vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

215 επισκέπτες, 2 χρήστες
manoslykos, Jorge

Twitter

Αθλητισμός-Άσκηση και Άτμισμα

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Αθλητισμός-Άσκηση και Άτμισμα
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουαρίου 26, 2017, 20:44 »
Είχα κάνει την ίδια ερώτηση, όταν άρχισα το άτμισμα!

Και η Petra  :bow:

μου είχε απαντήσει ότι καλά είναι να έχεις σταματήσει τον ατμό 45 λεπτά πριν, γιατί η νικοτίνη έχει επίδραση στην καρδιά. Στην πράξη το διαπίστωσα κι εγώ. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Αθλητισμός-Άσκηση και Άτμισμα
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουαρίου 26, 2017, 21:01 »
οσο αφορα το ατμισμα η ακομα και καπνισμα και μεταβολισμο χωρις να ειμαι ειδικος αλλα εχοντας ακουσει απο ιατρους απο τον προπονητη μου στο γυμν αλλα και εχοντας δει τον φιλο μου που εκοψε τελειως το τσιγαρο εχω να πω οτι πιστευω πως η νικοτινη επηρεαζει εστω και λιγο τον μεταβολισμο.σε εναν αθλουμενο τα αποτελεσματα δεν ειναι τραγικα αλλα σε εναν που δεν ασκηται πιστευω θαχει πιο εμφανη αποτελεσματα

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: Αθλητισμός-Άσκηση και Άτμισμα
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουαρίου 26, 2017, 21:37 »
Δεν αθλούμαι αλλά κάθε καλοκαίρι από το 2005 και μετά φτιάχνω τα γήπεδα για το πανελλήνιο πρωτάθλημα beach volley καθώς και όποια βαλκανικά, ευρωπαικά, παγκόσμια γίνονται στην Ελλάδα.
Η δουλειά που κάνω εκέι έιναι απαιτητική, πολλές ώρες στον ήλιο, αρκετή χειρονακτική δουλειά, τρέξιμο κατα τη διάρκεια των αγώνων. Οι ρυθμοί που τρέχω σε ένα τουρνουά είναι όσο ένας αθλητής κάνει προετοιμασία, την άνοιξη.
Άρχισα το άτμισμα το 15 στην ηλικία των 37. 1/1. Το πρώτο καλοκάιρι, δεν κατάλαβα κάποια διαφορά στις αντοχές μου. Στην καθημερινότητα μου και σε κάτι 5χ5 έβλεπα κάποιες αλλαγές αλλά έπειδή πήρα και κιλά ήταν μία η άλλη. 
Μετά το σκίσημο του καλοκαιριού και αφού έχασα τα κλασσικά 10 κιλά που χάνω κάθε χρόνο, συνειδοποιησα ότι οι μέρες που ήθελα να ξεκουραστώ μειώθηκαν από ότι συνήθως. Από τότε και μετά και καλύτερες αντοχές και καλύτερες αναπνοές. Φέτος στα 39 μου, με περιορισμένο προσωπικό, έκανα περισσότερα από ότι κάνω συνήθως, 2 έξτρα πανευρωπαϊκα και ήταν σαν να ήμουν 35άρης σε όλα , εκτος από τη μέση που έφαγε μια φλεγμονή.

¨οσο για τον μεταβολισμό αυτό που έχω συνιδητοποιήσει έιναι ότι η νικοτίνη στον ανεβάζει. Η διαφορά με τον ατμό που έιδα εγώ ήταν ότι έιχα πιό νορμαλ πείνα και πιό νορμαλ τουαλέτα. εννοώ, όπως κάποιος που έχει καλό μεταβολισμο , μόλις τρώει μετά από δυο ώρες πάει... όχι τόσο πολύ αλλά καλύτερα από όταν έκανα κ.τ

Αποσυνδεδεμένος Flavius Atticus

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αθλητισμός-Άσκηση και Άτμισμα
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουαρίου 26, 2017, 21:57 »
Από έφηβος είμαι υποτασικός χωρίς αυτό να επηρεάζει την γενική υγεία μου, και ενδέχεται να φταίει κι η απότομη αύξηση της πίεσης, επειδή την ανεβάζουν και η νικοτίνη και η άσκηση. Το είχα παρατηρήσει στα μηχανήματα και στα ελεύθερα βάρη ενώ η ποδηλασία μετά το κάπνισμα σχεδόν δεν άλλαζε.   
Επίσης, κι αυτό με τον μεταβολισμό σίγουρα θα ισχύει. 

Αποσυνδεδεμένος ikaros1

  • **
  • 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αθλητισμός-Άσκηση και Άτμισμα
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουαρίου 27, 2017, 00:04 »
Eδω και ενα εξαμημο,εχω "καθιερωσει'',μερα παρα μερα, να κανω μια διαδρομη περπατωντας, 3 χιλιομετρων και κατι,με ανηφορες-κατηφορες,και σκαλοπατια στο τελος! Μπορω να πω,οτι τις ανασες που εχω τωρα,δεν τις ειχα ουτε στα 35-καπνιστης(ειμαι 43)

Αποσυνδεδεμένος plasdex82

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αθλητισμός-Άσκηση και Άτμισμα
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουαρίου 27, 2017, 00:30 »
Αθλητισμό δεν έχω ξεκινήσει ακόμα γιατί με 2 μωρά δύσκολο αλλά έχω δει πως έχω καλύτερο ύπνο, καλύτερο ξύπνημα χωρίς βήχα. Δεν αντέχω το ποτό με τίποτα και ούτε αναζητώ τον καφέ τόσο όσο όταν κάπνιζα. Ο μεταβολισμός μου τα έχει παίξει γιατί έχω πάρει κιλά αλλά στο τρέξιμο δεν λαχανιάζω εύκολα. Βέβαια αθλούμαι στα κυκλάκια περισσότερο κι έχω παρατηρήσει ότι έχω καλή ανάσα τώρα παρά παλιότερα.  :D

Απ: Αθλητισμός-Άσκηση και Άτμισμα
« Απάντηση #51 στις: Ιουλίου 25, 2017, 19:39 »
Πάντα μου άρεσε να γυμνάζομαι, έκανα βάρη στο γυμναστήριο. Με το τσιγάρο ο αθλητισμός πήγαινε περίπατο, ένιωθα άθλια. Στα μεγάλα διαστήματα που το έκαβα πέταγα, έκανα πολύ δυνατές προπονήσεις. Τρελή διαφορά.

Τώρα με το άτμισμα... η κατάσταση είναι ενδιάμεση. Σαφώς καλύτερη από το κάπνισμα, αλλά δεν έχω δει αυτό που βλέπουν άλλα μέλη, κάποια τεράστια διαφορά, σαν αυτή που είδα με την πλήρη διακοπή του καπνίσματος. Είμαι καλύτερα, αλλά δεν είμαι σε θέση να κάνω καλές προπονήσεις, και να πω την αλήθεια, το να κάθομαι όλη μέρα να ατμίζω με απομακρύνει πολύ από τη νοοτροπία του αθλητισμού. 

Το άτμισμα με απομάκρυνε πολύ από την νοοτροπία της άσκησης (ίσως επειδή είναι πιο απολαυστικό από το κ.τ!), ενώ όσο κάπνιζα, υποφέροντας από τις βαριές συνέπειες, σκεφτόμουν πότε και πώς θα το κόψω, ώστε να ξαναρχίσω προπονήσεις.. 

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Αθλητισμός-Άσκηση και Άτμισμα
« Απάντηση #52 στις: Ιουλίου 25, 2017, 19:45 »

Είχα κάνει την ίδια ερώτηση, όταν άρχισα το άτμισμα!

Και η Petra  :bow:

μου είχε απαντήσει ότι καλά είναι να έχεις σταματήσει τον ατμό 45 λεπτά πριν, γιατί η νικοτίνη έχει επίδραση στην καρδιά. Στην πράξη το διαπίστωσα κι εγώ. :thumpup:
Δοκίμασέ το, πιστεύω με επιμονή θα την δεις τη διαφορά.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αθλητισμός-Άσκηση και Άτμισμα
« Απάντηση #53 στις: Ιουλίου 25, 2017, 21:58 »
 :hmmm:

αλλο το ατμιΖμα κ σαικς, αλλο αυτο ε?  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9577
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αθλητισμός-Άσκηση και Άτμισμα
« Απάντηση #54 στις: Ιουλίου 25, 2017, 23:18 »
Υπάρχει πάντα και η επιλογή περιορισμού της νικοτίνης σε μηδενικά επίπεδα. Μπορεί να μην είναι κάτι εύκολο αλλά σίγουρα γίνεται με κάποια προσπάθεια.

Αποσυνδεδεμένος specemarine

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Funeral Fog.
Απ: Αθλητισμός-Άσκηση και Άτμισμα
« Απάντηση #55 στις: Ιουλίου 25, 2017, 23:48 »
Το να κάθεσαι και να ατμίζεις όλη μέρα μάλλον τεμπελιά είναι.Δεν καταλαβαίνω πως το άτμισμα σε αποθαρρύνει.

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Αθλητισμός-Άσκηση και Άτμισμα
« Απάντηση #56 στις: Δεκεμβρίου 13, 2018, 20:26 »
Καποτε πηγαινα στο γυμναστηριο οταν ειχα χρονο κ φυσικα καπνιζα κ οι αντοχες μου ηταν στα ορια...
Δεν εκανα ποτε τρεξιμο τοτε απλα λιγα βαρη κ οτι ειχα ορεξη.... :laugh1:

Σημερα? Τρεχω κ πρωι κ βραδυ (τζοκινγκ εδω  περιπου κ εναν χρονο) κανω χιτ στο γυμναστηριο (ειτε στον  διαδρομο ειτε  στο ελλειπτικο ) κ γενικα γυμναζομαι παρα πολυ δυνατα χωρις να εχω κανενα προβλημα.

Ειμαι 50 ετων κ φυσικα καταλαβαινετε οτι καποιοι φοβηθηκαν οτι θα παθω καρδια την πρωτη φορα που
εκανα χιτ..( οχι στο ασχετο γιατι ειχα ατομο που με καθοδηγουσε)
.. Σημερα αυτοι που φοβηθηκαν? Με φοβουνται για αλλον λογο..... :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Ζητανε ταυτοτητα οταν λεω την ηλικια μου.....κ φυσικα ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙ.

Το ατμισμα πιστευω οτι σε κραταει σε πολυ καλα επιπεδα ενω το καπνισμα σε στελνει ασχημα...
Το λεω αυτο γιατι ξερω πως νιωθω σημερα μετα απο τοσα χρονια  που ατμιζω  :) :)



« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 14, 2018, 00:02 από DARK ANGEL »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 954 110698 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:51
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159923 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515363 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146485 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303282 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12798 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 191 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530822 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201476 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801652 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11073 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41001 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet