vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

204 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, petr@n, dvelev, Doubt

Twitter

Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος Thanos.L

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
  • πισω μεντα,οξω κανελα...
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4830 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2022, 00:09 »
Kαποια οικονομικη (δεν βγαινουν τα ατιμα τα κουκια...  :( ) προταση σε μονομπαταρο 100αρι  παιδια?
Να παιζει και με 18650 & 21700 , οχι πουπουλο αλλα οχι και τουβλο, να δεχεται ανετα και 26αρηδες επανω (πιο πανω δεν με ενδιαφερει και δεν νομιζω να χρειαστω ποτε) και να ειναι αξιοπιστο και ανθεκτικουτσικο?Νιωθω πιο ησυχος,αλλα και στην αισθηση μ'αρεσει καλυτερα το μεταλλο,ξυλο,δερμα΄με τα πλαστικα (γενικοτερα,οχι μονο mods) δεν τα παω πολυ καλα. Εξου και προσανατολιζομαι σε grus η' engine (αυτα μου καθονται καλα στο ματι και πιστευω θα ειναι ενταξει και στο χερι). Ωστοσο οι πωλητες στα ατμιστικα καταστηματα της περιοχης μου ,επιμενουν να μου προτεινουν aegis (εμενα δεν μου κανει κλικ)... 
Κοιταζω βασικα σε ομαδες στο fb και σε σελιδες αγγελιων (μιας και θελω καρβελια ακομα συμφωνα με τους κανονισμους του φορουμ για να βλεφαριασω τις αγγελιες) για μεταχειρισμενο (ενεκα τα προαναφερθεντα κουκια),αλλα δεν μπορω να πω οτι δεν με ανησυχουν και θεματα αξιοπιστιας του προιοντος, η' πασης φυσεως τερτιπια συναλλαγων. Οποτε το καινουργιο μπαινει παλι στο παιχνιδι...Ευχαριστω εκ των προτερων για τις οποιες γνωμες-συμβουλες σας  :)

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4831 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2022, 01:18 »
Για Aegis με κλειστά τα μάτια ΜΟΝΟ το παλιό μοντέλο. Το καινούριο έχει επικίνδυνα ψεύτικη κατασκευή εσωτερικά.
Το Grus καλό αλλά βαρύ & αν το αφήνεις μόνο του το βράδυ ξεβάφει από μόνο του από την στενοχώρια του. Επιπλέον δεν έχει TCR, αν ασχολείσαι με έλεγχο θερμοκρασίας, δεν βλέπεις volt της μπαταρίας & δεν έχει stealth mode. Αν & με αυτό ατμίζω τώρα επειδή έχει πολύ καλό πιάσιμο το άτιμο.
Μεταξύ των 2, το Aegis Max (πάντα το παλιό) πιό πλήρης σε λειτουργίες πλακέτα, δυνατά ρεύματα, αλεξίσφαιρο, water resistant, πιό ελαφρύ ΑΛΛΑ & ελαφρά πιό χοντρούτσικο.Το Grus πανέμορφο, βαρύ, πιό μακρύ με βασικές λειτουργίες στην πλακέτα, ξεβάφει εύκολα,τα ρεύματά του είναι πιό αδύναμα (είμαι πάντα μέχρι +5 watts παραπάνω).
(σου έγραψα για αυτά που δουλεύω & έχω άποψη). 😇
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 02, 2022, 02:54 από treloneritis »

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4832 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2022, 02:16 »
Kαποια οικονομικη (δεν βγαινουν τα ατιμα τα κουκια...  :( ) προταση σε μονομπαταρο 100αρι  παιδια?
Να παιζει και με 18650 & 21700 , οχι πουπουλο αλλα οχι και τουβλο, να δεχεται ανετα και 26αρηδες επανω (πιο πανω δεν με ενδιαφερει και δεν νομιζω να χρειαστω ποτε) και να ειναι αξιοπιστο και ανθεκτικουτσικο?Νιωθω πιο ησυχος,αλλα και στην αισθηση μ'αρεσει καλυτερα το μεταλλο,ξυλο,δερμα΄με τα πλαστικα (γενικοτερα,οχι μονο mods) δεν τα παω πολυ καλα. Εξου και προσανατολιζομαι σε grus η' engine (αυτα μου καθονται καλα στο ματι και πιστευω θα ειναι ενταξει και στο χερι). Ωστοσο οι πωλητες στα ατμιστικα καταστηματα της περιοχης μου ,επιμενουν να μου προτεινουν aegis (εμενα δεν μου κανει κλικ)... 
Κοιταζω βασικα σε ομαδες στο fb και σε σελιδες αγγελιων (μιας και θελω καρβελια ακομα συμφωνα με τους κανονισμους του φορουμ για να βλεφαριασω τις αγγελιες) για μεταχειρισμενο (ενεκα τα προαναφερθεντα κουκια),αλλα δεν μπορω να πω οτι δεν με ανησυχουν και θεματα αξιοπιστιας του προιοντος, η' πασης φυσεως τερτιπια συναλλαγων. Οποτε το καινουργιο μπαινει παλι στο παιχνιδι...Ευχαριστω εκ των προτερων για τις οποιες γνωμες-συμβουλες σας  :)

Πιθανές επιλογές είναι τα :
Lost Vape Thelema Solo
Vaporesso Target 100

Το Thelema είναι μεγαλύτερο, αλλά μάλλον είναι συνολικά καλύτερο και ίσως η πιο ολοκληρωμένη και συγχρόνως οικονομική πρόταση-επιλογή μονομπάταρου mod.  Αναφέρομαι στην απλή του έκδοση και όχι σε αυτή με την DNA πλακέτα, που είναι πολύ πιο ακριβή. Υπάρχουν βέβαια και άλλες παλαιότερες επιλογές, όπως για παράδειγμα το DRAG X Plus Professional edition. Προσωπικά ίσως να περίμενα και την επερχόμενη κυκλοφορία του VOOPOO Argus XT.
Να αναφέρω τέλος ότι στην ενότητα των αγγελιών δεν υπάρχει πλέον κάποια ιδιαίτερη κίνηση. Η αγορά καινούργιου, όχι μεταχειρισμένου mod, είναι νομίζω μονόδρομος.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 02, 2022, 02:27 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος thanoulis

  • *
  • 88
  • Φύλο: Άντρας
  • Το νεότερο δεν είναι απαραίτητα καλύτερο
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4833 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2022, 09:16 »
Τελευταία δουλεύω το Odin 100W (με την πλακέτα της Dovpo, όχι το DNA). Είναι στιβαρή κατασκευή, σχετικά βαρύ (σκελετός από κράμα ψευδαργύρου) και κάθεται καλά στο χέρι.
Έχει ικανοποιητικό έλεγχο θερμοκαρσίας (με TCR), εύκολο μενού και δίνει άμεσα το ρεύμα.
Δεν έχω εξοπλισμό να μετρήσω αποκρίσεις και πραγματικές τιμές, αλλά μέχρι τώρα είμαι αρκετά ικανοποιημένος.Δέχεται 21700, 20700 (χωρίς κροτάλισμα) και 18650 (με αντάπτορα) και φτάνει (λέει) ως 100W.
Εγώ το δουλεύω στα 12, που και που στα 50-55W, με 21700 Samsung 40T και διαρκεί αρκετά (λίγο πάνω από ημέρα).

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4834 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2022, 12:04 »
Βασικό θέμα των mods της κατηγορίας αυτής, και ίσως όχι μόνο, είναι ότι ξεβάφουν εύκολα μετά από συνήθως ελάχιστο χρόνο χρήσης. Πιο ευπαθή είναι αυτά με την μαύρη απόχρωση.

Αποσυνδεδεμένος Thanos.L

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
  • πισω μεντα,οξω κανελα...
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4835 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2022, 13:06 »
Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας και τις προτασεις σας,το εκτιμω αφανταστα και λαμβανονται σοβαρα υποψιν,διοτι βλεπω οτι βασιζονται σε προσωπικες εμπειριες (αυτο ζητουσα εξαλλου) και οχι απλα σε γουστα και επιθυμιες (που και αυτα παιζουν το ρολο τους φυσικα). Εννοειται οτι ευπροσδεκτες ειναι και οποιες αλλες αποψεις απο μελη που θα θελησουν να συνδραμουν με την γνωμη τους οταν βρουν το χρονο και την διαθεση αργοτερα.
Γιωργο (τρελονεριτη) λυθηκα με τον λογο που ξεβαφει το grus...  :laugh1: , να εισαι καλα .  Ωστοσο ειναι κατι που δεν με πολυκαιει μιας δεν σκεφτομαι σχεδον καθολου τον παραγοντα μεταπωληση,ουτε το αντιμετωπιζω σαν μοστρα η' χομπυ (δεν μπορω να υποστηριξω κιολας στην παρουσα φαση τετοιο χομπυ...). Οτι εργαλειο,επιπλο,ρουχο, παπουτσι,gudget κτλ χρησιμοποιω, εχω το συνηθειο (κατ αναγκη αλλα και απο αποψη) να του πινω το αιμα,να το λιωνω μεχρι να μην λειτουργει πλεον και μετα να πηγαινω γι αλλο.
Αυτη τη στιγμη το joyetech exceed box που ειχα ποσταρει το προβλημα που εβγαλε πριν λιγες μερες,παρεδωσε πνευμα τελικα (δεν δεχεται πλεον φορτιση), εξου και ψαχνω για mod,διοτι με το μοναδικο που μου εμεινε με ενσωματωμενη κι αυτο,δεν κανω δουλεια. Θελει φορτιση συχνα και οταν δοκιμαζω να ατμιζω παραλληλα ενω φορτιζει,ανεβαζει πολυ θερμοκρασια και φοβαμαι μην μου μεινει κι αυτο.
Για το obs engine βλεπω δεν ειπε κανεις κατι. Προφανως η' δεν λεει,η' δεν κυκλοφορουν και πολλα...
Το aegis οπως αναφερα ηδη ,καθαρα απο αποψη αισθητικης δεν μου καθεται καθολου καλα. Ισως θα επρεπε να συμπεριλαβω  και καποια 75-80αρια  ως πιθανες επιλογες αραγε? Υπαρχουν καποια τωρα που κοιταγα που δεν με αφηνουν αδιαφορο...  :-\ .  Στα 27-35w και 0,3-0,4ohm  με τον ζευς nano και το kroma z παιζω , αλλα λεω για κατοσταρι να εχω  μια καποια αυτονομια μπαταριας και να μπορει να παιξει και κατι αλλο μεγαλυτερο (επισκευασιμος )στο μελλον αν κατσει η φαση.Kαι παλι ευχαριστω  :)

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4836 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2022, 13:40 »
Επίσης οι παραπάνω προτάσεις είναι γενικά χαμηλού κόστους (35 - 45 €). Εξαίρεση ίσως το Odin, με τιμή που κυμαίνεται μεταξύ 55 και 65 € περίπου. Τέλος, με βάση τις συσκευές που κυκλοφορούν στην αγορά, δεν βλέπω κάποιο λόγο να επιλέξεις mod που να μην παίρνει 21700 μπαταρία.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 02, 2022, 13:48 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Neopard

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4837 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2022, 13:46 »
Για grus συμφωνώ , το odin καλό και στιβαρό mod.
Τσεκαρε και το paramour sbs.

Αποσυνδεδεμένος noe

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4838 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2022, 14:12 »
Ένα μεγάλο συν κι από μένα στα grus & odin μονομπάταρα.
Πριν μερικούς μήνες πέτυχα προσφορά στα 20€ το aspire deco το οποίο χρησιμοποιώ πολύ (σε μτλ) πλέον και βλέπω ότι παίζει στα 30€

Αποσυνδεδεμένος vsotos

  • **
  • 278
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4839 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2022, 14:17 »
Μακριά απο το obs engine. Τα battery sleeves διαλύονται με το παραμικρό πέσιμο και δεν έχει ανταλλακτικά στην αγορά. Οι βίδες που κρατάνε την βάση που βιδώνει ο πόλος ξεβιδώνουν μόνες τους και είναι τόσο ψευτικες που μετά απο 2 χαλαρά βιδώματα με torx έχουν φαγωθεί.


Το πιο αξιόπιστο mod που έχω πάρει απο άποψη αντοχής, πεσίματα και υγρά τελικά είναι το pico 21700.

Αποσυνδεδεμένος Thanos.L

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
  • πισω μεντα,οξω κανελα...
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4840 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2022, 23:12 »
 :thumpup: :respect:

Αποσυνδεδεμένος vsotos

  • **
  • 278
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4841 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2022, 19:01 »
Καλησπέρα. Ψάχνω για mod μονομπάτατο για mtl χρήση. Με ενδιαφέρει και η κατασκευή, να μην σπάσουν τα πλαστικά από το πρώτο πέσιμο, αλλά και η ποιότητα γενικά με αντοχή στο χρόνο. Το μόνο που μου άντεξε είναι το pico.


Είμαι ανάμεσα σε grus 100w, aegis max και thelema solo.


Τι μου προτείνετε;

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4842 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2022, 20:41 »
Ουσιαστικά, Therema & Grus έχουν χτιστεί γύρω από το Quest chip της Lost Vape, αλλά με διαφορετική φιλοσοφία σχεδίασης. Προσωπικά προτιμώ τον αρτ ντεκώ σχεδιασμό του Crus μιάς & το σχήμα του Thelema είναι κάτι που κυκλοφορεί πολύ σε mods από διάφορες εταιρείες . Κατά τα άλλα, η πλακέτα είναι εντελώς βασική & πιασάρικη για αρχάριους (αλλάζει το χρώμα του φωτισμού να φανταστείς!!!  ;D ), ΔΕΝ έχει stealth mode, ΔΕΝ έχει TCR. Τα ρεύματά της τα βρίσκω υποτονικά (ανεβάζω 3-5 w) χωρίς άλλη παρατήρηση. Είναι βαριά, αξιόπιστα στον χρόνο, αλλά & ψηλά (μάλλον αυτό το καθορίζει το ύψος της πλακέτας, που το μέγεθος & τα γραφικά κλέβουν ασύστολα την DNA 100, μιλώντας για τo Quest chip v.2). Εδώ να σημειώσω ότι η πρώτη παρτίδα του Grus που πουλιέται σκέτο το mod είναι η v.1.5, ενώ όταν ξανακυκλοφόρησε, ήρθε ως σετ με pod & την v.2 πλακέτα (έχει συν την ρύθμιση έντασης φωτισμού & θεωρητικά πιό ακριβή έλεγχο θερμοκρασίας-χωρίς TCR πάντα).Επίσης, ξεβάφουν παραπολυπανεύκολα (την πλάτη του Grus την έξυσα ΟΛΗ με το νύχι μου & απλά γυάλισα την μπαμπάτσικια ποσότητα του ψευδαργύρου που έχει χρησιμοποιηθεί για την κατασκευή.
Αν ποτέ μείνουν από πλακέτα, σκέφτομαι να τους βάλω μία DNA 100 που ταιριάζει απόλυτα.
Για το Aegis Max (& μιλάω πάντα για το παλιό, το καλό, το ορθόδοξο & καθολικό), αν έχεις δουλέψει οποιοδήποτε Aegis ξέρεις τί να περιμένεις. Αλεξίσφαιρο, κλασική, δοκιμασμένη, ακριβής, με δυνατό ρεύμα & πλήρης σε λειτουργίες πλακέτα, με 2 (υποκειμενικά) μείον. Λίγο πιό χοντρούλικο & ένα form factor που μπορεί πλέον να κουράζει το μάτι μετά από τόσα χρόνια.
Πιστεύω πως σε μπέρδεψα αρκετά. Πάντως & από τα τρία τους, το καθημερινό μου είναι το Grus. Ο μόνος λόγος ότι μου κάθεται όμορφα στο χέρι, αλλά μου ψιλοαρέσει & η αρτ ντεκώ,  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος vsotos

  • **
  • 278
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4843 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2022, 21:35 »
Μου άρεσε από εμφάνιση το thelema basted limited edition αν και το aegis μόνο αδιάφορο δεν μου είναι διότι δεν είμαι ο πιο προσεκτικός άνθρωπος. Τώρα πως θα δείξει ο fev πάνω είναι άλλο θέμα

Αποσυνδεδεμένος Anubis

  • **
  • 486
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #4844 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2022, 22:14 »
οχι οτι σημαινει κατι αλλα στο δικο μου grus χαλασε το κουμπι μετά απο χρήση περίπου 6-7 μηνών.
Γενικα να αναφέρω επειδη πιστευω οτι έχει νοημα οτι ειμαι πολυ προσεκτικός με οτι αγοράζω. Εχω μοντάκια 5-6 χρόνια. δουλεύει ακόμη απλά 5 στις 10 φορές που πατάω το κουμπι μένει κολλημένο μέσα... επιπλέον σε συγκριση με αλλα εχω την εντύπωση οτι τρωει γρήγορα τις μπαταριες.
είναι η 1η έκδοση που είχαν βγάλει...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135735 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084182 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34907 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 90 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9453 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476388 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114661 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1289 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2343 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 911 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271142 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1504 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos