vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

281 επισκέπτες, 9 χρήστες
Panagiotis A., lagoudakis, tibolaso, camber, npaolo, maprix, manoslykos, bujinkan, Doubt

Twitter

Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)

Αποσυνδεδεμένος panaisr

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • its all vapour
Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« στις: Ιουνίου 20, 2012, 21:58 »
Ανοίγω αυτό το νήμα σχετικά με τα φιτίλια και τα σύρματα που κυκλοφορούν σε Ελλάδα και εξωτερικό , ώστε να καταγράφουν οι εμπειρίες μας.

Παρακαλούνται αυτοί που θα εκφέρουν άποψη να αναφέρουν από πού αγόρασαν (φυσικό κατάστημα η e-shop) , σε ποια τιμή και σε ποιες συσκευές το δοκίμασαν.

ΥΓ: Θέματα που αφορούν την σύσταση του φιτιλιού και του σύρματος ( υλικά κατασκευή δηλαδή κτλ) δεν αφορούν αυτό το νήμα (υπάρχει άλλο) και αρκεί μια απλή αναφορά τους.

Αποσυνδεδεμένος poseidonas7

  • ****
  • 1030
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 20, 2012, 22:04 »
τελευταια αγορα φιτιλιου απο smokeguru!!!!
απλα οτι καλυτερο εχω δοκιμασει τον τελευταιο καιρο
ουτε καψιματα ξεστριψιματα κτλπ...
ακριβο σε σχεση με το παλιοτερο που επαιρνα απο αλλου αλλα πλεον δεν το αλαζω


Αποσυνδεδεμένος panaisr

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • its all vapour
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 20, 2012, 22:47 »
Φιτίλια

1,5mm από madsteam 7.60€ τα 5 μέτρα δηλαδή 1.52€ χωρίς την έκπτωση από το forum
http://www.madsteam.gr/products/5m-%CF%86%CF%85%CF%84%CE%AF%CE%BB%CE%B9-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%87%CE%AE%CF%82-1%2C5mm.html


Κατά την δική μου άποψη ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει ( ελπίζω να είναι το ίδιο και στα 2mm) , απαιτεί μια προεργασία την οποία εγώ την κάνω συνήθως με την μια όταν το αγοράζω ( δηλαδή κάψιμο και βράσιμο) αλλά έχει τέλεια αγωγιμότητα ( πως το λένε αλλιώς ?) είναι ποιο σκληρό από τα υπόλοιπα χωρίς αυτό να προβληματίζει στην διαδικασία στησίματος της αντίστασης και δεν χρωματίζεται , παραμένει κατάλευκο όσο είναι βρεγμένο από το υγρό, δεν ξεφτίζει καθόλου ακόμα και μετά από μέρες χρήσεις του.

Έχει δοκιμαστεί σε Odyssea , Steam machine , FAT , CE4

Ειδικά στον CE4 έπαθα πλάκα , τεράστια διαφορά με τα υπόλοιπα.(Το ίδιο είπε και η σύζυγος που τα χρησιμοποιεί)
Αυτό που παρατήρησα γενικά είναι , ότι με αυτό το φιτίλι έχω πάντα λιγότερα κατάλοιπα στην αντίσταση , οποιοδήποτε σύρμα και να βάλω. Δεν ξέρω εάν φταίει το κάψιμο και το βράσιμο αλλά με αυτό το φιτίλι επίσης στις πρώτες τζούρες δεν έχω αυτήν την  χαρακτηριστική μυρωδιά.

2,0mm από e-smoguru 1,5€ το μέτρο χωρίς την έκπτωση για το forum
http://www.e-smokeguru.gr/index.php/%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%A6%CF%85%CF%84%CE%AF%CE%BB%CE%B9.html
Δεν υπάρχει τώρα σε 2mm διαθέσιμο , μόνο σε 1.5mm και 3mm

Μαλακό φιτίλι που όμως δεν χρειάζεται προεργασία για να το χρησιμοποίησης παρά μόνο τυπικά ένα κάψιμο, έχει καλή αγωγιμότητα άλλα αυτό που παρατήρησα και το κατατάσσω στα αρνητικά είναι ότι ξέφτιζε  πολύ εύκολα , κάτι που οφείλω να ομολογήσω ότι δεν μου άρεσε καθόλου. ( Ελπίζω να έχει αλλάξει στο 3mm)

Έχει δοκιμαστεί σε Odysseus , Steam machine , FAT , rcamizer, CE4
Εκτός από τον Οδυσσέα που δεν είχα προβλήματα , στα υπόλοιπα δεν μπορώ να πω ότι είχα τα καλύτερα αποτελέσματα.

2mm από atmomixani.gr 1 ευρώ το μέτρο (δεν θυμάμαι εάν έχει έκπτωση για το forum) edit: ( υπάρχει έκπτωση για το φόρουμ)
http://atmomixani.gr/index.php/el/menu-shop-el/vmcategory-wires-el/wick1m-detail.html

Για οικονομία χώρου και χρόνου , θα πω ότι δοκιμάστηκε στις ίδιες συσκευές με τα ιδία αποτελέσματα όπως του guru , φαινομενικά τα φιτίλια είναι ίδια αλλά αυτό που  παρατήρησα είναι ότι αυτό το φιτίλι δεν ξεφτίζει η τέλος πάντων ξεφτίζει πολύ πολύ λιγότερο. .

1mm-1.5mm-2mm από ellada τιμή να μην πω καλύτερα , Δεν έχω ολοκληρώσει τις δοκιμές αλλά θα τολμήσω να πω αρχικά ότι μοιάζει σε πολλά με αυτό από το atmomixani.gr

1mm από το πολωνό σε τιμή 1.15 χωρίς την έκπτωση

Με αυτό επισκεύασα πάρα πολλούς ego-t ego-c  κτλ , ενώ δοκιμαστικέ σε Α2 και FAT,  έχει καλή αγωγιμότητα , θέλει κάψιμο όμως στην αρχή , το κακό και με αυτό ήταν ότι ξέφτιζε πολύ εύκολα και έτσι σταμάτησα να αγοράζω μια και υπήρχε και εδώ και μάλιστα στην τιμή.

http://www.e-dym.pl/Dla_majsterkowicz%C3%B3w/97-Sznurek_1mm_do_Clearomizera,_Tanka_i_wszelkich_mod%C3%B3w.html

Λίγο μεγάλο το σεντόνι αλλά δεν γίνετε αλλιώς .

Αυτό που θα επισημάνω είναι ότι όλα αυτά αποτελούν προσωπική μου άποψη και σύμφωνα με τα δικά μου γούστα , υπάρχει το ενδεχόμενο , ορισμένα από τα καταστήματα να έχουν αλλάξει το φιτίλι τους η να το αλλάξουν , και να είναι/γίνει κάπως διαφορετικό , σε αυτό όμως δεν φταίει κανείς άλλως  , θα έπρεπε/πρέπει να ενημερώσουν τους πελάτες τους .

Για να μην προτρέξει κάνεις να επισημάνω ότι είμαι πελάτης όλων των ελληνικών καταστημάτων που αναφέρθηκαν, αντίθετα έπαψα να είμαι του πολωνικού.

Απλά καταθέτω την ταπεινή μου άποψη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 22, 2012, 13:37 από panaisr »

Αποσυνδεδεμένος thepar

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
  • Καραμελα του Ιακωβ και του Cov
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 20, 2012, 23:11 »
Δοκιμασε και απο zerobacco αρκετα καλο με Οδυσσεα και α2τ ακομα και το 1μμ τριπλο στον Οδυσσεα παει πολυ καλα  :yes:

Αποσυνδεδεμένος poseidonas7

  • ****
  • 1030
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 20, 2012, 23:13 »
εχω παρει απο κει αλλα χωρις καψιμο και ξεστριψιμο μου φερνει συνεχεια καμμενο
απο αντοχη ειναι πολυ καλο και παμφθηνο

Αποσυνδεδεμένος panaisr

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • its all vapour
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 22, 2012, 12:58 »
Σύρματα

Επειδή με τα σύρματα δεν έχω βγάλει μεγάλη άκρη θα πω την άποψη μου λίγο ποιο γενικά.

Χρειάζεται η εμπειρία ορισμένων παλαιότερων εδώ λίγο αναλυτικά και τεκμηριωμένα να μας εξηγήσουν δηλαδή τις όποιες διαφορές έχουν βρει.


Αρχικά να πω ότι έχω δοκιμάσει σύρματα από :

Guru
Atmomixani
Ellada(ομαδική)
madsteam
Ebay κάποια  kanthal

Βασικά δεν βρήκα μεγάλες διαφορές στα σύρματα , ίσως δεν είμαι τόσο έμπειρος , καθώς ασχολούμαι μονό 6 μήνες

Υπάρχει μόνο ένα σύρμα που έχει διαφορά .

Αυτό από το madsteam το madmax wire το οποίο έχει μικρότερη ωμική αντίσταση ανά μέτρο. Σύρμα το οποίο παρόμοιο η μπορεί να είναι και το ίδιο έχει και το atmomixani.gr

Μεγάλη διαφορά με αυτό το σύρμα θα δουν όσοι δεν χρησιμοποιούν VV όπως εγώ , διότι χρειάζεται λιγότερο ρεύμα και καλύπτει μεγαλύτερη επιφάνεια , με αποτέλεσμα να έχεις συνολικά καλύτερο αποτέλεσμα σε γεύση – ντουμάνι – χτύπημα  με λιγότερο ρεύμα.

Έχει ένα θέμα μονό που χρειάζεται προσοχή , πολύ λίγο κάψιμο γιατί κόβεται εύκολα και όχι μεγάλα ρεύματα .

Δοκιμάστηκε σε Οδυσσέα , Steam Machine – CE4 και είδα διαφορά προς το καλύτερο με όλους , σημειώνω όμως ξανά , όχι σε VV και μεγάλα ρεύματα.

Ιδανικό νομίζω  για χρήστες ego μπαταριών η μηχανικών mod.


*******************
Δεν είχα βάλει link και τιμές για τα χαμηλότερη αντίστασης που μου έκαναν εντύπωση.

Mad max 10 ευρώ τα 5 μέτρα δηλαδή 2 ευρώ το μέτρο χωρίς την έκπτωση για το φόρουμ.


http://www.madsteam.gr/products/MadMaxWire-5m-0%2C15mm-with-Resistance.html

atmomixani.gr

1 ευρώ το μέτρο χωρίς την έκπτωση για τα μέλη του φόρουμ.

http://atmomixani.gr/index.php/el/menu-shop-el/vmcategory-wires-el/%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AF%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-0,15mm-%CF%87%CE%B1%CE%BC%CE%B7%CE%BB%CE%BF%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82-copper-nickel-detail.html
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 22, 2012, 13:36 από panaisr »

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 22, 2012, 13:03 »
Τελικά η συμπεριφορά του είναι καλύτερη απο ενα ας πουμε 20ρι Νικρομ που ισως εχει την ιδια σχεδόν αντίσταση? θελω να πω οτι και με ενα 20ρι η παραπάνω, θα πρεπει και εκεί να κανεις περισσότερες σπείρες. Συγκριτικά λοιπόν? "Αρπάει" εμφανώς ευκολότερα?

Αποσυνδεδεμένος panaisr

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • its all vapour
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 22, 2012, 13:05 »
Ναι Αλέξη αρπάζει πολύ ποιο γρήγορα και όλες οι σπείρες μαζί , για αυτό και το ξεχώρισα το συγκεκριμένο.

Αποσυνδεδεμένος panaisr

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • its all vapour
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #8 στις: Ιουλίου 11, 2012, 23:56 »
[youtube]http://www.youtube.com/enhance?feature=wenh&v=b3mMirlJa6E[/youtube]


Για του λόγου το αληθές λοιπόν , ένωσα δυο σύρματα 0,15 το ένα το γνωστό madwire από madsteam που είναι χαμηλής αντίστασης , το άλλο 0.17 είναι από την ομαδική που είναι νορμάλ , τα σύνδεσα με σύρμα χωρίς αντίσταση στις άκρες  επίσης από την ομαδική και μετά σε ένα ανάκτορα ego σε 510  , εντυπωσιακή η διαφορά , κοντεύει να κοπή το χαμηλής αντίσταση και το άλλο δεν αρπάζει γιατί το ρεύμα βρίσκει ποιο γρήγορο δρόμο από εκεί . Αύριο θα το κάνω με 0,20 μαζί, αλλά και χωριστά .

Δεν είχα δεύτερο adaptor  για να το κάνω τώρα.

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #9 στις: Ιουλίου 12, 2012, 00:10 »
Σύμφωνα με την περιγραφή σου (δεν έχω δοκιμάσει το Mad) δεν πρέπει να είναι το ίδιο με του ατμομηχανή

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #10 στις: Ιουλίου 12, 2012, 00:21 »
Το φιτίλι από την ομαδική στο πρώτο σεταρισμα ήτανε άπαιχτο άλλα μετά στο δεύτερο μου βγάζει μια μυρουδιά παράξενη. Το έβρασα και το έκαψα άλλα συνεχίζει
Μήπως φταίει και το σέρα που το άλλαξα στον ατμο?

Αποσυνδεδεμένος panaisr

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • its all vapour
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #11 στις: Ιουλίου 12, 2012, 14:53 »
diver : δεν το έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω εάν είναι το ίδιο φίλε , από τα χαρακτηριστικά του συμπέρανα ότι μπορεί να είναι το ίδιο.

Κώστα περίεργο , εκτός το 1mm που δεν έχω δοκιμάσει ακόμα , το 1.5 και 2 είναι super χωρίς καμιά μυρωδιά κτλ .

Αποσυνδεδεμένος panaisr

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • its all vapour
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #12 στις: Ιουλίου 12, 2012, 15:52 »
Εδώ έχουμε 0,15 madwire χαμηλής αντίστασης και 0,20 νορμάλ , η διαφορά και εδώ μεγάλη αλλά το 0,20 τώρα μαύρισε το 0,17 στο πρώτο video δεν πείρε χαμπάρι τίποτα.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=hhUU-ojPUW0&feature=youtu.be[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος zantos

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #13 στις: Ιουλίου 12, 2012, 15:58 »
[youtube]http://www.youtube.com/enhance?feature=wenh&v=b3mMirlJa6E[/youtube]


Για του λόγου το αληθές λοιπόν , ένωσα δυο σύρματα 0,15 το ένα το γνωστό madwire από madsteam που είναι χαμηλής αντίστασης , το άλλο 0.17 είναι από την ομαδική που είναι νορμάλ , τα σύνδεσα με σύρμα χωρίς αντίσταση στις άκρες  επίσης από την ομαδική και μετά σε ένα ανάκτορα ego σε 510  , εντυπωσιακή η διαφορά , κοντεύει να κοπή το χαμηλής αντίσταση και το άλλο δεν αρπάζει γιατί το ρεύμα βρίσκει ποιο γρήγορο δρόμο από εκεί . Αύριο θα το κάνω με 0,20 μαζί, αλλά και χωριστά .

Δεν είχα δεύτερο adaptor  για να το κάνω τώρα.
και τα 2 συρματα καντα στα ιδια ωμ για να εχεις μετρο συγγρισης

Αποσυνδεδεμένος panaisr

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • its all vapour
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #14 στις: Ιουλίου 12, 2012, 16:07 »
Θα το κάνω και έτσι , απλά εδώ φαίνεται καθαρά ότι με το χαμηλής αντίστασης μπορείς να καλύψεις πολύ μεγαλύτερη επιφάνεια στο φιτίλι από ότι με το νορμάλ .

Γιατί εδώ είναι και τα δυο μήκος 5 εκατοστά , το ένα σου βγάζει (0.17) αντίσταση 2.4ohm περίπου και το 0,15 χαμηλής σου βγάζει περίπου 1.5-1.6

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160007 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110811 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515431 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146501 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303310 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12807 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530863 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201484 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801694 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11092 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41017 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet