vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

261 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, camber, Milarepa, Sergios, Ηρακλης

Twitter

Καταστροφή μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #15 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 13:34 »
Για να πλυθούν τα εργαλεία σου, έτσι ή αλλιώς θα τα λύσεις εντελώς, οπότε μετά και από το καθαρό οινόπνευμα, σεταρέτα με καινούρια και καθαρά υλικά. Εδώ θα φανεί η αξία των καλών SS εργαλείων.


Συγνώμη το παραπάνω μήνυμα σου δεν το κατάλαβα.

Αποσυνδεδεμένος dimitra78

  • ***
  • 793
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #16 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 13:35 »
οταν δεν ατμιζουμε πρεπει να βγαζουμε  τις μπαταριες απο τα μοντ και να τα βαζουμε χωριστα στα κουτακια μπαταριας και στην θηκη μας?
υπαρχει και ετσι κινδυνος :confused1:

Αποσυνδεδεμένος TerraByter

  • **
  • 271
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #17 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 13:40 »
Κατά 99% κάπου ακουμπάγε η μπαταρία και έγινε βραχυκύκλωμα και για αυτό άκουσες τα τσαφ. Οι μπαταρίες καλό είναι να μπαίνουν πάντα σε κουτάκια.
 
 Τώρα για τον καθαρισμό, δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα κατά τη γνώμη μου. 
 
  • Λύνεις τα πάντα.
  • Τα βράζεις σε καθαρό νερό.
  • Τα ξαναβράζεις σε καθαρό νερό (το έχεις αλλάξει από τον προηγούμενο βρασμό).
  • Τα βράζεις μέσα σε γάλα.
  • Τα βράζεις σε καθαρό νερό.
  • Τα ξαναβράζεις σε καθαρό νερό (το έχεις αλλάξει από τον προηγούμενο βρασμό).
  • Τα βάζεις μέσα σε ένα μπολ ή κατσαρόλι, αλλά προσοχή να είναι ψηλό.
  • Τα πασπαλίζεις πολύ καλά με μπόλικη μαγειρική σόδα.
  • Στύβεις αρκετό λεμόνι ( όσο νομίζεις ότι θα χρειαστεί για να τα καλύψει και άλλο μισό) σε ένα λεμονοστύφτη
  • Ρίχνεις το λεμόνι.
  • Αυτό αφρίζει και στη συνέχεια ο αφρός κάθετε.
  • Τα  αφήνεις 5 - 10 λεπτά.
  • Τα βγάζεις και τα ξεπλένεις με άφθονο νερό.
  • Τα σκουπίζεις με μαλακό πανί .

 
 Τα δένεις, κάνεις φυτιλοαντιστάσεις, βάζεις φρέσκες μπαταρίες και ατμίζεις μια χαρά.
 


Να σου πώ μπας και σου είχε φάει καμια σούπα η μπαταρία;
το τσαντάκι με την μπαταρία μέσα;
το μοντ με την μαπταρία μεσα;
η μπαταρία μόνη της;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 28, 2013, 13:50 από TerraByter »

Αποσυνδεδεμένος manos3906

  • ***
  • 715
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS+Ιatty/VV by SEB / οδυσεα για καβαντζα
Απ: Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #18 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 13:49 »
οταν δεν ατμιζουμε πρεπει να βγαζουμε  τις μπαταριες απο τα μοντ και να τα βαζουμε χωριστα στα κουτακια μπαταριας και στην θηκη μας?
υπαρχει και ετσι κινδυνος :confused1:
οταν δεν ατμιζεις απλα αφηνεις τη μπαταρια μεσα στο μοντακη ,αλλα το κλειδωνεις.(μη δουλεψη και σου χαλασει τον ατμο)
οταν κουβαλας μπαταριες καλυτερα να τις εχεις σε κουτακη,αν τις εχεις χυμα ,καλυτερα να μην τις εχεις κοντα σε μεταλλικα αντικειμενα,
π.χ.. κλειδια ,συρματα κομπολογια και λοιπα που κουβαλαμε συνηθως στην τσεπη μας

Αποσυνδεδεμένος Eizomar

  • ***
  • 909
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #19 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 13:53 »
Και ειδικα οι κοπελες που κουβαλανε ενα σωρο κραγιον και λοιπα καλουδια μεσα στην τσαντα τους  :yes:

Αποσυνδεδεμένος Dep-ON

  • ***
  • 900
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμί-Ζω ProVari+Iatty+GG Stealth+Zeus+DVW
Απ: Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #20 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 13:57 »
 βράσιμο με ξύδι και είσαι εντάξει......δεν θα μείνει τίποτα  :yes:

 :hmmm:  και βραχυκύκλωμα να έγινε απο τα μεταλλικά αντικείμενα ....δεν θα έσκαγε η AW (αν ειναι η κόκκινη)...... μάλλον έπεσες στην περίπτωση  :yes:

 :hmmm:  τσέκαρε και τον φορτιστή σου μετα... να εισαι σιγουρος

Αποσυνδεδεμένος gihal

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #21 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 14:08 »
Τον φορτιστή τι εννοείς να τσεκαρω φίλε μου; Οι aw είναι οι κοκκινες απο provape και ο φορτιστής επίσης απο εκει.

Αποσυνδεδεμένος Dep-ON

  • ***
  • 900
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμί-Ζω ProVari+Iatty+GG Stealth+Zeus+DVW
Απ: Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #22 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 14:14 »
επιδίδει ειναι αρκετά παράξενο σε AW ..... αλλά δεν αποκλείεται  λόγο αστοχίας υλικού.... συμβαίνουν αυτά ..... λέω τσέκαρε και τον φορτιστή μήπως υπερφορτώνει τις μπατ....πανω απο 4.2V

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #23 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 14:31 »
Iσως τελικά στις μπαταρίες δεν πρέπει να υπερβαίνουμε πολύ το max των φορτισμάτων τους που δίνει ο κατασκευαστής των...
Με τους παλιούς κλασσικούς φορτιστές μετά από ορισμένα φορτίσματα η μπαταρία "πεθαίνει" (συνήθως περίπου στο όριο που δίνει ο κατασκευαστής) με τους καινούριους όμως που πολλοι απ'αυτούς αναζωογονούν κατά κάποιο τρόπο την μπαταρία η οποία συνεχίζει να φορτίζει αρκετά πέραν από το όριο που δίνει ο κατασκευαστής χωρίς να μας απασχολεί και πολύ τι ακριβώς συμβαίνει στο εσωτερικό της μπαταρίας (φυσιολογική φθορά) επαναπαυμένοι και από τις ιδιοτητες των μοντέρνων μπαταριών (ασφαλούς χημείας, high drain κλπ) με ότι αυτό συνεπάγεται... 

Αποσυνδεδεμένος gihal

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #24 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 14:36 »
Τι εννοείς παλιοί κλασικοί και νέοι φορτιστές;

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #25 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 14:37 »
Τον φορτιστή τι εννοείς να τσεκαρω φίλε μου; Οι aw είναι οι κοκκινες απο provape και ο φορτιστής επίσης απο εκει.


Δε στέλνεις και ένα μήνυμα στον Άρη της Provape, να ενημερώσει την Provape?
Ποιό πολύ σαν ενημέρωση δηλαδή.

Αποσυνδεδεμένος gihal

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #26 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 14:41 »
Δεν με πειράζει φίλε μου ούτε θέλω να κατηγορήσω κάποιον. Μέσα στις τόσες που κυκλοφορούν λογικό δεν είναι να γίνει σε κάποιον; Απλά έτυχε σε μένα, μεμονωμένο γεγονός είναι.

Το μεγαλυτερο σπάσιμο είναι οτι μεχρι το βραδυ που θα γυρίσω σπιτι δεν έχω να ατμίσω τιποτα. Αυτο ναι, με πειράζει. :)

Αποσυνδεδεμένος Dep-ON

  • ***
  • 900
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμί-Ζω ProVari+Iatty+GG Stealth+Zeus+DVW
Απ: Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #27 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 14:44 »
 ;)   σκέψου πόσο θα το ευχαριστηθείς όμως το βράδυ   :cigar:

 :hmmm:  δεν λες που είσαι μήπως είναι κανένας κοντά και σε βολέψει  ??? 

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #28 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 14:45 »
οι μπαταριες ηταν χυμα στην κασετινα?
μηπως κανενα μεταλλικο ντριπακι εκανε σωμα μεταξυ του + και του - στην περιφερεια της μπαταριας?
οσο για τον καθαρισμο βραστα ολα μεσα σε γαλα..........
2 μερη γαλα 1 νερο και αστα να βρασουν........
προσεχε τα o'ring αν εχεις.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εκρηξη μπαταρίας μέσα στην κασετινα μου
« Απάντηση #29 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 14:46 »
Δεν με πειράζει φίλε μου ούτε θέλω να κατηγορήσω κάποιον. Μέσα στις τόσες που κυκλοφορούν λογικό δεν είναι να γίνει σε κάποιον; Απλά έτυχε σε μένα, μεμονωμένο γεγονός είναι. Το μεγαλυτερο σπάσιμο είναι οτι μεχρι το βραδυ που θα γυρίσω σπιτι δεν έχω να ατμίσω τιποτα. Αυτο ναι, με πειράζει. :) 

Δηλαδη αν τυχαινε σε εμενα αυτο, που βαζω τις μπαταριες στην τσεπη του παντελονιου μου
και ειχα αλλα πιο σοβαρα προβληματα απο το πως θα καθαρισω το παντελονι μετα την εκρηξη, τι θα γινοταν?
Δεν πρεπει να ενημερωθει ο κατασκευατης των μπαταριων για να επιληφθει του θεματος?
Να ελεγξει κι αυτη την περιπτωση οσον αφορα την ασφαλεια των μπαταριων του?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 184 13651 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:10
από Christos Z
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 1 149 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:09
από Tem
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135854 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084328 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34995 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9528 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476892 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114746 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1311 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2363 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 929 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271261 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR