vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Baroque Liquids by Abuelos

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Baroque Liquids by Abuelos
« Απάντηση #45 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2021, 13:07 »
 Αυτή αρχικά ήταν και η συμβουλή που έδωσα στον δικό μου “Μήτσο” που πάσαρα το υγρό.

 
Για έμενα το υγρό δεν σωνόταν με αραίωση. Η γεύση είναι μια πολύ παράξενη αίσθηση. Στο ωραίο όσο και να το ενισχύσεις δεν σου φτάνει και σε αυτό που σου κτυπάει άσχημα αρκεί μια υποψία για να σου χαλάσει όλο το σύνολο.
Πόσες φορές δεν βάλαμε ένα υγρό σε ένα πλυμένο άτμο ή μπουκάλι και επιμένει να μας έρχεται κάτι από το προηγούμενο άρωμα.

 
Όλα αυτά πάντα κάτω από την δική μου οπτική που μπορεί να μην ταιριάζει με κανενός άλλου.

Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 603
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Baroque Liquids by Abuelos
« Απάντηση #46 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2021, 12:18 »
@ cpbaroque + @ Lounik καλημερα.

Ρε παιδια συγγνωμη κιολας, Μητσο ο Σ Πις για τα υγρα του, Μητσο ο Lounik για τα υγρα του,

εγω ποτε θα αποκτησω Μητσο για τα δικα μου τα υγρα γμτ μου ? :( :wall: :(




Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Baroque Liquids by Abuelos
« Απάντηση #47 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2021, 12:42 »
Σε ποιά περιοχή είσαι; να σου στείλω εγώ έναν!

:D :))


 Add: πέρα από το χαριτωμένο της κουβέντας, υπάρχει ανάγκη και ζήτηση για υγρά εάν όντως σου περισσεύουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 29, 2021, 12:47 από lounik »

Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 603
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Baroque Liquids by Abuelos
« Απάντηση #48 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2021, 13:27 »
Σ'ευχαριστω πολυ Lounik. Ειμαι εκτος , μολις γυρισω στη βαση μου, τα λεμε.    :)) 

Οσο για το 2ο που λες, αυτο το κανω συνεχεια................... και επλιζω και αλλοι συνατμιστες !!! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος thanos1071

  • **
  • 140
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Baroque Liquids by Abuelos
« Απάντηση #49 στις: Νοεμβρίου 04, 2021, 11:47 »
Το Macaw, εκτός από υγράρα, που αυτό είναι υποκειμενικό, είναι απίστευτα καθαρό.
Σε Blotto 26αρι, έβγαλε όλο το 120μελο με ελάχιστο μαύρισμα στο βαμβάκι, μόνο στο σημείο που πλησιάζει την καμινάδα.
Άνετα στο rotation...

Αποσυνδεδεμένος Antiprosopos

  • **
  • 101
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν εχω προκαταλήψεις: μισώ τους πάντες εξ’ ίσου.
Απ: Baroque Liquids by Abuelos
« Απάντηση #50 στις: Μαρτίου 17, 2023, 15:15 »
Xμμμ : ενδιαφερον μου φανηκε αυτό το Vincenzo : Καπνός Λατάκια (ΝΕΤ), με ρούμι, κεράσι, βατόμουρo και blueberries  λεει , εμενα παντως μου κανει σαν μια απλοποιημενη μορφη του ομορου Dark Thirty της Rope Cut – χωρις όμως τις κομψες και πολυεπιπεδες αποχρωσεις που πετυχαινουν οι Καναδοι (οι οποιοι βεβαιως χρησιμοποιουν διαφορετικη καπνικη βαση και δαμασκηνο με σταφιδα οσον αφορα το φρουτωδες μερος). Ο λογος περαν πασης αμφιβολιας εγκειται στο «τασακι» που εδώ είναι πιο εμφανες (και για να πω την αμαρτια μου , παρ’ ολο που ειμαι των καπνικων - δεν μου αρεσουν καθολου τα ΝΕΤ…) , αν και γινεται μια γενναια προσπαθεια εξισορροπησης με την παρουσια αυτων των φρουτων του δασους που ολοι φαινεται να καταναλωνουν μετα μανιας. Το παλαιωμενο ρουμι (και όχι  bourbon όπως ισχυριζονται μερικοι…) δενει πολύ ωραια με τις ξυλωδεις αποχρωσεις του Latakia και το τελικο αποτελεσμα , αν και ολιγον «χοντροκομμενο» , δεν είναι καθολου «μπουχτιστικο». Το εφτιαξα PG/VG = 40/60 με νικοτινη 8 mg/ml και το περιποιηθηκα δεοντως ατμιζοντας MTL με αντιστασεις Aspire Triton 1,8 , Aspire Nautilus AIO 1,8 και Innokin Zenith 1,6.  Οφειλω επισης να παραδεχτω ότι η μακα ηταν λιγοτερη του αναμενομενου , αρα θα συμπερανω ότι το ΝΕΤ είναι απλως ένα μικρο ποσοστο της καπνικης βασης. Αν σε όλα αυτά προσθεσουμε και την αρκετα φιλικη τιμη του (10,90  ευρω για το 60μελο flavour shot), ευκολα θα καταταξουμε το Vincenzo αναμεσα στις αξιοπροσεκτες Ελληνικες προσπαθειες που αποφευγουν την πεπατημενη οσον αφορα τα ημι-καπνικα υγρα αναπληρωσης. Respect … 
ΥΓ: Στην πρωτη κιολας σελιδα αυτου του νηματος , ο συν-φορουμιτης Stamatis "θαβει" το υγρο χωρις ελεος, καταλογιζοντας του εντελως τα αντιθετα απο  οσα αναγραφονται εδω - οτι δηλαδη ειναι υπερβολικα γλυκο και οτι  υποβαθμιζεται το καπνικο μερος και αρα χανονται οι ισορροπιες - φτανοντας μαλιστα σε σημειο να εγκαλει την εταιρεια για ελλειψη σεβασμου προς τον καταναλωτη . Το μονο που θα ηθελα να σχολιασω εδω ειναι οτι αποδεικνυεται για ακομα μια φορα ποσο υποκειμενικες ειναι αυτου του ειδους οι αξιολογησεις : περι ορεξεως , κολοκυθοπιτα ! Οσον αφορα δε τον ισχυρισμο που κυκλοφορει ευρεως - οτι δηλαδη οι δοκιμες σε επισκευασιμο μας δινουν επι πλεον δυνατοτητες αναλυσης της γευσης , συγχωρεστε με αλλα μου φαινεται τελειως παρωχημενος : προκειται για τον παλιο καλο ισχυρισμο του "μαστορα" , ο οποιος πιστευει οτι μπορει να κατασκευασει καλυτερα αυτο που εξειδικευμενες εταιρειες με καμποση ερευνα πισω τους μπορουν να μας προσφερουν εστω ως μεσο ορο . Ακομα και αν ισχυει κατι τετοιο , σιγουρα δεν ισχυει για ολους : προκειται απλα για τυπικο marketing που προωθει ως ευπωλητη την αφελη ιδεα του customizing και της ατομικης εξαιρετικοτητας - επαναλαμβανω, στις περισσοτερες των περιπτωσεων . Αν ομως προταξει κανεις το θεμα της οικονομιας , τοτε βεβαιως παω πασο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 17, 2023, 22:43 από Antiprosopos »

Αποσυνδεδεμένος Antiprosopos

  • **
  • 101
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν εχω προκαταλήψεις: μισώ τους πάντες εξ’ ίσου.
Απ: Baroque Liquids by Abuelos
« Απάντηση #51 στις: Μαρτίου 22, 2023, 10:19 »
Vincenzo , συνεχεια :  Η δοκιμη με direct lung ατμισμα δεν ηταν το ιδιο πειστικη . Το υγρο δοκιμαστηκε με νικοτινη στα 3 mg/ml με ατμοποιητες που φερουν αντιστασεις Eleaf HW-N 0.25 dual mesh στα 40 watt και η εμπειρια ηταν - για να το διατυπωσω ευγενικα - αγαρμπη. Χρειαστηκε αραιωση του αρχικου αρωματος κατα 30% και pg/vg ratio στα 30/70 για να προκυψει κατι ανεκτο , οποτε αυτο που θα ειχα να συστησω ειναι αυστηρα MTL χρηση . Φαινεται τελικα οτι η προσπαθεια να μιμηθει κανεις υγρα - αρχετυπα (της κλασης ενος dark thirty ας πουμε , η επισης της κλασης ενος Gandalf η ακομη και ενος Odin 101) δεν ειναι και τοσο απλη υποθεση - παρ' ολο που η προσπαθεια να μειωθει το κοστος με την δημιουργια ενος oικονομικοτερου αντιγραφου ειναι καθ' ολα αξιεπαινη. Τι να γινει ; Οπως σε ολα τα πραγματα στη ζωη , κραταμε τα θετικα ...

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Baroque Liquids by Abuelos
« Απάντηση #52 στις: Μαρτίου 23, 2023, 09:13 »
Οσον αφορα δε τον ισχυρισμο που κυκλοφορει ευρεως - οτι δηλαδη οι δοκιμες σε επισκευασιμο μας δινουν επι πλεον δυνατοτητες αναλυσης της γευσης , συγχωρεστε με αλλα μου φαινεται τελειως παρωχημενος : προκειται για τον παλιο καλο ισχυρισμο του "μαστορα" , ο οποιος πιστευει οτι μπορει να κατασκευασει καλυτερα αυτο που εξειδικευμενες εταιρειες με καμποση ερευνα πισω τους μπορουν να μας προσφερουν εστω ως μεσο ορο . Ακομα και αν ισχυει κατι τετοιο , σιγουρα δεν ισχυει για ολους : προκειται απλα για τυπικο marketing που προωθει ως ευπωλητη την αφελη ιδεα του customizing και της ατομικης εξαιρετικοτητας - επαναλαμβανω, στις περισσοτερες των περιπτωσεων . Αν ομως προταξει κανεις το θεμα της οικονομιας , τοτε βεβαιως παω πασο.
Να με συγχωρείς αλλά εδώ θα διαφωνήσουμε εντελώς. Σε πάρα πολλές εφαρμογές η χειροποίητη κατασκευή απέχει παρασάγγας σε ποιότητα και απόδοση από την εργοστασιακή, από παπούτσια και ρούχα μέχρι εξατμίσεις και εκκεντροφόρους και από ενισχυτές και μουσικά όργανα μέχρι ατμοποιητές εν προκειμένω. Όλα εξαρτώνται από τα υλικά και την ικανότητα επιλογής και διαχείρισής τους και στο άτμισμα έχουμε πολλούς "κουλούς" να ασχολούνται με το επισκευάσιμο κομμάτι, με άσχημα αποτελέσματα. Γι' αυτούς άλλωστε έχει βγει η πιο εύστοχη ατάκα του παγκόσμιου ατμισμού, "πάρε ναυτίλο να σωθείς" :laugh1: 
Είναι αστείο να μιλάμε για marketing, όταν αναφερόμαστε στους επισκευάσιμους οι οποίοι πάντα απευθύνονταν και συνεχίζουν να απευθύνονται σε μια μειοψηφία ατμιστών, με μικρή συμμετοχή στον κύκλο εργασιών του ατμίσματος. Για τη δημιουργία hype ναι, μπορούμε να μιλήσουμε, για marketing θα δυσκολευτούμε πολύ να βρούμε σοβαρές προσπάθειες.
Τα καταστήματα άλλωστε έχουν πολύ μεγαλύτερα κέρδη από τους πελάτες που μπαίνουν να πάρουν το υγράκι τους, το μπουστεράκι τους και την αντιστασούλα τους και καμιά όρεξη δεν έχουν ν' ασχολούνται με τους λίγους που ψάχνουν ποιο σύρμα και πώς θα το στρίψουν, με ποιο βαμβάκι θα το συνδυάσουν και από πού πρέπει να χτυπάει το airflow, κάνοντας αρμένικες επισκέψεις στα ατμομάγαζα.
Το marketing το χρησιμοποιούν οι "μεγάλες" εταιρείες εργοστασιακών προϊόντων του χώρου για τις οποίες πάλι είναι αστείο να μιλάμε για "έρευνα". Σιγά την έρευνα που κάνει η aspire και η innokin, νέα προϊόντα θέλουν να βγάζουν με συνοπτικές διαδικασίες για να ανανεώνεται το μάτι του πελάτη και να καταναλώνει ανά τακτά χρονικά διαστήματα τη δήθεν καινοτομία της πλάκας ή ακόμη περισσότερο την ευκολία της συσκευής.
Και όχι, ούτε στο θέμα της οικονομίας έχεις δίκιο, το customizing και το tuning, είναι ακριβά χόμπυ, πληρώνονται αδρά και η ατμιστική εμπειρία που προσφέρουν δεν έχει καμία σχέση, με τους εκατοντάδες "επισκευάσιμους" κινεζοτενεκέδες που κυκλοφορούν.
Αν μείνουμε στο μέσο όρο τότε καλή είναι και η vaporesso.

Αποσυνδεδεμένος Antiprosopos

  • **
  • 101
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν εχω προκαταλήψεις: μισώ τους πάντες εξ’ ίσου.
Απ: Baroque Liquids by Abuelos
« Απάντηση #53 στις: Μαρτίου 23, 2023, 11:30 »
Kind reminder : «Ακομα και αν ισχυει κατι τετοιο, σιγουρα δεν ισχυει για ολους ……… επαναλαμβανω, στις περισσοτερες των περιπτωσεων» ηταν η επαναλαμβανομενη δικη μου διατυπωση που μπηκε για να προλαβει ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ που – ευλογα – αντιπαραθετεις : «Σε πάρα πολλές εφαρμογές η χειροποίητη κατασκευή απέχει παρασάγγας σε ποιότητα και απόδοση από την εργοστασιακή ….. ολα εξαρτώνται από τα υλικά και την ικανότητα επιλογής και διαχείρισής τους …… και συνεχίζουν να απευθύνονται σε μια μειοψηφία ατμιστών ….» - το ιδιο πραγμα λεμε! Ποσοι είναι αυτοι που μπορουν να εκτιμησουν (ποσο μαλλον να δημιουργησουν ….) τις λεπτες  γευστικες αποχρωσεις και την αρωματικη πολυπλοκοτητα που προσφερει ένα grand cru της Βουργουνδιας σε σχεση με το τιμιο ξινομαυρο που παραγει ο Τσανταλης για την ταβερνα; Mαλλον όχι πολλοι, δεν νομιζεις ; E, αυτό ακριβως λεω! Και ο λογος  όπως και οι δυο μας καταλαβαινουμε από ότι βλεπω , είναι πως αυτά τα πραγματα απαιτουν εκπαιδευση και «δωσιμο» που λιγοι από εμας μπορουν να αποδεχθουν . Οi πολλοι θα αρκεστουν μουσικα στην «δημοκρατικοτητα» της ποπ μαζικης παραγωγης: ευκολα μπορει ο καθενας να «συνδεθει» με τρεις - τεσσερις απλες συγχορδιες και μια η δυο χιλιοπαιγμενες κλιμακες. Το να ακουσεις όμως – η, ακομη περισσοτερο το να παιξεις – progressive rock για παραδειγμα  η jazz – fusion , απαιτει αλλου ειδους δεξιοτητες. Χωρις αυτό να απαγορευει βεβαιως σε ένα απλο rock κομματι να αναδειχθει σε αριστουργημα . Αυτά σου τα γραφω γιατι από το ονομα που χρησιμοποιεις, εικαζω μια προτιμηση προς τον σημαντικο κιθαριστα Mark Ribot – πραγμα που τεκμαιρει αν μη τι άλλο μια γνωση. Ναι λοιπον : oi επισκευασιμοι δινουν θεωρητικα καλυτερη γευση απο τους εργοστασιακους, οκ, σαν να λεμε δηλαδη οτι ο ηλιος ανατελλει απο την ανατολη. Ομως αυτο δεν εχει εφαρμογη για ολους μας, το αντιθετο...
Οσον αφορα τωρα τo κοστος και το marketing : Aδερφε, μην υποτιμας και τοσο πολύ την «ερευνα» που εχουν από πισω τους τα McDonalds (η η Aspire εν προκειμενω) , δεν είναι τοσο επιδερμικη οσο πιστευεις η εμπορικη τους επιτυχια. Εχει γεμισει ο κοσμος γυρω μας με βατραχους που πιστευουν ότι είναι πριγκηπες , θεμιτη η φιλοδοξια βεβαιως – αλλα ας κραταμε και μια καποια μετριοπαθεια . Marketing τωρα, αποτελουν αφ' εαυτων οι επισκευασιμοι - μιας και τα συμπερασματα που συναγονται πιλοτικα εξ αυτων θα εφαρμοστουν κατοπιν μαζικα στους εργοστασιακους που θα ακολουθησουν - και αυτο καμμια σχεση βεβαιως δεν εχει με τον κυκλο εργασιων που δημιουργει η εν λογω κατηγορια. Marketing επισης αποτελει το γεγονος οτι ΣΟΥ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΝ την ιδεοληψια οτι χρησιμοποιωντας τους ΔΕΝ εισαι βατραχος! Και για να σχολιασω εδώ και τα κοστη: γνωριζουμε να υποθεσω και οι δυο ότι από ένα σημειο και πανω, πολύ μικρες βελτιωσεις στην ποιοτητα συνεπαγονται εκθετικες αυξησεις στις τιμες . Ποση ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ διαφορα πιστευεις εσυ ότι εχει στην πραξη ένα BMW από ένα TOYOTA ; Εννοω , μηπως ηρθε η ωρα να μιλησουμε και λιγο για τα status symbols των ατμιστων ; Γιατι οι περισσοτεροι από οσο ξερω , καθονται και στριβουν συρματακια τσατρα- πατρα μπας και γλυτωσουνε (δικαιως!) και κανενα ευρω. Η  μηπως όχι ;
Συμπερασματικα : ικανοποιητικης ακριβειας γευσιγνωσιες υγρων μπορουν να γινουν και από αξιολογους (ναι, υπαρχουν και τετοιοι !) εργοστασιακους ατμοποιητες. Που βεβαιως απευθυνονται στον πολυπληθη ΜΕΣΟ ΟΡΟ των ατμιστων. Τα υπολοιπα περι εξαιρετισμου και ιδιοκατασκευων , παρ’ ολο που με βρισκουν συμφωνο, δεν παυουν να είναι ενας καλως νοουμενος ελιτισμος.

Θελω να ξερεις ότι βρισκω πραγματικα χρησιμη αυτου του ειδους την ανταλλαγη αποψεων. Κατι μου λεει ότι θα υπαρξουν και άλλες ….
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 23, 2023, 21:25 από Antiprosopos »

Απ: Baroque Liquids by Abuelos
« Απάντηση #54 στις: Μαρτίου 23, 2023, 22:36 »
Χομπίστες...

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος EvD

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Baroque Liquids by Abuelos
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουαρίου 01, 2024, 14:00 »
Καλησπερες!ΟΚ σε γενικες γραμμές.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 952 110541 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:21
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159773 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515293 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146453 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303232 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 183 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530739 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201467 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801586 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11048 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40980 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet