vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

327 επισκέπτες, 8 χρήστες
e-akapnos, Doubt, manoslykos, grag, Buliwyf, lagoudakis, tibolaso, camber

Twitter

Τελικα ατμισμα στα 3,7-4,2-5-6-7,4 βολτ...LR ατμο.....τι?

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Αιτία του θέματος μια πρόταση του Κώστα που είχε γίνει πριν καιρό άλλα δεν έγινε πράξη μέχρι τώρα.Και αυτό γιατί σε μια έρευνα που έκανα σχεδόν σε όλα τα θέματα του φόρουμ αυτές τις ήσυχες μέρες του Αυγούστου από πλευράς εξελίξεων στο ΗΤ, διαπίστωσα γνώμες μελών που στο παρελθόν υποστήριζαν άλλα και στο παρόν άλλα.Σαν βοήθεια έχω συγκεντρώσει κάποιες συζητήσεις(περισσότερο ενδιαφέρουσες) που γίνανε στο παρελθόν και ίσως δώσουν το έναυσμα για την πρώτη τοποθέτηση κάποιων μελών που έχουν την πείρα και φυσικά έχουν δοκιμάσει σε διάφορα βολτ ατμισματος.Θερμή παράκληση να κρατήσουμε το θέμα όσο γίνεται πιο καθαρό από πλευράς απαντήσεων και τεκμηριώσεων γιατί το θεωρώ σοβαρό αλλά και οδηγό για τους μελλοντικούς χρήστες.

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,671.0.html

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,916.0.html

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1202.0.html 
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 10, 2010, 00:54 από SEB »

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Τελικα ατμισμα στα 3,7-4,2-5-6-7,2 βολτ...LR ατμο.....τι?
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 09, 2010, 20:55 »
Πιστεύω ότι είναι νωρίς για ασφαλή συμπεράσματα σχετικά με το πόσο voltage στο άτμισμα. Θα αναφέρω 2 μόνο περιπτώσεις που έχω εμπειρία.
- Με τη φτωχή πείρα μου σε LR 510 , ομολογώ πως με κερδίζει. . Οταν όμως ο άτμο δεν είναι ταϊσμένος καλά ρουφάς κάτι χειρότερο απο εξάτμιση λεωφορείου όπως σωστά είχε παρατηρήσει νομίζω ο tripolitis. Αυτό με ανησυχεί.
- Με νορμαλ ατμο 901 και 510 απο την άλλη μεριά , σε passthrough 5V τα πράγματα είναι καλύτερα από άποψη γεύσης καμμένου και λίγο χειρότερα απο άποψη ευχαρίστησης ατμίσματος .
Αυτό που θα έκανε την αγορά ΗΤ να ανέβει , νομίζω ότι θα ήταν η σταθερότητα παραγωγής. Τότε θα ξέραμε ότι αν αγοράσουμε τον Χ ατμο  βγάζει  Ψ άτμισμα (γευση , κτύπημα κλπ). Τώρα αγοράζουμε στα τυφλά και ότι λάχει.
Οπως είχε πει κι ο Κώστας , οι αγορές αν γίνονταν με το βολτόμετρο θα γλιτώναμε πολλά σκάρτα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 09, 2010, 21:42 από Abet »

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Τελικα ατμισμα στα 3,7-4,2-5-6-7,2 βολτ...LR ατμο.....τι?
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 09, 2010, 21:57 »
- Τι σημαίνει στην πράξη "πολλά volt(s)";
Σημαίνει ατμοποίηση πολύ μεγαλύτερου όγκου υγρού στην ίδια χρονική περίοδο.

- Και το σημαίνει αυτό;
Κάπνισες ποτέ milde sorte; Αυτός είναι ο 401 στα 3.7V.
Silk cut μπλε; αυτός είναι ο 510 στα 3.7V.
Gauloises κόκκινα; Αυτός είναι ο LR510 στα 3.7V
Gauloises μπλε; Αυτός είναι ο HV510 στα 6V
Camel άφιλτρα; Αυτός είναι ο HV510 στα 7.4V

- Πως κάνουμε τα πολλά volt ευχάριστη εμπειρία;
Με σωστούς HV ατμοποιητές όχι μόνο ευχάριστη γίνεται η εμπειρία, με νιρβάνα θα το παρομοίαζα!

- Είναι πιο βλαβερά από τα "λίγα volt";
Μάλλον όχι αν χρησιμοποιούνται HV ατμοποιητές.

- Ναι αλλά αν βάλω τον απλό 510 στα 6/7.4 δεν θα είναι καλύτερα;
Αν σου αρέσει η γεύση του καμένου τηγανόλαδου, ναι, θα περάσεις καταπληκτικά.

- Γιατί να ανέβω σε περισσότερα volt;
Αν χρειάζεσαι κάτι δυνατότερο κάποια δεδομένη στιγμή και γλυκοκοιτάζεις ένα πακέτο camel στο περίπτερο, ήρθε η ώρα να γνωρίσεις τα "πολλά volt"

- Θα με βοηθήσει να ξεχάσω τα camel που λέγαμε;
Ω, ναι!

- Ναι αλλά τα πολλά volt ρουφάνε πολύ υγρό
Ο Σκρούτζ μακ Ντακ θα ήταν περήφανος για σένα... Ήδη πληρώνεις τα μισά από όταν κάπνιζες και είσαι και πιο υγιής (το βασικότερο), θέλεις να κάνεις και τσιφουτιές στα υγρά σπαγγοραμένε;

- Εσύ όμως τι προτιμάς;
3.7V με LR510 ή 510 carto για όλη μέρα
5V όχι πλέον αφού ουσιαστικά ο LR στα 3.7 είναι δυνατότερος
6V με HV510 όταν θέλω κάτι πιο έντονο
7.4V με HV510 όταν θέλω κάτι εξαιρετικά δυνατό
όλα τα υγρά στα 12mg - 16mg αλλά αν δεν προβληματίζομαι να ανέβω αν κάποτε χρειαστεί

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Τελικα ατμισμα στα 3,7-4,2-5-6-7,2 βολτ...LR ατμο.....τι?
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 09, 2010, 22:08 »
Έχω ατμίσει στα 3.7volt στα 6Volt και με τον 510LR.
Ο καλύτερος συνολικά μου φάνηκε ο LR αλλά αυτό δεν λέει και πολλά πράγματα.
Το καλύτερο είναι αυτό που μας αρέσει περισσότερο...

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τελικα ατμισμα στα 3,7-4,2-5-6-7,2 βολτ...LR ατμο.....τι?
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 09, 2010, 22:47 »
Η πείρα μου είναι μόνο στα 3,7 και στα 5 βολτ.Απο καιρό θέλω και είμαι περίεργος για να προχωρήσω σε βολτ άλλα κάτι με προβληματίζει και με δημιουργεί μια απορία.Είναι καλύτερα να ανεβώ σε βολτ η σε περιεκτικότητα νικοτίνης?Σύμφωνα με την δική μου λογική θεωρώ προτιμότερο την νικοτίνη αφού η αύξηση της έχει και το επιθυμητό αποτέλεσμα (χτύπημα).Το ίδιο πράγμα έκανα και με το τσιγάρο.Σε περιπτώσεις που ένοιωθα φτωχος απο την μαρκα μου (silk cut άσπρο) επαιρνα ένα Gauloises μπλε και ήμουνα εντάξει.Θα ήθελα ένα σκεπτικό για το ακριβός αντίθετο,την ανοδο στα βολτ εννοώ.

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Τελικα ατμισμα στα 3,7-4,2-5-6-7,2 βολτ...LR ατμο.....τι?
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 09, 2010, 23:05 »
Η πείρα μου είναι μόνο στα 3,7 και στα 5 βολτ.Απο καιρό θέλω και είμαι περίεργος για να προχωρήσω σε βολτ άλλα κάτι με προβληματίζει και με δημιουργεί μια απορία.Είναι καλύτερα να ανεβώ σε βολτ η σε περιεκτικότητα νικοτίνης?Σύμφωνα με την δική μου λογική θεωρώ προτιμότερο την νικοτίνη αφού η αύξηση της έχει και το επιθυμητό αποτέλεσμα (χτύπημα).Το ίδιο πράγμα έκανα και με το τσιγάρο.Σε περιπτώσεις που ένοιωθα φτωχος απο την μαρκα μου (silk cut άσπρο) επαιρνα ένα Gauloises μπλε και ήμουνα εντάξει.Θα ήθελα ένα σκεπτικό για το ακριβός αντίθετο,την ανοδο στα βολτ εννοώ.
Ανεβάζοντας την νικοτίνη έχεις περισσότερο χτύπημα από την ίδια ποσότητα ατμού. Ανεβάζοντας τα volt έχεις περισσότερο χτύπημα επειδή ο ατμός είναι πολύ πιο πλούσιος και πυκνός (και κατ' επέκταση η νικοτίνη περισσότερη). Σαν αίσθηση και τα δύο μπορεί να σε καλύψουν αλλά δεν είναι το ίδιο, τα πολλά volt σε "γεμίζουν" περισσότερο. Δοκίμασε με dripping έναν απλό 510 και έναν LR και θα καταλάβεις τι εννοώ. Τα 6/7.4V είναι +30 με +50% από τον LR.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Τελικα ατμισμα στα 3,7-4,2-5-6-7,2 βολτ...LR ατμο.....τι?
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 09, 2010, 23:17 »
Σε γενικές γραμμές νομίζω ότι η σκέψη του zoobi στέκει.
Γρήγορη και πληθωρική ατμοποίηση VS νορμαλ ατμοποίηση σε υψηλή νικοτίνη.
Θα πρέπει όμως να επισημάνουμε
- την μεγαλύτερη κατανάλωση PG με τους LR ή HV (ότι κι αν σημαίνει)
- την υψηλότερη θερμοκρασία (ότι κι αν σημαίνει)
- το μειον της γρηγορότερης εξάντλησης της μπαταρίας (ξέρουμε τι  σημαίνει)
- την μαμιμένη νικοτίνη σε περίπτωση που ατμίζεις LR ή HV σε ψηλά επίπεδα mg και με μεγάλη κατανάλωση.

Απο πρόσφατη εμπειρία μου με LR μείωσα τη νκοτίνη σε 4mg αντεξα άνετα μερικές μέρες αλλά στη συνέχεια ο νους μου ήταν στο ψυγείο όπου είναι ( ήταν) παρκαρισμένα κάτι καλούδια δώρο του zoobi , ευτυχώς τελειώνουν όπου νάναι  :wall: :wall:
Στο ψυγείο επίσης είναι παρκαρισμένο και ένα 36ρι για αραίωση. Μετά την 4mg αποτοξίνωση (με έπιασαν πάλι αυπνίες) έριξα 3 σταγόνες χτες και είδα τον ουρανό σφοντίλι  :laugh1: :laugh1: :yes:

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τελικα ατμισμα στα 3,7-4,2-5-6-7,2 βολτ...LR ατμο.....τι?
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 10, 2010, 00:02 »
Ανεβάζοντας την νικοτίνη έχεις περισσότερο χτύπημα από την ίδια ποσότητα ατμού. Ανεβάζοντας τα volt έχεις περισσότερο χτύπημα επειδή ο ατμός είναι πολύ πιο πλούσιος και πυκνός (και κατ' επέκταση η νικοτίνη περισσότερη). Σαν αίσθηση και τα δύο μπορεί να σε καλύψουν αλλά δεν είναι το ίδιο, τα πολλά volt σε "γεμίζουν" περισσότερο. Δοκίμασε με dripping έναν απλό 510 και έναν LR και θα καταλάβεις τι εννοώ. Τα 6/7.4V είναι +30 με +50% από τον LR.
Πολλα βολτ, νικοτίνη περισσότερη και σε "γεμίζουν" περισσότερο.......
και περισσότερη κατανάλωση υγρού ναι η όχι?

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Τελικα ατμισμα στα 3,7-4,2-5-6-7,2 βολτ...LR ατμο.....τι?
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 10, 2010, 00:09 »
Πολλα βολτ, νικοτίνη περισσότερη και σε "γεμίζουν" περισσότερο.......
και περισσότερη κατανάλωση υγρού ναι η όχι?
Ναι, περισσότερη κατανάλωση. Στα 7.4V να σκεφτείς στάζω 4-5 σταγόνες και μου δίνουν 5 τζούρες. Όπως καταλαβαίνεις όμως σε 5 τζούρες έχω πάρει την νικοτίνη από τις 4-5 σταγόνες που κανονικά θα έβγαζαν 10-15 τζούρες.

Από την άλλη όμως, όσο παίρνεις την νικοτίνη που θέλεις, τόσο λιγότερο ατμίζεις.

Μην νομίζεις πως συνιστώ τα πολλά volt για όλη μέρα, τα προτείνω για όταν θέλουμε το κάτι παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Τελικα ατμισμα στα 3,7-4,2-5-6-7,2 βολτ...LR ατμο.....τι?
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 10, 2010, 00:15 »
Είναι θέμα πρόσληψης νικοτίνης τελικά λέτε ?

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Τελικα ατμισμα στα 3,7-4,2-5-6-7,2 βολτ...LR ατμο.....τι?
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 10, 2010, 00:18 »
Είναι θέμα πρόσληψης νικοτίνης τελικά λέτε ?

Έτσι μοιάζει να είναι: στη μια περίπτωση μεγαλύτερη περιεκτικότητα του υγρού σε νικοτίνμη στην άλλη πυκνότερος ατμός (μεγαλύτερη ποσότητα ατμοποιημένου υγρού)

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τελικα ατμισμα στα 3,7-4,2-5-6-7,2 βολτ...LR ατμο.....τι?
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 10, 2010, 00:22 »
Ναι, περισσότερη κατανάλωση. Στα 7.4V να σκεφτείς στάζω 4-5 σταγόνες και μου δίνουν 5 τζούρες. Όπως καταλαβαίνεις όμως σε 5 τζούρες έχω πάρει την νικοτίνη από τις 4-5 σταγόνες που κανονικά θα έβγαζαν 10-15 τζούρες.

Από την άλλη όμως, όσο παίρνεις την νικοτίνη που θέλεις, τόσο λιγότερο ατμίζεις.

Μην νομίζεις πως συνιστώ τα πολλά volt για όλη μέρα, τα προτείνω για όταν θέλουμε το κάτι παραπάνω.
Δηλαδή από ότι κατάλαβα το ίδιο αποτέλεσμα με δυο διαφορετικούς τρόπους. Και λεω το ιδιο γιατι οταν θελω το κατι παραπανω παίρνω ενα Krystal ρίχνω και  λίγο rich και έχω αυτό το κάτι πιο πάνω και χωρίς τις αμφιβολίες που λίγο πιο πάνω ο κουμπάρος τις εθεσε πολυ διακριτικα με την προταση (ότι κι αν σημαίνει).Αν κάνω λάθος κουμπάρε διόρθωσε με .

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Τελικα ατμισμα στα 3,7-4,2-5-6-7,2 βολτ...LR ατμο.....τι?
« Απάντηση #12 στις: Αυγούστου 10, 2010, 00:28 »
Δηλαδή από ότι κατάλαβα το ίδιο αποτέλεσμα με δυο διαφορετικούς τρόπους. Και λεω το ιδιο γιατι οταν θελω το κατι παραπανω παίρνω ενα Krystal ρίχνω και  λίγο rich και έχω αυτό το κάτι πιο πάνω και χωρίς τις αμφιβολίες που λίγο πιο πάνω ο κουμπάρος τις εθεσε πολυ διακριτικα με την προταση (ότι κι αν σημαίνει).Αν κάνω λάθος κουμπάρε διόρθωσε με .
Συνθαλαμίτη, αν σε καλύπτει ο τρόπος που έχεις βρει, συνέχισε με αυτόν.

Επειδή όμως καταλαβαίνω πως για να ψάχνεσαι δεν είσαι τόσο σίγουρος, πάρε δύο μπαταριούλες για 6V, άλλες δύο για 7.4V και έναν HV510 και θα ανακαλύψεις μόνος σου τι σου ταιριάζει περισσότερο.

Ή κάνε το πιο απλό, πάρε τα πόδια σου και κατέβα μία βόλτα στην Αθήνα να σε μυήσω στον μαγικό κόσμο του HV vaping :idiot1: Μέχρι και πιστοποιητικό του βαθμού του νεόφυτου θα σου δώσω  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Τελικα ατμισμα στα 3,7-4,2-5-6-7,2 βολτ...LR ατμο.....τι?
« Απάντηση #13 στις: Αυγούστου 10, 2010, 00:33 »
Καμία διόρθωση κουμπάρε μου , και σίγουρα δεν έχεις κανένα πρόβλημα να πας στα 7,2V  και στα 20V άμα λάχει , λόγω πρότερου ανέντιμου βίου στα Mods
Πριν κάνεις όλα αυτά , ψώνισε έναν  LR

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τελικα ατμισμα στα 3,7-4,2-5-6-7,2 βολτ...LR ατμο.....τι?
« Απάντηση #14 στις: Αυγούστου 10, 2010, 00:44 »
Καμία διόρθωση κουμπάρε μου , και σίγουρα δεν έχεις κανένα πρόβλημα να πας στα 7,2V  και στα 20V άμα λάχει , λόγω πρότερου ανέντιμου βίου στα Mods
Πριν κάνεις όλα αυτά , ψώνισε έναν  LR
;) χαιρομαι κουμπαρε αλλα και στο νημα για τον LR ειπα τις εντυπώσεις μου και από ότι είδα η νοοτροπία του Ελληνα σε εκείνο το νήμα καταρρίφθηκε..(εε άμα ειναι φτηνο ειναι και μαπα και χαλάει εύκολα ) ;D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160036 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110820 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515446 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146503 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303314 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12812 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530885 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201490 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801709 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11095 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41023 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet