα όσα τα υπόλοιπα (EDIT: έχει γεύση πούρου, διαφορετική από το  Τοbacco, αλλά με πολλούς που ορκίζονται στο όνομα του).
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 18, 2014, 19:29 από Zarathustra »

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστω παιδια!
Καπνιζα πιπα με ελαφρη αρωματικο καπνο και μου ειναι αμιδρα ''γνωστη'' η γευση  tobacco,τα αρωμα πουρο δεν ξερω φοβαμαι μην μου πεσουν ''βαρια'' γευστικα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110639 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159848 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515328 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146469 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303249 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12795 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 186 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530765 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801625 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11060 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40991 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet