vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Πόσοι ατμοποιητές είναι αρκετοί; Λόγοι κατοχής πολλαπλών συσκευών

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Καλημέρα σε όλους!


Θα ήθελα να ρωτήσω, όχι τόσο το νούμερο των ατμοποιητών που έχει ο καθένας αυτό καθαυτό, αλλά καθαρά πρακτικά, τι ανάγκες εξυπηρετούν στη συλλογή του καθένα μας οι διαφορετικοί ατμοποιητές που χρησιμοποιούμε.
Τι οδήγησε στην απόκτηση του κάθε ένα από αυτούς αν θέλετε.


Πχ, ως νέος ατμιστής δεν έχω πολλούς, ούτε έχω οριοθετήσει απόλυτα τις ανάγκες μου ακόμη, αλλά παρατήρησα ότι κάποιες φορές πχ έχω την ανάγκη να χρησιμοποιήσω διαφορετικές γεύσεις + θα ήθελα σε αυτή την περίπτωση να έχω διαθέσιμο έναν ή δύο ακόμη, έτοιμους για χρήση με τα αγαπημένα μου υγρά.


Επίσης, από ότι διαπιστώνω, δεν έχουν όλοι οι άτμο, ούτε όλα τα υγρά την ίδια συμπεριφορά/ιδιότητες, οπότε πιθανόν η ύπαρξη διαφορετικών συσκευών να κρίνεται και αναγκαία. Θα ήθελα να σας ρωτήσω και επ'αυτού !!!  :D


Ευχαριστώ!




Αν έχει επαναληφθεί η ερώτηση ας διαγραφεί το παρόν.

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Να σου πω την δική μου μικρή εμπειρία, πέρα από τον αρχικό εργοστασιακό που ξεκίνησα:

Πήρα τον Α7 ss dripping λόγω πολύ οικονομικής τιμής, κι έτσι δοκίμασα το dripping και μου άρεσε.

Ακολούθησε ο Vision Eternity για dripping κι αυτός αλλά μεγαλύτερη χωρητικότητα (οικονομικός κι αυτός)

Μετά ακολούθησε ο aga-t μεταχειρισμένος, πολύ οικονομικός, οπότε οικονομική δοκιμή μεσάτου ατμοποιητή.

Μετά η επόμενη έκδοση, ο aga-t v2 λόγω των βελτιώσεων που έγιναν (οικονομικός κι αυτός).

Τέλος ο RSST λόγω της ευκολίας του και την επίσης πολύ καλής απόδοσής του. Περιττό να πω, οικονομικός κι αυτός.

Μην ξεχάσω, και ο diver, επίσης οικονομικός κι αυτός.

Ούτε ένας άτμο που έχω πάρει δεν είχε πάνω από 40 ευρώπουλα. Ολους τους έχω κρατήσει, οπότε έχω το backup του backup, ώ backup.

Αυτή τη στιγμή ατμίζω με μεσάτους κυρίως (και λίγο diver) γιατί η γεύση που παίρνω είναι απόλυτη.

Οσον αφορά τα υγρά, δεν ξέρω να σου πω, μια και κάνω ένα που έχω φτιάξει εγώ, και από την ποσότητα που έφτιαξα, τουλάχιστον για ένα ακόμη χρόνο το ίδιο θα κάνω...

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Οσοι θεωρεί καθένας ότι του χρειάζονται!

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Αν κάνεις μία γέυση μόνο, κι έχεις βρει τον ιδανικό για σένα, ένας είναι αρκετός.. Αλλά
Εγώ θέλω να έχω εκτός από τη βασική μου γεύση κι άλλη για ενδιάμεσα οπότε έρχεται άλλος ένας στη καβάτζα.
Πολλές φορές θέλω να αλλάζω πολλές γεύσεις, ή απλά για την εμπειρία dripping πιθανόν αν όχι ο δεύτερος ο τρίτος να είναι dripping. Τώρα άλλοι στη θέση μου αυτό το χαλαρό το προτιμούν με ατμοποιητή τύπου genesis.
Επειδή έχω ξεμείνει έχω πάντα κι έναν καινούργιο μαζί μου, από αυτούς που εμένα δε με πρόδωσαν ποτέ, για να ξέρω ότι θα έχω να ατμίσω.

Αποσυνδεδεμένος Bensoz

  • **
  • 128
  • Φύλο: Άντρας
  • It's kinf of FUN to do the impossible
από θέμα συλλογής δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη δεν έχω συλλογή απλά εγώ θεωρώ πως χρειάζομαι ξα υγρά ένα σίγουρα βάρη καπνικό για το πρωί ένα froutenio για όταν γουστάρω γεύση και ένα all day "βαπε" οποτε για αρχή με ξής "κλεαρομιζερ" για την μέρα μου και5 έχω βολευτεί τώρα μπαίνω στο τριπάκι των επισκευάσιμων περιμένω genesis να m έρθει στα χερια m και να μπω στην τέχνη του μέση

Αποσυνδεδεμένος dimitra78

  • ***
  • 793
  • Φύλο: Γυναίκα
οπως ειπαν και παραπανω τα παιδια  αναλογα αν θες να κανεις στη δειαρκεια της μερας πανω απο μια γευση,αναγκαζεσαι να εχεις παραπανω ατμο.
οπως ισχυει και για μενα,εχω τουλαχιστον 3 γευσεις αυτη την στιγμη γιατι βαριεμαι την μια ::)
εναν για ντριππινγκ , ενα τανκακι καρτο και ενα clearo, αυτα :)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Κάθε ατμοποιητής είναι ο τέλειος, μέχρι να βγει ο επόμενος.
Επίσης, κάποια υγρά συμπεριφέρονται εντελώς διαφορετικά από ατμοποιητή σε ατμοποιητή. Και δεν μιλάω για επισκευάσιμους καθώς δεν έχω μπει ακόμα σε αυτό το τριπάκι.
Όσο το ψάχνεις, τόσο θα σχηματίζεις ίδια άποψη, καθώς όπως έχουμε πει πολλές φορές, η γεύση είναι εντελώς υποκειμενική.
Σε γενικές γραμμές, τείνω να προτιμώ cartomiser για καπνικά και clearomiser για μη καπνικά.
Για κάποιον άλλον, αυτός ο συνδυασμός μπορεί να είναι βλασφημία!
Παίξε και θα μάθεις!

Κάθε ατμοποιητής είναι διαφορετικός από άλλον ειδικά αν πρόκειται για επισκευάσιμο,
γιατί μπαίνουν και άλλοι παράγοντες όπως η φιτιλοαντίσταση.
Κάθε ένας αποδίδει διαφορετικά μια γεύση αλλά και αν αποδίδει το ίδιο, αλλάζει η ποιότητα
και η ποσότητα του ατμού. Πάλι σε αυτό παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες όπως τα watts
που ατμίζουμε.
Επίσης αλλάζει με την απόδοση του ατμοποιητή και το "χτύπημα" που και αυτό είναι συνάρτηση
όλων των παραπάνω + των υγρών + νικοτίνης κλπ.

Δεν μπορεί όλα αυτά να τα κάνει ένας ατμοποιητής και επιλέγουμε πάντα όποιον μας σκαμπίσει
και υπόσχεται πως τα κάνει όλα ή τα περισσότερα από αυτά.

Ακόμα και αν τον βρούμε μπορεί να έχει άλλου είδους ελαττώματα όπως δυσκολία σεταρίσματος
δυσκολία εύρεσης ανταλλακτικών, ή να είναι ευπαθής ή να μην έχει καλή διάρκεια ζωής.

Η απάντηση είναι πως μπορούμε να έχουμε μερικούς αλλά κάθε ένας έχει ξεχωριστή θέση
στην λειτουργία του συνόλου η.τ.

Τέλος ας μην ξεχνάμε τη μόδα και την εμφάνιση, είναι και αυτό καθοριστικός παράγοντας
επιλογής διαφορετικών ατμοποιητών.
Ας μην ξεχνάμε πόσες φορές είπαμε ότι ο Χ ατμοποιητής ταιριάζει με την Ψ μπαταρία.  :)

η ταπεινή μου άποψη στις 20 περίπου μέρες που ατμίζω είναι οτι ένας δεν φτάνει ούτε για πλάκα..
2 μαραφέτια τα χρειάζεσαι όπως και δήποτε αλλά αυτό μόνο και εφόσον κάνεις πειράματα με τα υγρά όπως εγώ που δεν βολευτικα με τα 18mg..Ούτε με τα 9mg και βρήκα στα 6 τη σωστή μου δόση..
ασε που όπως λένε και τα παιδιά παραπάνω θέλει και τις δοκιμές του το πράγμα πάνω από όλα πρέπει να το φχαριστιεσαι το πράμα :)
πάντως οι ατμοποιητές δεν έιναι το πρόβλημα.. οι μπαταρίες είναι  :( που θέλεις 2-3 την μέρα και κοστίζουν

Αποσυνδεδεμένος parginos

  • **
  • 152
  • Φύλο: Άντρας
  • ;)
H δικια μου εμπειρια στους 4 μηνες που ειμαι ατμιστης ειναι, δοκιμασε οσους ατμοποιητες θελεις και μπορεις οικονομικα, μεχρι να βρεις αυτον που σου κανει και θα σε κρατησει μακρια απο το κ.τ..
Οσο για τις μπαταριες που λεει ο φιλος fsnelis, νομιζω το εχεις διατυπωσει λαθος, 2-3 φορτισματα την ημερα αναλογως τον τυπο, παραδειγμα εγω τωρα εχω μοντακι αρα δεν πιανομαι, η μητερα μου ομως εχει μια μπαταρια ego passthrough 900αρα εδω και 3μιση μηνες, με ατμισμα 3-4 ml καθημερινα. Αρα τα 20 ευρω για 3μιση μηνες δεν το βρισκω ακριβο, ακομα και για μενα που ειμαι ανεργος.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Bensoz

  • **
  • 128
  • Φύλο: Άντρας
  • It's kinf of FUN to do the impossible
βγαίνουμε λίγο offtopic αλλα 20 ευρώ ? δεν χαλάει η μπαταρία στους 3 μήνες άρα δεν είναι 20 κανεις απόσβεση τις πρώτες 2 βδομάδες ένα starter pack όσο και να το πήρες και αν έχεις p/t στην μπαταρία όλα ok μονο φόρτισμα οποτε......


εγώ που έχω τρις έχω τρις ιδιους με έχει βολέψει όσο δεν πάει ο clearomizer CE5 οποτε δεν το κάνω για θέμα διαφοράς στον atmopiiti αλλα για να έχω ταυτόχρονα 3 διαφορετικά αρώματα!
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 15, 2013, 13:45 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος parginos

  • **
  • 152
  • Φύλο: Άντρας
  • ;)
Γενικο παραδειγμα εδωσα, για να καταλαβει καποιος νεος ατμιστης που θα το διαβασει οτι δεν ειναι ακριβες οι μπαταριες.
Δεν ειναι ακριβεις τιμες και διαρκεια των μπαταριων.


Σορρυ για το οφφ τοπιτς.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 15, 2013, 15:18 από parginos »

Αποσυνδεδεμένος savvis66

  • *
  • 83
  • Φύλο: Άντρας
  • Carto με λεμόνι στο μπαλκόνι κ' η pg μου φουντώνει
Ανάλογα με τις ανάγκες του καθένα.Αν θέλεις 3 γεύσεις μέσα στην μέρα έχεις και τους ανάλογους άτμο.Αν θέλεις σε άλλη θερμοκρασία τον ατμό σου έχεις και τα bottom coil ή το ego-c.Eπίσης ρόλο θα παίξει και το πόσα ml θα χρειαστείς μαζί σου οπότε χρειάζεσαι άτμο με ανάλογη χωρητικότητα.Αυτό που με ικανοποιεί εμένα οτι πλέον οι επιλογές μας είναι πολλές και ο καθένας βρίσκει αυτό που θέλει και του ταιριάζει.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Εγω απλα ειμαι ανικανοποιητος και τα θελω ολα :idiot1: :laugh1: .Οτι δεν με γεμιζει το χαριζω σε νεους ατμιστες (κανω και ενα καλο που τους βαζω στον ατμο)και ψαχνω για κατι καινουργιο.Εχω καποια προικα που εχω επιλεξει απο καθε τυπο ατμοποιητη,αλλα συνεχως βγενει κατι που θελω.    Εδω ειμαι με την γυναικα μου :fight_fryingpan:
 

Αποσυνδεδεμένος mpekas

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Είμαι ατμιστής εδώ και 4 μήνες και έχω μαζέψει: igo-l, a7ss, eternity, dripper pro που χρησιμοποιώ ανάλογα τις ορέξεις μου όλη μέρα, 2*aga-t2 για τις ώρες χαλάρωσης(σ/κ, βράδυ με ποτό, κτλ), καθώς και καμιά δεκαριά carto(+diy tanks) για καταστάσεις έκτακτης ανάγκης.  :idiot1:


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33791 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534354 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59626 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8076 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237042 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 469 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13980 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136036 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084887 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35210 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9911 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478510 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy