vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

254 επισκέπτες, 7 χρήστες
Alexander20, dvelev, Milarepa, antre, Lazy Dog, Lobotomizer, maprix

Twitter

ορθογραφικος ελεγχος

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ορθογραφικος ελεγχος
« Απάντηση #15 στις: Ιουλίου 18, 2014, 15:38 »
Ορεα τα αδδονς, αλα μυπος θα μπορουσαται να ενσοματοσαιται καποιων ορθωγραφω στιν φορμα του κυμμαινου;
Σε καπχες αναρτοισις απω τα πολα λαθει δαιν μπωρο να καταλαβό τη θαιλι να πη ο πυιτεις.

Εφχαριστο

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ορθογραφικος ελεγχος
« Απάντηση #16 στις: Ιουλίου 18, 2014, 15:50 »
 :laugh1: :lotpot: :thumbsup_move_1:
Σοστώς!

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ορθογραφικος ελεγχος
« Απάντηση #17 στις: Ιουλίου 18, 2014, 15:52 »
 Δεχομαστε ολους με τα ελλατωματα τους και τις ατελειες τους.
Εξ αλλου ο χαρακτηρας του αθρωπου δεν φαινεται απο τα ορθογραφικα λαθη.
Εγω βαριεμαι πχ να βαζω τονους θα με μαλωσετε? :fight_knuppel: :fight_knuppel: ;D

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: ορθογραφικος ελεγχος
« Απάντηση #18 στις: Ιουλίου 18, 2014, 17:02 »
3,5 χρονών νήμα ξεθάψαμε? :eyesplash: :)) :laugh1: :laugh_cantstop: :laugh_cantstop: :laugh_cantstop:

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ορθογραφικος ελεγχος
« Απάντηση #19 στις: Ιουλίου 18, 2014, 17:11 »
Δεχομαστε ολους με τα ελλατωματα τους και τις ατελειες τους.
Εξ αλλου ο χαρακτηρας του αθρωπου δεν φαινεται απο τα ορθογραφικα λαθη.
Εγω βαριεμαι πχ να βαζω τονους θα με μαλωσετε? :fight_knuppel: :fight_knuppel: ;D
Κάθε φορά που κάποιος μαλώνει συνάνθρωπο για ορθογραφικά λάθη, κάπου πεθαίνει ένα γατάκι!
 :laugh1:

Όχι μάστορα αλλά το μήνυμα του alfabravo είχε πλάκα.
Κι εδώ που τα λέμε μια τέτοια δυνατότητα μπορεί να ήταν χρήσιμη για όλους.

Αποσυνδεδεμένος iliasy

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ορθογραφικος ελεγχος
« Απάντηση #20 στις: Ιουλίου 18, 2014, 17:22 »
 :hmmm: Μιάς και εν οψει Σαβ/κο έχουμε κεφάκια ετσι ????? :sign_kalooo:

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ορθογραφικος ελεγχος
« Απάντηση #21 στις: Ιουλίου 18, 2014, 17:22 »
Αστειο αναλογα  απο ποια πλευρα το βλεπεις ειναι .
Εγω το ειδα απο την αλλη μερια αν και καταλαβα οτι δεν ειχε σκοπο να κοροιδεψει καποιους συνατμιστες ο συμπολιτης αλλα προσωπικα λιγο με ξένισε

Αποσυνδεδεμένος iliasy

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ορθογραφικος ελεγχος
« Απάντηση #22 στις: Ιουλίου 18, 2014, 17:29 »
εχουμε αρκετα σοβαρα θεματακια να λυσουμε με την καθημερινοτητα μας SEB !!!!Ας ελαθρύνουμε λιγο την διαθεσή μας !!! :yes:

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ορθογραφικος ελεγχος
« Απάντηση #23 στις: Ιουλίου 18, 2014, 17:33 »
Αρκετα χρονια καταπινω διαφορα εδω μεσα...επετρεψε μου αν δεν εχεις προβλημα να ξεσπασω και καπου  ;)
Και αν ειναι να ελαφρυνουμε την καθημερινοτητα μας απο τα διαφορα θεματα που μας απασχολουν εις βαρος καποιων αλλων ευχαριστω δεν θα παρω.
Καλη συνεχεια

Αποσυνδεδεμένος iliasy

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ορθογραφικος ελεγχος
« Απάντηση #24 στις: Ιουλίου 18, 2014, 17:39 »
 :respect: Σεβαστή η αποψή σου !!!! Καλησπέρα σας !!!

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ορθογραφικος ελεγχος
« Απάντηση #25 στις: Ιουλίου 18, 2014, 17:52 »
 :-[
ΟΚ, ας το δούμε λίγο πιο σοβαρά...
Ας ξεκολλήσουμε από την εμμονή με την ορθογραφία.
Είναι καλή, είναι χρυσή, αλλά δεν λέει τίποτα για τις απόψεις που γράφονται και τίποτα για την αξία αυτού που τις γράφει.
Γράφω πολύ, εδώ και άπειρα χρόνια και ακόμα κάνω λάθη.
Όποιος δεν γράφει πολύ είναι λογικό να κάνει περισσότερα.
Όποιος βιάζεται θα κάνει κι άλλα.
Κάποιοι δεν μπορούν να τηρούν την ορθογραφία με τίποτα.
Άλλοι έχουν συνηθίσει τα γκρήκλις και δυσκολεύονται ή ντρέπονται.
Και υπάρχει και ένα ποσοστό δυσλεκτικών που αντιμετωπίζουν αντικειμενικές δυσκολίες με την ορθογραφία.

Όλα αυτά δεν έχουν καμία σχέση με τους ίδιους τους ανθρώπους ή την γνώμη τους. Δεν έχει καμία σχέση με την εξυπνάδα ή την σοφία τους. Συχνότατα δεν έχει σχέση ούτε καν με την "επίσημη" παιδεία τους.
Όποιος μειώνει κάποιον ή πουλάει μούρη με αφορμή την ορθογραφία, είναι ανόητος.
Είμαι χαρούμενος που στο φόρουμ μας δεν συμβαίνει αυτό.

Όμως:
Κάποια (λίγα) μηνύματα όντως γίνονται αδιάβαστα.
Το να υπάρχει (αν υπάρχει) ένα εργαλείο δεν είναι κακό. Μας βοηθάει όλους να βελτιωθούμε και να χαρούμε με αυτό. Να γουστάρουμε που κάνουμε κάτι λίγο καλύτερα από χτες.
Δεν πιστεύω πως ο alfabravo θέλησε να μειώσει κανέναν. Δεν θεωρώ το χιούμορ του επιθετικό.

Αν όμως, ακόμα κι έτσι, κάποιοι στενοχωρήθηκαν... εγώ ζητώ συγνώμη που το συνέχισα.
Αυτά, με κάθε σεβασμό προς όλους!

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ορθογραφικος ελεγχος
« Απάντηση #26 στις: Ιουλίου 21, 2014, 11:02 »
Μήπως θα έπρεπε να χαλαρώσουμε λιγάκι; Αισθάνομαι ότι θα πρέπει να είμαι πάρα πολύ προσεκτικός και σφιγμένος όταν γράφω, μήπως πληγώσω κάποιον, μήπως κάποιος παρεξηγηθεί, μήπως κάποια έκφρασή μου αλλάξει το νόημα όσων θέλω να πώ, μήπως γράψω κάτι που αντίκειται σε κάποιο υποπαράγραφο του κανονισμού κλπ.
 
Φίλε μου tsiv, είδα ότι το νήμα ήταν αδρανές από το 2011, αλλά φαίνεται ότι ήμουν ... καμένος από χέρι.
-Αν άνοιγα νέο νήμα, θα έβγαινε κάποιος και θα έλεγε, "Αριστερά υπάρχει πεδίο αναζήτησης. Ψάχνουμε πρίν ανοίξουμε νέο θέμα".
-Αν το έγραφα αλλού, θα έπαιρνα απάντηση με πράσινα γράμματα "Στο θέμα μας παρακαλώ".
 
Τώρα όσον αφορά τα ορθογραφικά λάθη, ούτε άφησα να εννοηθεί ότι οι ανορθόγραφοι είναι παλιάνθρωποι, ούτε έγραψα κανέναν υπαινιγμό για την ποιότητα του χαρακτήρα κάποιου, λόγω της ορθογραφίας.
Αυτό ειδικά εγώ δεν θα μπορούσα να το κάνω ποτέ, για τον λόγο που θα αναφέρω παρακάτω.
 
Αγαπητέ μου SEB, δεν αναφέρομαι στον τονισμό και μακάρι το πρόβλημα να ήταν αυτό. Μακάρι επίσης το πρόβλημα να ήταν σε λάθη που κάνουμε όλοι κατά την γραφή ή την πληκτρολόγηση. Όσοι γράφουν κάνουν λάθη και εγώ κάνω ακόμη περισσότερα.
 
Από αυτά τα λάθη όμως έως το να διαβάζω ένα κείμενο σαν "τούβλο" χωρίς καμία παράγραφο, κανένα κόμμα ή τελεία, χωρίς κεφαλαία, (να μη ξέρω που αρχίζει και που τελειώνει η πρόταση) από τις δέκα λέξεις, οι επτά να έχουν χονδροειδή λάθη και να ψάχνω να δω ποιο είναι το ρήμα μήπως καταφέρω να ξεχωρίσω κάποια πρόταση για να βγάλω νόημα, έχει μεγάλη διαφορά.
 
Σκέφθηκα λοιπόν να ρωτήσω τους διαχειριστές μήπως υπάρχει η δυνατότητα να ενσωματωθεί κάποιος ορθογράφος στην φόρμα που γράφουμε την ανάρτησή μας και το έκανα με τρόπο χιουμοριστικό.
 
Συμφωνώ με τον BigSur και θα ήθελα να προσθέσω και κάτι προσωπικό ακριβώς για να καταδείξω ότι δεν είχα πρόθεση να προσβάλω κανέναν.
- Η επιστήμη μου είναι θετική και δεν έχω καμία σχέση με φιλολογία.
- Τόσο εγώ όσο και ο γιός μου είμαστε δυσλεκτικοί...

 
Καλή εβδομάδα

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: ορθογραφικος ελεγχος
« Απάντηση #27 στις: Ιουλίου 21, 2014, 11:22 »
Όλα είναι ατμώς.

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: ορθογραφικος ελεγχος
« Απάντηση #28 στις: Ιουλίου 21, 2014, 12:27 »
Θα μπορούσε να εξελιχθεί σε ενημερωτικό και πολύ διασκεδαστικό, αλλά ...
Όλα είναι ατμώς.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: ορθογραφικος ελεγχος
« Απάντηση #29 στις: Ιουλίου 21, 2014, 13:00 »
@Alfabravo : Περιπτώσεις σαν κι αυτές τις βαριές που ανέφερες δεν τις σώζει κανένας ορθογράφος. Ο Ορθογράφος δεν πρόκειται να βοηθήσει στη σύνταξη, να φτιάξει παραγράφους ούτε να βάλει τελείες και κόμματα. όσο για την ορθογραφία, πολλές φορές ούτε κι εκεί θα βοηθήσει γιατί, ΑΝ το μέλος ασχοληθεί, θα διαλέξει στην τύχη ανάμεσα στο "ίσος" και "ίσως", στο "ψηλός" ή "ψιλός", "γράφεται" ή "γράφετε" κτλ. Αλλά το κυριότερο είναι ότι ένα μέλος που έχει "κοκκινισμένο" όλο το κείμενο δεν πρόκειται να καθίσει να ασχοληθεί με διορθώσεις. Δεν του λένε τίποτα γιατί έτσι κι αλλιώς, δεν τον απασχολούν.

Ο Ορθογράφος είναι καλός για τα μέλη που γνωρίζουν ορθογραφία σε ένα ικανοποιητικό ποσοστό και άνω. Γι' αυτή την περίπτωση συστήνω αυτό που έχω ξαναπεί:
Το Add on του Firefox είναι εδώ: https://addons.mozilla.org/el/firefox/addon/english-greek-spelling-diction/
Το συγκεκριμένο μάλιστα είναι και για ελληνικά και για αγγλικά ταυτόχρονα.

Όσοι έχετε Firefox πατήστε απλά "Προσθήκη στον Firefox". Μετά την εγκατάσταση και επανεκκίνηση του Firefox, την ώρα που θα πληκτρολογείτε ένα κείμενο, μόλις γράψετε μια λέξη λάθος θα υπογραμμίζεται αυτόματα με κόκκινο. Κάνοντας κλικ με το ποντίκι πάνω στη λέξη βγαίνουν διάφορες επιλογές για να διαλέξετε τη σωστή λέξη.

Βέβαια μην περιμένετε να σας σώσει από περιπτώσεις ομόηχων λέξεων π.χ. γράφετε (εσείς) και γράφεται (αυτός) ή όμως (μα) και ώμος (πλάτη).

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 951 110515 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από vag21
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159753 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515284 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146449 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303226 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 181 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530734 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201466 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801584 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11046 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40978 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet