vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

246 επισκέπτες, 7 χρήστες
mathimatikos1966, dkostas, bloodlessz, Jorge, camber, Milarepa, vag21

Twitter

Το e-kapnisma.gr και η ελληνική αγορά ηλεκτρονικών τσιγάρων

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Χωρίς να το καταλάβουμε όλοι μας (και οι έμποροι και οι καταναλωτές η.τ.), τελικά το φόρουμ μας έγινε ο καλύτερος δείκτης σφυγμομέτρησης και ανταπόκρισης στην επιλογή προϊόντων και πολιτικών από τις ελληνικές εταιρίες εμπορίας συσκευών ατμοποίησης. Αυτό είναι σίγουρα θετικό και για τα μέλη του αλλά και για τις ίδιες τις εταιρίες εμπορίας η.τ. που, αν δεν ήταν αδύνατο, θα ήταν σίγουρα δύσκολο και πολυδάπανο να αντλήσουν τέτοια αποτελέσματα διενεργώντας τις κατάλληλες καταναλωτικές έρευνες. 
 
Πιστεύω ότι είναι προφανές μέχρι τώρα ότι πάντα έβλεπα τα πράγματα περισσότερο από την πλευρά του καταναλωτή. Αν και αυτή η οπτική γωνία έδινε (ιδίως στην αρχή) πολλές αφορμές για διαμαρτυρίες και καυτηριασμό σε διάφορα θέματα, ιδίως σε θέματα τιμών, ατομικά έδωσα μια πίστωση χρόνου στις ελληνικές εταιρίες μέχρι να ορθοποδήσουν και να διαμορφώσουν τις τιμές τους πιο κοντά στις απαιτήσεις των ατμιστών. Ίσως μερικές φορές, έμμεσα, να πίεζα ελαφρώς τα πράγματα στο θέμα των τιμών αλλά αυτό γινόταν χωρίς αφορισμούς, απορρίψεις και σκληρές αντιπαραθέσεις.
 
Πραγματικά αισθάνομαι πολύ όμορφα όταν βλέπω ότι τα πράγματα κινούνται προς τη σωστή κατεύθυνση.
 
Από άποψη εξυπηρέτησης, δεν το συζητάω. Σϋμφωνα με πολλές μαρτυρίες μελών του φόρουμ μας, μερικές ελληνικές εταιρίες εμπορίας ηλεκτρονιών συσκευών ατμοποίσης βρίσκονται ψηλότερα κι από αρκετές εταιρίες του εξωτερικού και η πολιτική τους βάζει τα γυαλιά σε πολλές εταιρίες άλλων καταναλωτικών αγαθών που βρίσκονται χρόνια στον ελλαδικό χώρο. Μόνο στις τιμές υστερούμε (ή υστερούσαμε;) αλλά και αυτές βλέπουμε ότι διαμορφώνονται συνέχεια κάθε μέρα και καλύτερα.
 
Ας μην είμαστε και παράλογοι. Τις τιμές μερικών Κινέζικων εμπόρων που βρίσκονται μέσα στη φωλιά της παραγωγής, δεν είναι δυνατόν να τις πλησιάσει καμία ευρωπαϊκή εταιρία. Βέβαια οι αγορές από εκεί έχουν τα προβλήματά τους (έχουν συζητηθεί σε διάφορα θέματα) και δεν είναι και για όλους.
Μπορούμε όμως να πλησιάσουμε τις τιμές των Ευρωπαίων και πιστεύω ότι σύντομα αυτό θα είναι μια πραγματικότητα, δεν έμεινε πολύς δρόμος ακόμα ή μάλλον ελάχιστος. Η περίοδος χάριτος βέβαια πλησιάζει στο τέλος της (δεν αναφέρομαι μόνο στον εαυτό μου αλλά είναι φανερό και από τα τελευταία μηνύματα πολλών συνατμιστών) και σιγά σιγά οι ελληνικές εταιρίες θα συγκρίνονται πια στα ίσα με τις αντίστοιχες ευρωπαϊκές, αλλά όπως διαφαίνεται από τις τελευταίες εξελίξεις το έχουν αντιληφθεί ήδη και σιγά σιγά γίνονται οι απαραίτητες διορθωτικές κινήσεις:
 
Στα υγρά άτμισης, σε αρκετές περιπτώσεις είμαστε το ίδιο επίπεδο με πολλές ευρωπαϊκές εταιρίες, ίσως και καλύτερο σε κάποιες άλλες.
 
Στα αρχικά πακέτα η.τ. είμαστε πολύ κοντά και (με την έκπτωση στα μέλη του φόρουμ) σε πολλές περιπτώσεις στα ίδια περίπου επίπεδα.
 
Μόνο τα ανταλλακτικά βρίσκω ότι έχουν ακόμα αρκετά περιθώρια βελτίωσης στις τιμές αλλά εδώ μπαίνει και το θέμα της εγγύησής τους, την οποία σαν λαός θα πρέπει πια να αρχίζουμε να την χρησιμοποιούμε. Ακόμα κι εγώ που τα λέω, δεν έχω μπει ακόμα για τα καλά σε αυτήν την πρακτική, απλά γιατί οι προηγούμενες εμπειρίες μου ως Έλληνα καταναλωτή δε με αφήνουν να χωνέψω ακόμα ότι μπορώ να στείλω ένα ελαττωματικό προϊόν ή ένα προϊόν που δυσλειτουργεί πίσω και να μου δώσουν έτσι απλά ένα καινούργιο.

Βέβαια δεν αποκλείεται και μια αλλαγή πολιτικής στο θέμα των ανταλλακτικών με πολύ χαμηλότερες τιμές αλλά με σύντομες εγγυήσεις DOA (Deffect On Arrival = Ελαττωματικό κατά την παραλαβή) 2-3 ημερών, την οποία δείχνουν να προτιμούν αρκετά μέλη του φόρουμ. Αλλά αυτό είναι θέμα των εταιριών που ξέρουν να κρίνουν κατά πόσο κάτι τέτοιο είναι εφικτό ή συμφέρον, ανάλογα με τις εμπορικές συμφωνίες που έχουν συνάψει ως τώρα.

Όπως και να έχει το θέμα, είναι φανερό ότι βαδίζουμε προς τη σωστή κατεύθυνση και χαίρομαι που το φόρουμ μας τελικά αποδεικνύεται χρήσιμο για όλους, γιατί αυτό ήταν το βασικό μου όραμα όταν ανέλαβα τη διαχείρισή του.

Εύχομαι καλή συνέχεια, καλή συνεργασία και καλά ατμίσματα σε όλους.

Ας συνεχίσουμε έτσι.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Το e-kapnisma.gr και η ελληνική αγορά ηλεκτρονικών τσιγάρων
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2009, 19:59 »
Εγώ στην ουσία, δεν το πιστεύω αυτό πού ζω με τούς αντιπροσώπους σε αυτό εδώ το forum -καί στις συναλλαγές μου μαζί τους βέβαια!     :)
Έχω συνηθίσει σε μία άλλη Ελληνική πραγματικότητα.
Καί θα μού επιτραπεί να ανφέρω δύο σχόλια πού θα μπορούσα να κάνω καί σε άλλα post, αλλά καί εδω δεν θα ξεφύγουν καθόλου.
Γιά διάφορους λόγους, δεν έχω κάνει αγορά από το εξωτερικό. Προτίμησα να αγοράσω τις συσκευές μου από εδώ. Καί τα "παρελκόμενα". Το θέμα είναι στα υγρά πιό πολύ. Με την χθεσινή κίνηση της nobacco να φέρει υγρά σε πολύ καλή τιμή, δίνοντας έκπτωση καί μηδέν μεταφορικά με 40 ευρώ, γιά μένα το θέμα έληξε. Εδώ υποθέτω ότι περιμένουμε καί την "απάντηση" της intellicig στις τιμές των υγρών janty πού ήδη διαθέτει. Kαί νομίζω πως η αγορά των υγρών δεν έχει πλέον λόγο να κοιτάει προς τα έξω   ;)

Η εγγύηση. Συζητήθηκε πριν λίγες μέρες καί σε άλλο post. Να πω τα πράγματα με το όνομά τους: EVO: τα έχω τρείς μήνες, με τούς ίδιους ατμ. οί οποίοι -πιστέψτε με- στα χείλια μου έχουν ... κάψει χιλιόμετρα !!!
Αν χαλάσει κάποιος στο επόμενο διάστημα, ειλικρινά ΔΕΝ σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω την εγγύηση. Θα ήταν διαφορετικά βέβαια, αν υπήρχε βλάβη το πρώτο διάστημα.
(Γιά το black line θα δείξει, αφού είναι μόλις 2 εβδομάδων!)

Αναφέρθηκε από τον αντιπρόσωπο της nobacco, πριν λίγες μέρες, το θέμα της εγγύησης ΚΑΙ στα αξεσουάρ της εταιρίας πού αγοράζονται μεμονωμένα καί έφερε σαν παράδειγμα ... άλλες εταιρίες (αυτοκινήτου νομίζω). Όχι, μην είστε καθόλου σίγουρος, σας το λέω από πείρα καί σας ευχαριστώ γιά την μέχρι τώρα πορεία σας (μας).

Την περασμένη εβδομάδα έκανα παραγγελία στην intellicig. Ζήταγα 4-5 πραγματάκια καί το ένα μού το έστειλαν λάθος (5 άδεια φιλτράκια ήτανε -τίποτα σπουδαίο).
Χτες σε μία άλλη παραγγελία, ξαναζήτησα αυτό πού χρειαζόμουνα καί στις παρατηρήσεις, σημείωσα να προσέξουν το συγκεκριμένο κομμάτι γράφοντας τι συνέβη, απλά γιά να μην ξαναγίνει το λάθος.
Σήμερα άνοιξα το πακέτο πού παρέλαβα καί βρήκα μέσα ... 10 φιλτράκια (5+5 δώρο)!  Σας ευχαριστώ καί εσάς.

Στο θέμα της εγγύησης των αναλώσιμων, λοιπόν. Καί εάν οί αντιπρόσωποι γιά κάποιον λόγο κρίνουν πως δεν γίνεται να κατέβει η τιμή -σε βάρος της εγγύησης, κάτι πού προσωπικά θα προτιμούσα (εδώ να πω πως αν η τιμή των ατμ. κατέβει γύρω στα 10 ευρώ, αύριο κιόλας, παίρνω 2-3 από τον καθένα. Με γύρω στα 17 ευρώ είναι μάλλον δύσκολο).
Υπάρχει λοιπόν τρόπος, κάποια φόρμουλα, μέσω τιμολογίου αγοράς ή δεν ξέρω τι, να υπάρχει διπλή τιμή? όσο έχει σήμερα καί εγγύηση, φτηνότερα χωρίς εγγύηση -το θεωρώ πολύ δύσκολο έως απίθανο, αλλά έχω μάθει να λέω καί αυτό πού φαίνεται βλακεία, απλά γιατί κάποιος άλλος μπορεί ίσως να βρεί την λύση καί τον τρόπο    ;) :)

Αποσυνδεδεμένος librarian

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το e-kapnisma.gr και η ελληνική αγορά ηλεκτρονικών τσιγάρων
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2009, 22:45 »
Μελέτησα τα δεδομένα μέσω του forum όλο τον Αύγουστο.
Κατέληξα στο b.l. και με βάση τα παραπάνω δεομένα η αρχική
αγορά (αρχικό σετ, φιλτράκια) και η εντός δυο ημερών παραγγελία στη εταιρεία επιπλέον εξαρτημάτων (μπαταρίες, passthr..,ατμοποιητές, φιλτράκια, υγρό) ξεπέρασε τα 300 ευρώ. Μάλλον ατμίζω πολύ και σε συνδυασμό με την κατανάλωση του συγκεκριμένου μοντέλου (μετρημένο σε τζούρες και χρόνο (από εμένα και τρίτο παρατηρητή) ένα φιλτράκι είναι ακριβώς 4 τσιγάρα) ξέμεινα εντός 5 ημερών. Η αρχική μου αμηχανία για το κόστος εαν συνέχιζα ή τις επιλογές για αγορά από έξωτερικό ξεπεράστηκε σήμερα με τις νέες τιμές της εταιρείας και προχώρησα σε νέα παραγγελία. Ελπίζω και σε νέες χαμηλότερες τιμές.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Το e-kapnisma.gr και η ελληνική αγορά ηλεκτρονικών τσιγάρων
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2009, 23:03 »
Πράγματι alfisti, και γω βλέπω μιά σωστή επαγγελματική νοοτροπία στους εισαγωγείς

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το e-kapnisma.gr και η ελληνική αγορά ηλεκτρονικών τσιγάρων
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2011, 21:41 »
Παγματικα ειναι πολυ αδικο για να κανεις μια αγορα να ψαχνεις σε ολο τον κοσμο με μεγαλο ρισκο του να ερθει κατι λαθος ή χαλασμενο! Εγω παντα θελω να αγοραζω απο την χωρα μου ,και να στηριζω τους σωστους επαγγελματιες.
Απλα πρεπει και αυτοι να στηριζουν εμας τους πελατες.. και ευτυχως βλεπω οτι στον χωρο του ατμιζματος,παμε καλα!! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος TRIKALA

  • **
  • 373
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το e-kapnisma.gr και η ελληνική αγορά ηλεκτρονικών τσιγάρων
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 01, 2012, 15:58 »
Σκεφτηκα να το γραψω εδω για να μην ανοιξω νεο θεμα για μια μονο απορια.
Ρε παιδια τοσο καιρο στο φορουμ και δεν εχω δει Κυπριους.  :confused1:
Με μια γρηγορη ματια στο διαδικτυο δεν ειδα καποιο παρομοιο φορουμ ή κυπριακα μαγαζια.  :hmmm:
Ρητορικη ερωτηση:
Πως και ετσι;
Δεν εχει αναπτυχθει η διαδοση του η.τ;
Παρθενα αγορα;;;;  ;)  ;)  ;)

Αποσυνδεδεμένος Dio13

  • ***
  • 781
  • Φύλο: Άντρας
  • ProVari V1 - DD + A2 ss = \m/ Heavy Rock \m/
Απ: Το e-kapnisma.gr και η ελληνική αγορά ηλεκτρονικών τσιγάρων
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 01, 2012, 16:04 »
Vapenova καταστημα που εδρευει στη Κυπρο, Λευκωσια.

εχει τυχει να ψωνισω, γι αυτο το ξερω.

Αποσυνδεδεμένος Dimrock

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το e-kapnisma.gr και η ελληνική αγορά ηλεκτρονικών τσιγάρων
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 01, 2012, 18:44 »
Παρων.

Παφίτης.

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Το e-kapnisma.gr και η ελληνική αγορά ηλεκτρονικών τσιγάρων
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 01, 2012, 23:56 »
Με μια γρηγορη ματια στο διαδικτυο δεν ειδα καποιο παρομοιο φορουμ ή κυπριακα μαγαζια. :hmmm:

Κυπριακό e-shop :  http://ecoesmoking.com   ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 184 13661 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:10
από Christos Z
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 1 155 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:09
από Tem
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135857 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084337 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34998 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9530 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476897 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114748 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1313 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2365 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 931 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271274 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR