vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

296 επισκέπτες, 3 χρήστες
dimitrisd, manoslykos, antre

Twitter

εγκαυμα ελαφρυ απο μπαταρια

εγκαυμα ελαφρυ απο μπαταρια
« στις: Ιουλίου 28, 2013, 02:00 »
Απο μακακια  μου ειχα στην  τσεπη του παντελονιου μου μια  μπαταρια εφεστ ιμρ 16340 3,7 λι-μν 550 mah v2.
την ειχα εκει  αρκετες ωρες .ξαφνικα οπως προχωρουσα, ενιωσα ενα αποτομο καψιμο στο ποδι μου .εβαλα το χερι στην τσεπη μου και οπως οπως εβγαλα εξω την μπαταρια και την πεταξα κατω.μου εκανε εντυπωση το ποσο πολυ εκαιγε.οταν την  ακουμπησα μετα απο μερικα δευτερα στην κυριολεξια νομιζα οτι θα λιωσει θα εκραγει.
προφανως στην τσεπη μου εκανε ενωση με κερματα η τα κλειδια μου.
εσεις τι λετε;
ειμαι τρομαγμενος αναλογιζομενος τι θα μπορουσε να συμβει αν πχ καποιος ειχε σε μια τσαντα στο αεροπλανο πεταμενες μπαταριες με αλλα εξαρτηματα και υγρα.θα ηταν σαν μικρη βομβα.
προσοχη λοιπον .
εμενα το παθημα μου εγινε μαθημα
υπαρχει πουθενα αρθρο για την ασφαλεστερη μεταφορα και αποθηκευση αυτων των διαολων;

Αποσυνδεδεμένος unclesarda

  • *
  • 61
  • Φύλο: Άντρας
Απ: εγκαυμα ελαφρυ απο μπαταρια
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 28, 2013, 02:08 »
καλά που δεν έσκασε πάρε ένα κουτάκι και ποτε χύμα στην τσέπη  :idiot1:

Απ: εγκαυμα ελαφρυ απο μπαταρια
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 28, 2013, 02:10 »
Έχει αναφερθεί και από άλλο μέλος του φόρουμ  πρόβλημα με διαρροή υγρών μπαταρίας λόγω της επαφής με μεταλλικά αντικείμενα. Θέλει κάποια προσοχή το θέμα της φύλαξης και μεταφοράς των μπαταριών. Κυρίως πρόσεχε τις υψηλές θερμοκρασίες του καλοκαιριού καθώς και να μην έρχονται οι μπαταρίες σου σε επαφή με άλλα μέταλλα ή υγρά. 


Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: εγκαυμα ελαφρυ απο μπαταρια
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 28, 2013, 02:15 »
Εισαι τυχερος που ηταν IMR (ασφαλους χημειας) και οχι unprotected.


Μπαταριες για τα mod μας....Ποιες ειναι ασφαλεις? Ποιες οι διαφορες τους?

Απ: εγκαυμα ελαφρυ απο μπαταρια
« Απάντηση #5 στις: Ιουλίου 28, 2013, 02:43 »
το περιστατικο εγινε πριν απο μερες.
το λαθος σιγουρα ηταν δικο μου.
αλλα παιδια ,φοβηθηκα στην σκεψη τι θα συνεβαινε στο αεροπλανο
προσοχη λοιπον.
ξερει κανεις που πωλουνται ειδικα κουτια αποθηκευσης μπαταριων ισως και με μηχανισμο αποφωρτισης σε περιπτωση υπερθερμανσης?

Αποσυνδεδεμένος MAK

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: εγκαυμα ελαφρυ απο μπαταρια
« Απάντηση #6 στις: Ιουλίου 28, 2013, 04:01 »
Κατι παρομοιο ετυχε και σε μενα...Μπαταρια ΑW 18350 στην τσεπη της ζακετας και ετσι αφιρημενος οπως ημουν εβαλα και τα κλειδια στην ιδια τσεπη....Μετα απο μιση ωρα βαζω το χερι στην τσεπη για να βγαλω τα κλειδια να μπω στο σπιτι και με το που τα επιασα τα πεταξα κατω αμεσως.....Μολις θυμηθηκα οτι ειχα την μπαταρια στην τσεπη λεω......Να γιατι εχουμε τρελες θερμοκρασιες...Μετα απο λιγο βγαζω και την μπαταρια εφοσον μπορουσα να την πιασω πλεον....Και τα αποτελεσματα???Η (ζελατινα-πλαστικο) που εχει γυρω γυρω ειχε λιωσει και και ο αρνητικος πολος της μπαταριας ειχε αρχισει να φουσκωνει....Ενοειται οτι η μπαταρια πηγε για ανακυκλωση και ενοειται οτι απο εκεινη την μερα η μπαταριες μεταφερονται πλεον στα κουτακια τους....Φθηνα την γλυτωσα ο  :idiot1: :idiot1: :idiot1: ...

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: εγκαυμα ελαφρυ απο μπαταρια
« Απάντηση #7 στις: Ιουλίου 28, 2013, 08:54 »
Δεν χρειάζεται κανένα "ειδικό κουτάκι ασφαλείας" .

Τα πάμφθηνα πλαστικά κουτάκια-θήκες,

φτάνουν και περισσεύουν για την ασφαλή μεταφορά των μπαταριών λιθίου.

Τα βρίσκουμε σχεδόν σε όλα τα ατμομάγαζα κι η αξία τους εκτιμάται -δυστυχώς- μόνο όταν μας λείψουν... :-\

Επιλεγμένα μηνύματα για ασφάλεια μπαταριών

Όπως λέει κι ένας φίλος, η γνώση είναι δύναμη.
Οι περισσότερες πληροφορίες που μας αφορούν άμεσα βρίσκονται ήδη στο φόρουμ:

διαβαζω το νημα καλα ρε παιδια μπαταρια χυμα σε επαφη με μεταλικα αντικειμενα και ψαχνετε γιατι εσκασε .......
προσοχη γιατι μετα θα βγουν τα καναλια και θα λενε θανατηφορο το ΗΤ ....... :o

...
Συμβουλή :

Ποτέ μην μεταφέρετε μπαταρίες παρέα με μεταλλικά αντικείμενα .
...

Κι όμως υπήρχε κι άλλο περιστατικό με IMR που οφειλόταν σε επαφή της μπαταρίας με κέρματα (η μπαταρία χύμα στην τσέπη).

Άλλο ένα είχε αναφερθεί στο ECF, πάλι με IMR, μέσα σε μοντ που δεν κλείδωνε (ήταν μέσα σε τσάντα και προφανώς πιεζόταν το κουμπί του).

Περιπτώσεις δηλαδή που το βραχυκύκλωμα και η αποφόρτιση προκλήθηκαν από εξωτερικούς παράγοντες και όχι από ελάττωμα των ίδιων των μπαταριών.

Αυτά δείχνουν ότι μέχρι στιγμής οι IMR δεν έχουν επικίνδυνη συμπεριφορά από μόνες τους, αλλά όταν δεν τηρούνται κάποιες στοιχειώδεις προφυλάξεις κατά την φύλαξη-μεταφορά τους και ότι, ακόμα και τότε, δεν έχουν παρουσιάσει βίαιη αποφόρτιση (έκρηξη).

Άρα, κουτάκι για τις μπαταρίες, κλείδωμα για το μοντ, για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο

Οχι τις μπαταριες στην τσεπη ή αλλου,μαζι με κλειδια,κερματα ή αλλα μεταλλικα αντικειμενα.!
Εχει υποθει 10αδες φορες !
Θα σκασει καμια μπαταρια,θα τραυματιστει κανενας και μετα θα λενε οτι το ΗΤ ειναι επικινδυνο !  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 28, 2013, 09:29 από Vangos »

Αποσυνδεδεμένος geosurv

  • *
  • 85
  • Φύλο: Άντρας
Απ: εγκαυμα ελαφρυ απο μπαταρια
« Απάντηση #8 στις: Ιουλίου 28, 2013, 09:17 »
Το έπαθα και εγώ  με το μοντ(δεν κλειδωσα το κουμπί). Η μπαταρία (aw imr 18650) έβγαλε όλα υγρα και" έσκασε" το περίβλημα  της. Μικρή ζημιά, μια μπαταρία και τα orings στον ατμό. Απο τοτε παντα κλείδωμα το μοντ και οι μπαταρίες σε θηκουλες( την αλλη μέρα πήρα 10θηκες :laugh1:)

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: εγκαυμα ελαφρυ απο μπαταρια
« Απάντηση #9 στις: Ιουλίου 28, 2013, 09:29 »

Το συγκεκριμένο θέμα, έχει ήδη αναφερθεί και υπέρ-αναληθεί για την επικινδυνότητα των βραχυκυκλωμάτων των μπαταριών λιθίου.
Κατόπιν τούτου, κλειδώνεται και παραμένει μόνο για (άλλη μία) ενημέρωση.

Παρακαλούνται τα μέλη -ειδικά για θέματα ασφάλειας- να πληροφορούνται απ'τα σχετικά θέματα του φόρουμ.


Απ'το συντονισμό του φόρουμ.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 954 110718 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:51
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159946 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515417 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146487 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303284 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12799 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530833 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201477 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801670 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11077 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41005 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet