vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

305 επισκέπτες, 3 χρήστες
Mimhsdr, Jorge, treloneritis

Twitter

Καταστροφή μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #30 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 14:48 »
Δεν με πειράζει φίλε μου ούτε θέλω να κατηγορήσω κάποιον. Μέσα στις τόσες που κυκλοφορούν λογικό δεν είναι να γίνει σε κάποιον; Απλά έτυχε σε μένα, μεμονωμένο γεγονός είναι.

Το μεγαλυτερο σπάσιμο είναι οτι μεχρι το βραδυ που θα γυρίσω σπιτι δεν έχω να ατμίσω τιποτα. Αυτο ναι, με πειράζει. :)


Βρε δε στο λέω για να κατηγορηθεί κάποιος ντε και καλά!!! :))
Ως ενημέρωση, για να το μάθουν και αυτοί το λέω!! :)


Μη σε δώ να λυγίζεις!!! :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος STAMATISK

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #31 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 14:56 »
Αν δεν κάνω λάθος είναι παγκοσμίως η πρώτη περίπτωση imr μπαταρίας (και μάλιστα AW) που εκρύγνηται.
Κατα την ταπεινή μου γνώμη πρέπει οπωσδήποτε να αναφερθεί (και στην Provape και στην AW) για την ασφάλεια ολων μας.

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #32 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 15:04 »
Τι εννοείς παλιοί κλασικοί και νέοι φορτιστές;

Mιά παλία μπαταρία Sanyo νεκρή πλέον για 2 απλούς παλιούς σχετικά φορτιστές (TrustFire & A-LI-DA HR-168/Apollo ecigs) αναζωογονήθηκε με τον πιό μοντέρνο φορτιστή Sysmax / Nitecore και λειτουργεί κανονικά -αν και με αρκετά αυξημένο χρόνο φόρτισης & με λίγο μειωμένο χρόνο εκφόρτησης-...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 28, 2013, 17:40 από zacharis1955 »

Αποσυνδεδεμένος manos3906

  • ***
  • 715
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS+Ιatty/VV by SEB / οδυσεα για καβαντζα
Απ: Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #33 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 15:04 »
παντα η τρίχα-τριχία γυνεται
απο τη στιγμη που ηταν χυμα μεσα στη κασετινα
ΔΕΝ ξερουμε τη εγυνε, αν βραχυκυκλωσανε δλδ ειναι παραξενο να γυνει αυτο?
και δεν εγυνε ΕΚΡΗΞΗ
τσαφ ειπε ο ανθρωπος οχι ΜΠΑΜ

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #34 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 15:12 »
τις μπαταρίες πάντα,αποκλειστικά και μόνο μέσα σε πλαστικό κουτάκι.....  8)

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #35 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 15:13 »
Και από ότι γράφει το παιδί η μπαταριά είχε λιώσει,άρα δεν έσκασε άλλα πήρε φωτιά,όπως είναι κατασκευασμένη να κάνει μια AW.

Αποσυνδεδεμένος STAMATISK

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #36 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 15:18 »
Καθώς πήγαινα στην δουλειά, ακούω μεσα απο την τσαντα 3-4 δυνατα τσαφ. Ανοιγω βγάζω την κασετίνα ανοιγω και μεσα είχε γίνει ο χαμος. Μια μπαταρια aw 18500 σχεδον είχε λιωσει. Τα παντα καλυμμένα με υγρα μπαταρίας και μποχα όξινη απιστευτη.

@manos 3906:
Αν απο την παραπάνω περιγραφή καταλαβαίνεις οτι κάνουμε την τρίχα τριχιά, τι να σου πω υποκλίνομαι στην ψυχραιμία σου.
Φαντάσου την συγκεκριμένη κασετίνα να την κράταγες στα χέρια σου ή ακόμα χειρότερα να την κράταγε το παιδί σου.
Πάντως έκρηξη έγινε. Οποιαδήποτε απότομη απελευθέρωση αερίων έκρηξη λέγεται. Γι' αυτό και έλιωσε η μπαταρία. Απλώς επειδή ήταν IMR η έκρηξη δεν συνοδεύτηκε από έκλυση οξυγόνου και φλόγα και έτσι αποφέυχθηκαν τα χειρότερα.
@kostas1979 :
Οι imr δεν καίγονται, γι αυτό ακριβώς θεωρούνται "ασφαλούς χημείας"

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #37 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 15:21 »

και δεν εγυνε ΕΚΡΗΞΗ
τσαφ ειπε ο ανθρωπος οχι ΜΠΑΜ
Και από ότι γράφει το παιδί η μπαταριά είχε λιώσει,άρα δεν έσκασε άλλα πήρε φωτιά,όπως είναι κατασκευασμένη να κάνει μια AW.

Α ενταξει, ηρεμησα τωρα.
Δε θα τραυματιστουμε απο εκρηξη αλλα απο φωτια.
Παλι καλα.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #38 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 15:22 »
Τι είδους κασετίνα ήταν αυτή; Μεταλλική, πάνινη; Είχε μεταλλικό φερμουάρ;

Πάντως αν είχες μέσα χύμα τόσα μεταλλικά πράγματα που λες, κάποια στιγμή θα συνέβαινε. Εγώ δίνω μεγαλύτερη πιθανότητα για βραχυκύκλωμα. Σε κάτι μεταλλικό ακούμπησε, αυτό ακουμπούσε σε κάτι άλλο μεταλλικό... δεν αργεί να συμβεί έτσι. Γι' αυτό λένε τα παιδιά η μπαταρία να μπαίνει ή μέσα σε κλειδωμένο μοντάκι ή ακόμα καλύτερα μέσα σε π πλαστικό κουτάκι.

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #39 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 15:25 »
Τα ενδεχομενα ετσι οπως το βλεπω ειναι μαλλον τρια:
1) Να προκληθηκε απο βραχυκυκλωμα. Δεν ειναι καθολου απιθανο. Δεν ηταν λιγες οι φορες που και εγω θεωρουσα οτι οι μπαταριες εκει που τις εβαζα ηταν ΟΚ, και μετα καταλαβαινα (ευτυχως νωρις) πως εκανα μακακια...
Ισως να υπαρχουν γι'αυτο "αποδεικτικα στοιχεια".
Δηλ. στο μεταλλικο αντικειμενο με το οποιο ηρθε σε επαφη η μπαταρια να υπαρχει μαυρισμα/ αλλοιωση του χρωματος μεχρι και σκαψιμο της επιφανειας.
Ισως στους πολους της, αν εχει μεινει και φαινεται τιποτα...
Βεβαια με τα τοσα χημικα που εχουν χυθει τωρα, δεν ειναι και ευκολο να καταλαβει κανεις αν μια αλλοιωση ωφειλεται στον σπινθηρισμο ή στην χημεια...

Αν ειναι ετσι ξενοιαζουμε, ανασαινουμε και επαναδιοργανωνουμε τους χωρους αποθηκευσης των μπαταριων μας.

2) Να της ηρθε της μπαταριας και να το εκανε μονη της. (Αν ειχε ωρα που ειχε βγει απ'τον φορτιστη δεν το βλεπω και πολυ πιθανο).
Πολυμετρο λοιπον, και μετραμε καθε φορα τις (υπολοιπες) μπαταριες ποσο βγαινουν απ'τον φορτιστη αλλα και τον φορτιστη, σε ποιο σημειο κοβει την φορτιση.
Δεν πρεπει να ξεπερνιουνται τα 4,2V. Αν διαπιστωσουμε οτιδηποτε εκει, αλλαζουμε φορτιστη κατ'αρχην, και βλεπουμε μετα, και παλι δεν σταματαμε να μετραμε (απο καιρο σε καιρο).

Εαν δεν διαπιστωσουμε τιποτα τοτε παμε στο τριτο ενδεχομενο...

3) Κατι αλλο που δεν ξερουμε και ισως μαθουμε ισως και οχι  :dontknow:

Γεγονος ειναι οτι οσο θαυμαζω την ψυχραιμια σου φιλε gihal αλλο τοσο στεναχωριεμαι που θα εισαι για ωρα χωρις ΗΤ...


Α ενταξει, ηρεμησα τωρα.
Δε θα τραυματιστουμε απο εκρηξη αλλα απο φωτια.
Παλι καλα.
Δεν παιρνω το μηνυμα σου για να "στην πω", προς Θεου, απλα ειναι μια καλη αφορμη για να πουμε παλι οτι, εκτος απο τοπικ για μοντς και ατμοποιητες κλπ κλπ υπαρχουν και τα αντιστοιχα των μπαταριων οπου περιγραφονται οι τυποι, οι συμπεριφορες των μπαταριων, οι ενδεχομενοι κινδυνοι και τα μετρα ασφαλειας που χρειαζονται. Ακομα και οι απλες μπαταριες των παιχνιδιων ενεχουν κινδυνους, ποσο μαλλον οι "δικες μας" που ε, καθε αλλο παρα παιδικες τις λες...

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 28, 2013, 15:33 από digitalis »

Αποσυνδεδεμένος ecigfun

  • ***
  • 593
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα έχω κόψει όλα ! Τελος !!
Απ: Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #40 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 15:33 »
μηπως χυθηκαν τιποτα υγρα ατμισματος,στην κασετινα σου ετσι δημιουργηθηκε καποιο βραχυκλωμα ?
Ολα ειναι πιθανα .  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #41 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 15:48 »
Τα ατμιστικα υγρα νομίζω δεν ειναι αγωγιμα , η έστω τόσο αγωγιμα ! Αλλιώς στους ατμοποιητες θα είχαμε συνεχώς βραχυκύκλωμα !

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #42 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 15:52 »
Nemesis!
Κάθε μπαταρία μπορεί να σκάσει άλλα πάντα βλέπω το μικρότερο κακό που μπορεί να κάνει και είμαι πάντως ήρεμος όταν χρησιμοποιώ aw και τις αποθηκεύω σε πλαστικό κουτάκι χωρίς να έρχονται σε επαφή με μεταλλικά αντικείμενα κλπ.
Ας μιλήσει το παιδί με την εταιρία ώστε να βγει κάποιο συμπέρασμα για να μας πει και εμάς γιατί έσκασε!

Αποσυνδεδεμένος gihal

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #43 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 15:53 »
Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τα μηνύματα σας και την βοήθεια που δώσατε.
Να ξεκαθαρίσω κάτι, η μπαταρία δεν έσκασε, το τσαφ ήταν συνεχόμενο και η μπαταρία έλιωσε, εξωτερικά έλιωσε και το κόκκινο περίβλημα της και τα υγρά χύθηκαν απο τον αρνητικό πόλο της μπαταρίας όπου και είχε ανοίξει διάπλατα και είχε παραμορφωθεί,. Έκρηξη δεν υπήρχε απλά λιώσιμο.
Θέλω να πιστεύω και εγώ οτι δημιουργήθηκε κάποια περίεργη ένωση μέσα στα πράματα απο τα πολλά SS parts που ήταν χύμα και οτι δεν το έπαθε απο μόνη της. Έχετε απόλυτο δίκιο οτι οι μπαταρίες πρέπει να μεταφέρονται μέσα σε απενεργοποιημένο μοντ ή στο κουτάκι τους ξεχωριστά. Σήμερα βιαζόμουν και απλά τις έριξα χύμα και έφυγα.
 
το βράδυ που θα επιστρέψω σπίτι θα βγάλω μια φωτό με όλα τα πράγματα που ήταν χύμα μέσα στην κασετίνα μήπως και βγάλουμε άκρη. Η μπαταρία για ευνόητους λόγους την ξεφορτώθηκα.
Βεβαίως και θα αναφέρω στην provape το γεγονός για την μπαταρία, αλλά επίσης θα τους στείλω και την φωτό με τα πράγματα που ήταν χύμα μαζί η μπαταρία μήπως και το δικαιολογεί.
Είδωμεν...

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #44 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 15:56 »
μηπως να αλλαζε ο τιτλος σε "λιωσιμο μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου" για να μην βγαινουν λαθος συμπερασματα, τοτε?
εγω παντως λεω..παλι καλα φιλε μου που ηταν μονο λιωσιμο.. σε αλλες μπαταριες (που εχω δει σε βιντεακια) κανουν χειροτερο κακο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 954 110674 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:51
από treloneritis
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159872 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 28, 2024, 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515342 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146482 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303277 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12796 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 190 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530807 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201475 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801636 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11063 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40995 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet