vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

376 επισκέπτες, 8 χρήστες
Doubt, Jorge, thanos1071, Buliwyf, lagoudakis, tibolaso, camber, george kotsopoulos

Twitter

Dicodes Dani Box Micro (Προεπισκόπηση)

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Dicodes Dani Box Micro (Προεπισκόπηση)
« στις: Ιανουαρίου 19, 2022, 15:16 »
 


 
Επιτέλους!
Το mod που μπορεί να σταθεί (παρα)δίπλα σε DNA σε επίπεδο παραμετροποίησης, λειτουργιών, πληροφόρησης, απέκτησε ενσωματωμένο φορτιστή και αξιοπρεπή οθόνη.
 
 

Με διαστάσεις 76 X 37 X 23 χιλιοστά και βάρος 84 γραμμάρια, είναι 18% μικρότερο και 35% ελαφρύτερο από το Dani Mini.
 

 
Μπορεί να υποστηρίξει ατμοποιητές με διάμετρο έως 23 χιλιοστά.
Δεν βλέπω κάτι να εξέχει από την πάνω μεριά, οπότε φρονώ ότι και 123 χιλιοστά να είναι ο ατμοποιητής, μια χαρά θα κάτσει πάνω, απλώς θα εξέχει λιγουλάκι.
 

 
Το σώμα είναι από ανοδιωμένο αλουμίνιο, τα πανκάτ καπάκια από ανοξείδωτο ατσάλι, ο θετικός πόλος από χαλκοβηρύλλιο και έχει ελατήριο.
 

 
Οι επιλογές σε χρώματα είναι αρκετές. Από τα κλασικά μαύρο και τιτάνιο, το αδιάφορο μπλε, το χαζομώβ, το μπιμποασημί, έως το πορτοκαλί.
 

 
Τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά του είναι ίδια με τα Mini, V2 και SBS.
Η μέγιστη ισχύς εξόδου είναι 80W, η μέγιστη τάση 11V, η μέγιστη ένταση 22A.
Οι αντιστάσεις που μπορεί να χειριστεί είναι 0.05 - 5 Ωμ. Την 0.05Ω και την 5Ω έως 24W. Για 80W πρέπει να είναι 0.17 – 1.5 Ωμ.
 

 
Η μπαταρία που θα του βάλουμε πρέπει να είναι 18650, την οποία μπορεί να φορτίζει μέσω της USB-C θύρας με έως 2A ή με τον CS1 φορτιστή αν ψάχνουμε για χόμπι ή να την βγάζουμε για να την φορτίσουμε σε εξωτερικό φορτιστή αν είμαστε φανατικοί ατμιστές. Αν επιλέξουμε φόρτιση από το USB-C, μπορούμε να βλέπουμε το ρεύμα φόρτισης στην οθόνη του mod.
 

 
Η Τάση cutoff ρυθμίζεται από 2.5V έως 3.0V. Η πραγματική Τάση είναι 0.1V μεγαλύτερη ανά 10W. Το γνωστό Ubat_min@10W έως Ubat_min+0.7V@80W. Σε ελεύθερη μετάφραση λέει ότι η Τάση cutoff που ρυθμίζουμε ισχύει για άτμισμα στα 10W. Για κάθε επιπλέον 10W ατμίσματος, η διακοπή λειτουργίας θα γίνει 0.1V ψηλότερα, με όριο τα 80W στα οποία το mod θα κόψει 0.7V πάνω από την Τάση cutoff που έχουμε ρυθμίσει.
Είναι ο λόγος που κάνει το mod να κόβει στα 2.95V όταν ατμίζουμε στα 15W, ενώ στα 65W κόβει στα 3.45V, παρότι και στις 2 περιπτώσεις έχουμε ρυθμίσει cutoff στα 2.9V.
Το δείχνει ωραιότατα το διάγραμμα στο manual.
 

 
Γράφοντας για manual, να θυμηθώ να αναφέρω ότι κατά την ταπεινή αποψάρα μου, η αγορά Dani χωρίς αναλυτική μελέτη του manual, δεν είναι αυτό που θα λέγαμε έξυπνη αγορά, γιατί με τα ίδια χρήματα μπορείς να αγοράσεις 6 Aspire Zelos X, τα οποία έχουν πανεύκολο χειρισμό διότι δεν κάνουν σχεδόν τίποτα απαυτά που μπορεί να κάνει και να δείξει το Dani, αλλά έχουν παρόμοιες καμπύλες.
 

 
Η οθόνη είναι η μία από τις 2 αιτίες που θα πουλήσουμε το Mini για να αγοράσουμε το Micro.
Είναι σχεδόν διπλάσια από τα αστεία που είχαν για οθόνες τα προηγούμενα Dani.
Στα περισσότερα mod που κυκλοφορούν θα ήταν μια χαρά. Το πρόβλημα στα Dani είναι η πληθώρα παραμετροποίησης και ο πλουραλισμός πληροφόρησης που πήγαιναν χαράμι εξαιτίας της οθόνης.
Η νέα οθόνη είναι μεγάλη βελτίωση και θα βάλει αρκετούς στον πειρασμό να εξερευνήσουν τις δυνατότητες του mod.
 
Οι λειτουργίες που υποστηρίζει είναι TC, VW, Bypass, Heater-Protection, Power-Boost.
Οι 2 τελευταίες έχουν αναλυθεί σε βάθος στα νήματα των Mini και SBS.
Η νέα ρύθμιση που ξεχωρίζει το Micro απτά υπόλοιπα Dani ονομάζεται Dynamic-Boost και βρίσκεται στο Power-Boost.
Μας δίνει τη δυνατότητα να ατμίζουμε κατά βούληση στη Boost ισχύ που έχουμε προεπιλέξει.
Ενεργοποιείται αν κατά την διάρκεια της τζούρας πατήσουμε το + μπουτόν, δηλαδή όταν είναι πατημένα ταυτόχρονα το fire και το +.
Διαρκεί 2 δευτερόλεπτα, εκτός αν σταματήσουμε να πατάμε το + νωρίτερα.
Μπορούμε να την ενεργοποιούμε πολλές φορές στη διάρκεια μιας τζούρας.
Πατάμε το fire και παίζοντας με το + αυξομειώνουμε την ισχύ σε όλη τη διάρκεια της τζούρας.
Στο B-Pwr ορίζουμε την ισχύ Boost. Για να ενεργοποιηθεί πρέπει στο TBoost να επιλέξουμε ”dyn”.
 

 
Δεν μπορεί να λειτουργήσει συνδυαστικά με κάποιο από τα 12 Power Boost προγράμματα.
Στο manual υπάρχει οπτικοποίηση της λειτουργίας υπό μορφή τριπλού διαγράμματος και όλοι γνωρίζουμε ότι ένα διάγραμμα 1000 προεπισκοπήσεις.


 
Αμέσως καταλαβαίνουμε τη λειτουργία, αλλά για να το παίξω έξυπνος θα εξηγήσω.
Βλέπουμε 2 τζούρες, η πρώτη σύντομη η δεύτερη μεγάλη.
Στο πάνω διάγραμμα έχουμε τα ατμιστικά Watt. Το Power πάνω στη καμπύλη αντιστοιχεί στα Watt ατμίσματος που έχουμε ρυθμίσει. Το Bo Pwr αντιστοιχεί στα Watt που έχουμε ρυθμίσει στο Boost.
Στο μεσαίο διάγραμμα βλέπουμε πότε είναι πατημένο το fire.
Στο κάτω διάγραμμα βλέπουμε πότε είναι πατημένο το +.
Στην πρώτη τζούρα ενεργοποιεί το Boost για λίγο χρόνο, πριν το μέσο της τζούρας.
Στην δεύτερη τζούρα ενεργοποιεί το Boost 3 φορές στη διάρκεια της τζούρας.
 
Αν ενεργοποιήσουμε κάποιο Boost πρόγραμμα, πρέπει να μειώσουμε τα Watt "κανονικής" λειτουργίας, επειδή η μέση ισχύς ατμίσματος θα είναι από λίγο έως πολύ μεγαλύτερη από την επιλεγμένη.
Αντιστρόφως αντίστοιχα σε Heater Protection πρέπει να αυξήσουμε την ισχύ.
Το τέλειο παράδειγμα θα ήταν με Joule, αλλά θα μου πάρει μήνες μελέτης και χρόνια κατανόησης, άσε που παίζει μέσα στις εξισώσεις ο χρόνος και μπορεί να γίνει καμμιά χωροχρονική πίπα.


 
Η πληροφόρηση που μας δίνει το mod είναι παρόμοια με τα υπόλοιπα Dani και είναι μεγάλη.
Ενδεικτικά θα αναφέρω την πτώση τάσης και την εσωτερική αντίσταση της μπαταρίας ανά τζούρα.
Όπως έχει γράψει μεταξύ άλλων συνάδελφος στο προριβιού του SBS, η παρακολούθηση στην αύξηση της εσωτερικής αντίστασης της μπαταρίας συν το χρόνο, αντιστοιχεί στην παρακολούθηση της γήρανσης της μπαταρίας. Η σταδιακή εξοικείωση με τα νούμερα της εσωτερικής αντίστασης διαφόρων μπαταριών, μπορεί να μας αποκαλύψει fake μπαταρίες.
 

 
Άλλο ένα που θα αναφέρω ενδεικτικά είναι οι μετρητές τζουρών και χρόνου ατμίσματος.
Χρόνος ατμίσματος είναι η συνολική διάρκεια που έχουμε πατημένο το fire.
Υπάρχουν 2 μετρητές που μπορούμε να μηδενίσουμε όποτε θέμε, οι οποίοι είναι χρήσιμοι για πραγματικά στατιστικά ανά ημέρα ή ανά φόρτιση και 2 που δεν μηδενίζονται και είναι χρήσιμοι για αξιοπιστία και αγορά μεταχειρισμένου. Αν υπήρχε και μετρητής για τις ατμιστικές Wh, θα μπορούσα να ισχυριστώ ότι έχει το πλήρες βασικό πακέτο στατιστικής ανάλυσης, γιατί τέτοιος είμαι, ανικανοποίητος.
 
Τι λείπει από το Micro;
Οθόνη TFT 160Χ80 και joystick αλά YiHi για πλοήγηση.
 

 
Ήθελα να ολοκληρώσω με την από πάνω φωτογραφία και θα το έκανα αν ήταν οποιοδήποτε άλλο mod.
Για παρουσίαση Dani όμως οφείλω να ολοκληρώσω με την από κάτω. Είναι όμορφη φωτογραφία ακόμη κι αν δεν μας ενδιαφέρει το Micro.
 

 
 
 
Ολοκλήρωσα, πάω Τατόι να χαλβαδιάσω Rafale.

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2373
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dicodes Dani Box Micro (Προεπισκόπηση)
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 19, 2022, 18:11 »
Πολύ καλή η (προεπισκόπηση0 μικρέ chip και μάλλον θα μας βάλεις σε μπελάδες με παντόφλες να στριφογυρίζουν πάνω από το κεφάλι μας............ :)) :))
Σε κάθε περίπτωση:respect: :respect:

Υ.Γ. Εγώ νόμιζα ότι τα RAFALE θα πάνε Τανάγρα  :confused1: :confused1:

Απ: Dicodes Dani Box Micro (Προεπισκόπηση)
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 19, 2022, 18:43 »
Πόσο λέτε να κάνει αυτό??

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Dicodes Dani Box Micro (Προεπισκόπηση)
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 19, 2022, 19:03 »
Bασικός λόγος που δεν πολυχρησιμοποιώ το mini είναι ότι θέλει 5 κλικ να σβήνει κι άλλα τόσα ν' ανάψει, δεν κλειδώνει δηλαδή κι έτσι με βολεύει καλύτερα το dna που το έχω ρυθμίσει να ξεκλειδώνει με 3 κλικ και να ατμίζω άμεσα.
Έχει αλλάξει κάτι σε αυτό με το micro ρε συ Κώστα?

Αποσυνδεδεμένος chief79

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dicodes Dani Box Micro (Προεπισκόπηση)
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 19, 2022, 20:41 »
Πόσο λέτε να κάνει αυτό??
249 εουρος...

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Dicodes Dani Box Micro (Προεπισκόπηση)
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 19, 2022, 22:49 »
[member=13036]billythekid[/member]
Ευχαριστώ
Υ.Γ. Φυσικά και πήγαν Τανάγρα. Εγώ ως γνήσιος ατμιστής πήγα πρώτα Τατόι.
Για ζέσταμα βρε αδερφέ...


[member=13664]Ribot[/member]
Δεν έχει αλλάξει το 5 κλικ Γιώργο.
Υπάρχει και το πανέξυπνο κλείδωμα των + και – (ΟΧΙ του fire), για να μην αλλάξουν κατά λάθος οι ρυθμίσεις.
Μάλλον στη Γερμανία είναι υποχρεωτική η ασφάλεια φωτιάς, οπότε ο κίνδυνος είναι μην αλλάξει η φωτεινότητα της οθόνης ξερωγώ.
Θα μπορούσες βέβαια να αλλάξεις τη ρύθμιση στο DNA σε 5 κλικ και μάλιστα το ξεκλείδωμα να γίνεται με συνδυασμό πλήκτρων τον οποίο να μην θυμάσαι, αλλά δικαιολογίες ψάχνεις για να μην το χρησιμοποιείς.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Dicodes Dani Box Micro (Προεπισκόπηση)
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 19, 2022, 23:53 »
...Η μπαταρία που θα του βάλουμε πρέπει να είναι 18650, την οποία μπορεί να φορτίζει μέσω της USB-C θύρας με έως 2A ή με τον CS1 φορτιστή αν ψάχνουμε για χόμπι...

Το Micro είναι πάρα πολύ ελαφρύ και αν το ακουμπήσεις μόνο του πάνω στον CS1 φορτιστή δεν κάνει καλή επαφή ώστε να αρχίσει η φόρτιση. Καλό είναι λοιπόν να του βιδώσεις πάνω κάναν μεγαλούτσικο ατμοποιητή γεμάτο με υγρό αλλά είναι πιθανό και πάλι να μην κάνει καλή επαφή. Μπορείς βέβαια να το πιέζεις από πάνω με το χέρι σου. Πόσο θα πάρει να φορτίσει πλήρως; Μία; Δύο; Τρεις ώρες; Κάποια στιγμή θα τελειώσει και θα μπορείς να πας στη δουλειά σου. Η μόνη σίγουρη λύση πάντως είναι να του ισορροπήσεις από πάνω κάνα μισόκιλο φέτα που είναι υπεραρκετό...      


ΥΓ. Και επειδή θα με ρωτήσεις (και με το δίκιο σου) "Καλά, υπάρχει άνθρωπος που να έχει αγοράσει τον CS1 φορτιστή;!!!", θα σου απαντήσω με την σειρά μου πως ο φίλος μου ο Μήτσος είναι ο μόνος άνθρωπος στον πλανήτη που έχει αγοράσει τον CS1! Από λάθος βέβαια αλλά τον αγόρασε! Νόμιζε βλέπεις πως ήταν ασύρματος φορτιστής που θα φόρτιζε όχι μόνο το Dani του αλλά και όλα τα άλλα μοντάκια του και το τηλέφωνο του και το iPad του και το ηλεκτρικό κολάρο του σκύλου του. Τώρα βέβαια που έχει χάσει το Dani, ο CS1 είναι σε αχρηστία. Του είπα πως μία καλή λύση είναι να αγοράσει το Micro και να χρησιμοποιεί τον CS1 για extra βάρος όταν φορτίζει το Dani πάνω σε CS1. Το μόνο επί πλέον που θα χρειαστεί είναι έναν δεύτερο CS1...

Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 603
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dicodes Dani Box Micro (Προεπισκόπηση)
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 20, 2022, 09:24 »
@ micro  σ' ευχαριστουμε για την αναλυτικη παρουσιαση :thumpup: :respect:

Αποσυνδεδεμένος NikosAnt

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dicodes Dani Box Micro (Προεπισκόπηση)
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 29, 2022, 23:43 »
καλησπέρα στην παρέα :)
Αποχή για μεγάλο διάστημα από το ατμισμα αλλά ξανά πίσω ...
Είμαι μεταξύ micro και SBS .
Μου αρέσουν και τα δυο παρά πολύ εμφανισιακά .
Mεταξυ τους υπαρχει διαφορα στο chipset τους , μιας και το micro ειναι πιο καινουργιο .?
Eχουν διαφορες στα ρευματα -ηλεκτρικα κτλ ?
Μπορεί πχ το micro μιας και εχει θυρα type -c να δεχτει καποια αναβαθμιση η δεν παιζει κατι τετοια στα dicodes mods ?
Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει η φόρτιση της μπαταρίας μέσα από την συσκευή .
Ο ατμοποιητης που θα μπει πάνω είναι ο sputnik .(mtl ατμοποιητες )
Θεωρώ πως θα είναι πιο μαζεμένο το SBS aσχετα αν ειναι λιγο πιο χοντρο στο πλατος ,μιας και ουσιαστικα δεν θα εξεχει πολυ ο ατμοποιητης απο πανω οπως θα γινει με το micro .
Ναι μεν το micro ειναι γενικα μικροτερο αλλα με τον ατμοποιητη απο πανω αποκταει μεγαλυτερο μεγεθος σε υψος (που εμενα προσωπικα δεν μου αρεσει πολυ)
προτιμάω δηλαδή κάτι πιο κοντό .
Τι λέτε είναι το SBS πρακτικο στο χερι , στο ατμισμα η θα βολεψει περισσοτερο το micro ?
Mηπως στο micro μιας και πιο καινουργιο εχει γινει καλυτερη δουλεια με τα ηλεκτρικα κτλ κτλ ?
Ευχαριστώ και σορυ για τις πολλές μου ερωτήσεις .:)
Υ.Γ 1 side by side mod δεν εχω δουλεψει ποτε αλλα πιστευω δεν θα με χαλασει κιολας
Υ.Γ 2 θέλω να ατμιζω και με κοντότερους ατμοποιητες (έχω π.χ το mini kit του sputnik που το κανει παρα πολυ κοντο σε υψος )εκει φοβαμαι με τον SBS θα εχω θεμα...νομιζω. Ετσι δεν ειναι ?

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 30, 2022, 00:23 από NikosAnt »

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Dicodes Dani Box Micro (Προεπισκόπηση)
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 30, 2022, 11:52 »
Τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά τους είναι ίδια.
Το ηλεκτρονικό κύκλωμα σίγουρα είναι διαφορετικό, λόγω διαφορετικού μεγέθους, φορτιστή και USB.
Αν έχει βελτίωση σε ακρίβεια, αξιοπιστία δεν γνωρίζω.
Αν ρυθμίζεις συχνά και σε ενδιαφέρουν οι πληροφορίες που μπορεί να δείξει, είναι μεγάλη βελτίωση η οθόνη του Micro.
Το συντριπτικό πλεονέκτημα της φόρτισης εντός mod δεν θα το αναφέρω, το ακύρωσες ασυζητητί, άπονα τολμώ να πω, με στεναχώρησες αλλά λόγος δεν μου πέφτει, καμιά μπηχτή μπορεί να μου πέσει, καταλάθος όμως.
Η αναβάθμιση παραμένει απαγορευμένο φρούτο για την Dicodes.
Το SBS έχει ένα εργονομικό πλεονέκτημα, έχει  2 fire διακόπτες, εμπρός και πίσω.
Ποιο θα σε βολέψει καλύτερα στο χέρι, μόνο εσύ μπορείς να απαντήσεις, μετά από μερικές ημέρες χρήσης και των 2.
Από αισθητικής πλευράς, είμαι της άποψης ότι όλα τα mod έπρεπε να είναι side by side.
Η απόσταση από τον 510 μέχρι το πάνω τελείωμα του mod, είναι περίπου 30.4 χιλιοστά (το υπολόγισα από φωτογραφίες).
Στην ζυγαριά λήψης αποφάσεων, η οθόνη είχε ισορροπήσει όμορφα το side by side. Όταν έριξα την φόρτιση εντός, δεν έγειρε, έσπασε, άνοιξε τρύπα στο γραφείο και λακκούβα στο πάτωμα, αλλά λόγος δεν μου πέφτει, μην τα ξαναλέμε.

Αποσυνδεδεμένος NikosAnt

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dicodes Dani Box Micro (Προεπισκόπηση)
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 30, 2022, 15:58 »
Τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά τους είναι ίδια.
Το ηλεκτρονικό κύκλωμα σίγουρα είναι διαφορετικό, λόγω διαφορετικού μεγέθους, φορτιστή και USB.
Αν έχει βελτίωση σε ακρίβεια, αξιοπιστία δεν γνωρίζω.
Αν ρυθμίζεις συχνά και σε ενδιαφέρουν οι πληροφορίες που μπορεί να δείξει, είναι μεγάλη βελτίωση η οθόνη του Micro.
Το συντριπτικό πλεονέκτημα της φόρτισης εντός mod δεν θα το αναφέρω, το ακύρωσες ασυζητητί, άπονα τολμώ να πω, με στεναχώρησες αλλά λόγος δεν μου πέφτει, καμιά μπηχτή μπορεί να μου πέσει, καταλάθος όμως.
Η αναβάθμιση παραμένει απαγορευμένο φρούτο για την Dicodes.
Το SBS έχει ένα εργονομικό πλεονέκτημα, έχει  2 fire διακόπτες, εμπρός και πίσω.
Ποιο θα σε βολέψει καλύτερα στο χέρι, μόνο εσύ μπορείς να απαντήσεις, μετά από μερικές ημέρες χρήσης και των 2.
Από αισθητικής πλευράς, είμαι της άποψης ότι όλα τα mod έπρεπε να είναι side by side.
Η απόσταση από τον 510 μέχρι το πάνω τελείωμα του mod, είναι περίπου 30.4 χιλιοστά (το υπολόγισα από φωτογραφίες).
Στην ζυγαριά λήψης αποφάσεων, η οθόνη είχε ισορροπήσει όμορφα το side by side. Όταν έριξα την φόρτιση εντός, δεν έγειρε, έσπασε, άνοιξε τρύπα στο γραφείο και λακκούβα στο πάτωμα, αλλά λόγος δεν μου πέφτει, μην τα ξαναλέμε.
Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και τις πληροφορίες .
Ανέφερα ότι δεν με ενδιαφέρει η φόρτιση μέσα από την συσκευή διότι δεν είμαι ''φανατικός '' ατμιστης να κάθομαι όλη μέρα πάνω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο .
Δεν με χαλάει δηλαδή να βάζω 2-3 ώρες την μπαταρία πάνω σε ένα σοβαρό πχ φορτιστή και να δουλεύω το ηλεκτρονικό με άλλη μπαταρία μιας και έχω αρκετές .
Επίσης έχω ακούσει χωρίς να επιμένω σε αυτό φυσικά ότι η φόρτιση των συγκεκριμένων μπαταριών είναι καλύτερα να μην γίνονται μέσα από την συσκευή αλλά από φορτιστή εξωτερικό .
Μπορεί βέβαια το mod το συγκεκριμενο να εχει σωστες προδιαγραφες και για φορτιση μπαταριας απευθειας απο την συσκευη .....
Σίγουρα οι 2 fire διακοπτες μπρος -πισω ναι ειναι πλεονεκτημα .
Δεν ρυθμίζω συχνά και δεν έχω γενικά τρέλα με το να αλλάζω συνέχεια αντιστάσεις για να πετύχω πχ το απόλυτο -τέλειο στήσιμο  ..
Mια μεγαλύτερη οθόνη σίγουρα δεν σε χαλάει αλλά απο την αλλη όπως λες η οθόνη του SBS εχει ισορροπήσει όμορφα και μου αρεσει και εμενα ,ετσι οπως το βλεπω .
Με φοβίζει πολύ το κοντό mod στον SBS διοτι μου αρεσουν τα μικροσκοπικα mod και εκει ναι προβληματιζομαι ....
Δεν ξέρω είμαι σε διλημμα .Πραγματικά δεν ξέρω τι να αποφασίσω ....
Φοβάμαι ότι μπορεί να μετανιώσω το SBS .
Για να πω την αμαρτία μου έχω παραγγείλει το micro αλλα ακομα δεν εχω παραλαβει ...
Υπάρχει η δυνατότητα βέβαια επιστροφής και αλλαγη mod .
Θα δείξει
Θα τα σκεφτώ όλα και αυτά που φυσικά αναφέρεις και θα αποφασίσω .
Να είσαι καλά :)

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 30, 2022, 16:04 από NikosAnt »

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Dicodes Dani Box Micro (Προεπισκόπηση)
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 30, 2022, 17:10 »
Κάποια στιγμή αυτό το παραμύθι ότι θα σου καεί το σπίτι αν φορτίσεις τη μπαταρία μέσα στη συσκευή πρέπει να λήξει.

Το κινητό σου, το laptop, ένα τρυπάνι ή ηλεκτρικό κατσαβίδι χρησιμοποιούν όλα μπαταρίες λιθίου. Δεν μπορείς να τις βγάλεις για να τις φορτίσεις αλλά και δεν έχεις κανένα ενδοιασμό ή φόβο να συνδέσεις το καλώδιο φόρτισης στη συσκευή. Γιατί τον έχεις στο ηλεκτρονικό τσιγάρο;

Πριν από 10+ χρόνια ήταν η εποχή των μπαταριών Ego και τα κυκλώματα ήταν της πλάκας αλλά από τότε μπήκε πολύ νερό στο αυλάκι ακόμη και για τους Κινέζους.
Σχεδόν όλοι οι εξωτερικοί φορτιστές (XTAR, Nitecore, Opus κλπ) είναι κινέζικοι. Γιατί έχεις εμπιστοσύνη σ' αυτά τα κινέζικα κυκλώματα και όχι στα άλλα κινέζικα που βρίσκονται μέσα στα mod; Πριν 10-15 χρόνια υπήρχαν πολλά προβλήματα και στους εξωτερικούς φορτιστές αλλά κανείς δεν φαίνεται να τα θυμάται. 

Κατασκευαστές όπως η Evolv χρησιμοποιούν τσιπάκια της Texas Instruments για φόρτιση. Γιατί τα τσιπ που χρησιμοποιεί ας πούμε η Nitecore κάνουν καλύτερη φόρτιση;

Γιατί οι γκουρού προτείνουν να μη φορτίζουμε μέσα στο mod αλλά για τα pod ή τα mod με ενσωματωμένη μπαταρία δεν ιδρώνει τ' αυτί τους και τα χρησιμοποιούν και τα φορτίζουν με καμάρι;

Προσωπικά χρησιμοποιώ 2 Opus για τη φόρτιση των μπαταριών μου γιατί έτσι με βολεύει, όχι γιατί πρέπει ή γιατί είναι καλύτερα. Αν και σένα σε βολεύει τότε να φορτίζεις εξωτερικά αλλιώς δεν έχει διαφορά η φόρτιση μέσα στη συσκευή.


Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Dicodes Dani Box Micro (Προεπισκόπηση)
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 30, 2022, 18:10 »
Εσύ έχεις τις γνώσεις και το καταλαβαίνεις.
Εγώ που δεν έχω γνώσεις, το κατάλαβα με την απαγωγή εκείνου του αλλοδαπού του Εισάτοπον.
Επειδή έχω ακούσει και διαβάσει αμέτρητες φορές ότι πρέπει να φορτίζουμε σε εξωτερικό φορτιστή, αλλά ποτέ το "γιατί" και επειδή όποτε ρώτησα έλαβα την απάντηση "Επειδή είναι καλύτερα!" (ναι, πάντα ήταν με θαυμαστικό), το θεωρώ θέσφατο και τον φορέα, αναμεταδότη.
Εξάλλου μου είναι δύσκολη και χρονοβόρα η διαχείριση υλικού και μπαταριών αν φορτίζω σε εξωτερικό φορτιστή, χώρια που μου φαίνεται κομματάκι επικίνδυνη.
Το έκανα πριν χρόνια για κάμποσο καιρό, επειδή τα πρώτα ηλεκτρονικά mod δεν είχαν ενσωματωμένο φορτιστή.
Πίκρα…
Μετά ένας φίλος ηλεκτρονικός μου έδειξε και μου εξήγησε πως δουλεύει ένας εξωτερικός φορτιστής και πως φορτίζει ένα mod.
Φυσικά δεν κατάλαβα τίποτα, αλλά μου έκανε εντύπωση η περιπλοκότητα σε εξαρτήματα και προγράμματα του εξωτερικού φορτιστή, σε σχέση με την απλότητα της φόρτισης των mod.
Είμαι της πεποιθήσεως ότι τα περισσότερα εξαρτήματα και οι γραμμές προγράμματος αυξάνουν τις πιθανότητες βλάβης, επειδή η απειροελάχιστη πιθανότητα της αποτυχίας δουλεύει αθροιστικά.


Να προσθέσω ότι εκτός από το καμένο σπίτι, θα σε απατήσει και η σύζυγος.
Μην τα αλλάζεις μπερδεύεις τις γυναίκες μας.

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Dicodes Dani Box Micro (Προεπισκόπηση)
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 30, 2022, 18:34 »
Υπάρχουν γραφήματα με την γραμμμικότητα του ρευματος για micro, mini, SBS;

Kαπου είχε αναφερθει ότι το παλιό το Dani εκανε πιο απαλό ατμισμα απο το mini και αρκετοι ατμιστές το προτιμούσαν παρόλο το μεγεθος του.

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Dicodes Dani Box Micro (Προεπισκόπηση)
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 30, 2022, 18:53 »
Κάτι υπάρχει, περισσότερο για τα προγράμματα boost και συγκρίσεις με DNA.
Γκούγκλαρε με το mod προσθέτοντας oscilloscope.
Δεν γνωρίζω να σου προτείνω κάτι.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 856 160016 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:22
από thanoulis
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 955 110817 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:15
από Antiprosopos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ Περιοχή νέων μελών 10856 1515443 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 21:55
από mrandrepap
Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις) Έτοιμα υγρά 1010 146503 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 27, 2024, 13:04
από lounik
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2107 303314 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 25, 2024, 11:01
από Nikrom
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 183 12807 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 24, 2024, 20:33
από VapeSniper
αγορα μαγνητων Ηλεκτρονικά αξεσουάρ και εξαρτήματα 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 20:43
από hlias bax
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4912 530879 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 23, 2024, 19:24
από stamatisgr
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1394 201490 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 14:45
από Xxristos
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4070 801699 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 22, 2024, 11:23
από Antiprosopos
Επιλογή 2μπάταρου box mod Mods 40 11092 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 20, 2024, 11:16
από lounik
ULTON Millennium RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 121 41018 Τελευταίο μήνυμα Μαρτίου 15, 2024, 11:54
από chrismet