vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Για τα μέλη του παλιού φόρουμ

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Για τα μέλη του παλιού φόρουμ
« στις: Μαΐου 15, 2009, 14:45 »
Αγαπητοί παλιοί μου φίλοι από το παλιό φόρουμ του e-kapnisma.info
Πρώτα πρώτα σας καλωσορίζω στο νέο περιβάλλον του φόρουμ μας για το ηλεκτρονικό κάπνισμα.

Μετά το αρχικό "σοκ", θα ήθελα να εξηγήσω για λίγο τους λόγους της εκ νέου δημιουργίας του φόρουμ μας.

Από ότι παρατηρήσατε ήδη εύστοχα μερικοί στο παλιό φόρουμ, οι δυνατότητες του software ήταν πολύ μικρές και αρκετές φορές δυσκόλευαν και στη χρήση του από μέρους σας αλλά και στη συντήρηση, διαχείριση, παραμετροποίησή του από μέρους των διαχειριστών της συζήτησης.

Τη στιγμή της "μετακόμισης", το φόρουμ μας αριθμούσε ήδη πάνω από 300 μέλη αλλά το τελευταίο διάστημα οι ρυθμοί αύξησης άρχισαν να μεγαλώνουν ραγδαία. Δυνατότητα μεταφοράς της βάσης δεδομένων (των μηνυμάτων) σε άλλο software δεν μπόρεσε να βρεθεί και έτσι βρέθηκα ξαφνικά μπροστά στο δίλημμα της συνέχισής του στην τρέχουσα κατάσταση ή της πλήρης αναδημιουργίας του όσο ακόμα ήταν καιρός.

Με βαριά καρδιά πήρα την απόφαση της νέας αρχής. Πιστεύω όμως ότι γρήγορα θα καλύψουμε το χαμένο έδαφος, ίσως και με μερικές αντιγραφές σημαντικών μηνυμάτων από το παλιό (αν και το μεγαλύτερο βάρος θα δοθεί σε νέο περιεχόμενο). Η μετάβαση σήμερα φαίνεται πραγματικά δυσβάσταχτη αλλά θέλω να πιστεύω ότι σε 2-3 μήνες θα δικαιωθεί  επιλογή μου.

Με την ευκαιρία όμως έγινε και η "ελληνοποίηση" του e-kapnisma. Όπως βλέπετε τώρα πια η κατάληξη είναι το "ελληνικότατο" .gr και όχι το διεθνές .info που υπήρχε πριν. Αυτό έγινε και για έναν άλλο λόγο: Με αυτόν τον τρόπο θα μπορέσει να κρατηθεί το παλιό φόρουμ όχι ως λειτουργική οντότητα πια αλλά ως πηγή πληροφοριών για ένα αρκετά μεγάλο διάστημα μέχρι να αποκτήσει το νέο φόρουμ τις διαστάσεις και τον όγκο πληροφοριών του παλιού.

Οι εξελίξεις στον τομέα του ηλεκτρονικού τσιγάρου τρέχουν συνέχεια. Μετά την έναρξη της απαγόρευσης του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους που αναμένεται σε ένα δίμηνο περίπου, προβλέπεται ακόμα πιο αυξημένη κινητικότητα γύρω από αυτό το θέμα και στη χώρα μας. Σίγουρο είναι ότι δεν πρόκειται να μείνουμε χωρίς αντικείμενο συζήτησης και θα έχουμε πολλά να πούμε.

Όπως βλέπετε έγινε μια εκ βάθρων αναδιοργάνωση των κατηγοριών, των πινάκων και των θεμάτων του φόρουμ και εκτενέστερη κατηγοριοποίηση των θεμάτων με το σκεπτικό να γίνει πιο εύχρηστο, πιο κατανοητό, πιο φιλικό προς το χρήστη και να αποκτήσει ακόμα περισσότερα μέλη ώστε αν χρειαστεί κάποια στιγμή να ακουστεί δυνατότερα η φωνή μας.

Σε ό,τι αφορά εμένα θα προσπαθήσω να είμαι πολύ περισσότερο αναλυτικός, αντικειμενικός, επιστημονικός και πιο έγκυρος (στο μέτρο των γνώσεών μου και των δυνατοτήτων μου) σε μηνύματα που αφορούν δοκιμές προϊόντων ή "άρθρα" σχετικά με το ηλεκτρονικό κάπνισμα. Καλό είναι να κινηθούμε όλοι σε αυτό το πνεύμα ώστε το φόρουμ μας να γίνει το σημείο αναφοράς για θέματα σχετικά με το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Βέβαια αυτός δεν είναι λόγος να φτάσουμε σε σημείο να χάσουμε και το χιούμορ μας!

Ανοίγουμε λίγο βιαστικά είναι η αλήθεια για να γίνει η αρχή όσο το παλιό φόρουμ δεν έχει γιγαντωθεί ακόμα ώστε να μην χαθούν μηνύματα αλλά σας δίνω την υπόσχεση ότι μέσα στο επόμενο δίμηνο θα υπάρξουν ακόμα περισσότερες αλλαγές προς το καλύτερο ιδίως στο θέμα των άρθρων όπως το "Γλωσσάρι" π.χ. όπου μπορείτε βέβαια να βοηθήσετε όλοι σας.

Παρά τον τίτλο του παρόντος μηνύματος πιστεύω ότι είναι αυτονόητο ότι μεγάλο μέρος του απευθύνεται και στους νέους χρήστες. Όλοι μαζί μπορούμε να φτιάξουμε ένα καλύτερο φόρουμ με περισσότερη ενημέρωση και βέβαια μια καλή συντροφιά.

Κλείνοντας το μήνυμά μου θέλω να ευχαριστήσω τον κοινό μας φίλο, τον Admin του παλιού φόρουμ που είχε κάνει την αρχή με το e-kapnisma.info. Θέλω να θεωρεί το παρόν φόρουμ σαν εξέλιξη και άξιο συνεχιστή του παλιού και βέβαια θα είναι και εδώ επίτιμος πρόεδρος και συντονιστής.

Σημ. Παρακαλώ αποφεύγετε τα πολλά links προς το παλιό φόρουμ γιατί κάποια στιγμή θα σταματήσει να υπάρχει. Αντί αυτού προτιμήστε ένα copy - paste όταν υπάρχει ανάγκη.



Σημ.2 : Το "Κινέζικο"e-mail που ήρθε σε πολλούς με την ειδοποίηση για την αλλαγή ήταν ομαδικό από το παλιό φόρουμ. Τα κινέζικα δεν ήταν το μοναδικό πρόβλημά του. Κι εγώ Κινέζικα το 'λαβα!  :))
[/]
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 16, 2009, 14:24 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος cap

  • *****
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
  • EGO/GG/NPRO
    • Γυρίζω και μυρίζω!
Απ: Για τα μέλη του παλιού φόρουμ
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 18, 2009, 14:45 »
Καλή (δεύτερη) αρχή εύχομαι, και υπομονή από όλους μας για να πάρει και αυτό το φορουμ τη μορφή που θα είναι ακόμα πιό βολική και λειτουργική για τις συζητήσεις μας!

Αποσυνδεδεμένος Tsikis

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Για τα μέλη του παλιού φόρουμ
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 18, 2009, 14:52 »
Γεια χαρά κι από εμένα και καλή επιτυχία στο νέο forum!

 :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος luke

Απ: Για τα μέλη του παλιού φόρουμ
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 18, 2009, 17:57 »
Αντε με το δεξί  :yes:

Αποσυνδεδεμένος Vreel

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Για τα μέλη του παλιού φόρουμ
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 18, 2009, 23:13 »
Καλη αρχη και απο μενα  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος andreas_scorpio

  • **
  • 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Για τα μέλη του παλιού φόρουμ
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 04, 2009, 18:48 »
Καλη αρχη και απο μενα στο νεο φορουμ,στην αρχη με ξενισε λιγο η αλλαγη τοποθεσιας,αλλα απ'οτι βλεπω ειναι πολυ καλυτερα δομημενο το νεο φορουμ.Μπραβο Λευτερη!!

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Για τα μέλη του παλιού φόρουμ
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 04, 2009, 19:46 »
Ευχαριστώ όλους και καλώς ήρθατε.
Αντρέα καλώς ήρθες κι εσύ. Σε είχαμε χάσει.

Αποσυνδεδεμένος andreas_scorpio

  • **
  • 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Για τα μέλη του παλιού φόρουμ
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 04, 2009, 20:44 »
Ναι βολευτηκα με το EVO για λιγο καιρο αλλα τωρα ψάχνομαι παλι :D

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Για τα μέλη του παλιού φόρουμ
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 14, 2009, 15:47 »
Είδα το παλιο φορουμ και εχω να πω οτι το νεο ειναι καταπληκικο και απλο στη δομη του.
Πολλά συγχαρητήρια :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος greenEcig

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Για τα μέλη του παλιού φόρουμ
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 14, 2009, 15:54 »
Ναι βολευτηκα με το EVO για λιγο καιρο αλλα τωρα ψάχνομαι παλι :D

αν επιτρεπεται γιατι ψαχνεσαι παλι φιλε?
σου δημιουργησε καποιο προβλημα το EVO η απλα η μανια της περιεργειας κ της καταναλωσης?  ::)

Αποσυνδεδεμένος andreas_scorpio

  • **
  • 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Για τα μέλη του παλιού φόρουμ
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 15, 2009, 13:33 »
Και τα 2 βασικα.Το EVO ποτε δεν με ικανοποιησε πληρως λογω cutoff αλλα οι μπαταριες του ηταν πολυ καλες.Τωρα η μια εχει χαλασει  >:(

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Για τα μέλη του παλιού φόρουμ
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 15, 2009, 21:19 »
Είδα το παλιο φορουμ και εχω να πω οτι το νεο ειναι καταπληκικο και απλο στη δομη του.
Πολλά συγχαρητήρια :thumpup:

Καλά ρε παιδιά, είδα το παλιο φορουμ και ηταν πολύ καλό. Το ερωτημά μου είναι τι έγιναν ΟΛΟΙ αυτοί οι χρήστες? Μήπως :sleep35: ή τι? Μιλάμε για 300+ άτομα :P

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Για τα μέλη του παλιού φόρουμ
« Απάντηση #12 στις: Ιουνίου 15, 2009, 21:54 »
Άλλο μέλος, κι άλλο ενεργό μέλος.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Για τα μέλη του παλιού φόρουμ
« Απάντηση #13 στις: Ιουνίου 15, 2009, 22:05 »
Θέλω να πω, γράφτηκαν για να διαβάσουν τις περιοχές που ήταν μόνο για μέλη, είδαν ότι το θέμα δεν τους ενδιαφέρει ή βρήκαν την απάντηση που ήθελαν και δεν ξαναφάνηκαν. Θα συμβεί και εδώ αυτό όπως συμβαίνει σε όλα τα φόρουμ.

Η αλήθεια είναι όμως ότι λείπουν 3-4 βασικοί παίχτες αν και 2-3 από αυτούς είχαν αρχίσει να αραιώνουν τις εμφανίσεις τους από το παλιό φόρουμ ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Για τα μέλη του παλιού φόρουμ
« Απάντηση #14 στις: Ιουνίου 15, 2009, 22:10 »
Καλά ρε παιδιά, είδα το παλιο φορουμ και ηταν πολύ καλό. Το ερωτημά μου είναι τι έγιναν ΟΛΟΙ αυτοί οι χρήστες? Μήπως :sleep35: ή τι? Μιλάμε για 300+ άτομα :P

υπαρχει επισης η πολυ μεγαλη πιθανοτητα να..... εκοψαν εντελως το καπνισμα οποτε δεν τους ενδιαφερει πλεον :))
ps:σας υποσχομαι πως οταν το κοψω τελειως(που αυτο ειναι το επομενο μεγαλο στοιχημα που εχω θεσει,και δεν πιστευω πως θα αργησει πολυ)θα συνεχισω να ειμαι ενεργο μελος.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 953 110619 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:37
από Tem
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 855 159823 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:04
από tasos1976
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515316 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146467 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303247 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12794 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 185 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530758 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201470 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801617 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11053 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 40991 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet