vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Ωρίμανση (steeping)

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9575
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #30 στις: Αυγούστου 13, 2011, 01:05 »
Ωρίμανση .... = χημική αντίδραση
Αυτό το βλέπουμε στην ωρίμανση των κρασιών μέσα στα βαρέλια.
Όπως και σε πολλά άλλα παραδείγματα.

Ωρίμανση σε ατμιστικά υγρά.... δεν μπορώ να το καταλάβω :hmmm:

Ίσως κάπως αλλιώς πρέπει να ονομάζεται....
όπως το κρασί ωριμάζει σε βαρέλια έτσι και το ατμιστικό υγρό ωριμάζει σε μπουκαλάκια  8)

Η συζήτηση συνεχίζεται εδώ
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 11, 2013, 13:12 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #31 στις: Μαρτίου 25, 2014, 20:33 »
Να γράψω και εγώ μια διαπίστωση που έκανα.
Εδώ και κάποιο καιρό που είμαι στα diy, με απασχολούσε το ζήτημα της ωρίμανσης. Βασικά επειδή έχω την άποψη ότι η ζωή είναι πολύ μικρή για να κάνω υπομονή, η τεχνική ωρίμανσής μου, είναι η μίξη των υλικών -> φραπές 1' -> ωρίμανση 2' (να ανέβουν λίγο οι φυσαλίδες) -> έτοιμο. Φυσικά αυτό είναι τελείως αντίθετο με τα όσα διαβάζω εδώ στο φόρουμ, αλλά σε 'μένα λειτουργεί μια χαρά. Γεύση έχω κατευθείαν πολύ καλή και μάλιστα παρατήρησα ότι η γεύση δεν αλλάζει με τον καιρό και όταν αλλάζει, αλλάζει προς το χειρότερο! Αυτό το εξηγώ ως οξείδωση της νικοτίνης, αλλά φυσικά δεν είμαι χημικός και μπορεί να κάνω λάθος. Τέλος πάντων.
Αυτό που έχει σημασία είναι ότι έκατσα και το σκέφτηκα θεωρητικά και πρακτικά, και πλέον έχω την άποψη ότι η ωρίμανση έχει ελάχιστη έως καθόλου σημασία! Πρακτικά, όταν αναμιγνύουμε δύο υγρά, με ένα καλό ανακάτεμα ομογενοποιούνται αμέσως και είμαστε μια χαρά. Παράδειγμα ο καφές με το γάλα, το ούζο με το νερό κτλ. Το μείγμα αυτό δεν αλλάζει και είναι πρακτικά αδύνατον να το διαχωρίσεις με τα μέσα που διαθέτει ο καθένας μας.
Θεωρητικά τώρα (δεν είμαι φυσικός ή χημικός αλλά σκαμπάζω λίγο. Αν κάνω λάθος διορθώστε με) δύο υγρά με διαφορετικό ιξώδες, αν αναμειχθούν, μετά από λίγο θα διαχωριστούν. Παράδειγμα γάλα και σιρόπι σοκολάτας.

Το συμπέρασμά μου είναι ότι η ωρίμανση των υγρών είναι ένας μύθος. Όποιος θέλει φυσικά να αφήνει τα υγρά του να ωριμάζουν, γούστο του και καμάρι του και δεν θα πω σε κανέναν γιατί το κάνει. Το ποστ μου απευθύνεται σε όλους τους βιαστικούς σαν κι εμένα. Παίδες δοκιμάστε άφοβα τον φραπέ των υγρών. Το αποτέλεσμα είναι ίδιο με αυτό της πενθήμερης ωρίμανσης

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #32 στις: Μαρτίου 25, 2014, 21:27 »
Για αρχη μια μικρη παρενθεση-διορθωση.
Δυο ρευστα, ειτε υγρα ειτε αερια, δεν αναμειγνειονται μεταξυ τους λογω διαφορετικης πυκνοτητας
κι οχι λογω διαφορετικου ιξωδους. Ιξωδες ειναι η αντισταση που εμφανιζει ενα ρευστο στη ροη του.

Η διαδικασια της ωριμανσης ενος υγρου (stepping) επιτρεπει τα μορια ενος αρωματος να διαλυθουν και να αποδοσουν τις γευσεις στο μεγιστο.
Για να γινει αυτο χρειαζεται χρονος. Στα παραδειγμα σου με το ουζο βλεπεις οτι με το που προστεθει νερο, ολο το διαλυμμα αναμειγνυεται σχεδον στιγμιαια.
Αν αναμειξεις γλυκερινη κι αρωμα θα γινει στιγμιαια? Οχι. Το ενα θα παει πανω, το αλλο κατω και θα περιμενουν.
Στην ακραια περιπτωση που θα αναμειξεις 10 αρωματα, πιστευεις οτι με μια βιαιη αναμειξη ενος λεπτου θα εχεις το βελτιστο αποτελεσμα?
Θα υπαρχει μια ομοιομορφη γευση σε ολο το μιγμα? Εγω δεν το πιστευω αυτο.

Χημικος πως ειπες κι εσυ δεν ειμαι ουτε εγω, τη γνωμη μου λεω βασισμενη στην εμπειρια μου και σε αυτα που διαβαζω εδω και καιρο σχετικα με την ιδιοκατασκευη υγρων.
Αλλα εχω ενα δυνατο επιχειρημα.
Την ωριμανση την συστηνουν οι ιδιοι οι κατασκευαστες υγρων και αρωματων που ειναι χημικοι, αρα κατι θα ξερουν παραπανω απο τη μυτη και τη γλωσσα μας. :))

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #33 στις: Μαρτίου 25, 2014, 21:39 »
Ναι. Κακώς το έγραψα έτσι και δεν έγινε κατανοητό. Ξέρω τι είναι το ιξώδες. Δεν εννοούσα ότι αναμιγνύονται λόγω του διαφορετικού ιξώδους. Άλλωστε παίζει ρόλο και η πυκνότητα. Εγώ ίσα ίσα εννοούσα ότι λόγω του διαφορετικού ιξώδους, η μίξη είναι πιο δύσκολη.
Γνωρίζω ότι την προτείνουν οι κατασκευαστές και φυσικά ποιος είμαι εγώ που θα διαφωνίσω. Αυτό που λέω είναι ότι η διαφορά είναι μικρή και ειδικά όποιος παίζει εργοστασιακούς όπως εγώ, είναι δύσκολο να την καταλάβει.
Εγώ απευθύνομαι στους ανυπόμονους και απλώς λέω ότι μια χαρά λειτουργεί και ο φραπές.  Μου έχει τύχει μάλιστα περίπτωση να βγει πιο καλό το δικό μου από ενός παιδιού που φτιάξαμε το ίδιο άρωμα με τις ίδιες αναλογίες. Τέσπα. Ο καθένας όπως προτιμά

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #34 στις: Μαρτίου 25, 2014, 21:43 »
η δικιά μου εμπειρία εκ της πράξης λέει ότι είναι ανάλογα με το άρωμα. Σε ορισμένα, κυρίως γεύσεις φρούτων, και αμέσως να τα ατμίσω είναι σχεδόν το ίδιο, ενώ με άλλα θέλει μερικές μέρες μέχρι να είναι έτοιμα. Βέβαια είναι και ανάλογα πως προτιμάει καθένας το υγρό, κάτι πολύ υποκειμενικό για τον καθένα

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #35 στις: Μαρτίου 25, 2014, 21:44 »
Γνωρίζω ότι την προτείνουν οι κατασκευαστές και φυσικά ποιος είμαι εγώ που θα διαφωνίσω. Αυτό που λέω είναι ότι η διαφορά είναι μικρή και ειδικά όποιος παίζει εργοστασιακούς όπως εγώ, είναι δύσκολο να την καταλάβει.
Εγώ απευθύνομαι στους ανυπόμονους και απλώς λέω ότι μια χαρά λειτουργεί και ο φραπές.  Μου έχει τύχει μάλιστα περίπτωση να βγει πιο καλό το δικό μου από ενός παιδιού που φτιάξαμε το ίδιο άρωμα με τις ίδιες αναλογίες. Τέσπα. Ο καθένας όπως προτιμά

Κοιτα, πιστευω εχει μεγαλη σχεση το υγρο/αρωμα σε ολο αυτο.
Εχω αρωμα που ειτε μετα απο μια ωρα ειτε μετα απο μια εβδομαδα ειναι ιδιο.
Εχω αλλο που αποκτα την τελικη του μορφη σε 2-3 μερες.
Τελος, ειαχα καποτε κι ενα που μετα απο 10 μερες ωριμανση ακομα αλλαζε.
Το ιδιο ισχυει και για τα ετοιμα.
Θα εχεις διαβασει πολλες φορες συνατμιστες που αναφερουν οτι οταν δοκιμασαν ενα ετοιμο υγρο, ουτε για το νεροχυτη
κι ενω το ειχαν ξεχασμενο 1-2 μηνες και ξαναδοκιμασαν εγινε ενα απο τα αγαπημενα τους.
Αλλα πολυ σωστα οπως ειπες στο τελος, ο καθενας οπως προτιμα.

Αποσυνδεδεμένος vilsnick

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #36 στις: Ιουνίου 12, 2014, 16:24 »
Εδω και 3 περιπου εβδομαδες προσπαθω και'γω να φτιαξω τα δικα μου υγρα, θα ηθελα με την σειρα μου να καταθεσω την (ελαχιστη)  εμπειρια μου επ'αυτου:
Με τις αρχικες μου προσπαθειες ,προς απογοητευση μου, οι περισσοτερες  :thumpdown: εβαζα τα υγρα στην 'ακρη' με σκοπο να τα πεταξω :eyesplash: δεδομενου οτι μολις εφτιαχνα μια μιξη υγρου την δοκιμαζα αμεσως η το αργοτερο την επομενη μερα :nope: ,και δεν μου αρεσαν καθολου, και για να μην μακρηγορώ  , προχθες το βραδυ απογοητευτικα τοσο, που παρατησα τις αναμιξεις και παιρνω της γυναικας μου το Η.Τ. η οποια ατμιζε ενα απο τα υγρα που ειχα φτιαξει πριν απο 17μερες και το'χα 'πεταξει' στην ακρη...
Οταν το δοκιμασα ξετρελαθηκα φανταστικη γευση , και χτυπημα...!!!!
Με βεβαιότητα πλεον μπορω να πω οτι κατ' εμε τα υγρα που φτιαχνουμε χρειαζονται ωριμανση τουλαχιστον 1 εβδομαδα  

Αποσυνδεδεμένος toufas

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
  • Ολοι ατμίζουμε πια στο σπιτι....
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #37 στις: Ιουνίου 12, 2014, 17:03 »
Να προσθεσω και εγω εδω την εμπειρια μου (2.5 χρονια αποκλειστικά DIY).
Τον τελευταιο ενα χρονο χρησιμοποιω μαγνητικη αναδευση με θερμανση (βρηκα ενα μεταχειρισμενο αναδευτηρα απο εργαστηριο που εκλεισε).
Μπορω να πω οτι εξαρταται παρα πολύ απο το αρωμα.
Καπνικα ή πολυ βαρια αρωματα (κανελλομπισκοτα βουτυρα kettle κλπ) και αρωματα απο κρυσταλλους (menthol γλυκαντικα κλπ.) ηταν αυτα που οντως αλλαζαν με την παροδο του χρονου.
Επισης πολυπλοκες μιξεις με 5+ αρωματα ασχετα αναλογιας εχουν την ταση να αλλαζουν γευση με την παροδο του χρονου (οχι παντα προς το καλυτερο πρεπει να ομολογησω).
Κατα τα αλλα το blackberry-caramel-vanilla swirl που ειναι το βασικο μου υγρο (50+ ml την εβδομαδα) καθως και τα διαφορα φρουτα + Menthol σε υγρη μορφή ατμιζονται αμεσως η σχεδον αμεσως σε κανενα διωρο και η γευση τους παραμενει ιδια για μεγαλα χρονικα διαστηματα.
Περιεργη εκπληξη ηταν η μαστιχα που αν και ελαφρυ αρωμα θελει τουλαχιστον 2-3 μερες για να αποκτησει σωμα το αρωμα στο υγρο ... αν το ατμισω νωριτερα ειναι για πεταμα.

Παντως χημικος δεν ειμαι και τις διεργασιες που τελουνται κατα την ωριμανση δεν τις ξερω και δεν θα συμβουλευα σε καποιον να περιμενει η να μην περιμενει.

Μην ξεχναμε το βασικο ... Ο σκοπος μας δεν ειναι να αναλυσουμε τις χημικες ιδιοτητες και συμπεριφορές των υγρων μας ουτε να αποκτησουμε master στην χημεια. Ο σκοπος μας ειναι να ατμιζουμε υγρα που μας αρεσουν και μας κρατουν μακρια απο τον εχθρο (βλεπε ΚΤ).

Συγνωμη για το μακροσκελες post.

Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #38 στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 13:08 »
Καλημέρα συνατμιστές


Θα ήθελα την συμβουλή σας. Έφτιαξα τα πρώτα μου υγρά. Όλα καλά αλλά δεν έχω το throat hit που θέλω :wall: . Οπότε να σας πώ τι έχω και τι έχω κάνει.
α) Νικοτίνη: Όταν ξεκίνησα, ξεκίνησα με έτοιμα υγρά 12mg και το έιχα το throat hit που ήθελα( είχα δοκιμάσει και 18, αλλά ήταν πολύ για μένα), οπότε τα έκανα με 12mg.
β) Τα πρώτα μου έτοιμα ήταν 30vg/70pg και έιμουν ευχαριστημένος, οπότε τα έκανα 30vg/70pg (για την ακριβεια 33/67)
γ) Τα υγρά τα έχω αφήσει 2 μέρες να δέσουν ( 3 καπνικά)
δ) Τα δοκίμασα σε καινούργιες αντιστάσεις, φορτισμένη μπαταρία


Μηχανάκι έχω Epsilon-S BDC bottom dual coil 1.8


Διάβασα στο φόρουμ ότι ίσως να ήταν καλύτερα να αυξήσω την νικοτίνη , ας πούμε σε 15mg, αλλά πρίν το πειραματιστώ θα ήθελα την συμβουλή σας


υγ. λόγω στενότητας, δεν μπορώ να πάρω άλλο ατμοποιητή προς το παρών.




Εφόσον έχεις όρεξη θα σου πρότεινα για το καπνικό σου προτείνω να δοκιμάσεις το παρακάτω.


Να χρησιμοποιήσεις ή να αγοράσεις ένα cup warmer (πχ) : http://www.skroutz.gr/s/4717801/BasicXL-USB-Cup-Warmer.html?from=drop
Να βάλεις το υγρό σου ένα γύαλινο μπουκαλάκι
Να συνδέσεις το warmer με τον υπολογιστή σου στο usb και να αφήσεις το μπουκαλάκι για 3-4 ώρες εκεί.
Το ανακατεύεις και το βάζεις σε σκοτεινό μέρος
Επαναλαμβάνεις την επόμενη μέρα την ίδια διαδικασία άλλη μία φορά και το αφήνεις 3-4 μέρες
Μετά δοκιμάζεις.


Η συγκεκριμένη διαδικασία με βοήθησε αρκετά όταν έκανα καπνικά. Μειώνει σημαντικά το χρόνο αναμονής.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #39 στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 13:17 »
Η νικοτινη εξατμιζεται με τον καιρο οσο καλα κλειστο και αν εχεις το μπουκαλι. Ειναι πτητικο υγρο (και φωτοευαισθητο) και ποτε δεν υπαρχει 100% στεγανοποιηση σε DIY τουλαχιστον. Δεν λεω για τρομερες διαφορες γι΄αυτο και ειπα εστω μικρη. Ειναι λογικο λοιπον οσο αφηνεις ενα υγρο τοσο να πεφτει η ποσοστωση της νικοτινης. Η καλυτερη ομογενοποιηση δεν αντιλαμβανομαι πως καταληγει σε καλυτερο throathit. Τα αρωματα που συνεισφερουν σε αυτο βρισκονται απο την αρχη στο υγρο, η καλυτερη κατανομη τους πως θα βελτιωσει το χτυπημα;  :confused1:
Η εξάτμιση της νικοτίνης και των αρωμάτων σε σωστά κλεισμένο μπουκάλι (γυάλινο με καπάκι που ασφαλίζει ερμητικά) είναι τόσο μικρή που είναι αμελητέα σαν ποσότητα.
Η ομογενοποίηση μπορεί να βοηθήσει το throat hit για παράδειγμα αν φτιάχνεις δική σου βάση με vg / pg καθώς θα κατανεμηθούν ομοιόμορφα τα συστατικά και δεν θα έχεις ζώνες υγρού με διαφορετική αναλογία συστατικών, άρα άλλη γεύση και χτύπημα. Επίσης, αν σπας νικοτινούχα βάση με μη νικοτινούχα για να ρίξεις το ποσοστό νικοτίνης, τότε είναι απαραίτητη η σωστή ομογενοποίηση για να μοιραστεί παντού η νικοτίνη μέσα στο μείγμα των βάσεων.
Τα αρώματα μπορούν να συνεισφέρουν στο throat hit, για παράδειγμα η μενθόλη, μέντα, ακόμα και η vodka που κάποιοι χρησιμοποιούν, για τον λόγο που αναφέρω ακριβώς από πάνω.  Λίγο βέβαια σε σχέση με την αύξηση νικοτίνης ή το ανέβασμα των W, αλλά λέμε για το πως μπορείς να πάρεις το καλύτερο αποτέλεσμα με τα υλικά που διαθέτεις.
Κακό δεν κάνει να προσπαθούμε όσο το δυνατόν να φτιάχνουμε τα υγρά μας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.


Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #40 στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 13:28 »
Μιλτιαδη η διαδικασια με cup warmer  μικραινει το χρονο ωρημανσης των υγρων ?  το εχεις δοκιμασει με αυτο και χωρις αυτον και ειδες διαφορες ?  επειδη ειναι εξυπνο αλλα δεν ξερω αν ειναι αποτελεσματικο ..
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 16, 2015, 18:44 από kostas44 »

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #41 στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 13:30 »



Εφόσον έχεις όρεξη θα σου πρότεινα για το καπνικό σου προτείνω να δοκιμάσεις το παρακάτω.


Να χρησιμοποιήσεις ή να αγοράσεις ένα cup warmer (πχ) : http://www.skroutz.gr/s/4717801/BasicXL-USB-Cup-Warmer.html?from=drop
Να βάλεις το υγρό σου ένα γύαλινο μπουκαλάκι
Να συνδέσεις το warmer με τον υπολογιστή σου στο usb και να αφήσεις το μπουκαλάκι για 3-4 ώρες εκεί.
Το ανακατεύεις και το βάζεις σε σκοτεινό μέρος
Επαναλαμβάνεις την επόμενη μέρα την ίδια διαδικασία άλλη μία φορά και το αφήνεις 3-4 μέρες
Μετά δοκιμάζεις.


Η συγκεκριμένη διαδικασία με βοήθησε αρκετά όταν έκανα καπνικά. Μειώνει σημαντικά το χρόνο αναμονής.


ΩΩΩ θα το δοκιμάσω, κάπου υπάρχει ένα μπιμπερό-warmer από μωρό που είμουν με ρυθμιζόμενη θερμοκρασία ( προίκα το κράτησε η μαμά για το δικό μου, πού να ξερε) Θα το δοκιμάσω….

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #42 στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 13:31 »
Ωπα, μου ηρθε ιδέα να πάω να ξεθάψω τον θερμαντήρα του μπιμπερό για τα μωρά και να τον χρησιμοποιήσω για αυτό τον σκοπό :)  Χαχα την ίδια ώρα μας ηρθε η ίδια ιδέα με τον θερμαντήρα.
Κάποιοι χρησιμοποιούν και τον φούρνο μικροκυματων για ωρίμανση, εγώ δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ όμως και δεν έχω προσωπική γνώμη.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #43 στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 13:36 »
μεγαλη κουταμαρα με το φουρνο και επικυνδυνο .. πριν 2 χρονια  πηγα να δοκιμασω και εκανα βλακεια και ειχα και το καπακι ( το ξεχασα και εκανε μπουμμμμμ :idiot1: :wall: :wall: :wall: ) ευτυχως δεν ηταν κανεις εκει απλα τα εκανα ολα μανταρα ... προσοχη μεγαλη να μην ξεχναμε ολες τις προφυλαξεις με κατι τετοια κολπα... ( ειμουν απειρος και δεν ειχαν καν σκευτει ουτε τα εννοειται )

Αυτο παντως με τον warmer  μου φαινεται καλο ... αλλα και παλι να ρωτησω με καπακι κλειστο μπορει να γινει δεν θα εχουμε θεμα ?

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #44 στις: Ιανουαρίου 18, 2015, 13:42 »
Εντάξει, με τον θερμαντηρα δεν πιάνει και καμιά τρελλή θερμοκρασία για να βράσει για παράδειγμα και να αυξηθεί τόσο πολύ ο όγκος μέσα στο μπουκάλι για να σκάσει.
Σε χαμηλή ρύθμιση θα θέλει λογικά, 40 βαθμούς ας πούμε νομίζω είναι καλά, ίσως και λίγο παρακάτω.
ΑΝ κάποιος έχει εμπειρία, ας μας διαφωτίσει.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 952 110567 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:21
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159792 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515302 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146455 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303234 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530747 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201468 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801600 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11048 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40987 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet