vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

294 επισκέπτες, 5 χρήστες
mathimatikos1966, treloneritis, manoslykos, ΨΗΛΟΣ, Buliwyf

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος anapofasistos

  • **
  • 132
  • Φύλο: Άντρας
Έχω δοκιμάσει κι'από δαύτο. Δε γίνεται τίποτα. Αν βάζουν τέτοιο σύρμα (αν και εμένα μου φαίνονται για πιο χοντρά) τότε η διαφορά θα είναι θέμα εργοστασιακού στιψιματος. Με το χέρι όλο και κάτι δεν θα γίνει σωστά...

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Πιο χοντρα απο 0.15 δεν ειναι, τουλαχιστον σε τυπου κρυσταλ και βιβινοβα και ce3 που εχω πειραξει.
Και το ντουμανι σε συγκριση με κανονικης αντιστασης ειναι κατα τι περισσοτερο σε μενα.

Αποσυνδεδεμένος anapofasistos

  • **
  • 132
  • Φύλο: Άντρας
θα μετρήσω την αντίσταση και το μήκος (το πάχος δε νομίζω να το καταφέρω) από έναν εργοστασιακό να δούμε που πέφτει περίπου στους πίνακες

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Ερώτηση
έχω παρατηρήσει ότι κάποιοι εργοστασιακοί ατμοποιητές (CE2, Apolloe c8 που έχω δοκιμάσει), δείχνουν να κάνουν καλύτερη καύση με περισσότερο ντουμάνι από οτι οι επισκευάσιμοι, ακόμα και σε χαμηλές τάσεις, παρά το γεγονός ότι συνήθως έχουν μεγάλες αντιστάσεις, π.χ. 2.4-2.6ohm. Φυσικά μιλάω για αντίστοιχη ρύθμιση τάσης και αντίστασης και στους επισκευάσιμους.

Αυτό ενδέχεται να οφείλεται στο τρόπο που γίνονται οι αντιστάσεις ή στο υλικό που χρησιμοποιείται. γνωρίζει κανένας τι σύρμα έχουν οι εργοστασιακοί;

Για να δεις αν οφείλετε στο σύρμα ή γενικότερα στην αντίσταση , πρέπει να συγκρίνεις ένα εργοστασιακό με μαμάτη αντίσταση , με έναν ίδιο αλλά με χειροποίητη αντίσταση .

Αποσυνδεδεμένος anapofasistos

  • **
  • 132
  • Φύλο: Άντρας
Το είχα δοκιμάσει στον Apolloe c8, αλλά δεν κατάφερα να πιάσω την απόδοση της μανάτης όταν πήγαινα στα ίδια επίπεδα αντίστασης

Αποσυνδεδεμένος anapofasistos

  • **
  • 132
  • Φύλο: Άντρας
Τελικά άνοιξα έναν CE2 και διαπίστωσα οτι είχατε δίκαιο.... :-[ :-[ :-[

Μετρημένη αντίσταση 2.5Ohm (και από τους πόλους και από τα άκρα της αντίστασης) τυλιγμένη σε 8 σπείρες γύρω από 3*1mm φυτίλι. Μήκος της αντίστασης 41 mm. Αναγάγοντας την αντίσταση στο μέτρο πάιρνουμε περίπου 61 Ohm/m, που αντίστοιχεί σε NiChrome 0,15.

Τελικά μάλλον έχω να φάω πολλά ψωμιά ακόμα στο στρίψιμο. Ίσως αυτό που έχει σημασία είναι η σωστή εφαρμογή της αντίστασης πάνω στα φυτίλια, κάτι που με το χέρι θα το καταφέρεις τυχαία (εγώ τουλάχιστον) μια φορά στις 100 αντιστάσεις...
Σημαντικό είναι επίσης το γεγονός οτι πολλοί εργοστασιακοί χρησιμοποιούν σύρμα χωρίς, ενώ αρκετοί επισκευάσιμοι οχι...

Αποσυνδεδεμένος maxtor10

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
ξερεις καποιος να μας πει τις διαφορες σε
kanthal A
kanthal A1
kanthal D
kanthal NiChrom

και ποιο προτεινετε???

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
ρίξε μια ματιά στο πρώτο μήνυμα και  θα βρείς κάποιες απαντήσεις σχετικά με τα σύρματα

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Οσο μεγαλυτερη η αντίσταση τοσο λιγότερες σπείρες θέλουμε για να επιτύχουμε τα επιθυμητά ωμ σε σχέση με μια μικρότερη;
Πχ 0,20 = 5 σπείρες = 2 ωμ
0,15 = 8 σπείρες = 2ωμ ή το αντίθετο;;; Μπερδεύτηκα τώρα :D

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Το αντιθετο  :)

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Δηλαδή αν κανω μια σπείρα με 0,20 ποσο θα μου βγει σε σχέση με μια 0,15; Ευχαριστω.
Προσπάθησα και έκανα παλι διπλή αντίσταση βγήκε στα 1.3 ωμ αλλα γονάτισε το evic... εχω μπερδευτεί...

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Εξαρταται απο το παχος του φυτιλιου και το ποσο σφιχτα την κανεις. Αν θες παρε αυτο σαν μπουσουλα:


Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Ερώτηση
στους μεσσάτους υπάρχει πρόβλημα απο θέμα υγιεινής
αν θα βάλουμε NiChrome ή Kanthal ?

Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Έχω φτιάξει 3,5 φυτίλι και 3Ω αντίσταση. Με πόσα V min να ατμίζω? Υπάρχει κάπου σχέση αντίσταση-V σε σχέση παραγωγή ατμου γεύσης? Με την μπαταρία τί γίνεται? Στα ίδια V με μικρή και μεγάλη αντίσταση ποια κρατάει περισσότερο?

Αποσυνδεδεμένος galaxias22

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
στο πρωτο ερωτημα.....ξεκινα απο τα 5 και ανεβαινεις οσο αντεχεις  8)   ή μεχρι να σου φερει καμμενο
τωρα για την διαρκεια......οσο μικροτερη αντισταση εχεις ειδικα κατω απο 1,5Ω......θα τελειωνει νωριτερα η μπαταρια.....γιατι το νουμερο που αντιστοιχει στο "ρεζερβουαρ" της μπαταριας ειναι ποσα αμπερ τραβας στην μοναδα του χρονου....οποτε ας πουμε με 4βολτ και 1,5Ω αντισταση τραβας περισσοτερα αμπερ....ενω με 2,5Ω αντισταση και 4βολτ τραβας λιγοτερα αμπερ....αρα και μεγαλυτερη διαρκεια μπαταριας.

Αν θες να μαθεις περισσοτερα βαλε στο google για να μαθεις τον νομο του ώμ(ohm's law)     και θα τα καταλαβεις ολα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160047 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110829 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515448 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146504 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303336 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12812 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530894 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201499 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801710 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11097 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41026 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet