vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Ατμίζετε μπροστά στα παιδιά σας?

Αποσυνδεδεμένος zoo

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: [Ψηφοφορία] Ατμίζετε μπροστά στα παιδιά σας?
« Απάντηση #30 στις: Ιανουαρίου 10, 2013, 19:26 »
Ατμίζω σε άλλο δωμάτιο γιατί δεν θέλω να προσπαθήσουν να με μιμηθούν.
Βέβαια έχω πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού ότι σε βάθος χρόνου θα με "τσακώσουν"...

Δεν με απασχολεί το παθητικό άτμισμα και τα παράγωγα του ΗΤ στην ατμόσφαιρα του χώρου γιατί θεωρώ ότι είναι πρακτικά ακίνδυνο. Επίσης διάβασα μία έρευνα (μικρής κλίμακας είναι η αλήθεια) η οποία ενισχύει τη γνώμη μου περί του πόσο ακίνδυνο είναι για τους γύρω...


Flavour Art Study


Αποσυνδεδεμένος chapui

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
  • aikido
Απ: [Ψηφοφορία] Ατμίζετε μπροστά στα παιδιά σας?
« Απάντηση #31 στις: Ιανουαρίου 10, 2013, 19:31 »
Ναι και εγω ατμιζω μπροστα στα παιδια και γενικα μεσα στο σπιτι .καλο κακο θα δειξει  :) :)

Αποσυνδεδεμένος navy

  • ***
  • 530
  • Φύλο: Άντρας
  • PROVARI V2.5+GGTS+ΟΔΥΣΣΕΑΣ-ΙΑΤΤΥ-ΠΗΝΕΛΟΠΗ-SKYLINE
Απ: [Ψηφοφορία] Ατμίζετε μπροστά στα παιδιά σας?
« Απάντηση #32 στις: Ιανουαρίου 10, 2013, 19:54 »
 Εγώ ατμίζω μπροστά στα παιδιά αλλα προσπαθω να ειμαι σε καποια αποσταση.

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: [Ψηφοφορία] Ατμίζετε μπροστά στα παιδιά σας?
« Απάντηση #33 στις: Ιανουαρίου 10, 2013, 19:58 »
Εγω δεν εχω παιδια οπότε δεν ψηφισα.

Οι γατες μου ομως που φεύγανε μαλλιοκούβαρα μολις ακουγανε το ανοιγμα του πακετου των τσιγαρων, τωρα καθονται απαθεις, κι αμα καμμια φορα τους φυσαω ατμο κατευθειαν, απλως οσφριζονται με περιεργεια.

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Απ: [Ψηφοφορία] Ατμίζετε μπροστά στα παιδιά σας?
« Απάντηση #34 στις: Ιανουαρίου 10, 2013, 20:06 »
   Παιδιά, μην κολλάτε. Ατμίστε άφοβα. Εγώ προμηθεύω υλικά και τεχνογνωσία στον ένα  γιό μου. ( Χα. Είναι βέβαια στα 23 του τώρα, καλό κουράγιο σε όσους έχουν μικρότερα παιδιά).
  Στα σοβαρά τώρα. Κάπου είχα διαβάσει ότι τα στατιστικά στοιχεία δεν επιβεβαιώνουν ότι τα παιδιά καπνιστών γίνονται καπνιστές σε μεγαλύτερο ποσοστό. Αν θυμάμαι καλά δείχνουν το αντίστροφο. Μεγαλύτερα ποσοστά έχουμε σε παιδιά άκαπνων. ( και εδώ μιλάμε για άτμισμα το οποίο θεωρούμε- ορκιστείτε – ακίνδυνο για την υγεία μας, όχι για κάπνισμα).
  Τα παραπάνω στατιστικά μου φαίνονται λογικά για το εξής λόγο : Το παιδί του μη καπνιστή δε γνωρίζει τον κίνδυνο, δεν αντιμετωπίζει, μέσω των γονέων-καπνιστών, τα προβλήματα του καπνίσματος. Δεν έχουν λόγο επίσης να τα αναφέρουν στο σπίτι στις οικογενειακές συζητήσεις, δεν τους απασχολούν. Πέφτει στην παγίδα εύκολα.
  Τα παιδιά των καπνιστών τα βλέπουν αυτά τα προβλήματα (βήχας, έξοδα, βρωμιά, γκρίνια της μαμάς για τις βρώμικες κουρτίνες, καρκίνος του παππού κ.λ.π.-κ.λ.π.) και όλοι οι καπνιστές γονείς εκτιμώ πως λένε άμεσα ή γίνεται κατανοητό έμμεσα απ΄αυτά τα παμπόνηρα παρατηρητικότατα πλασματάκια, ότι είναι θύματα. Νομίζω κανένας γονέας δεν καμαρώνει για το ότι καπνίζει (το κάναμε κάποτε ως έφηβοι, ας προσέχαμε). Αποφεύγουν λοιπόν το τσιγάρο, αντιστέκονται περισσότερο στις πιέσεις των συνομηλίκων πρώιμων καπνιστών.
  Από το δικό μου σπίτι (40 χρόνια καπνιστής των 2 πακέτων) προέρχονται ένας 23χρονος (ελαφρύς ισχυρίζεται) καπνιστής κι ένας 20χρονος μη καπνιστής. Το παράδειγμά μου (και το συνεχές είναι η αλήθεια) μάθημα «μην κάνεις ότι κάνω αλλά ό,τι σου λέω» (πλήρως ακατάλληλο παιδαγωγικό εργαλείο βέβαια) , δε δείχνουν να έχουν κάποια επίδραση στην καπνιστική συμπεριφορά των παιδιών μου. Χαλαρώστε αλλά παραμένοντας σε εγρήγορση …(βγάλε άκρη…) 
Επικεντρώθηκα βέβαια στη μίμηση μόνο. Εξ άλλου εμείς θεωρούμε το άτμισμα ακίνδυνο για τον εαυτό μας και πολύ περισσότερο για τους γύρω μας. Έτσι δεν είναι; Έτσι είναι (μου το λέει καθημερινά ο καθρέπτης μου)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 10, 2013, 20:13 από sarchos59 »

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: [Ψηφοφορία] Ατμίζετε μπροστά στα παιδιά σας?
« Απάντηση #35 στις: Ιανουαρίου 10, 2013, 20:10 »
Τα δικα μου ειναι ψιλομεγαλομικρουτσικα (γυμνασιου).
Δεν με προβληματιζει ο μιμιτισμος, αν σκεφτω τα ποσα χρονια με βλεπανε με το ΚΤ στο χερι (εννοειται αυτο ποτέ μεσα στο σπιτι).
Μαλιστα ηταν και ειναι οι ενθερμοι υποστηρικτες μου με το ΗΤ. (Η χαρα της κορης να μυριζει καινουρια αρωματα και του γιου να ασχολουμαι με αντιστασεις κλπ για να του αφηνω το πισι ελευθερο  ;D )
Ατμιζω κανονικα στο καθιστικο αλλα δεν βλεπω τον λογο να το κανω και στους αλλους χωρους. Και ποτε στο αυτοκινητο.

Αποσυνδεδεμένος manner

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
Απ: [Ψηφοφορία] Ατμίζετε μπροστά στα παιδιά σας?
« Απάντηση #36 στις: Ιανουαρίου 10, 2013, 22:09 »
H κορη μου (13) ειναι χαρουμενη που πλεον,εδω και 4 μηνες, δεν καπνιζω.Τις αρεσουν οι μυρωδιες που βγαζουν τα γλυκα αρωματα αλλα τωρα τελευταια "μου την λεει"γιατι ατμιζω καπνικα  και δεν της αρεσουν οπως μυριζουν.Παντως το θεμα δεν ειναι μονο να ατμιζεις ή οχι μπροστα στα παιδια σου αλλα και πως τα πειθεις να μεινουν μακρια απο το τσιγαρο (μεγαλη κουβεντα παρεμπιπτόντως).Εφ'οσον καπνιζα μπροστα της το ατμισμα φαινεται να ειναι λιγοτερο οδυνηρό...
Το κακο ειναι οτι ενδιαφερεται να δει πως φτιαχνω τις αντιστασεις,τα υγρα, θελει να ερχεται μαζι μου στο μαγαζι που πηγαινω για "προμηθειες" και κανω και παρεα με αλλους ατμιστες,και οταν δει καποιον με κανενα περιεργο μοντακι,ρωταει ευγενικα παντα αν ειναι κατι διαφορετικο.Παρ'ολα αυτα επειδη οι υπολοιποι συνατμιστες ειναι εχθροι του κ.τ. και παιδια "τζιμανια" κανουν την συζητηση με χιουμορ  και η μικρη διασκεδαζει.

Αποσυνδεδεμένος dapan

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
Απ: [Ψηφοφορία] Ατμίζετε μπροστά στα παιδιά σας?
« Απάντηση #37 στις: Ιανουαρίου 10, 2013, 23:07 »
Η αλήθεια είναι πως κάπνιζα μπροστά στα παιδιά.. :wall: ... βλέπεις το τζάκι είναι μια δικαιολογία
 Και τώρα ατμίζω μπροστά τους.

Αποσυνδεδεμένος STAMATISK

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: [Ψηφοφορία] Ατμίζετε μπροστά στα παιδιά σας?
« Απάντηση #38 στις: Ιανουαρίου 10, 2013, 23:21 »
Μετα τις πρωτες μερες που απο περιεργεια ατμιζα διπλα στην γυναικα μου και τα παιδια για να δω τις αντιδράσεις τους (αν τους ενοχλεί, τι τους μυρίζει κτλ) τωρα πια αποφευγω να ατμιζω στον ιδιο χώρο που βρίσκονται και αυτοι. Συνηθως ατμίζω στην κουζίνα ή το γραφείο μου με το παράθυρο ελαφρά ανοιχτό.
Όσο για το κακό παράδειγμα δεν ανησυχώ. Τα παιδιά μου είναι μεγάλα (20 και 16) και ηγυναίκα μου τους έχει κανει πλύση εγκεφάλου (ευτυχώς) σχετικά με το κάπνισμα. Με έκραζαν οταν κάπνιζα με κυτάζουν με ειρωνική συμπόνοια τώρα που ατμίζω και δεν νομίζω οτι έχουν καμία διάθεση να με μιμηθούν  ;D

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: [Ψηφοφορία] Ατμίζετε μπροστά στα παιδιά σας?
« Απάντηση #39 στις: Ιανουαρίου 11, 2013, 00:11 »
Το απέφευγα όταν έκανα νικοτινούχα υγρά.
Τώρα πλέον με τα μηδενικά, μάλλον γι αρωματικό χώρου μ'έχουν στο νου τους... :laugh1:

Αυτό που μ'απασχολεί, είναι ο μιμητισμός. :hmmm:
Κατά πόσο δλδ θεωρούν "cool" (τώρα ή και στο μέλλον) την εικόνα με το τσιμπούκι (e-pipe) στο χέρι/στόμα, να γεμίζει ο τόπος αρωματικούς ατμούς, κτλ.κτλ...

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Απ: [Ψηφοφορία] Ατμίζετε μπροστά στα παιδιά σας?
« Απάντηση #40 στις: Ιανουαρίου 11, 2013, 18:25 »
Το απέφευγα όταν έκανα νικοτινούχα υγρά.
Τώρα πλέον με τα μηδενικά, μάλλον γι αρωματικό χώρου μ'έχουν στο νου τους... :laugh1:

Αυτό που μ'απασχολεί, είναι ο μιμητισμός. :hmmm:
Κατά πόσο δλδ θεωρούν "cool" (τώρα ή και στο μέλλον) την εικόνα με το τσιμπούκι (e-pipe) στο χέρι/στόμα, να γεμίζει ο τόπος αρωματικούς ατμούς, κτλ.κτλ...

Εδώ έχεις δίκιο πως υπάρχει διαφορά από το κάπνισμα=βρωμιά. (άτμισμα=άρωμα). Ο κίνδυνος μίμησης είναι πιο μεγάλος

Αποσυνδεδεμένος stavraetos

  • **
  • 387
  • Φύλο: Άντρας
  • καυφανοπροβατακιας
Απ: [Ψηφοφορία] Ατμίζετε μπροστά στα παιδιά σας?
« Απάντηση #41 στις: Ιανουαρίου 11, 2013, 19:35 »
Να παραθεσω λιγο και την αποψη μου...
εντελωσ τυχαια ατμισα μπροστα στον ανηψιο μου(5ετων) δεν αντεδρασε ασχημα αλλα φτερνιστηκε ο μικρος αμμεσως...μπορει να ηταν τυχαιο...αλλα η φτωχη μου λογικη ειναι οτι ο οργανισμος οτι δεν αντεχει προσπαθει να το αποβαλλει ειτε με φτερνισμα ειτε με αλλους τροπους...
εκτοτε δεν ατμισα μπροστα του...
το υποστηριζω το η.τ και κλεινω χρονο σε κανα μηνα,χρησης αποκλειστικα μονο η.τ.αλλα ολο και κατι θα βλαπτει ο ατμος που εκπνεουμε...πρωσοπικη αποψη και δεν ειναι αποδεδειγμενη ουτε διαβασμενη απο καπου...πρωσοπικη αποψη...
τελος επειδη τα παιδια μιμουνται τους μεγαλους και μονο η κινηση επειρεαζει τα παιδια....ειναι θεμα ψυχολογιας και μιμουνται ευκολα τα παιδια...


οποτε για εμενα μακρια απο τα παιδια :thumpdown:

Αποσυνδεδεμένος Red Led

  • **
  • 135
  • Φύλο: Άντρας
  • To be a rock and not to roll
Απ: [Ψηφοφορία] Ατμίζετε μπροστά στα παιδιά σας?
« Απάντηση #42 στις: Ιανουαρίου 24, 2013, 14:03 »
Το άτμισμα, γίνεται σε χώρο που δεν είναι το κοριτσάκι μου. Το αποφεύγω καλού κακού....  :yes: :yes: :yes:  Με βλέπει ,  και χαίρετε που έκοψα το Κ.Τ  :)

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: [Ψηφοφορία] Ατμίζετε μπροστά στα παιδιά σας?
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουαρίου 10, 2013, 02:16 »
Ναι, ατμίζω.


Ούτε όταν κάπνιζα πήγαινα σε άλλο δωμάτιο, ούτε έξω στο μπαλκόνι. Η κακιά συνήθεια βλέπετε δεν κόβεται, ποτέ δεν είχα αναστολές ούτε αισθανόμουν τύψεις. Τώρα βέβαια αισθάνομαι ενοχές για το κ.τ. αλλά είναι αργά.


Σηκώνει αιθαλομίχλη η VG αλλά...

Αποσυνδεδεμένος st.mel

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: [Ψηφοφορία] Ατμίζετε μπροστά στα παιδιά σας?
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουαρίου 10, 2013, 03:48 »
Ναι ατμιζω μπροστα στις κορες μου.Βεβαια τις εχω πει και τους το υπενθυμιζω συνεχεια οτι αυτο που κανω το κανω γιατι ηθελα να φυγω απο το βρωμοτσιγαρο και οτι καποια στιγμη θα φυγω και απο το ηλεκτρονικο τσιγαρο..Το μονο που σκεφτομαι ειναι αν τα βλαπτει ο ατμος.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160018 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110819 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515443 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146503 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303314 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12808 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530883 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201490 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801700 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11095 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41023 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet