vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

193 επισκέπτες, 7 χρήστες
Milarepa, dkostas, JohnDag, georgeboy, petr@n, lounik, tibolaso

Twitter

Lost Vape Centaurus Quest BF Kit

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Lost Vape Centaurus Quest BF Kit
« στις: Δεκεμβρίου 22, 2021, 22:23 »

(Το προϊόν το παρέλαβα απευθείας από την LOST VAPE)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)




To Centaurus Quest BF Kit αποτελείται από το σκουόνκ μοντ Centaurus Quest BF
και τον Centaurus Solo RDA, έναν ντρίπερ ατμοποιητή μονής αντίστασης.

Το μοντ είναι κατασκευασμένο από zinc-alloy έχει διαστάσεις 52.75x31.9x86mm και ζυγίζει 161g χωρίς την μπαταρία.
Δουλεύει με μία 21700 ή μία 18650 μπαταρία και μπορεί να φορτίσει μέσω της θύρας Type-C με fast charging.
Παίζει από τα 5 εώς τα 100W, διαβάζει αντιστάσεις μεχρι 0.10Ω και διαθέτει έλεγχο θερμοκρασίας.
Έχει επίσης έγχρωμη οθόνη 0.96"(την οποία ξέχασα να βγάλω έστω μία φωτογραφία).
Τα σκουόνκ μπουκαλάκια έχουν χωρητικότητα υγρού 9.5ml.

Ο ντρίπερ έχει διάμετρο 24mm, είναι μονής αντίστασης με πλάγιες εισαγωγές αέρα και επιστόμιο τύπου 810.


Η συσκευασία περιλαμβάνει το σκουόνκ μοντ, τον ατμοποιητή, ένα καλώδιο Type-C, έναν αντάπτορα για 18650 μπαταρία,
ένα σκουόνκ πιν, δύο τυφλά πιν για τον πόλο, ένα δεύτερο 810 επιστόμιο διαφορετικού στυλ, δύο ανταλλακτικές βίδες
για τον ντρίπερ,όρινγκ, και το δεύτερο σκουόνκ μπουκαλάκι που χρησιμοποιείται σαν έξτρα ή το τοποθετούμε στο μοντ
όταν θέλουμε να το χρησιμοποιήσουμε σαν κανονικό μοντ χωρίς την επιλογή για σκουόνκ.


Είναι διαθέσιμο στους παρακάτω έξι συνδιασμούς.




Ρόδα είναι και γυρίζει, σιγά σιγά αρχίζουν και σκάνε πάλι σκούονκ μοντάκια. Το Centaurus Quest BF Kit αν έβγαινε πριν κάνα δυο χρόνια που το σκουόνκ ήταν στα ντουζένια του δεν θα είχε αντίπαλο στην κατηγορία του, εξαιρετική συσκευή. Βέβαια κανείς δεν ξέρει και ίσως επανέλθει πάλι η μόδα αν αρχίσουν όλες οι εταιρείες να βγάζουν από ένα αλλά για την ώρα θα έχει κοινό γιατί πρόκειται για μια πολύ καλή συσκευή αλλά μικρότερο από αυτό που θα είχε παλιότερα. Τέλος πάντων...

Ξεκινάμε από το πάνω μέρος του μοντ, μπορείτε να βάλετε άνετα μέχρι 26αρη σε διάμετρο ατμοποιητή χωρίς να προεξέχει, τα γομάρια των 30mm μπορείτε να τα βάλετε στο Ursa που έχετε ήδη από πριν. Μου αρέσει πολύ το υλικό στο πάνω μέρος, φωνάζει premium και ακριβό, όμως αφήνει πολύ δαχτυλιά που από μακριά αν το κοιτάξεις είναι λες και έχει γρατζουνιές και συνέχεια τσεκάρω αν όντως είναι και για την ώρα δεν είναι ποτέ. Ο 510 πόλος στο πάνω μέρος περιμετρικά μου μοιάζει λίγο ευαίσθητος οπότε θα ήταν καλό να μην σφίγγεται τέρμα τους ατμοποιητές πάνω του αν θέλετε να γλιτώσετε από γρατζουνιές, άλλωστε ποτέ δεν υπάρχει η ανάγκη να βιδώνουμε τέρμα μέχρι εκεί που δεν πάει τους ατμοποιητές μας.


Σχεδιαστικά μου κάθεται πολύ καλά τόσο στο μάτι όσο και στο χέρι, θυμίζει και άλλα μοντάκια της εταιρείας το σουλούπι του(ας πούμε το Thelema) οπότε θα ήθελα ρε γμτ η μπαταρία να έβγαινε από το πλάι με καπάκι όπως στο Thelema και όχι από κάτω όπως εδώ. Καταλαβαίνω ότι σχεδιαστικά ίσως δεν χωρούσε το πορτάκι από το πλάι αλλά μπορούσε να στριμωχθεί κάπως. Δεν έχω κάποιο παράπονο από το βιδωτό καπάκι της μπαταρίας στο κάτω μέρος, εξαιρετικά σπειρώματα και εύκολο βάλε-βγάλε. Απλά εμένα με βολεύει πολύ καλύτερα ο άλλος τρόπος.

Το κουμπί του fire βρίσκεται στα πλάγια της συσκευής αλλά η οθόνη μαζί με τα κουμπιά του μενού και τη θύρα Type-C έχουν μεταφερθεί στο μπροστά μέρος της συσκευής και μάλιστα έχουν μπει μαζί με ένα έξτρα κομμάτι πάνω στην συσκευή, δεν είναι flat με την ίδια, γιατί λογικά δεν θα χώραγε διαφορετικά να υπάρχει και σκουόνκ μπουκαλάκι στο εσωτερικό το οποίο βρίσκεται σχεδόν ολόκληρο πίσω από την οθόνη. Έχω ένα παράπονο όμως από τα κουμπιά της συσκευής. Παίζουν πολύ και είναι πολύ πλαστικουρέ, η εταιρεία δεν μας έχει συνηθίσει καθόλου σε τέτοια κουμπιά, οπότε δεν ξέρω τι παίχτηκε εδώ. Δεν νιώθω ότι το κουμπί είναι δεύτερης διαλογής και θα χαλάσει εύκολα αλλά δεν κάθονται τελείως σταθερά στη θέση τους, αν παίξεις με τον αντίχειρα κουνιούνται λίγο και έχουν έναν πολύ κακό ήχο πλαστικού κουμπιού σε παιχνίδι όταν τα πατάς οπότε εκείνη τη στιγμή νιώθεις ότι όντως είναι δεύτερης διαλογής. Επίσης, όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες προεξέχει πάρα πολύ η θύρα Type-C το οποίο ναι δεν μπορώ να το θεωρήσω αρνητικό αλλά δεν μου αρέσει καθόλου αισθητικά που είναι έτσι μπροστά και μάλιστα έχει και αυτό το μαύρο γύρω γύρω γιατί κάπως έπρεπε να προστατέψουν την θύρα που δεν χωρούσε να μπει πιο μέσα. Δηλαδή έχουμε ένα πανέμορφο οπτικά μοντάκι που το χαλάει πολύ αυτή η λεπτομέρεια στη θύρα Type-C. Από την οθόνη δεν έχω απολύτως κανένα παράπονο, πρόκειται για την ίδια οθόνη, με το ίδιο μενού και το ίδιο τσιπάκι στο εσωτερικό του. Ότι μπορεί να ζητήσει ένας ατμιστής από επιλογές, πολύ φωτεινή και πάντα με τις σωστές ενδείξεις σε δοκιμές παράλληλα με συσκευές της εταιρείας με DNA τσιπάκια.


Το σκουόνκ τώρα.. Πάρα πολύ καλό, πραγματικά τα σκουόνκ μπουκαλάκια είναι όπως θα έπρεπε να ήταν όλα όταν χρησιμοποιούσαμε σκουόνκ μοντάκια και παλεύαμε με σαπιομπούκαλα. Το μπουκαλάκι γεμίζει από κάτω ξεβιδώνοντας μια τάπα που έχει και γεμίζουμε πανεύκολα μιας και η τρύπα είναι πολύ μεγάλη. Δεν είναι πολύ σκληρό αλλά ούτε και μαλακό για να πατιέται χωρίς να το θες, είναι τόσο όσο και δεν ξέρω πως να το εξηγήσω αλλιώς. Η τροφοδοσία προς τα πάνω δουλεύει πολύ καλά και πραγματικά δεν έχω κάποιο παράπονο, ακόμα και η πλαστικίλα που συνήθως έχουν και μυρίζουν αυτά τα μπουκαλάκια εδώ ήταν ελάχιστη και με ένα καλό πλύσιμο έφυγε τελειώς. Έχει πάει και αρκετός καιρός από τη τελευταία φορά που χρησιμοποίησα κάποιο σκουόνκ μοντ και δεν είμαι σίγουρος αν έχω ξεχάσει να αναφέρω κάτι. Το δεύτερο μπουκαλάκι τώρα, η εταιρεία λέει ότι το έχουμε σαν αποθηκευτικό χώρο για υγρό αλλά υπάρχει ξεκάθαρα για να το βάζουμε αν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε την συσκευή σαν κανονικό μοντ και όχι σκουόνκ. Δεν έχει κάποιο προστατευτικό γύρω γύρω αλλά μόνο στη μπροστά πλευρά και η τάπα στο πάνω μέρος για να συγκρατεί το υγρό είναι πολύ ψεύτικη οπότε είναι επικύνδυνο να το γεμίσουμε με υγρό και να το βάλουμε σε ένα τσαντάκι ας πούμε.




Ο ατμοποιητής είναι μια ωραία επιλογή για κάποιον που θέλει να ξεκινήσει τους ντρίπερ και τον πάρει σαν κιτ μαζί με το μοντ. Δεν πρόκειται για κάτι το συγκλονιστικό αλλά είναι μια πολύ τίμια πρόταση και δεν έχει σχέση με τους ατμοποιητές που βάζουν συνήθως οι εταιρείες σαν έξτρα για να πουλήσουν μια συσκευή σαν κιτ μαζί με έναν ατμοποιητή. Θεωρώ πως θα μπορούσαν να τον βγάλουν και μόνο του χωρίς το μοντ σε μια καλή τιμή και να κοντράρει τους Wasp σε low budget ντριπεράκια. Πολύ εύκολο στήσιμο, συγχωρεί λάθη και άλλωστε είναι ντρίπερ δεν θα δούμε διαρροές. Είναι αρκετά αεράτος και σφίγγει μέχρι να γίνει σφιχτός πνευμονικός, τον προτιμώ στα πιο σφιχτά του και δεν μου αρέσει ιδιαίτερα στα φουλ ανοιχτά και έχει ικανοποιητική γεύση για αυτό που είναι ενώ περίμενα πολύ λίγα από αυτόν με εξέπληξε ευχάριστα.




Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Lost Vape Centaurus Quest BF Kit
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 22, 2021, 23:53 »
Είδα το βίντεο του μέρμικον να δω αν ξέχασα να πω τίποτα για το σκουόνκινγκ και έχουμε πει τα ίδια λέξη προς λέξη σχεδόν στο σημείο ότι το μοντ έπρεπε να βγει πριν 2 χρόνια. :)) Δεν είμαστε το ίδιο πρόσωπο, ούτε πήραμε την ιδέα ο ένας από τον άλλον. :laugh1:



 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 135744 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1084199 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 34912 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 0 95 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:59
από tsep12
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 9455 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 476390 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 977 114662 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 13, 2024, 15:05
από Eizomar
BP Mods Warhammer (18650) [Ηλεκτρονικά mods] 4 1290 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 11, 2024, 11:30
από zamploutos
Hellvape Dead Rabbit 3 RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2343 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 19:10
από thodoris20vt
Flexus Stick? Εναλλακτικές προτάσεις; Ατμοποιητές "εμπορίου" 3 911 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:58
από billythekid
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1807 271143 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 10, 2024, 18:47
από Leon_GR
LOST VAPE M100 KIT [Ηλεκτρονικά mods] 3 1504 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 08, 2024, 15:12
από zamploutos