vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

133 επισκέπτες, 7 χρήστες
Nikrom, Doubt, manoslykos, geotron, Sergios, dallaskdp, billythekid

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 688
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #8760 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2022, 17:38 »
https://dotmod.com/products/dotstick-revo?variant=39947066441801

World’s first vape without a battery

The dotStick Revo, is the first vape to utilize a Supercapacitor instead of a lithium-ion battery.  The benefits of a supercapacitor over a battery are endless, Supercapacitors can be charged and discharged over 15,000 times with minimal degradation, whereas a normal lithium-ion battery can only be charged and discharged 300 times or less with the same loss. This makes supercapacitors extremely useful in applications requiring frequent energy storage and release.

A new energy-storing solution

With this energy storing solution equivalent to a 700mah battery, the need for traditional batteries in the future is obsolete, Considering the supercapacitor's low internal resistance, they can obtain significant charge and discharge currents. Traditional batteries can take many hours to fully charge – a cell phone battery is a good example – whereas supercapacitors can reach the same charge state within minutes. The dotStick Revo can fully charge in less than 5 minutes using a 30w charger (sold separately).

Στάλθηκε από το 21051182G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #8761 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2022, 18:32 »
Ήμουν έτοιμος να το παραγγείλω αλλά πήρε το μάτι μου πως μία μεγάλη παρτίδα βγήκε ελαττωματική και ανακλήθηκε. Λένε πως αυτή η παρτίδα κυκλοφόρησε στην Γαλλία. Δεν ξέρω όμως αν από εκεί ψωνίζουν τα ελληνικά καταστήματα που το έχουν διαθέσιμο.

Sent from my M2101K6G using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 688
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #8762 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2022, 18:34 »
Το ψάχνει μια φίλη μου αλλα είναι sold out απο παντού.Εννοείς το dotmod revo; Γιατί στην ελλάδα δεν το έχω δει κάπου
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 21, 2022, 20:53 από chkontog »

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #8763 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2022, 19:02 »
Καλά τα λέει αλλά λέει τη μισή αλήθεια.
Οι υπερπυκνωτές πράγματι μπορούν να δώσουν πολύ μεγαλύτερη ισχύ από τις μπαταρίες λιθίου και φορτίζουν απίστευτα γρήγορα.
Μας χρειάζεται όμως παραπάνω ισχύς στο άτμισμα; Μια καλή μπαταρία μπορεί να μας δώσει 80W που υπερκαλύπτει την πλειονότητα των ατμιστών. Φυσικά όποιος θέλει παραπάνω ισχύ θα επιλέξει διμπάταρο ή τριμπάταρο mod.
To DotStick Revo δίνει μέχρι 35W άρα ο υπερπυκνωτής είναι άχρηστος καθώς μια μπαταρία προσφέρει άνετα τέτοια ισχύ.


Το μελανό σημείο των υπερπυκνωτών είναι η ενεργειακή τους πυκνότητα. Δηλαδή στις ίδιες διαστάσεις μπορούμε να αποθηκεύσουμε πολύ λιγότερη ενέργεια σε σχέση με μια μπαταρία λιθίου.
Αν ισχύει ότι ο υπερπυκνωτής του Revo είναι ισοδύναμος με μια μπαταρία 700mAh τότε μέσα στη συσκευή, στον ίδιο χώρο θα μπορούσαμε να βάλουμε μπαταρία με 2-3 φορές μεγαλύτερη χωρητικότητα.




Συνδεδεμένος Sergios

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #8764 στις: Ιουλίου 19, 2023, 22:31 »
Αγόρασα βιαστικά από ένα κατάστημα που βρήκα στο δρόμο μου με ατμιστικά είδη 2 μπαταρίες 18650 πράσινες, μέσα σε μια διαφανή θήκη, VTC6 3000mAH έγραφε πάνω σε ένα ασημί αυτοκόλλητο που είναι κολλημένο πάνω στην μπαταρία. Τα πήρα για το cuboid 150w. Τα φορτίζω πριν τα βάλω στο mod με το σκεπτικό να έχουν ίδια ρεύματα. Έγινε η φόρτιση, να όμως η μια μπαταρία δε χωράει καθόλου στο mod, και η δεύτερη με το ζόρι. Τι συμβαίνει εδώ - αλλάξανε τις διαστάσεις τον μπαταριών;  γιατί κάτι παλιές που έχω από το 2013 μπαίνουν μια χαρά. Σε ένα μονομπάταρο mod δεν υπάρχει πρόβλημα, χωράνε. Βέβαια, μπορώ να τα χρησιμοποιήσω στο μικρό mod που χωράνε, με ανησυχούν όμως η διαφορετικές διάστασης (πλάτος). Είναι ασφαλές; ή να τα πάω κατευθείαν για ανακύκλωση. Ξέχασα να αναφέρω ότι κάτω από το ασημί αυτοκόλλητο έχει τους κωδικούς και είναι Murata.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 20, 2023, 00:49 από Sergios »

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #8765 στις: Ιουλίου 20, 2023, 09:12 »
 Εδώ και πολύ καιρό η αγορά έχει γεμίσει με μπαταρίες απομίμησης γνωστών εταιριών από διάφορες πηγές (από απαράδεκτες έως και σχετικά ανεκτές).
Έμενα μου έχει τύχει και το αντίθετο, να είναι πιο κοντή και να κουδουνίζει μέσα στο mod.
Όλες τους πάντως έχουν αντιγράψει με επιτυχία κωδικούς ημερομηνίας, γραμματοσειρά, λογότυπα, κλπ.
Εάν έχεις στα χέρια σου μια γνήσια και μια fake ενδέχεται να βρεις διαφορές στο σχέδιο του μετάλλου στον πόλο και στο δακτυλίδι/α που σφραγίζουν τον πόλο.
Φυσικά εάν έχεις τέτοια διαφορά στις διαστάσεις δεν χρειάζεται να ψάξεις κάτι άλλο.

Συνδεδεμένος Sergios

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #8766 στις: Ιουλίου 20, 2023, 11:37 »
lounik, Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Θα μπορούσα να τις χρησιμοποιήσω μια-μια στον mini eVic VTC που χωράνε, ας πούμε με ένα Nautilo με 1.8 ohm BVC Coil που ατμίζω στα 8 με 10 watt περίπου. Θα είναι ασφαλές; Τα πήρα για RDA με διπλή αντίσταση. Για να μην την πατήσω πάλι με άγνωστης ταυτότητας μπαταρίες, γιατί θα παίζω σε μεγάλα watt, μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο κατάστημα με γνήσιες. Που μπορώ να παραγγείλω γνήσιες; Κάποιος που αγόρασε πρόσφατα γνήσιες.

Αποσυνδεδεμένος Olga68

  • **
  • 221
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #8767 στις: Ιουλίου 20, 2023, 22:27 »
Εγώ προσωπικά θα τις πήγαινα πίσω. Για να σου απαντήσω στο ερώτημά σου, μπαταρίες αγοράζω μόνο από E-Cig και Atmi-zo. Δεν θα πω από που έχω αγοράσει μαϊμούδες, σου λέω μόνο από που αγοράζουμε εμείς και είμαστε απόλυτα ικανοποιημένοι. Και να θυμάσαι ότι στις μπαταρίες δεν αγοράζουμε τις φθηνότερες.

Συνδεδεμένος Sergios

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #8768 στις: Ιουλίου 21, 2023, 01:43 »
Σε ευχαριστώ πολύ για της πληροφορίες, Όλγα!  Θεωρώ ότι δεν είναι σωστό να της πάω πίσω από τη στιγμή που της έχω φορτίσει, ξεκολλήσει τα αυτοκόλλητα και σημαδέψει με το μαρκαδόρο. Δεν πειράζει, της χρησιμοποιώ στο μικρό mod. Εάν είχα καταλάβει εξαρχής ότι δε χωράνε στο cuboid, θα της πήγαινα πίσω. Λοιπόν, από δω και πέρα θα χρησιμοποιώ το cuboid ως τέστερ γνησιότητας μπαταριών  :))

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #8769 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2023, 20:31 »
Ας πω κι εγώ τη δική μου εμπειρία από τις γνωστές Samsung 30Q.


Πριν ένα 8μηνο αγόρασα (από κατάστημα των Αθηνών) μια τετράδα από τις αγαπημένες μου Samsung για να αντικαταστήσω κάποιες παλιές που έφταναν στο τέλος τους.
Πάντα είχα το άγχος μήπως πέσω πάνω σε μαϊμούδες αλλά απ' ότι φαίνεται το σενάριο να αγοράσεις γνήσιες ή να μην πέσεις σε ελλαττωματικές είναι μικρό.
Είχα καλή εμπειρία από τις συγκεκριμένες μπαταρίες γιατί έχω κάποιες αγορασμένες εδώ και τουλάχιστον 4 χρόνια και αντέχουν ακόμη.


Ατμίζω στα 14W (εννοείται μονομπάταρο) με αντίσταση γύρω στα 1.4Ω.



Κάποια στιγμή οι 2 απ' αυτές άρχισαν να εμφανίζονται στο mod ως μισογεμάτες. Σκέφτηκα μήπως δεν πρόσεξα στη φόρτιση και τις έβγαλα πριν φορτιστούν τελείως.


Τις έβαλα στον εξωτερικό φορτιστή που έχω (Xtar VC4) και τις φορτίζω με 1Α. Δείχνουν ότι έχουν φορτιστεί και τις αφαιρώ.
Όταν τις ξαναχρησιμοποίησα (μετά από 4 μέρες) φαινόταν πάλι μισογεμάτες. Ξανά φόρτιση με 0.5Α αυτή τη φορά, τις αφήνω στην άκρη 5 μέρες τα ίδια. Το βάλε-βγάλε στο φορτιστή έγινε  άλλες 3-4 φορές σε διάστημα 7 ημερών.


Με άλλα λόγια οι μπαταρίες δείχνουν να χάνουν φορτίο όταν είναι σε αδράνεια. Όταν φορτίζονται δείχνουν να δέχονται γύρω στα 700mAh. Άρα οι μπαταρίες θα πάρουν το δρόμο της ανακύκλωσης σιγά-σιγά (προς το παρόν θα δοκιμάσω ακόμη μερικές φορτίσεις και θα τις δοκιμάσω πάνω στο mod έτσι για την τιμή των όπλων).


Προς το παρόν αγόρασα τις Sony Conion VTC6 από e-cig για να δω αν τελικά αξίζουν ή πάλι έπεσα σε μαιμουδιές.


Όχι ότι έχουν και πολλή σημασία αυτά που έγραψα αλλά ας κρατάμε μικρό καλάθι όταν αγοράζουμε μπαταρίες. Μόνο ο χρόνος δείχνει αν αξίζουν και τι αξίζουν. Ισχύει αυτό που λένε ότι κάθε πέρσι και καλύτερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 06, 2023, 20:41 από testament »

Αποσυνδεδεμένος Christos Z

  • **
  • 173
  • Φύλο: Άντρας
  • To Vape or Not To Vape
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #8770 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2023, 14:49 »
Τι να πω κι εγω που πήρα μια 30Τ επίτηδες για να αποφυγω τις 18650 και η μπαταρία είναι 1500 mah.

Συνδεδεμένος Sergios

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #8771 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2023, 16:05 »
Εγώ ακολούθησα της συμβουλές που μου δόθηκαν εδώ και πήρα τέσσερις μπαταρίες Molicel INR18650 P28B 2800mAh 40A από το atmi-zo. Δεν έχω πρόβλημα με καμία μπαταρία. Πιστεύω ότι έκανα καλή αγορά.

Αποσυνδεδεμένος nasos84

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #8772 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2023, 01:08 »
Παιδιά μια ερώτηση και από μένα. Που βρίσκουμε μπαταρίες 18650 που να είναι ποιοτικές εχω αρχίσει να πιστεύω ότι μας δουλεύουν κανονικά είναι ότι σου κάτσει lg Samsung sony ίδιες πρέπει να είναι και τους αλλάζουν περίβλημα.

Στάλθηκε από το 23013PC75G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Christos Z

  • **
  • 173
  • Φύλο: Άντρας
  • To Vape or Not To Vape
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #8773 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2023, 11:30 »
Πάρε Molicel που είπε κι ο Σέργιος πιο πάνω, από όπου και να τις πάρεις δε νομίζω να έχεις θέμα.

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #8774 στις: Σεπτεμβρίου 22, 2023, 09:18 »
Σκέφτομαι να αγοράσω τις Molicel INR18650-M35A 3500mAh - 10A για μονομπάταρο mod με αντίσταση γύρω στο 1.4Ω.
Τις έχει χρησιμοποιήσει κάποιος να μου πει εντυπώσεις;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Odin by Baker White Έτοιμα υγρά 256 46841 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:45
από Stevenboche
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33678 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534161 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59564 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 14 8041 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 10:44
από Sergios
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 236884 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 392 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 13953 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135998 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084713 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35168 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9768 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12