vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

145 επισκέπτες, 5 χρήστες
manoslykos, djfloor, ΜΗΤΣΟΣ ΠΑΠ, TasMan, Christos Z

Twitter

ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1230 στις: Μαρτίου 29, 2019, 12:52 »
[justify]Καλημέρα κυρ Φυσικέ, χεχε, μου αρέσει όταν βλέπω τονισμένες κατάμαυρες λέξεις. Άκου τώρα και το παρακάτω. Βασικά, σε περαστικούς επικριτές πάντα λέω πως το άτμισμα πουθενά δεν κάνει καλό, η διακοπή του τσιγάρου όμως ναι, ή ακόμα και πως εγώ ποτέ δεν έπαψα ν’ αγαπώ το τσιγάρο.[/justify]

[justify]Τώρα, γενικά για το σώμα που λέω παραπάνω, έτσι είναι, τουλάχιστον όσα βλέπω σε μένα, π.χ. πόσες γενικές εξετάσεις μέχρι τώρα έκανα (τυπικότατος παρακαλώ), όλες ήταν εξαιρετικές τα τελευταία χρόνια, μετά ήρθαν ξανά τα νυστέρια, και οι εξετάσεις που ακολούθησαν ήταν για τον π@@, μακελειό με φυσικοθεραπείες, ξανά έκτακτες εξετάσεις, και ξανά μανά. Μέχρι το καλοκαίρι οι αερόβιες τρέλες ήταν σε επίπεδο π.χ. από 5 συνεχόμενες ώρες μέχρι άγριες νύχτες. Τώρα; μια τσάπα παιδική έπιασα και έσκασα. [θα επανέλθουμε όμως, αμέ).  :)[/justify]

Αποσυνδεδεμένος sotirakis37

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
καλησπερα,σωτηρης 37 χρονων.
καπνιστης 18 χρονια απο τα οποια τα 17 ηταν με 2 πακετα.
αποφραξη στους πνευμονες απο το τσιγαρο στα 37  :(
τσουξιμο στους πνευμονες κυριως οταν επεφτα για υπνο.
2 εβδομαδες ατμιστης...απο την πρωτη εβδομαδα εφυγε το τσουξιμο και η οσφηση εχει διπλασιαστει.
θα τα λεμε
σορυ για την παραθεση στο μηνυμα μου,απλα15 μηνες μετα εχω να προσθεσω....
μετα απο πολυ καιρο εκανα ενα τεστ λαχανιασματος για να δω σε τι κατασταση ειναι οι πνευμονες,ξεκινησα με σχοινακι αλλα δεν λαχανιαζα,βγηκα για τζοκιν και παλι δεν λαχανιαζα,τελικα εκανα τζοκιν σε πολυ αποτομη ανηφορα,επρεπε να λαχανιασω οπωσδηποτε για να δω τι γινεται,εναμιση χρονο πριν, με την αποφραξη στο εντονο λαχανιασμα στον μισο αριστερο πνευμονα δεν περνουσε αερας,το καταλαβαινα μονο στο λαχανιασμα ομως.
η αντοχη μου εχει διπλασιαστει,και λιγο λεω...
οταν εισαι μια 20ετια στο τσιγαρο δεν εισαι σε θεση να κρινεις τι ειναι φυσιολογικο και τι οχι σε οτι εχει να κανει με αντοχη,γιατι απλα εχεις ξεχασει,σχεδον δεν εζησες τι ειναι,στο αμεσο μελλον θα βαλω και λιγο τζοκιν στην καθημερινοτητα μου,20 η 30 λεπτα την μερα

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1232 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2019, 22:34 »
αγαπητή συνατμοιστες  6 χρόνια πλέον ατμιστής  είπα  και εγώ να μοιραστώ μαζί σας την δικιά μου εμπειρία κυρίως από την διακοπή του τσιγάρου και την αντικατάσταση του από το ηλεκτρονικό .

λόγο προβλήματος υγείας η γιατροί δεν μου επέτρεπαν να μπω  θάλασσα . :NevraKlama:

 χρόνια πήγαινα στην παραλία με την οικογένεια , όλοι κάνανε μπάνιο και εγώ ψηνόμουνα στην αμμουδιά . υπήρξα δεινός κολυμβητής με πολλή καλό μακροβούτι στο εθνικό κολυμβητήριο Θεσσαλονίκης βουτούσα από την μια μεριά και έβγαινα στην άλλη με μια ανάσα .

μετά ήρθε το τσιγάρο τα μακροβούτια χαθήκανε η αντοχές έπεσαν κτλ.

φέτος το καλοκαίρι συνέβη κάτι το συγκλονιστικό μετά από 14 χρόνια ξαναμπήκα θάλασσα σε αυτά τα χρόνια έκοψα το τσιγάρο άρχισα το ηλεκτρονικό .

44 χρονών σήμερα λέω δεν κάνω και μια βουτιά έτσι για την τιμή τον όπλων .

πραγματικά εξεπλάγην δεν το περίμενα , η γυναίκα μου με την κόρη μου ουρλιάζανε στην παραλία γιατί νόμιζαν ότι έπιασα πάτο .:hapy_crazy: :hapy_crazy: :hapy_crazy:

  τελικά υπάρχει ακόμα το παιδί που όταν βούταγε έκανε τους πάντες να αλλάζουν πάνες γιατί νόμιζαν ότι πνίγηκε .

δεν πρόκριτε να πω ποτέ ότι το ΗΤ κάνει καλό ,  λέω σε όποιον καπνίζει να το αρχίσει όχι αύριο αλλά χθες . 



Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1233 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2019, 11:00 »
Πριν κόψω το τσιγάρο (2,5-3 πακέτα ημερησίως) δεν μπορούσα να φουσκώσω ούτε μία φούσκα. Στην αρχή θέλει ένα boost να ανοίξει και τα πνευμόνια μου δεν μπορούσαν να αντεπεξέλθουν.
Πριν ένα μήνα φούσκωσα στην παραλία ένα μεγάλο παιδικό σωσίβιο με 3 αεροθαλάμους χωρίς να κληθεί ασθενοφόρο. Καλά για τις φούσκες δε λέω, τις έχω για πλάκα...

Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1234 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2019, 11:33 »
Δεν είναι εκπληκτικό που άνθρωποι γύρω στα 40 μας είχαμε καταντήσει σαράβαλα και νομίζαμε ότι είναι και φυσιολογικό;

Αποσυνδεδεμένος sotirakis37

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1235 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2019, 16:03 »
εγω στα 20 μου ημουν σαραβαλο και νομιζα πως ηταν φυσιολογικο,και στα 40 μου τωρα ειμαι ετοιμος για μαραθωνιο.
οταν τρεχω νιωθω οτι εχει μεταφερθει ο εγκεφαλος σε ενα ξενο σωμα ενος αθλητη

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 30, 2019, 14:43 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος amorphia

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1236 στις: Δεκεμβρίου 19, 2019, 07:50 »
όταν ξεκίνησα το ηλεκτρονικό ήμουν καπνιστής στα 3-4 πακέτα τσιγάρα την ημέρα.... γενικότερα ο "άκαπνος" χρόνος στις ώρες που ήμουν ξύπνιος καθημερινά  ήταν ουσιαστικά μηδαμινός... 
ξεκίνησα δειλά δειλά πριν από 6 χρόνια πάνω κάτω το άτμισμα με την λογική "ας το δοκιμάσω και αν γλιτώσω έστω και ένα πακέτο τσιγάρα από τα κανονικά πάλι κέρδος είναι" και το κέρδος το εννοούσα στην τσέπη να είμαι ειλικρινής.. είμαι καλώς ή κακώς από τα άτομα που λένε "αν μπεις σε μια διαδικασία του να κάνεις οποιαδήποτε κατάχρηση (συστηματικά), ένα κομμάτι της υγείας σου έχεις αποφασίσει να το αφήσεις πίσω"... ίσως φαίνεται παράλογο για αρκετούς αλλά μιλάμε για το κάπνισμα παιδιά....τα τελευταία 20-30 χρόνια είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε πολύ καλά πόσο βλαβερό είναι με σχεδόν θα έλεγα "μαθηματική ακρίβεια" οπότε το είδα καθαρά οικονομικά τότε το θέμα.. 

με τόσο κάπνισμα, θα ήταν αστείο βέβαια να έλεγα πως δεν είχα φλέγματα ή γενικότερα προβλήματα από το κάπνισμα... δυστυχώς όμως παρόλα αυτά λόγω των συσκευών της τότε εποχής (πολύ μικρές μπαταρίες) είχα τεράστια θέματα θέματα αυτονομίας, όταν καπνίζεις 3-4 πακέτα τσιγάρα την ημέρα  μια μπαταρία 500Mah ή 1000Mah τι να σου κάνει η έρμη? έκανα ταυτόχρονα και τα 2... ωστόσο δεν εγκατέλειψα... σιγά σιγά αγόρασα και άλλες μπαταρίες (μιλάμε και για εποχές που τα κόστη ήταν αρκετά μεγαλύτερα σε σχέση με τώρα και για τις επιδόσεις που είχαν τότε ειδικά αν τα συγκρίνει κανείς με το τι κυκλοφορεί τώρα) αυτό λύθηκε.... με το που έμεινα σταθερά στο ηλεκτρονικό τσιγάρο τα οφέλη που είδα ήταν τα εξής:

τα Φλέγματα και το μόνιμο "στραγαλάκι" που αισθανόμουν στον λαιμό απλώς εξαφανίστηκε μέσα σε λίγο καιρό... και αισθάνομαι πως αναπνεώ και καλύτερα.

κάπνιζα παντού, στο σπίτι, στην δουλειά (ήταν μη παραγωγική δυστυχώς και μου άφηνε όλον τον χρόνο ακόμα και σε 12ωρες βάρδια αν ήθελα μπορούσα να καπνίζω τουλάχιστον τις 11)  είδα διαφορές γενικότερα συνολικά στην υγιεινή των χώρων που καθόμουν... στο αυτοκίνητο, στο σπίτι, στην δουλειά... πολύ πιο καθαρός αέρας ήταν κάτι που μέτρησε για εμένα... 

Ξυπνάω το πρωί και αισθανόμουν πολύ πολύ καλύτερα από ότι πριν... βέβαια ακόμα και τώρα αν δεν πιω καφέ όταν ξυπνήσω είμαι σαν ζόμπι.... αλλά δεν έχω αυτό το βάρος στο στήθος που είχα όταν κάπνιζα... 

Μυρίζω και γεύομαι πολύ πολύ καλύτερα από ότι όταν κάπνιζα.. παίρνω μεγαλύτερη ευχαρίστηση από το φαγητό ή τα ροφήματα από ότι πριν... 

για την αντοχή μου ΔΕΝ μπορώ να πω πως βελτιώθηκε ή αν είδα κάποια αλλαγή... πιτσιρίκος έκανα αθλητισμό και πρωταθλητισμό και τα αθλήματα που έκανα έτσι και αλλιώς ήθελαν αντοχή... βάση αυτού γενικότερα θα έλεγα πως η αντοχή ΠΡΩΤΑ χτίζεται... ύστερα οτιδήποτε άλλο... δεν θα καβαλήσεις ας πούμε ένα ποδήλατο και θα κάνεις 200 χιλιόμετρα δρόμο για παράδειγμα επειδή έκοψες το τσιγάρο, ακόμα και αν δεν έχεις καπνίσει ΠΟΤΕ στην ζωή σου, θα πάρει χρόνο, επιμονή και υπομονή μέχρι να μπορείς να κάνεις μια τέτοια απόσταση... ένας άνθρωπος ο οποίος σέρνεται από τον το κρεβάτι του στην καρέκλα του γραφείου του, από την καρέκλα αυτή στον καναπέ του σπιτιού του μέχρι να ολοκληρώσει τον κύκλο του πηγαίνοντας στο κρεβάτι του πάλι, που είναι κατα βάση και ο σύγχρονος τρόπος ζωής (καθιστική ζωή για τους περισσότερους), δεν θεωρώ πως πρόκειται να δει τεράστιες αλλαγές έτσι και αλλιώς χωρίς προσπάθεια.. 



γενικότερα θέματα υγείας δεν έχω πέρα από κανένα κλασσικό κρύωμα ίσως τον χειμώνα, ή καμία γρίπη σπάνια μέσα στα χρόνια για να δω διαφορές σε δείκτες, εξετάσεις κλπ... 



το μόνο "αρνητικό" το οποίο έχω δει μέσα  στα χρόνια είναι είναι το οτι επειδή μου αρέσει ο ατμός να είναι παρα πολύ ζεστός και ατμίζω με πνευμονικούς ατμοποιητές σε πολλά βατ... πολύ σπάνια μεν αλλά κάποιες φορές ερεθίζεται λίγο η γλώσσα μου αλλά όχι ως κάτι επιλήψιμο.... αυτό όπως και να έχει, έχει να κάνει με την χρήση που κάνω εγώ σε σχέση φυσικά με το οτι δεν κάνω και αρκετή κατανάλωση νερού... κάτι που είτε ως ατμιστές είτε ως καπνιστές είτε ως άτομα που δεν έχουν καμία σχέση με αυτά τα δύο θα έπρεπε να κάνουμε έτσι και αλλιώς πράγμα το οποίο δεν κάνω... 

Αποσυνδεδεμένος fotisdr

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1237 στις: Δεκεμβρίου 19, 2019, 12:25 »
Εγώ στα 32 σήμερα είχα να κάνω γυμναστική από τα 19 .Έκανα ένα καπνό στις 2 μέρες. Πονούσε πλάτη  μέση είχα και τα ψυχολογικά μου . Ξεκινησα πριν κάνα χρόνο ηλεκτρονικό (είχα και πιο παλιά αποτυχημένες απόπειρες) με γυμναστήριο και Μάι Ται . Τώρα δεν μασάω η μάλλον μασάω σίδερα και μην μιλήσω για την πνευματική διαύγεια και την ηρεμία που έχω

Αποσυνδεδεμένος adespotos

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1238 στις: Φεβρουαρίου 17, 2021, 16:26 »
Περα απο το οτι μυριζω , γευομαι, αναπνεω καλυτερα, μουφυγε το πλακωμα απτο στηθος κ κατι πονακια(τσουξιμο) στο στηθος που με επιαναν συχνα.
Επισης πολυ σημαντικο θεωρω, εχει βελτιωθει ο υπνος μου. Κατι απνοιες που ειχα κ κατι πρωινοι βηχες λες κ πνιγομουν εξαφανιστηκαν.

Αποσυνδεδεμένος SAGITARIUS

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΟΣΟ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Η ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ;
« Απάντηση #1239 στις: Απριλίου 03, 2021, 01:51 »
Όταν ξεκίνησα να ατμίζω πριν από 7 χρόνια, θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι σταμάτησα να λαχανιάζω έντονα όταν ανέβαινα τις σκάλες του σπιτιού μου από το δεύτερο μήνα. Τρείς όροφοι σκάλες χωρίς ασανσέρ.
Από τότε σταδιακά έχει βελτιωθεί και η γεύση, αλλά το σημαντικότερο είναι ότι σταμάτησε εντελώς εκείνος ο καταραμένος τσιγαρόβηχας και τα ανυπόφορα πρωινά πλακώματα στο στήθος.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33592 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 533999 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59489 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8016 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236715 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 377 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13917 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135977 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084626 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35124 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9715 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 477617 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy