vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

337 επισκέπτες, 8 χρήστες
Buliwyf, vlasismiriagos, tibolaso, bujinkan, gstamatos, maprix, manoslykos, I.P

Twitter

Αθλητισμός-Άσκηση και Άτμισμα

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Αθλητισμός-Άσκηση και Άτμισμα
« Απάντηση #30 στις: Μαρτίου 02, 2016, 13:49 »
Επανέρχομαι μετά από καιρό για να αναφέρω κάποιες βελτιώσεις των επιδόσεων στο άθλημά μου. Οκ, δεν ξεκίνησα ποτέ ξανά bodybuilding αλλά το μπριτζ το συνεχίζω.

Κατ' αρχάς, να πω ότι η Ομοσπονδία μας απαγόρεψε το κάπνισμα εντός των εντευκτηρίων από το 2000, πολλά χρόνια πριν γίνει επίσημη η απαγόρευση σε εσωτερικούς χώρους, η οποία δεν εφαρμόζεται κιόλας. Σε μας, εφαρμόζεται. Μάλιστα, οι κανονισμοί λένε ότι καθ' όλη τη διάρκεια του τουρνουά, που είναι κοντά στις 4 ώρες, απαγορεύεται η έξοδος του παίκτη από τον αγωνιστικό χώρο, εκτός αν πρόκειται για τουαλέτα. Αυτό το "λυγίζουμε" κάπως.

Είδα σημαντική βελτίωση στις επιδόσεις μου, καθώς δεν έχω το άγχος να βγω να καπνίσω. Οπότε, συγκεντρώνομαι καλύτερα και αν πρόκειται για δύσκολη κατάσταση, τραβάω και τη τζούρα μου να ηρεμήσω. Οπότε, τα αποτελέσματά μου είναι σαφώς καλύτερα, το ποσοστό πρώτων θέσεων έχει ανέβει σημαντικά και επιπλέον, δεν έχω νεύρα. Είμαι ήρεμος ακόμα και με τον εαυτό μου, με τον οποίο είμαι αυστηρός και δεν μου συγχωρώ λάθη, ακόμα και αν αυτά για να αποφευχθούν θα πρέπει να κάνω παίξιμο το οποίο είναι κατά πολύ ανώτερο από το λέβελ μου.

Αυτά.

Και όχι, δεν γράφω για να νευριάσω αυτούς που ασχολούνται με σωματική άσκηση. Έχει και η πνευματική τα δικά της!

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Αθλητισμός-Άσκηση και Άτμισμα
« Απάντηση #31 στις: Μαρτίου 02, 2016, 18:15 »
 :laugh1: :laugh1:
Καλά, δεν ντρέπεσαι να μας τρολάρεις;
Εδώ ένας έλεγε ότι σκίζει το σάκο, άλλος ότι έχει καλύτερες επιδόσεις στο τρέξιμο, το ποδήλατο, το μπάσκετ, το ποδόσφαιρο... και τώρα μας λες ότι βελτίωσε τις επιδόσεις σου στο μπριτζ;  :o :o
Ανοίγεις πόρτα για τους ταβλαδόρους, αγαπητέ σύντροφε συναγωνιστή συνσυντονιστή!!!!  :laugh1: :laugh1:
Εισαι απίστευτος!!!!  :thumbsup_move_1: :respect_hat:

Αποσυνδεδεμένος vaporaki

  • ***
  • 526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αθλητισμός-Άσκηση και Άτμισμα
« Απάντηση #32 στις: Μαρτίου 02, 2016, 18:50 »
εγω κάνω τεννις (κανα χρονο) και κολυμπάω σε πισινα αρκετα χρονια.
πριν 5-6 μήνες έκοψα οριστικα το τσιγαρο. Πλεον μπορω να πω οτι έχω τουλάχιστον την τριπλάσια αντοχη σε κανονικές συνθηκες και την διπλασια σε full γκαζια

Αποσυνδεδεμένος Stella B.

  • *
  • 9
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Βγαίνω μέσα απο τους ατμούς σαν μπουζουξού!
Απ: Αθλητισμός-Άσκηση και Άτμισμα
« Απάντηση #33 στις: Μαρτίου 25, 2016, 04:31 »
 Δεν ήμουν και ο πιο αθλητικός άνθρωπος στον πλάνητη, αλλά είδα  Τ Ε Ρ Α Σ Τ Ι Α  διαφορά στην καθημερινότητα μου σε σημείο να έχω καθημερινή αντοχή για ανέβασμα (σκάλες) 5 ορόφους τουλάχιστον, πιο πολυ περπάτημα και λιγότερο αυτοκίνητο, συν οτι στην πρώτη ευκαιρία πηγαίνω για τρέξιμο χωρίς να πεθάνω στα πρώτα 10'.
 Να μου τα'λεγαν αυτά πριν 2 χρόνια θα τους έλεγα τρελούς!  ;D

Αποσυνδεδεμένος Eddiej

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αθλητισμός-Άσκηση και Άτμισμα
« Απάντηση #34 στις: Απριλίου 08, 2016, 10:01 »
Η βελτίωση στην αναπνοή και στην αντοχή είναι σχεδόν άμεση. Συνηθίζω αρκετά χρόνια να ασκούμαι σε γερούς ρυθμούς. 2-3 φορές τη βδομάδα πέρσοναλ και άλλες τόσες γυμναστήριο. Περπατάω κοντά μια ωρίτσα κάθε μέρα και παίζω και μπάσκετ (όταν μου μείνει χρόνος από τα άλλα). Γενικότερα στην άσκηση προσπαθώ να είμαι γύρω στους 150 παλμούς κατά μέσο όρο στην ώρα (κάποια πειράματα που κάνω με το γαλακτικό οξύ και το κατώφλι αερόβιου-αναερόβιου εξού και αυτός ο ρυθμός). Έκοψα το κάπνισμα μια βδομάδα. Την προηγούμενη Παρασκευή και από τότε ευτυχώς δεν έχω κάνει ούτε μισή τζούρα από κανονικό τσιγάρο. Χθες πήγα για πέρσοναλ λοιπόν. Πάντα με το ρολογάκι μου για να μετράω και να μπορώ να διατηρώ τους καρδιακούς παλμούς μου εκεί που θέλω. Ήταν αδύνατο να τους ανεβάσω... έκανα το πρόγραμμα που κάνω εδώ και ένα μήνα με μέσο όρο παλμών τους 154 και δεν ανέβαιναν με τίποτα. Άρχισα να ζορίζω ακόμα περισσότερο τις ασκήσεις και πάλι τζίφος. Μέσος όρος 140. Δηλαδή 10-15 παλμούς χαμηλότερα μέσα σε μια βδομάδα. Πραγματικά ανυπομονώ να δω τα αποτελέσματα στον μήνα πάνω. Αν δεν το έβλεπα πάνω μου αυτό, δεν υπήρχε καμμία περίπτωση να το πιστέψω.

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αθλητισμός-Άσκηση και Άτμισμα
« Απάντηση #35 στις: Απριλίου 08, 2016, 13:13 »
Μπράβο φίλε .. όσο περνάει ο καιρός θα βελτιώνεσαι .. ο κάπνός, λόγω της κολλώδους φύσης της πίσσας (πιθανόν και λόγω της καύσης), κάνει ένα φίλμ πάνω στις επιφάνειες που έρχεται σε επαφή, με αποτέλεσμα οι πνεύμονες να χάνουν μεγάλο βαθμό απο την ελαστικότητα τους, πάντα σε συνάρτηση με το πως τους χρησιμοποιούμε … οπότε, μη καπνίζοντας για ελάχιστο διάστημα, όπως αυτό που αναφέρεις, φέρνει θεαματικά αποτελέσματα αρχικά ..
Ίσως στο παραπάνω να παίζει ενεργό ρόλο κ η υγρή φύση του ατμού, η οποία διευκολύνει την ελαστικότητα, συγκριτικά με το καμμένο που εισπνέαμε μέχρι πρότινος ...
Όμως, οι πνεύμονες θέλουν πολύ καιρό για να καθαρίσουν ουσιαστικά κ να ανακτήσουν τις αρχικές τους ιδιότητες/ελαστικότητα, στο βαθμό φυσικά που λόγω ηλικίας και παραμέτρων τους επιτρέπεται ..

Αποσυνδεδεμένος hiroshi

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αθλητισμός-Άσκηση και Άτμισμα
« Απάντηση #36 στις: Απριλίου 26, 2016, 01:10 »
Για πολλα χρονια ήμουν αθλητης σε υψηλο σχετικα επίπεδο.Οποτε οι αντοχες μου κυμαινονταν σε καλα standards,παρα το γεγονος οτι ημουν καπνιστης.Τους τελευταιους 2 μηνες που ατμιζω αποκλειστικα,εχω δει σαφή διαφορά στην αντοχη μου.Δεν εννοω φυσικα οτι ειναι η μερα με τη νυχτα,,αλλα θεωρω οτι εχω την πειρα να κρινω εστω και μια στοιχειωδη βελτίωση.Αυτά απο εμενα :)

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αθλητισμός-Άσκηση και Άτμισμα
« Απάντηση #37 στις: Απριλίου 26, 2016, 01:31 »
Αν και κάπνιζα μόνο 5 χρόνια (1μιση με 2 πακέτα marlboro light), τους τελευταίους 10 μήνες έχω δει θεαματική βελτίωση στην αντοχή μου, τόσο στο τρέξιμο όσο και στο κολύμπι. Θα μου πεις, σίγα μόνο 5 χρόνια κάπνιζες...και όμως, όταν αποφάσισα να ξεκινήσω το η.τ δεν άντεχα για περισσότερα από 10 λεπτά τρέξιμο μέτριας ταχύτητας. Πλέον, και τα βάρη μου σηκώνω, και τις σκάλες ανεβαίνω, και τρέχω χωρίς το λαχάνισμα - ασθμα wannabe. Την μεγαλύτερη διαφορά ωστόσο, την είδα στην κολύμβηση, που πραγματικά η αντοχή μου έχει τουλάχιστον διπλασιαστεί, και το οφείλω στο η.τ 

Αποσυνδεδεμένος burku318

  • ***
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αθλητισμός-Άσκηση και Άτμισμα
« Απάντηση #38 στις: Απριλίου 26, 2016, 03:09 »
Και εγώ μετα απο πέντε μήνες ήρθα στα ίσια μου όπως  πριν.
Εξάλλου ένας λόγος που ξεκίνησα ήταν γιατί έχασα τις αντοχές μου και ας γυμναζομαι κάθε μέρα.

Ερώτηση παιδιά. Το ατμισμα μας επηρεάζει στην καύση του λίπους; Ακολουθώ πρόγραμμα διατροφής για καύση λίπους καθαρά και θα ήθελα αν κάποιος ξέρει να μου πει. Ευχαριστώ πολυ

Απ: Αθλητισμός-Άσκηση και Άτμισμα
« Απάντηση #39 στις: Μαΐου 10, 2016, 18:00 »
Καλησπερα κι απο μενα φίλοι μου!ργω είχα την εξης απορία η οποία με οδήγησε και στο φορουμ σας. Οσον αφορά το κανονικό τσιγάρο ειναι γνωστό οτι πρεπει να το αποφευγουμε σαν τπ διαολο μετα την άσκηση για 1-2 ωρες αναλογα το ποσό έντονη σε παλμους ηταν. Το γνωστό που "ανοίγουν" τα πνευμονια και το κακό που σου κανει πολλαπλασιαζεται. Το εχω βιωσει και προσωπικά,έκανα τσιγάρο μετά την άσκηση εν άγνοια αυτού του κανονα κ αρρωσταινα συνεχως με βηχες κλπ.γιατι ειχαν εξασθενισει τα πνευμονια μου και πι αμυνες τους. Γνωριζει κάνεις αν ισχύει το ίδιο για το ηλεκτρονικό; Έχει γίνει καποια μελετη στο ζητημα; Αν οχι,ποια είναι η προσωπική σας γνώμη /εμπειρία;

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Αθλητισμός-Άσκηση και Άτμισμα
« Απάντηση #40 στις: Ιουλίου 20, 2016, 10:56 »
καιγω με τη σειρα μου μετα απο διακοπη 10 χρονων καπνισματος και ερχομενος στο ατμισμα για 6 μηνες + πλεον οι αντοχες μου εχουν γινει πολυ μεγαλυτερες ομολογω.ασχολουμαι με σωματοδομη ερασιτεχνικα εννωειται και κανω σχετικα υγειηνη διατροφη γυρω στα 2 χρονια.τωρα τελευταια βλεπω οτι κανω ασκησεις αντοχης και δεν καρδιοχτυπω σαν τρελος οπως παλιοτερα

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: Αθλητισμός-Άσκηση και Άτμισμα
« Απάντηση #41 στις: Ιουλίου 20, 2016, 11:04 »
Καλημέρα ...κάνω εδώ και 4 χρόνια trx και pilates , συν περπατημα καμια ωρα την ημέρα...η αλλαγή στην αντοχή και στις αναπνοές τους τελευταίους 6 μήνες που ατμίζω είναι μεγάλη ...και έχω παρατηρήσει και εγώ πως αν δεν ατμίζω καμιά ώρα πριν η απόδοση που έχω είναι πολύ καλύτερη

Αποσυνδεδεμένος Flavius Atticus

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αθλητισμός-Άσκηση και Άτμισμα
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουαρίου 26, 2017, 15:27 »
Μια ερώτηση προς όσους είπανε ότι οι αποδόσεις βελτιώνονται αν δεν ατμίσουμε πριν την προπόνηση. 
Ατμίζετε με νικότινη ή χωρίς; 
Πάντα απέφευγα να κάνω τσιγάρο για 1-2 ώρες πριν και τουλάχιστον 1 μισάωρο μετά την προπόνηση. Αν δεν γίνοταν να μην καπνίσω, ένιωθα χάλια, όχι του θανατά αλλά λαχάνιαζα πιο πολύ απ το συνηθισμένο και μερικές φορές ζαλιζόμουν. Βλέπω όμως μερικούς να ατμιζουν στα διαλείμματα ακόμα κ μέσα στο γυμναστήριο κ προφανώς δεν τους ενοχλεί.      

Αποσυνδεδεμένος emere

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αθλητισμός-Άσκηση και Άτμισμα
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουαρίου 26, 2017, 20:39 »
Θεωρώ ότι λειτουργεί διαφορετικά στον καθένα..προσωπικά τον τελευταίο καιρό που έκανα 2 προπονήσεις την μέρα πρωί απόγευμα και ενώ στην πρωινή πήγαινα χωρίς να ατμισω... Η αντοχή μου και οι χρόνοι μου δεν είχαν διαφορά...

Sent from my GT-I9506 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Stentor

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αθλητισμός-Άσκηση και Άτμισμα
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουαρίου 26, 2017, 20:42 »
H Nικοτινη δεν επηρεαζει την αποδοση. Τα στερεα καταλοιπα (aka πισσα) ειναι το μεγαλο προβλημα. 
Ουτε εχει σχεση με την καυση λιπους που αναφερθηκε. Ειμαι πιο στεγνος απο ποτε, και δεν εχει σχεση αν ατμιζω ή καπνιζω.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110798 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159985 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515427 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146501 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303305 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12807 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530862 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201483 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801690 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11090 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41016 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet