vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

227 επισκέπτες, 12 χρήστες
dkostas, falex, sotosz5, Jorge, gfilip, kos784, lagoudakis, ZoeM, camber, Tem, billythekid, Alexander20

Twitter

Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος mamutsis

  • **
  • 309
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4860 στις: Νοεμβρίου 18, 2022, 21:06 »
Καλησπέρα :)


Αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα εδώ και μπαίνω αμέσως στο θέμα.


Είμαι φριχτά απογοητευμένος από την αντοχή που έχουν όσα mods έχουν περάσει από τα χέρια μου. Πολλές μάρκες, πολλά mods αλλά πάνω κάτω η ίδια εμπειρία.


Άλλο σε ένα μήνα, άλλο σε 6 θα αρχίσει να κάνει "τα δικά του", βλέπε να σβήνει μόνο του, να σου λέει πως δεν είναι φορτισμένη η μπαταρία, ενώ φυσικά είναι, να δείχνει short στον ατμοποιητη κλπ.


Συνοψίζεται στο "να χαλάει το ολοκληρωμένο".


Χρειάζομαι τη συμβουλή σας για να δώσω κάποια χρήματα για ένα mod που φοράει μονομπάταρη 21700 και δε θα μου μείνει στα χέρια σε λιγότερο από ένα χρόνο.
Αν προτίθεσαι να κάνεις κάποιες υποχωρήσεις και να πας σε διμπαταρο με 18650 το aegis X παίζει δίχως αντίπαλο, 5 χρόνια με βουτες σε τσιμέντα πλακάκια, αρκετές διαρροές υγρών και γενικά με κακομεταχείριση υπήρξε πιστός στρατιώτης μέχρι που μας αφησε χρόνους μετά απο γερή πτώση αλλα και πάλι τα έβγαλε τα λεφτά του, πήγα σε thelema quest να αλλάξω παραστάσεις αλλα δεν μου φαίνεται αρκετά στιβαρό οπότε αν χαλάσει θα ξαναγυρίσω σε aegis x.

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4861 στις: Νοεμβρίου 18, 2022, 21:59 »
Το θέμα είναι φίλε, να σου βγαίνουνε vfm. Είναι αντικείμενα που τα'χουμε συνέχεια στο μας, τρώνε ένα σωρό κακουχίες, και παρότι είναι κινέζικα τα περισσότερα, υπάρχουν κάποια, που είναι πραγματικά διαμάντια . Πάρτο απόφαση ότι όσο είσαι ατμιστής, θ'αγοράζεις μπαταρίες, ατμοποιητές, αντιστάσεις και υγρά, τα λεγόμενα αναλώσιμα.
Και στην ερώτηση σου, θα έλεγα κι εγώ κοίτα στην γκάμα της aegis.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4862 στις: Νοεμβρίου 18, 2022, 22:19 »
Να προσθέσω μόνο ότι μιλάμε για τα προηγούμενης έκδοσης Aegis (που κυκλοφορούν ακόμα & δεν είναι υποχρεωτικά 2μπάταρα) & ΟΧΙ τα τελευταία που η ανθεκτικότητα της κατασκευής :yes: τους έχει υποβαθμιστεί απίστευτα, όπως δείχνει & στο βίντεο που το κάνει βίδες.

Αποσυνδεδεμένος mamutsis

  • **
  • 309
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4863 στις: Νοεμβρίου 18, 2022, 22:22 »
Ακριβώς ότι είπε ο treloneritis για το legend 2 στην αφή φαίνεται ψεύτικο καμία σχέση με την στιβαρότητα του Χ

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος thanoulis

  • *
  • 87
  • Φύλο: Άντρας
  • Το νεότερο δεν είναι απαραίτητα καλύτερο
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4864 στις: Νοεμβρίου 19, 2022, 01:32 »
Καλησπέρα :)


Αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα εδώ και μπαίνω αμέσως στο θέμα.


Είμαι φριχτά απογοητευμένος από την αντοχή που έχουν όσα mods έχουν περάσει από τα χέρια μου. Πολλές μάρκες, πολλά mods αλλά πάνω κάτω η ίδια εμπειρία.


Άλλο σε ένα μήνα, άλλο σε 6 θα αρχίσει να κάνει "τα δικά του", βλέπε να σβήνει μόνο του, να σου λέει πως δεν είναι φορτισμένη η μπαταρία, ενώ φυσικά είναι, να δείχνει short στον ατμοποιητη κλπ.


Συνοψίζεται στο "να χαλάει το ολοκληρωμένο".


Χρειάζομαι τη συμβουλή σας για να δώσω κάποια χρήματα για ένα mod που φοράει μονομπάταρη 21700 και δε θα μου μείνει στα χέρια σε λιγότερο από ένα χρόνο.
Φίλε @Deny, θα συμφωνήσω με τον @Thanos.L, πως κάτι κάνεις λάθος αν όλα σου τα μοντάκια χαλάνε μετά από 6 μήνες το πολύ. Αν όμως ο τρόπος που τα δουλεύεις δεν αλλάζει, τότε από το να ψάξεις μοντάκι που θα αντέξει, καλύτερα να ψάξεις για μεταχειρισμένα. Τα περισσότερα είναι σε καλή κατάσταση (μιλώντας από προσωπική πείρα) και στη μισή τιμή. Με αυτό τον τρόπο, πάλι θα σου χαλάνε, αλλά δε θα ξοδεύεσαι. Πάρε 1-2 για αρχή μη ξεμείνεις και αν σου χαλάσει το ένα, το αναπληρώνεις. Just my two cents που λεν' και στο χωριό μου... ;)

Αποσυνδεδεμένος Deny

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4865 στις: Νοεμβρίου 19, 2022, 09:24 »
Αν προτίθεσαι να κάνεις κάποιες υποχωρήσεις και να πας σε διμπαταρο με 18650 το aegis X παίζει δίχως αντίπαλο, 5 χρόνια με βουτες σε τσιμέντα πλακάκια, αρκετές διαρροές υγρών και γενικά με κακομεταχείριση υπήρξε πιστός στρατιώτης μέχρι που μας αφησε χρόνους μετά απο γερή πτώση αλλα και πάλι τα έβγαλε τα λεφτά του, πήγα σε thelema quest να αλλάξω παραστάσεις αλλα δεν μου φαίνεται αρκετά στιβαρό οπότε αν χαλάσει θα ξαναγυρίσω σε aegis x.

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Βασικά ναι, παρέλειψα ένα σημαντικό κομμάτι.


Η δουλειά μου έχει να κάνει με παραγωγή. Εκτίθεμαι στο καιρό, με ότι αυτό συνεπάγεται.


Δεν εννοώ πως βγάζω το ηλεκτρονικό να κάνει μπάνιο ενώ βρέχει ούτε κάτι φοβερά εξτρημ αλλά δεν είναι σε γραφείο.


Υγρασία κλπ θα φάει.


Έχεις κάποιο λινκ για το συγκεκριμένο? Επειδή όπως είπαν και τα παιδιά παρακάτω έχουν βγει νέες εκδόσεις, για να μη κάνω λάθος.

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9577
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4866 στις: Νοεμβρίου 19, 2022, 10:48 »
Βέβαια αυτό το Aegis X έχει αυτή την μεγάλη οθόνη που χαράζεται πολύ εύκολα με αποτέλεσμα μέσα σε ελάχιστο χρονικό διάστημα να φαίνεται σαν να το έχεις το mod πολλά χρόνια. Και καταναλώνει και μπαταρία αυτή η οθόνη. Επίσης δεν είναι και πολύ ανθεκτικό σε πτώσεις. Και φυσικά δεν είναι αυτά τα μοναδικά του προβλήματα.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4867 στις: Νοεμβρίου 19, 2022, 13:20 »
Η δουλειά μου έχει να κάνει με παραγωγή. Εκτίθεμαι στο καιρό, με ότι αυτό συνεπάγεται.


Δεν εννοώ πως βγάζω το ηλεκτρονικό να κάνει μπάνιο ενώ βρέχει ούτε κάτι φοβερά εξτρημ αλλά δεν είναι σε γραφείο.


Υγρασία κλπ θα φάει.

Μιλάμε για κάποιο mod από την σειρά Aegis της Geekvape. Σε βίντεο στο youtube θα δεις να τα πατάνε με αυτοκίνητα/τζιπ.τρακτέρ, να τα πετάνε από ταράτσες, να τα σουτάρουν σε τοίχους ή να τα πετάνε σε λίμνες & θάλασσα. Δες για ένα από τα 3 παρακάτω, όποιο θεωρείς ότι σε βολεύει στις συνθήκες σου, όπως καλό θα είναι να δεις κανένα βιντεο ή διαβάσεις κάποια κριτική του:

1) Geekvape Aegis Solo (μονομπάταρο 18650). Πχ:
https://www.playcenter.gr/geek-vape-aegis-solo-100w.html
2) Geekvape Aegis Max (μονομπάταρο 21700/20700/18650), πχ:
https://www.playcenter.gr/geekvape-aegis-max-mod-100w.html
3) Geekvape Aegis Legend (2μπάταρο 18650 αλλά πολύ ογκώδες). Είναι το ίδιο με το Χ που αναφέρθηκε παραπάνω, με την διαφορά ότι όλη η μία πλάγια όψη του είναι οθόνη (σαν κινητό μοιάζει) & δεν θα σου το πρότεινα επειδή μία του πτώση με την πλευρά της οθόνης είναι επίφοβη.

https://altersmoke.gr/product/hlektronika-tsigara/box-mods/geekvape-aegis-legend-200w-mod/
https://www.playcenter.gr/geekvape-aegis-x-200w.html

Τα καταστήματα τα έβαλα ενδεικτικά. Σε δική σου έρευνα πρόσεξε απλά είτε να είναι ίδια με τις φωτογραφίες που βλέπεις είτε να μην γράφουν το 2 ή το L σκέτο, επειδή θα πρόκειται για τα νέας γενιάς που έγραψα παραπάνω γιατί πρέπει να τα αποφεύγουμε.

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4868 στις: Νοεμβρίου 20, 2022, 01:36 »
Τo Aegis Solo, το πρώτο το ορθόδοξο όχι τις πιο καινούργιες βλακείες που χαλάνε στο δίμηνο, το παίρνω σε φίλους που δουλεύουν οικοδομή και τους κρατάει 9-12 μήνες αλλά όταν μου το φέρνουν για να τους πάρω καινούργιο είναι σε κατάσταση που σχεδόν δεν καταλαβαίνεις αν κρατάς μοντάκι στα χέρια σου ή κάτι άλλο.

Οπότε ναι, για μένα το Aegis Solo είναι η καλύτερη επιλογή.

Αποσυνδεδεμένος Christos Z

  • **
  • 171
  • Φύλο: Άντρας
  • To Vape or Not To Vape
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4869 στις: Νοεμβρίου 20, 2022, 18:45 »
Κάτοχος και τω 2 παλιών ορθόδοξων aegis. To Max το έχω 27 μηνες και είναι εντάξει. Στο solo μετα από 8 μήνες χάλασε το σπείρωμα στο μοντ και δεν πιάνει η τάπα. Στο Max φίλου μου χάλασε το σπείρωμα στο εξάμηνο περίπου με χρήση στο 1/3 απότι του κάνω εγώ. Τα σπειρώματα τους δεν είναι καλά,αν πάτε στα σχόλια στο σκρουτζ έχουν χαλάσει σε αρκετό κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2289
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4870 στις: Νοεμβρίου 20, 2022, 20:12 »
Πρακτική που εφαρμόζω σε όλα τα μοντάκια με βιδωτό καπάκι, είτε αυτά είναι από σκληρό ανοξείδωτο με άψογα σπειρώματα (Dani, Mixx, Grus) είτε από φτηνής ποιότητας μέταλλο & με σπειρώματα που την ζητάνε την στοργή τους, είναι το ανάποδο βίδωμα μέχρι να ακουστεί ένα κλικ. Οτι κάνουμε & σε ατμοποιητές που έχουν πλαστικό τανκάκι με σπείρωμα που βιδώνει σε μέταλλο, δηλαδή. Από κει & πέρα βιδώνουν σαν βούτυρο. Και με την χρήση αποκτούν τις ανοχές που χρειάζεται & το νιώθεις στο χέρι.
Στα υπόψη, τα Aegis (τα βιδωτά) δεν χρειάζονται καργάρισμα στο βίδωμα (που καταπονούν το φτηνό έτσι & αλλιώς μέταλλο. Μόλις νιώσεις πως το καπάκι ακούμπησε στο o ring στεγανοποίησης, σταματάς. Μπορεί να είναι μοντάκια value for money αλλά τα μάνι είναι όντως πολύ λίγα & για αξιόλογη ποιότητα υλικών.Οπότενες, με το μαλακό, βεβαίως-βεβαίως, με το μαλακό.
Άνθρωποι, άνθρωποι, προς τι το μίσος και η αλληλοεξόντωσις, προς τι ο  αλληλοσπαραγμός…» - Κατιούσα
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 20, 2022, 22:02 από treloneritis »

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 885
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4871 στις: Νοεμβρίου 20, 2022, 21:01 »
Οτι είπε ακριβώς ο treloneritis!

Αποσυνδεδεμένος Γιαννης1964

  • **
  • 246
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4872 στις: Νοεμβρίου 22, 2022, 13:29 »
Καλησπέρα. Μετά απο πάρα πολύ καιρό ξαναμπαίνω στο φόρουμ και είδα αρκετά στενόχωρα πράγματα (Μπαρόκος...).Ας τελειώνουν εδώ!Στο θέμα μας. Μετά απο 6 χρόνια έντονης χρήσης το provari Radius σταμάτησε να λειτουργεί. Στην προσπάθειά μου να το ανοίξω διέλυσα και την οθόνη οπότε βγήκε BLR.Ήθελα να ρωτήσω, η αγορά του Dani mini ενδείκνυται? Θα είναι τόσο καλό όσο το Radius?

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4873 στις: Νοεμβρίου 22, 2022, 15:52 »
Γιατί να μην είναι καλό δηλαδή, τι σε προβληματίζει ρε Γιάννη? Από το radius είναι σίγουρα καλύτερο από πολλές πλευρές. Τα έχω και τα δύο αλλά τα έχει φάει το συρτάρι μιας και προτιμώ ξεκάθαρα ότι έχει dna60 ή και 75 ακόμη.

Αποσυνδεδεμένος Γιαννης1964

  • **
  • 246
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4874 στις: Νοεμβρίου 22, 2022, 15:59 »
Γιατί να μην είναι καλό δηλαδή, τι σε προβληματίζει ρε Γιάννη? Από το radius είναι σίγουρα καλύτερο από πολλές πλευρές. Τα έχω και τα δύο αλλά τα έχει φάει το συρτάρι μιας και προτιμώ ξεκάθαρα ότι έχει dna60 ή και 75 ακόμη.
Αυτό που με προβληματίζει είναι αν αξίζει τα 240 ευρώ. Δεν μετάνοιωσα με το Radius.Όσο για τις DNA60 συμφωνώ. Το άλλο μοντάκι που λιώνω είναι ένα αειθαλές epetite χιλιοχτυπημένο με σπασμένα πορτάκια που πυροβολεί ακούραστα!!! Θα κοιτάξω και για DNA60.Σε ευχαριστώ πολύ!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110636 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159847 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515326 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146469 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303248 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12795 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 186 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530762 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801624 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11059 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40991 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet